Контакт

Црна хроника

Врховен го потврдил предметот Југ 2 и на Стојанкиќ

Објавено пред

Како што дознаваме од извори од Врховниот суд, денеска се потврдени предметите во слуајот Југ 2 по двете години чекање што беа правдани со административни грешки и недостиг од документи

Семејствата на затворените во акцијата „Југ 2“ минатиот месец директно во Врховен побараа пред одговор зошто две години судиите не се изјаснуваат за досието со криумчарење мигранти за кое во затвор завршија 21 член на групата која организирала нелегален транспорт на мигранти преку Македонија до Грција. Семејствата го загубија рпението затоа што нивните роднини четири години беа во затвор и затоа што Врховниот суд за сличната акција „Југ 1“ се изјасни уште пред година, иако предметите се идентични и пристигнаа во судот речиси истовремено. Со првостепената пресуда од 1,5 до 12 години казна затвор, беа осудени вкупно 21 лице, инволвирани во шверцот на најчесто албански, но и индиски и кинески мигранти кои преку Македонија биле префрлани во Грција.Најмногу, 12 години затвор, заработија двајца од организаторите на трговијата со луѓе, на кои им се судеше во отсуство.Според обвинението, групата во 15 наврати од декември 2005-та до мај 2006-та година, кога беа уапсени преку диви премини за сума до 800 евра, ги префрлале мигрантите.Во Акцијата Југ Врховен ослободи 26-мина осудени и предметот го врати на ново судење,Исто така, потврден е и случајот на поранешниот заменик-министер за правда Зоран Стојанкиќ кој на 31 јануари 2008 г. беше приведен и осомничен дека како стечаен управник во „Центро“ незаконски зел 33,5 милиони денари. За истиот случај се обвинети и тројца стечајни судии. Според пријавата, тој од 30 октомври 2002 до 22 мај 2006 г. како стечаен управник ги оштетил доверителите на „Центро“ за повеќе од 33,5 милиони денари, кои си ги присвоил. Во пријавата е посочено дека тој исплатувал неосновани побарувања во стечајната постапка и прикажувал неосновани трошоци, а ја уништил, прикрил или ја оштетил документацијата за работата на компанијата врз основа на која се евидентира финансиското работење на стечајниот должник. Парите од фирмата ги подигнал во готовина, а со неисплатувањето на доверителите долгот на „Центро“, со каматите, го зголемил за 10 милиони евра.Финансиската полиција сомничеше и тројца стечајни судии дека му овозможиле на Стојанкиќ да ја ограби фирмата. Истрагата се проширува и на стечаите во другите фирми каде што осомничените вршеле незаконски дејства. Стојанкиќ до неодамна бил стечаен управник и во „Техника“, кумановските „Житомел“ и „Искра“ и во други фирми кои завршија во рацете на кумановецот Бајруш Сејдии.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Уапсени двајца тетовци во чиј „голф“ бил пронајден кокаин

Објавено пред

Во вечерните часови на 26 ноември во непосредна близина на наплатната станица Желино, полициски службеници на СВР-Tетово ги уапсиле М.Ј.(43) и Ф.И.(33), двајцата од тетовското село Слатино.

Како што информираат од МВР, при преглед на автомобилот „фолксфаген голф“ со кој се превезувале двајцата тетовци, пронајден бил кокаин.

Двајцата се задржани во полициската станица Тетово за расчистување и документирање на случајот, по што ќе им биде изготвен соодветен поднесок.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Жена прегазена во Скопје

Објавено пред

Во утринските часови на 26 ноември во скопската полиција бил пријавен случај на прегазен пешак.

Според пријавата, настанот се случил на улицата „Босна и Херцеговина“ во круг на скопска фирма, кога автомобил „нисан“ управуван од Т.Ч.(35) од селото Побожје, удрил во пешак од Скопје.

Станува збор за 63-годишна жена со иницијали С.С. која со возило на итна медицинска помош била пренесена во комплексот клиники „Мајка Тереза“, каде и биле констатирани тешки повреди, по што подоцна им подлегнала на повредите.

За настанот е известен јавен обвинител, а увид на местото на настанот извршила екипа од СВР Скопје.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Во викендичка во Моране пронајдени оружје и килограм марихуана

Објавено пред

Секторот за недозволена трговија со дрога при скопската полиција, во рамките на засилените мерки и активности, извршил претрес кај 29-годишниот М. Г. во викенд-куќа во скопското село Моране.

Како што информираат од МВР, при извршениот претрес пронајден е еден килограм марихуана и еден пиштол, а лицето е лишено од слобода.

По документирање на случајот, ќе биде поднесена кривична пријава до надлежното Основно јавно обвинителство.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

(Видео) Филипче: Мој Термин функционира, нема одложување на хроничните интервенции

Системот Мој Термин, освен во некои клиники каде што е редуциран, насекаде работи нормално. Нема одложување на хроничните интервенции, изјави...

Економија2 часа

Поради стравот кај јавноста, АЕК распиша тендер за изработка на студија за влијанието на 4Г и 5Г мрежите

Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) распиша меѓународен тендер за изработка научна студија за влијанието на зрачењата од 4Г и 5Г...

Регион2 часа

Словенечки педијатри: Некои деца заразени од Ковид-19 имаат потешка клиничка слика

Иако децата главно ја поминуваат инфекцијата со коронавирус без или со благи симптоми, тие поради силната имунолошка реакција може да...

Македонија3 часа

Филипче: Охрабрува бројот на оздравени

„Епидемијата го достигна пикот минатата недела, сега бројките се стабилизираат, а Р-факторот на преносливост е 1“, вели министерот за здравство,...

Свет4 часа

Трамп: Испораката на вакцина против коронавирусот почнува следната недела

Американскиот претседател, Доналд Трамп, објави дека испораката на вакцина против коронавирусот ќе почне следната недела, пренесува „Ројтерс“. Во разговор со...

Свет5 часа

Истражување: тестирањето на антитела покажува помал број лица заразени со коронавирус

Тестирањето на антитела во крвта за да се утврди инфекцијата со коронавирус дава помал број во споредба со реалната состојба...

Свет5 часа

СЗО: Вакцината ќе ни даде контрола над вирусот

Еден од главните експерти на Светската здравствена организација (СЗО), Мајк Рајан, рече дека почетокот на употребата на вакцината против коронавирусот...

Свет5 часа

Болсонаро: Не сакам да се вакцинирам

Бразилскиот претседател, Жаир Болсонаро, изјави дека нема да прими вакцина против коронавирусот. Тој во видеообјава преку социјалните мрежи вели дека...

Спорт6 часа

Погребан Диего Армандо Марадона

Легендарниот аргентински фудбалер, Диего Армандо Марадона, кој почина во средата е погребан во Буенос Аирес. Илјадници навивачи низ улиците на...

Свет6 часа

За еден ден потврдени повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид- 19

Повеќе од 577.000 нови случаи на Ковид-19 се потврдени за еден ден во светот, објави Светската здравствена организација (СЗО), со...

Свет6 часа

(Видео) Трамп: Ќе ја напуштам Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека ќе ја напушти Белата куќа доколку Изборниот колеџ ја потврди победата на демократскиот кандидат...

Свет6 часа

Милиони Американци отпатувале на семејни средби за Денот на благодарноста и покрај предупредувањето да не се групираат

Mилиони Американци отпатуваа на семејни средби на Денот на благодарноста и покрај предупредувањата на експертите да не го сторат тоа...

Македонија17 часа

Во Македонија 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа

Во последните 24 часа потврдени се 1.160 нови случаи на коронавирус, 30 лица починаа, а 1.094 оздравеа, соопшти Министерството за...

Македонија19 часа

Рот: Северна Македонија запиша историја со договорот со Бугарија, тоа сега треба и да се награди

Северна Македонија запиша историја со Договорот за пријателство со Бугарија, но и со решавањето на спорот за името со Грција,...

Македонија20 часа

Захариева: Бугарија ги блокира преговорите за Северна Македонија поради говорот на омраза

Бугарија ќе го блокира почетокот на преговорите на Република Северна Македонија со Европската Унија  сè додека не го напушти говорот...

Европа20 часа

Италија го воведува првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД

Италија ќе го пушти првиот „ковид-фри“ воздушен мост меѓу Европа и САД за патниците со негативен тест на коронавирус, со...

Регион22 часа

Хрватска воведува строги мерки – се затвораат рестораните, училиштата, фитнес-центрите…

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ, ги претстави новите строги мерки за борба против коронавирусот, кои ќе траат најмалку до 21...

Македонија22 часа

На вработените во МВР ќе им бидат исплатени заостанатите бонус плати за 2017 и 2018 година

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска имаше он лајн состанок со претставници на Македонскиот полициски синдикат, предводени од претседателот...

Македонија23 часа

Црвенковски: Го замрзнувам членството, изјавите на Заев направија огромна штета

Поранешниот претседател и основач и долгогодишен претседател на СДСМ, Бранкo Црвенковски, во јавно обраќање до раководството и членовите на СДСМ...

Македонија1 ден

Заев: Фашистичката окупација била присутна, но не можете за цел народ да кажете дека бил окупатор

Македонскиот јазик и македонскиот идентитет не се на маса за преговори, вели премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарски прашања поврзани...

Досие