Контакт

Црна хроника

Криминалот намален за речис пет отсто од лани

Објавено пред

Во областа на класичниот криминал во текот на првото полугодие се регистрирани вкупно 12.224 кривични дела, што преставува намалување за 4,9 проценти во однос на истиот период од 2008 г.

Повеќе од половина кривични дела се регистрирани на подрачје на СВР Скопје 6.285 или 51,4 проценти од класичниот криминал е регистриран на скопско подрачје. Следи СВР Тетово со регистрирани 1.229 дела, Куманово со 1063 дела, Битола со 957 дела, Струмица со 922 дела, СВР Штип со 609, Охрид со регистрирани 593 и најмалку дела се регистрирани на подрачје на СВР Велес – 557. Од страна на Одделот за организиран криминал се реализирани девет дела од оваа област.Најголем број дела отпаѓаат на тешките кражби 5.607 или 45,9 проценти, додека останатите дела се застапени во помал број. Од тешките кражби, најголем број-1061 се извршени во возила, потоа во куќи и станови-803, продавници-432, викендици-181, а останатите се извршени во други објекти како што се подруми, магацини, воспитно-образовни институции, трафики, угостителски објекти, претпријатија и друго. При вршењето на тешките кражби во возила најчесто се одземани ЦД-плеери и автоделови, а во куќните кражби  пари, накит, техничка стока.МВР соопшти дека ова полугодие се регистрирани четири случаи на подметната и активирана експлозивна направа и тоа три во Скопје и една во Прилеп, сите во патнички возила. Регистрирани се и шест случаи на анонимна пријава за подметната бомба, од кои четири на подрачје на Скопје,и две на подрачје на Битола.  Од потешките облици на кривични дела со елементи на насилство се регистрирани вкупно 492  кривични дела од кои 17 убиства, 13 убиства во обид, 115 тешки телесни повреди, 20 изнуди, две уцени,  15 противправни лишувања од слобода, осум грабнувања  и 302 разбојништва. Во споредба со истиот период од 2008 година,  кога беа регистрирани  407 потешки дела со елементи на насилство, се бележи зголемување за 20,9 проценти.Расветлени се 308 дела, односно 14 убиства, 12 обиди за убиства, сите противправни лишувања од слобода, 19 изнуди, седум грабнување, две уцени,111 тешки телесни повреди,  како и 128 разбојништва. Ова полугодие се извршени 17 убиства и тоа на подрачје на Скопје – шест, три во Охрид, по две во Прилеп и Куманово, и по едно во Тетово, Крива Паланка, Велес и Штип. Мотивите најчесто биле семејни расправии, раскинати љубовни врски, нерасчистени имотни односи, како и меѓусебни расправии.  Нерасветлени останаа три убиства, две во Скопје и едно во Велес.Кај обидите за убиство, нерасветлено остана само едно кривично дело извршено во Скопје. Делата „тешка телесна повреда”-115 се зголемени во однос на истиот период од 2008 за 32,2 проценти,  но ефикасноста при нивното расчистување е на високо ниво, односно нерасветлени останале само четири дела. Повредите на жртвите најчесто им се нанесени со физичка сила, а само во осум случаи со  нож во еден случај со огнено оружје, додека мотив за извршување на овие дела се претходно настанати расправии и тепачки.Во рамките на кривичните дела против слободите и правата на граѓаните, регистрирани се осум кривични дела „грабнување„, од кои четири на подрачје на Скопје и по едно на подрачје на Охрид,Тетово, Гостивар и Куманово. Мотив за извршување на кривичните дела „грабнување„ во три случаи се нерасчистени долгови, во по два случаи меѓусебни нетрпенија и љубовни мотиви и во еден случај изнуда на пари. Како покарактеристични се грабнувањето на градоначалник од кој сторителите изнудиле 10 илјади евра за негово ослободување, како и грабнувањето лице од Лопате, извршено од четворица сторители кои физички го малтретирале за да ја напушти неговата вонбрачна сопруга инаку сестра на двајца од пријавените. Од 15-те  кривични дела „противправно лишување од слобода”, пет се извршени на подрачје на   Скопје, три во Охрид, по две на подрачје на Гостивар и Тетово и по едно во Св.Николе, Крива Паланка и Битола додека мотивите за нивно извршување се различни. Од имотните деликти со елементи на насилство, најбројни се разбојништвата – 302, кои се зголемени во однос на  првото полугодие од 2008 година, кога беа регистрирани 235 разбојништва. Расветлени се 128 разбојништва. Најзастапени ова полугодие се  разбојништвата на отворен простор – 148, поголемиот дел, односно 87 проценти се извршени на скопско подрачје. Уличните разбојништва во Скопје, најчесто се вршат на добро познатите локации  на „Кеј 13-ти Ноември”, на плоштадот „Македонија” и Градски Парк, што и вообичаено претставуваат црни точки, и тоа најчесто во временскиот период помеѓу 21 и 03,00 часот, додека сторителите претежно делувале во пар или во група.  Во случајот каде објект на вооружениот грабеж била експозитура на „Прокредит Банка“  е употребено огнено оружје, каде при пукањето тешко телесно се повредени двајца полицајци и еден случаен минувач. По преземени мерки разбојништвото во „Прокредит банка“ е расветлено, при што три лица се кривично пријавени.Од имотните деликти со елементи на насилство се регистрирани 20 кривични дела „изнуда”, од кои само едно остана нерасветлено, со што службата постигна значителни резултати во работењето. Од нив шест  се изршени во Скопје,  три во Гостивар, по  две во Тетово и Охрид и по едно во Битола, Куманово, Кавадарци, Кичево,Радовиш, Валандово и Сруга , а мотив во повеќето случаи е изнуда на парични средства поради наводен паричен долг. Од областа на делата против половата слобода и морал, ова  полугодие се регистрирани вкупно 73 дела, од кои 30 дела „полов напад над малолетник кој не навршил 14 години“, 19  дела „силување”, 10 кривични дела „задоволување полови страсти пред друг“,  шест дела  „родосквернавење”, четири  дела „обљуба врз немоќни лице“, две  дела „посредување во вршење проституција“ и по едно кривично дело „подведување и овозможување полови дејствија“ и „прикажување порногравски материјал на дете“. Како покарактеристични би се навеле случајот кога жител на село Лисичани подолг временски период вршел роддосквернавење над својата малолетна ќерка,инаку лице со посебни потреби,при што истата забременила, како и случајот во село Љубанци каде во изнајмен стан таткото во повеќе наврати  сексуално ги искористувал своите ќерки на седум и осумгодишна возраст.   Од Одделот за организиран криминал во првото полугодие од 2009 година се откриени шест кривични дела од областа на насилниот криминал, од кои четири кривични дела „разбојништво„, и по едно кривично дело „изнуда„ и „измама„, како и три кривични дела „фалсификување исправа„ и две кривични дела од областа на недозволената трговија „присвојување на добра под привремена заштита или културно наследство или природни реткости„. Во двата случаи се работи за повеќе предмети од археолошко потекло, со непроценлива вредност, поголема количина метални стари монети,прстени,метални врвови за стрели,статуетки,неолитско камено орадие и други предмети, од кои дел се одземени од 44–годишно лице државјанин на Хрватска, при обид да ги изнесе од државата во патничко возило, а дел од предметите се пронајдени при извршени претреси во домовите кај три лица во Штип,Валандово и Неготино.цр/14:21©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Пожар во манастирскиот комплекс во Лешок

Објавено пред

Изутринава во 2.50 часот во СВР Тетово било пријавено дека настанал пожар во просторија од Манастирскиот комплекс во селото Лешок, Тетовско, при што бил опожарен ситен инвентар. Пожарот е изгаснат од Противпожарната единица од Тетово, а увид е извршен, информира полицијата.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Полицијата трага по 88-годишен скопјанец

Објавено пред

Полицијата трага по 88-годишен скопјанец кој го напуштил домот и заминал во непознат правец. Вчера во 14.30 часот во СВР Скопје, Р.Е.(45) од Скопје, пријавил дека неговиот татко И.Е.(88) од Скопје, кој имал здравствени проблеми, по претходна семејна расправија, се оддалечил од својот дом. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето, информира МВР.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Ограбена 68-годишна жена во Скопје

Објавено пред

Вчера во во 11.40 часот во СВР Скопје било пријавено дека на ул.„Тодор Чангов“ на Д.T.(68) од Скопје едно лице со закана ѝ одзело пари. Се преземаат мерки за расчистување на случајот, информира МВР.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија22 минути

Завршни зборови во „Тврдина 2“, в среда втора пресуда за Горан Грујевски

Во кривичниот суд во Скопје в среда судијката Елена Илиевска-Јосифовиќ треба да ја изрече по вторпат пресудата за ексначалникот на...

Свет2 часа

Ноќ на насилство во Хонг Конг: големи судири меѓу демонстрантите и полицијата

Полицијата во Хонг Конг употреби солзавец и гумени куршуми за да приведе стотици антивладини демонстранти кои се обидоа да излезат...

Свет3 часа

(Видео) Пукање во Калифорнија – застрелани десет лица додека гледале фудбал

Во масовно пукање на забава во Калифорнија се застрелани десет лица, од кои четворица починале. Пукањето се случило околу 18...

Економија3 часа

Првпат во историјата глобалниот долг надминува 250 милијарди долари

Комбинираните долгови на националните влади, претпријатија и домаќинства на глобално ниво се зголемиле за 7,5 милијарди долари во текот на...

Македонија4 часа

Приватните специјализанти на протест, бараат повисоки плати

Кофинансираните приватни специјализанти најавија протест за денеска пред Министерството за здравство за да побараат повисока плата и поради тоа што...

Екологија14 часа

Џиновска панда од Вашингтон ќе патува за Кина со приватен лет

Беи Беи, џиновската панда во Националната зоолошка градина Смитсонијан во Вашингтон неделава патува за Кина – и тоа со приватен...

Свет15 часа

Трамп: Бајден е поспан и бавен, но е подобар од бесно куче

„Џо Бајден е нешто подобар од бесно куче“, изјави американскиот претседател Доналд Трамп критикувајќи го неговиот политички ривал. Трамп на...

Европа16 часа

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра

Штетите од поплавите во Венеција изнесуваат околу една милијарда евра.Ова го изјави градоначалникот Луиџи Бруњаро откако плоштадот Свети Марко во...

Свет17 часа

Папата организираше ручек за 1 500 бездомници

Папата Франциско организираше ручек за 1 500 бездомници и лица во неволја. Римокатоличката црква денеска го одбележува денот на сиромашните, а...

Македонија20 часа

Франција е за влез на Балканот во ЕУ, но со нова постапка во седум етапи

Земјите од Западен Балкан треба да влезат во Европската унија, но преку нов, постепен процес на пристапување во седум фази,...

Свет21 час

Русија ѝ ги враќа запленетите воени бродови на Украина

Русија започна да ги враќа украинските воени бродови запленети на 25. ноември минатата година во Керчкиот проток, соопштија руските власти....

Свет22 часа

(Видео) Бојно поле на улиците на Хонгконг, полицаец погоден со стрела

Полицаец од Хонгконг денеска бил погоден со стрела в нога, отакако полицијата употребила солзавец за да ги растера демонстрантите кои...

Македонија23 часа

Во републичка акција, за една вечер казнети 203 возачи под дејство на алкохол

За откривање на возачи под дејство на алкохол, полициските сектори од цела држава, спровеле акција која траела синоќа од 22...

Регион24 часа

Српскиот министер за здравство: Животот на Вучиќ беше во опасност

Српскиот министер за здравство, Златибор Лончар, денеска во изјава за „Танјуг“ нагласи дека претседателот на државата, Александар Вучиќ, имал хронични,...

Европа1 ден

Британскиот принц Ендрју негира дека злоупотребувал малолетничка на имот на осуден педофил

Британскиот принц Ендрју првпат во интервју за Би-би-си, одговори на прашања за наводната поврзаност со осудениот педофил Џефри Епстајн, при...

Македонија1 ден

Десет лица приведени при контроли во седум скопски локали

Викендов, во периодот од 23 до 04 часот наутро од страна на скопската полиција, Управата за јавни приходи, Државниот пазарен...

Европа2 дена

Годишнина од протестите на Жолтите елеци, во Париз приведени 105 лица

Француската полиција денеска употреби солзавец и водени топови за да ги растера демонстрантите кои се собраа во Париз на одбележувањето...

Економија2 дена

Бил Гејтс повторно е најбогат човек во светот

Oсновачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс во петокот го надмина директорот на „Амазон“, Џеф Безос, на списокот на најбогати луѓе во...

Европа2 дена

Градоначалникот на Венеција: Ова што се случува кај нас, ќе се случи во целиот свет

Жителите и властите во Венеција се борат со обилни дождови и поплави поради што во градот е прогласена и вонредна...

Топ2 дена

160 животи згаснуваат годишно во сообраќајни несреќи во земјава

17 ноември е светски ден на сеќавање на жртвите од сообраќајни незгоди, на милионите лица кој изминатите години трагично го...

Досие