Контакт

Црна хроника

Уништен насад со марихуана кај Горна Матка

Објавено пред

Припадници на Министерството за внатрешни работи во присуство на надлежниот јавен обвинител во сабота претпладне уништија насад на марихуана во реонот на Горна Матка

Министерството за внатрешни работи информираше денеска дека од насадот информираат од МВР, биле искорнати околу 200 стебла марихуана чија бруто тежина изнесува меѓу 200 и 300 килограми.Сувата материја, која се употребува од наркозависниците тежи околу 40 килограми, а истата на домашниот наркопазар, достигнува цена од 1.200 евра по килограм. Растенијата се пренесени на дополнително вештачење од страна на експерти од Одделот за крим-техника.Насадот бил откриен по претходно добиени сознанија од пред околу еден месец, во атарот на скопското село Горна Матка, на 400 метри оддалеченост од манастирот „Света Богородица“. Садниците се наоѓале на непристапен и добро затскриен предел на површина од околу половина декар. За одгледување на марихуаната, како што информираат од МВР, биле направени и посебни канали по кои биле наводнувани стеблата, што јасно укажува дека не станува збор за див, туку за плански насад. Највисоките стебла, кои според првичните претпоставки биле засадени годинава на почетокот на месец април, достигнале висина од преку три метри, додека најниските биле високи околу еден метар. Според првичните анализи растенијата се уште не биле во фаза на цветање, но и во оваа фаза од развојот истите можат да бидат употребени од наркозависниците.Од самото откривање насадот бил под надзор на припадници на Единицата за недозволена трговија со наркотици, но во претходниот период на местото на кое се наоѓа не се појавијавиле  лицето или лицата кои го засадиле. Покрај растенијата, од самото место денеска биле подигнати и кантички за носење вода кои дополнително ќе се вештачат заради обезбедување траги кои би довеле до утврдување на идентитетот на сторителите на кривичното дело „недозволено производство, трговија и пуштање во промет на наркотични средства, психотропни супстанции и прекурсори“.Во првите шест месеци од годинава, Единицата за борба против недозволената трговија со дрога и оружје при Одделот за организиран криминал од областа на недозволената трговија со дрога откри седум дела, при што одзеде 540 килограми и 684 грама марихуана, 81 килограм и 766 грама хероин и 260 семки од растението “канабис сатива“.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

На Табановце е приведен гостиварец, баран со потерница

Објавено пред

Утрово на граничниот премин Табановце е приведен 27-годишен жител на гостиварското село Добри Дол.

Според информациите од МВР, Е.Х. бил приведен при влез во државата, по извршена контрола било констатирано дека за него е распишана потерница за издржување казна затвор.

Тој бил приведен во полициска станица по што ќе биде спроведен во казнено-поправна установа за издржување на казната.

Прикажи повеќе...

Топ

Момчето кое вчера беше прегазено на „Партизанска“ е отпуштено од болница, возачот се’ уште е во полиција

Објавено пред

Возачот на возраст од 22-години кој управуваше со автомобилот „цитроен“, и натаму се наоѓа во полициска станица, каде е спроведен по увидот.

Вториот пешак кој беше повреден, а беше придружник на загинатата 24-годишна девојка има набиеници и е пуштен на домашно лекување по приемот во градската болница св. „Наум Охридски“.  Тој е во лоша психичка состојба и со лесни телесни повреди.

„Синоќа, кога бил донесен во болница му се направени сите испитувања. Нема тешки повреди, има набиеница во пределот на карлицата. Бил и видно вознемирен, што е последица на тоа што бил сведок на еден таков немил настан. Пуштен е на домашно лекување“, вели Љубен Арсенков, директоротна болницата, „Св Наум Охридски“ за „Макфакс“.

Телото на трагично загинатата радовишанка е предадено на обдукција. Случајот е во рацете на јавен обвинител во скопското обвинителство, каде ќе се истражува како точно дошло до сообраќајната несреќа.

Според информации на „Макфакс“, се чека одлука на јавниот обвинител кој ја води истрагата, да каже дали ќе побара одредување на мерка притвор за возачот. Земени му се крв и урина, за да се утврди неговата состојба во моментот кога управувал со возилото. Во полициска станица може да се задржи 24 часа односно до вечерва, а доколку не биде побаран притвор, ќе биде пуштен дома.

Сообраќајната несреќа се случи вчеравечер по 19 часот. Во двајцата пешаци удри автомобил „цитроен“ со скопски регистарски ознаки, управуван од 22-годишен возач. Според првичните неофицијални информации од сведоци до кои дојде „Макфакс“, возачот излегол од една лента и влегол во средната лента на булеварот „Партизански одреди“, по што со голема брзина удрил во двајцата пешаци. Предната страна од автомобилот е искршена, заедно со стаклото кај совозачката страна.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Ресенец се обидел да ограби банкомат, полицијата го приведе

Објавено пред

Приведен е 36-годишник од Ресен, кој се обидел да изврши кражба од банкомат, соопшти полицијата.

Против него е поднесена кривична пријава поради тешка кражба во обид.

„На 15 декември, околу 2 часот, на улицата Мите Богоевски во Ресен, пријавениот, со употреба на сила и погоден алат, се обидел да изврши кражба од банкомат, при што скршил стакло од објект во кој бил поставен банкоматот притоа оштетувајќи го и него. Набргу М. М. бил лишен од слобода, приведен во полициска станица и во службен разговор го признал и појаснил делото“, велат од МВР.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија46 минути

Плевнелиев: Не сакаме да ги внесеме Тито и Сталин во ЕУ

Северна Македонија не ги спроведе потребните реформи за почеток на преговори со Европската Унија. Македонските тајни служби се огранок на...

Топ49 минути

Момчето кое вчера беше прегазено на „Партизанска“ е отпуштено од болница, возачот се’ уште е во полиција

Возачот на возраст од 22-години кој управуваше со автомобилот „цитроен“, и натаму се наоѓа во полициска станица, каде е спроведен...

Топ2 часа

Нова трагедија кај Струма: возач загина во сообраќајна несреќа со македонски камион

Возач на автомобил загина по сообраќајна несреќа што се случила со македонски камион на патот помеѓу Благоевград и граничниот премин...

Македонија3 часа

ВМРО-ДПМНЕ и натаму инсистира на предвремени избори, од СДСМ велат дека барањето е од пуста желба за власт

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ и денеска порача дека е неопходно да се одржат предвремени парламентарни избори. Тие инсистираат на брзи избори, без...

Македонија3 часа

Снег и забрана за товарни возила на дел од патиштата

Утрово, поради обилни врнежи од снег, воведена е забрана за тешки товарни возила кај планинскиот премини Стража, патниот правец Деве...

Свет3 часа

Властите во Калифорнија предлагаат тинејџерите да се вакцинираат без согласност од родителите

Калифорнија треба да дозволи вакцинација на деца на возраст од 12 и повеќе години без согласност од родителите, предложи синоќа...

Македонија15 часа

Загина 24-годишна девојка – автомобил ја прегази на пешачки пред Сити мол

Загина 24-годишна девојка откако вечерва беше прегазена на пешачки премин во близина на Сити мол во Скопје. Девојката преминувала улица...

Економија16 часа

ЕСМ ќе управува со БЕГ заради континуирано обезбедување топлинска енергија

Владата донесе одлука за обезбедување дополнителни количини топлинска енергија во услови на кризна состојба во снабдувањето со топлинска енергија. „...

Свет17 часа

Бајден со нова закана кон Путин: Русија ќе плати висока цена

Американскиот претседател Бајден рече дека јасно му кажал на рускиот претседател Владимир Путин дека секое движење на руските воени сили...

Свет18 часа

Шведска ги менува препораките – лицата со слаби симптоми на настинка не мора ни да се тестираат

Под силен притисок од ширењето на омикрон и зголемениот број на заразени и здрави, но изолирани, кои почнаа да ги...

Македонија20 часа

Нови 13 починати и 1.172 новозаразени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.021 тестови,...

Македонија21 час

(Видео) Катица Јанева сака лично да ги следи судењата во кои Камчев ѝ бара да му врати дел од милионот

Експецијалната јавна обвинителка, Катица Јанева, има желба и самата да присуствува на судењата против неа, Бојан Јовановски-Боки 13, Зоран Милески-Кичеец,...

Македонија22 часа

Камчев не сака Кичеец да му врати дел од милионот, парите ги бара од Јанева, Боки-13 и државата

Бизнисменот Орце Камчев нема да бара од Зоран Милевски-Кичеец, осуден во случајот „Рекет“, да му врати дел од 1,5 милион...

Свет23 часа

Си-ен-ен: Папата Бенедикт XVI знаел за злоупотребата на деца во Црквата

Папата Бенедикт Шеснаесетти знаел за свештеници што злоупотребиле деца додека тој бил надбискуп во Минхен од 1977 до 1981 година,...

Македонија24 часа

Бектеши: Нема да се намалува топлината на парното

Министерот за економија, Крешник Бектеши, тврди дека нема да се скратат часовите во кои скопјани ќе добиваат топлинска енергија. Од...

Македонија24 часа

Радев: Има позитивни сигнали од посетата на Кирил Петков во Скопје, но да не ги заборавиме главните прашања

Секој чекор што ја продлабочува нашата врска мора да биде поддржан, изјави бугарскиот претседател Румен Радев, прашан за посетата на...

Свет1 ден

Москва одговори на заканите на Бајден: Санкциите повеќе ќе ја погодат Америка отколку Русија

Забраната на руските банки да користат долари повеќе ќе ѝ нанесе удар на Америка отколку на Русија бидејќи големите светски сили,...

Свет1 ден

(Видео) Еколошка катастрофа во Перу – по ерупцијата во Тонга, дошло до силно излевање нафта

Властите во Перу соопштија дека излевањето нафта кај брегот на земјата предизвикало еколошка катастрофа. Имено, од рафинеријата „Ла Пампила“ протекоа...

Спорт1 ден

Ѓоковиќ ќе ја тужи Австралија за 3.800.000 евра

Најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, ќе ја тужи Владата на Австралија. Ѓоковиќ. во неделата, беше депортиран од Австралија. Федералниот суд...

Европа1 ден

Британскиот министер за здравство: 20.000 луѓе годишно умираат и од грип, па не ја затвораме земјата

Британија мора да научи да живее со Ковид-19 бидејќи болеста може да остане меѓу нас засекогаш, рече британскиот министер за...

Досие