Контакт

Црна хроника

Уште едно бегство на малолетници од воспитно поправниот дом во Тетово

Објавено пред

Уште едно бегство се случило вчера во воспитно поправниот дом во Тетово, соопштуваат од министерството за правда

Тројца малолетници кои биле казнети поради извршени кражби, вчера околу 18:30 часот избегале од отворениот дел на Воспитно поправниот дом во Тетово. Поради најновото бегство, директорот на установата ги суспендираше заповедникот на Секторот за обезбедување, Живко Андоновски и уште четворица надзорници бидејќи им го овозможиле бегството на малолетниците. „Овие лица во вечерните часови на 03.11.2010 година со непочитување на правилата и прописите за вршење на службата, овозможиле тројца малолетници на кои им е изречена воспитна мерка упатување во воспитно поправен дом за сторени кражби, околу 18 и 30 часот незабележано да се оддалечат од Отворениот дел на Воспитно поправниот дом Тетово, иако биле должни да се грижат за безбедноста на Домот и за безбедноста на малолетните лица и да ги почитуваат правилата и прописите за вршење на службата“ се вели во соопштението на министерството за правда. Вчера попладне  во исто време од казнено – поправниот дом во Велес побегнаа тројца малолетници. Полицијата се уште трага по нив. Ова е петто бегство од македонските затвори за само десеттина дена. Се уште се трага по петмина бегалци од затворите во Битола, Тетово и Штип.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

За три часа казнети 210 возачи

Објавено пред

210 возачи биле казнети по засилената акциска контрола на МВР денеска во периодот од 5 до 8 часот. Како што информираат од таму, 24 возилa се движелe со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а седум возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Од полиција најавуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Уапсена 50-годишна скопјанка по која била распишана потерница

Објавено пред

Полициските службеници денеска уапсиле скопјанка по која била распишана централна потерница.

Како што информира Министерството, денеска, во 11.50 часот, на улицата Ѓурчин Кокале во Скопје, полициски службеници од ЕВР Кисела Вода и ЕВР Чаир, врз основа на судска наредба, ја лишиле од слобода Л. Н. (50) од Скопје, по распишана централна потерница, за издржување казна затвор од една година и шест месеци за сторено кривично дело по член 247 од Кривичниот законик.

Во 12.10 часот лицето било предадено во Полициската станица Ѓорче Петров за спровод во Казнено-поправната установа „Затвор – Идризово“.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Охриѓанец предизвикал сообраќајна незгода и насилно се однесувал полицијата

Објавено пред

31-годишен охриѓанец е уапсен откога првин предизвикал сообраќајна незгода, а потоа насилно се однесувал кон оштетеното лице, но бил агресивен и кон полициските службеници.

Според МВР, вчера, во 20.30 часот, во СВР Охрид бил приведен и лишен од слобода Б. Н. (31) од Охрид.

Тој, претходно, на улицата Марко Нестороски во Охрид, со патнички автомобил „пежо“, со струшки регистарски ознаки, удрил во паркиран автомобил „шевролет каптива“, сопственост на Д. Т. (47) од Охрид, потоа физички го нападнал и со остар предмет му упатил закани.

Б. Н. бил агресивен и кон полициските службеници и се обидел физички да ги нападне.

По целосно расчистување на настанот, против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија55 минути

Во Македонија нови 37 случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 3.658 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 15, Тетово...

Македонија2 часа

(Видео) Ангелов: Ако се утврди дека сум потфрлил, ќе си заминам од државата

Во моментот државата е во пламен и не можам да размислувам за споредни работи, но нека залади, нека се изгаснат...

Економија3 часа

Горивата поскапуваат

Малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек 3,36 %, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката на РКЕ,...

Македонија4 часа

Армијата е ангажирана во најкритичните точки во справување со пожарите

Припадниците на Армијата се активни во најкритичните точки во справувањето со пожарите. Хеликоптерите од воздухопловниот ВИНГ, кои во текот на...

Македонија5 часа

Жителите на Кочани што побараа лекарска помош се пуштени дома

Министерството за здравство информира дека деветтемина жители на Кочани, кои синоќа побарале лекарска помош поради вдишување чад како последица од...

Свет6 часа

Коронавирус регистриран во Вухан по една година, се тестира целото население

Властите во кинескиот град Вухан најавија дека ќе го тестираат целото население на коронавирус по појавувањето нови локални случаи на...

Европа6 часа

Речиси 30 проценти од Европејците не може да си дозволат одмор, сиромаштијата во пораст

Речиси 28 проценти од Европејците не може да си дозволат една седмица одмор надвор од своето место на живеење, а...

Македонија7 часа

Пожарите локализирани и ставени под контрола, противпожарните служби остануваат на терен

Пожарот кај Кочани во текот на ноќта е локализиран и ставен под контрола, соопштија надлежните. На одделни места во близина...

Македонија7 часа

Од денес стапува во сила целосната забрана за движење во шумите

Владата доцна синоќа излезе со соопштение во кое апелира до граѓаните да не се движат во шумските подрачја. „Во текот...

Македонија17 часа

„Водовод“ и „Комунална хигиена“ испратија цистерни за гаснење на пожарот во Кочани

ЈП Водовод и канализација – Скопје и ЈП Комунална Хигиена – Скопје на барање и во координација со Град Скопје...

Македонија17 часа

Пендаровски: Хеликоптерите не можат да летаат ноќе

Претседателот на државата Стево Пендаровски вечерва на Фејсбук напиша дека хеликоптерите на армијата немаат технички можности за ноќно летање. „...

Македонија17 часа

Десетина луѓе во Кочани побарале лекарска помош

Кочанчани очајно се борат со огнената стихија, која проголта куќи и други објекти. Според информациите, десетина граѓани побарале помош, откако...

Македонија19 часа

15 пожарникари и 3 возила од Скопје ќе помагаат во гаснењето на пожарот во Кочани

Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов вели дека во моментов 3 екипи од Противпожарната бригада на Град Скопје (15 пожарникари и...

Македонија19 часа

(Видео) Пожар се шири во Кочани, жителите во паника бараат помош

Огромен пожар се шири во кочанско Белско маало и местото викано Драчевник. Зафатени се шуми, но и бандери. Жителите бараат...

Спорт22 часа

Полска ѝ даде азил на белоруската атлетичарка

Драматичниот случај на белоруската атлетичарка Кристина Циманускаја најверојатно е пред решение откако Полска и понуди хуманитарна виза, односно и одобри...

Македонија1 ден

Во Македонија 54 нови случаи на коронавирус, почина едно лице

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 54 нови случаи на коронавирус, а едно лице почина, соопшти Министерството за...

Топ1 ден

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино

Товарен воз удри во мигрант кај Неготино. Според информациите на полицијата, мигрантот со тешки повреди е пренесен во болница. Несреќата...

Македонија1 ден

(Видео) Заев: Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот

Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот заради партиските интереси и заради повеќе гласови...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: Илинден обедини генерации Македонци за слобода

Илинден обедини генерации Македонци за слобода, испраќам апел за обединување против Заев и рушење на најлошата власт до сега, рече...

Свет1 ден

(Видео) Туристи во Бодрум со чамци бегаат од пожарите, Ердоган призна дека земјата нема канадери

На југот на Турција, како и на други места во Средоземното Море, со денови беснеат огромни пожари. По петдневните пожари...

Досие