Контакт

Црна хроника

Уште 21 икона украдени од црква во струшко село

Објавено пред

Украдена е 21 икона од една од најстарите цркви во струшкиот регион „Свети Анастасиј“, во струшкото село Луково, што е уште една од серијата кражби во цркви во Струшкиот регион

Кражбата ја забележале и ја пријавиле локални жители кои случајно минувале и ја виделе надворешната врата на црквата отворена.За неколку месеци ова е втора кражба на икони во ова село, по кражбата на црквата „Свети Ѓорѓија“.Петходно беше ограбена црквата „Свети Спас“ во планинското село Буринец од каде крадците однеле две илјади денари, колку што во тој момент имало во објектот. Арамиите влегле насила со кршење на бравата од металната врата, додека од црквата „Света Богородица Пречиста“ во Локов влегле со кршење на бравата од дрвената врата на објектот од каде однеле една икона.Од Министерството за внатрешни работи велат дека се ангажирани на расветлување на случајот и евентуалното пронаоѓање на крадците за кои се претпоставува дека се дел од организирана група. Испитувањето на терен одело тешко поради оддалеченоста на двете села сместени во планината Јабланица.Полицијата пред во мај годинава откри добро организирана група од Албанија која долго време вршела кражби на икони и други вредни предмети од црквите во Струга од кои беа однесени повеќе од 80 вредни икони од 18 и 19 век.Во септември минатата година беше оргабена црквата „Свети Никола“ во Вевчани која од беа украдени четири икони, два метални крста, како и три примероци на Евангелието, еден сребрен Путир и други поситни предмети. Станува збор за една икона од свети Јован Крстител од 18-ти век, една руска икона од 19-ти век и една икона со ликот на Пресвета Богородица.Претходно истот месец во 2009 г., непознати сторители извршија грабеж во уште три цркви во села од струшкиот атар, притоа одземајќи вредни стари икони. Ограбени беа двете цркви во селото Јабланица и една црква во селото Безево. Од црквите „Света Богородица“ и „Свети Мартинија“ во Јабланица се украдени седум и пет икони, додека од црквата „Свети Великомаченик Димитрија“ од Безево, пет икони. Провалниците тогаш украле и помала сума пари.Меѓу украдените икони се наоѓа и особено вредната што ја изработил познатиот зограф Дичо околу 1824 г.Претходно во периодот меѓу 30-ти и 5-ти септември 2009 г. во Струшко беа ограбени и црквите „Свети Архангел Михаил“ во Ташмаруништа и црквата „Света Богородица“ во селото Долна Белица. На 6-ти септември во „Свети Архангел Михаил“ во Ташмаруништа беше откриено дека се украдени девет икони и две позлатени царски двери.Извори од Министерството за внатрешни работи велат дека се преземаат опсежни мерки за откривање на ограбувачите на црквите. Најверојатно иконите се’ уште се наоѓаат во државата, засега нема потврда дека некои од овие вредни историски дела и предмети се пронајдени во полициската акција „Фаланга“ во која беше откриен синџир за илегална трговија со артефакти и уметнички предмети, за што во притвор се 23 лица.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Приведен криминалец баран со потерница

Објавено пред

Триесет и тригодишен скопјанец баран со потерница е приведен заради издржување казна затвор.

„Полициски службеници од Единицата за внатрешни работи  -Оддел за криминалистички работи Кисела Вода, го приведоа А.С.(33) од Скопје осуден на казна затвор во времетраење од 2 години и 6 месеци.

Лицето ќе биде предадено на казнено поправна установа“, соопшти МВР.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Побаран притвор заради трговија со дрога

Објавено пред

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 43-годишен скопјанец, поради неовластено производство и продажба на дрога.

„Осомничениот на 21 јануари 2021 година, околу 17:15 часот, во патничко возило „шкода фабиа“ кое тој го управувал кај ул. Јадранска магистрала, односно на паркинг-просторот позади ресторан ‘Капри“, неовластено заради продажба држел 19.980 грама наркотична дрога марихуана спакувана во две најлонски црни вреќи“, наведе обвинителството.

Јавниот обвинител кој постапува во предметот, по донесување на наредбата за спроведување истражна постапка, во насока на обезбедување непречено одвивање на кривичната постапка, до Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор за осомничениот.​

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Обвинение за единаесет лица за шверцување мигранти

Објавено пред

По спроведената истражна постапка, Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција до Основниот кривичен суд – Скопје достави обвинение против 11 лица за шверцување мигранти.

Во периодот од декември 2019 година до октомври 2020 година со умисла и од користољубие обвинетите М. С. (49) и неговиот син С. С. (23), заедно со обвинетиот А. М. (47) и А. А., кој е недостапен на органите на прогонот, организирале група за вршење кривично дело шверцување мигранти.

Припадници на групата станале обвинетите Б. Ј. (23), М. М. (21), Д. С. (29), Т. М. (36), Ф. А. (26) и Д. Љ. (50), кои ги прифаќале и превезувале мигрантите, како и Т. К.-Ц.  (53) и Ј. К. (23), кои остварувале чести контакти со обвинетите М. С. и С. С. во врска со извршување на кривичното дело шверцување мигранти.

Воедно, автосервисот, во кој бил вработен обвинетиот Ј. К., бил користен за сервисирање на моторните возила со кои организираната група ги шверцувала мигрантите.

Групата за меѓусебна комуникација користела телефонски апликации на мобилни телефонски броеви од македонски и грчки мобилни оператори преку кои го договарале пренесувањето на мигрантите од Грција во Македонија.

Дејствата ги извршувале преку илегалните премини на т.н. зелена граница во околината на Гевгелија и Дојран, каде што мигрантите од претходно утврдени и договорени локации со возила ги превезувале до претходно извидени и договорени локации во Кумановско-липковскиот Регион. Таму илегалните мигранти во организација на обвинетиот А. М. биле прифаќани, засолнувани и привремено сместувани во објекти на неидентификувани лица, соработници и помагачи на организираната група, а потоа шверцувани преку територијата на  Србија кон државите на ЕУ.

Поради начинот и мотивот на извршување на кривичното дело, особено околноста што ова кривично дело има меѓународен елемент во извршувањето и поврзаност на извршители од повеќе земји, Обвинителството достави и посебен предлог со кој се предлага продолжување на мерката притвор за обвинетите М. С., С. С., М. М., Д. С., Д. Љ. и А. М. и мерката куќен притвор за Т. К.-Ц., Ј. К., Т. М. и Ф. А. За обвинетиот Б. Ј. мерката притвор за кривичното дело шверцување мигранти е претходно определена.​

Прикажи повеќе...

Најново

Свет3 часа

(Видео) Џонсон со предупредување: Новиот вид коронавирус посмртоносен од претходниот

Британскиот премиер Борис Џонсон вечерва предупреди дека според најновите податоци новиот вид на Ковид-19 може да биде посмртоносен од другите...

Регион5 часа

Вучиќ: Ќе се обидеме да направиме фабрика за вакцини во Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ објави дека ќе се обидат да направат фабрика за вакцини во Србија. Како што се наведува...

Свет5 часа

Уште една компанија ја намалува испораката на вакцина за ЕУ

Компанијата „Астра зенека“ соопшти дека почетните испораки на вакцината против коронавирус за земјите на ЕУ ќе бидат помали од предвиденото....

Македонија7 часа

Нови 307 заболени и 14 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.854 тестирања, а регистрирани се 307 нови случаи на...

Свет7 часа

Илјада луѓе во Шведска примиле вакцина што се транспортирала на прениска температура

Околу илјада луѓе во Шведска примиле вакцина на „Модерна“ која се чувала на погрешна температура за време на транспортот, објави...

Економија9 часа

Повеќето од службениците вработени по Рамковниот ќе бидат прераспределени во МВР и УЈП

Првиот вицепремиер Артан Груби соопшти дека 1.349 службеници вработени по Охридскиот рамковен договор до крајот на јануари ќе почнат со...

Европа10 часа

ЕК бара објаснување од „Фајзер“ за доцнењето на вакцините

Европската комисија ќе побара објаснување од американската компанија „Фајзер“ за причините поради кои повторно се одложува испораката на вакцини против...

Македонија11 час

Обвинителството незадоволно од условната казна за поранешниот советник на Чулев

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција е незадоволно од условната казна за Зоран Ѓорѓевски, кој беше вработен...

Македонија12 часа

Филипче: Спремни сме да ги примиме вакцините од Србија

Министерот за здравство, Венко Филипче, пред денешниот разговор за вакцините од Србија вели дека не постојат пречки ковид-вакцините да пристигнат...

Топ13 часа

(Видео) Пресечен меѓународен канал за дрога, запленети 40 килограми марихуана

Одделот за криминалистичка полиција, Сектор за недозволена трговија со дрога, оружје и опасни материи, заедно со Одделот за специјални полициски...

Македонија13 часа

Општина Центар додели 400.000 денари помош за Петриња и Сисак

Советот на Општина Центар додели парична помош во висина од 400.000 денари на градовите Петриња и Сисак во Хрватска. „По...

Македонија13 часа

Заев и Спасовски земаат највисоки плати во Владата

Премиерот Зоран Заев зема највисока плата од 87.813 денари, а министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, е втор на списокот...

Македонија13 часа

Царовска на средба со МАНУ: Реформите во образованието се неопходни ако сакаме подобри резултати

Министерството за образование и наука, Бирото за развој на образованието и членовите на работната група денес ги продолжуваат дебатите за предложените...

Регион14 часа

Мира Фурлан починала од западнонилска треска

Познатата актерка Мира Фурлан починала од вирусот на западнонилската треска, пишуваат хрватските медиуми. Актерката неколку месеци се борела со болеста...

Европа14 часа

Урсула фон дер Лаен: ЕУ ќе мора што побргу да обезбеди вакцини за Западен Балкан

Европската Унија со посебен механизам ќе обезбеди вакцини против коронавирусот за Западен Балкан што е можно побргу, рече претседателката на...

Свет15 часа

Уапсени двајца соработници на Навални затоа што повикувале на протести

Русија уапси двајца соработници на затворениот критичар на Кремљ, Алексеј Навални, и се закани дека ќе ги тужи другите поради...

Европа15 часа

ЕУ воведува темноцрвени зони на епидемиолошката карта на Европа

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, најави воведување нова ознака на епидемиолошката карта на Европа, темноцрвена зона, од...

Свет16 часа

Бајден бара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје со Русија

Претседателот на САД, Џо Бајден, ќе побара петгодишно продолжување на договорот за контрола на нуклеарното оружје „Нов СТАРТ“ со Русија,...

Свет1 ден

(Видео) Бајден: Ќе ги поместиме небото и земјата за да вакцинираме што е можно повеќе луѓе

Новиот американски претседател Џо Бајден ѝ се обрати на американската јавност по повод презентацијата на планот за борба против пандемијата...

Европа1 ден

Холандија воведува полициски час, луѓето веќе смислуваат начини како да го избегнат

Предлогот на холандската влада да воведе полициски час, прв по Втората светска војна, помина во парламентот, пренесува АФП. #BREAKING Dutch...

Досие