Контакт

Црна хроника

Опомена за Шеќеринска, Минчев и Мисовски

Објавено пред

Граѓанска парница за отштета ќе покрене Лазар Еленовски, по чија тужба денеска опомена добија Радмила Шеќеринска и Горан Минчев од СДСМ, како и Горан Мисовски од НСДП

Пресудата за опомена за навреда кај обвинетите предизвика разочарување од нефункционирање на системот, додека за тужителот Еленовски, токму овој случај покажува дека Македонија е европска и демократска држава.

„Денеска судот донесе срамна одлука. Очигледно, ни беше пратена порака дека серијалот ‘пратеници на суд‘, продолжува“, рече Горан Мисовски.

Според него, основниот мотив за тужбата на Лазар Еленовски е да ја зачува неговата политичка позиција во тогашната Влада.

„Со цел да се оправда пред премиерот за она што јавноста имаше можност да го види, дека сепак премиерот на спорот со името дефинитивно не бил бескромпомисен. Сепак, тој во Букурешт заминал со став за промена на уставното име на Македонија“, додаде Мисовски.

Судска опомена е најблаг стадиум на пресуда, објаснува адвокатот на Шеќеринска, Мирослав Вујиќ, меѓутоа повторно се утврдува вина.

„Прво, од правна страна не се грижам воопшто, затоа што не постои институција што ќе ја потврди оваа одлука, од причина што никој никого не навреди во овој случај, а тие се опоменати за навреда, не за клевета, туку за навреда“, рече Вујиќ пред Основниот суд Скопје 1.

Според него, ако вакво нешто може да им се случи на лидер на партија и на двајца секретари на партии, нема никаква сигурност за граѓаните при слободно размислување или изнесување на некои ставови.

Лазар Еленовски е задоволен од пресудата бидејќи се докажало дека обвинетите го направиле кривичното дело.

„Не може во оваа држава, која што сакаме да биде европска и демократска, некој да си поигрува со нечиј углед и авторитет. Судот покажа и потврди дека обвинетите го сториле тоа дело“, рече Еленовски, додавајќи дека ќе оди на граѓанска парница, каде би можел да добие парична отштета од обвинетите.

Еленовски ја поднесе тужбата за снимката од затворена седница на НСДП, на која тој наводно признава дека Премиерот се согласил на промена на уставното име,  што од коалицијата „Сонце“, беше употребена на митинг во изборната кампања.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Скопјанец сам ја ограбил фирмата за која работи, па пријавил разбојништво-приведени две лица

Објавено пред

Деветнаесегодишен скопјанец испланирал грабеж на сопствената фирма, по што пријавил во полиција разбојништво.

„ Полициски службеници од ЕВР ОКР Гази Баба по добиени оперативни сознанија ги приведоа М.М. (22) и Р.М. (19) од Скопје а во врска со пријавено кривично дело разбојништво на 18.11.2020, при што бил одземен дневниот промет од фирма за брза достава на пратки.

Разбојништвото го испланирал вработениот Р.М. откако претходно се договориле со М.М. и на локалниот пат с.Чифлик-с.Рженичино кај место викано кисела вода, откако Р.М. ги доставил сите пратки и ги собрал парите, на посоченото место М.М. со дигалка го скршил стаклото од возачката врата на службеното возило на фирмата, по што ги поделиле парите од дневниот промет, а потоа вработениот Р.М. пријавил на 192 дека наводно му било извршено разбојништво.

По документирање на случајот ќе следи соодветна пријава.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Приведени крадци од Скопје, краделе во црквата Св. Недела во Катланово

Објавено пред

Полицијата денеска приведе две лица во скопското село Катланово, кои утрото извршиле тешка кражба во црквата Св.Недела во Катланово.

„Денеска (23.11.2020) во с.Катланово-скопско од страна на полициски службеници од Полициско одделение Петровец приведени се Д.Т. (46) и А.Н. (39), кои денеска меѓу 07 и 09 часот извршиле тешка кражба во црквата Св.Недела во Катланово. По документирање на кривично правниот настан ќе биде изготвена соодветна кривична пријава до надлежното обвинителство“ соопшти МВР.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Катастарски службеник нелегално доделил земјиште на површина од 393 квадратни метри

Објавено пред

Единицата за економски и компјутерски криминал при СВР Скопје поднесе кривична пријава против 49-годишниот Т. А. за кого посотојат сомнежи дека како службеник во Агенција за катастар на недвижностите (АКН) сторил кривично дело несовесно работење во службата.

Пријавениот во текот на 2014 година, во врска со предмет оформен врз основа на пријава поднесена од страна на извесна М. Ц. од Скопје, која побаралa од Катастарот да се изврши усогласување на површината на имот во нејзина сопственост во Оризари, постапил несовесно при извршување на службената должност.

Имено, иако требало, тој не ја зел предвид потребната скица како дел од службена документација за парцелата предмет на усогласување, со што извршил погрешна идентификација, односно погрешно утврдување на мерите и границите на парцелата, при што изготвил службен наод со невистинити податоци.

На тој начин Т. А. ѝ овозможил на подносителката на пријавата нелегално да стекне земјиште со површина од 393 квадратни метри (во вредност од 1.965.000) и истовремено, од друга страна, за истиот износ му нанел значителна штета на лицето М. Б. од Скопје, со што го сторил кривичното дело несовесно работење во службата.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет13 часа

Бајден избра нов државен секретар

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден го избра Ентони Блинкен за државен секретар на САД, соопшти тимот на Бајден. Toj денеска...

Свет13 часа

СЗО: Итно се потребни уште 4,3 милијарди долари или сиромашните нема да добијат вакцини

Постои ризик сиромашните и ранливите категории да не примаат вакцини против коронавирус, заради стампедото што ќе произлезе од овие лекови,...

Свет14 часа

Борис Џонсон го објави зимскиот план за ковид

Британскиот премиер, Борис Џонсон, на денешното јавно обраќање ги објасни деталите за излезот од „локдаун-от“, што започнува на 2 декември,...

Македонија15 часа

Во Македонија 387 нови случаи на Ковид-19, починале 35

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1176 тестирања, а регистрирани се 387 нови случаи на...

Македонија17 часа

Филипче: Хоспитализацијата на пациентите во ниту еден случај не зависи од нивната возраст

Министерот за здравство, Венко Филипче, утрово од Државниот санитарен и здравствен инспекторат (ДСЗИ) побарал да извршат вонреден инспекциски надзор за...

Регион19 часа

Црна Гора трета во светот по бројот на заболени од коронавирус

Црна Гора е на трето место во светот според бројот на заболени од коронавирус на милион жители, според податоците на...

Европа19 часа

СЗО: Европа ќе биде погодена од трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година

Светската здравствена организација стравува дека Европа може да се соочи со трет бран на коронавирусот на почетокот на 2021 година...

Македонија20 часа

Спасовски се излекува од коронавирусот и се врати на работа

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, се излекува од коронавирусот и од денеска се врати на работното место. Тој на...

Регион20 часа

Со коронавирус заразен епископот Давид, кој ја водеше литургијата на погребот на Иринеј

Српскиот епископ Давид е заразен о1д коронавирус и се наоѓа во Центарот за клинички болници (КБЦ) „Д-р Драгиша Мишовиќ“, објави...

Македонија21 час

Неделава почнува изведбата на модуларната болница во Гевгелија

Кон крајот на неделава почнува изведбата за конструирање на модуларната болница во Гевгелија. Како што информираат од Министерството за здравство,...

Европа21 час

Саркози на суд поради корупција

Поранешниот француски претседател, Никола Саркози, ќе се појави на суд денес поради обвиненија за корупција и злоупотреба на влијание. Ова...

Регион22 часа

Хрватите почнуваат масовно тестирање со брзи тестови

Денес, во Загреб почнува масовно антигенско тестирање на коронавирусот, чиј наод се добива за 15 минути. Целта е да се...

Европа22 часа

Шпан: Германија може да почне со вакцинација против коронавирусот во декември

Германија може да почне со вакцинирање на граѓаните против коронавирусот веќе следниот месец, најави германскиот министер за здравство, Јенс Шпан....

Македонија23 часа

Лекот „фавира“ пристигнува во македонските аптеки

Лекот „фавира“ или „фавимол“, со генеричко име „фавипивир“ неделава ќе биде достапен во македонските аптеки кога Агенцијата за лекови и...

Свет23 часа

Оксфордската вакцина против коронавирусот е 70 проценти ефикасна

Тестовите покажаа дека вакцината за коронавирус развиена од Универзитетот во Оксфорд е 70 проценти ефикасна во спречување на заразата, пренесува...

Свет23 часа

(Видео) Напад во црква во Калифорнија, најмалку двајца убиени

Две лица се убиени, а неколкумина тешко повредени во црква во калифорнискиот град Сан Хозе кога непознат маж ги нападна...

Свет24 часа

УНИЦЕФ на сиромашните земји ќе им испрати две милијарди дози вакцини

Земјите во развој ќе добијат речиси две милијарди дози вакцина против Ковид-19 в година, објави Агенцијата за деца на ООН....

Свет1 ден

Британија ќе ја прекине блокадата, намален бројот на нови инфекции

Британскиот премиер Борис Џонсон планира да ја прекине блокадата низ Англија, која е предвидено да трае до 2 декември и...

Македонија1 ден

Во Македонија се регистрирани нови 1.112 заболени и 24 починати од Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2553 тестирања, а регистрирани се 1112 нови случаи на...

Македонија1 ден

Старата „Систина“ ќе биде ковид-центар, лекувањето на трошок на државата

Министерот за здравство, Венко Филипче, вечерва по состанокот со сопствениците на приватните болници на „Жан Митрев“, „Систина“ и „Ремедика“, истакна...

Досие