Контакт

Црна хроника

Нов скандал на судењето за убиството кај Универзална во Скопје

Објавено пред

Судскиот процес за убиство кај Универзална во Скопје што се случи во март годинава, а обвинети се Харун Хаџибулиќ и Јамин Лесковица денес беше по втор пат одложено поради неподготвеноста за одбрана на еден од адвокатите

Претходното рочиште помина со жестока кавга помеѓу судијата Ирина Петровска и обвинетиот Харун Хаџибулиќ. Овој пат двајцата си се извинуваа меѓусебно. Судот откако даде нов термин за судење провери дали се дојдени оштетените во случајот. Сведокот оштетен Кенан Кучевиц не се појави, за што судијката ги информира присутните дека кај неа пристигнало писмо во кое сведокот напишал “многу сум исплашен од двајцата обвинети и нивните роднини имам закани и затоа ми е страв да сведочам”. Адвокатите реагираа дека тоа не било точно на што судијката им се обрати на присутните роднини на обвинетите со чудна препорака да го најдат сведокот и да го смират  дека ништо нема да му направат и да го охрабрат да дојде на судење. Ефто Сиповски е нов бранител на Харун Хаџибулиќ и бидејки немал време да се подготви за одбрана побара претресот да биде презакажен за десетина дена. Судијката дозволи да се даде нов термин за судење и појасни дека во меѓувреме врз обвинетиот биле направени медицински испитувања кои тој ги побара. Таа кажа дека сакала да го посети во затворот во Шутка но не успеала во намерата. Сакала да го праша зошто и кој биле инструирани против неа. Била загрижена за здравјето на обвинетиот и откако прочитала книги за медицина го посоветува Хаџибулиќ дека може да бара лекување и третман кои ќе бидат на товар на државата и дека не мора сам да си го плаќа лекувањето во приватна болница. Токму барањето за лекување беше повод за жестоката кавга меѓу судијата и обвинетиот на претходното рочиште кога двајцата се расправаа кажувајќи си погрдни зборови и правејќи хаос во судницата. Судиката им се обрати и на новинарите со зборовите дека била шокирана од новинарските извештаи и однесувањето на преставниците на медиумите во судницата. Таа побара новинарите да не реагираат на настаните во судницата оти и требало спокојство за да размислува. Додека во судницата предметот се одлагаше надвор чекаа роднините на убиениот Мирсад Криjешторац. Беа гневни оти судењето никако да почне. “Ова е срамота и брука ова се трикови, судот треба да пресуди. Разочарани сме дури и во судница не не пуштија, а доаѓаме од Германија”, се пожали братот на убиениот Саид Криесторац. Убиството од кое се шокира македонската јавноста оти се случи на сред бел ден во центарот на Скопје кај Универзална сала , според обвинетите го извршија Харун Хаџибулиќ и Јасмин Лесковица. Беше убиен Мирсан Кријесторац поради кавга за партнерство околу отворање на стриптиз бар во зграда веднаш до Универзална сала.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Уапсен и во затвор вратен 22-годишен штипјанец

Објавено пред

Рано утрово околу 5 часот, полицајци од Штип, постапувајќи по судска наредба, го уапсиле 22-годишниот штипјанец И. Д.

Како што информираат од МВР, тој веднаш бил спроведен во затворот во Струмица за доиздржување на затворската казна.

 

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Казнет пратеник, зборувал на телефон додека вози

Објавено пред

Полициски службеници од СВР Скопје, денеска (18.1.2021), му врачија платен налог на пратеникот М. К., кој го прекршил Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата со тоа што зборувал на мобилен телефон додека го управувал своето возило на патот Куманово – Скопје.

Од МВР апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесат за побезбедни патишта.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Со камион удрил во наплатна станица кај Демир Капија и избегал

Објавено пред

На автопатот Демир Капија – Неготино, вчера, во попладневните часови, кај наплатната станица кај Демир Капија, товарно возило удрило во кабина за наплата на патарина по што го напуштило местото на незгодата.

На местото на настанот извршен бил увид од неготинската полиција и се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

МТСП: Жените може да се пензионираат и на 62 години, доколку тие така одлучат

Во однос на дилемите во јавноста за задолжителното пензионирање на 64 години возраст и 15 години стаж, Министерството за труд...

Свет12 часа

Објавено ново видео од упадот во Конгресот на САД

Објавено е ново видео од упадот на приврзаниците на американскиот претседател во заминување Доналд Трамп во зградата на американскиот Конгрес...

Спорт12 часа

Чиле „падна“, Македонија во главната рунда на Светското првенство

Македонската ракометна репрезентација по двата високи порази во пресметките со Шведска и домаќинот Египет, ја забележа првата победа на Светското...

Македонија13 часа

Во Македонија 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 63 нови случаи на коронавирус, 13 лица починаа, а 176 оздравеа, соопшти...

Свет14 часа

Судот во Москва му одреди притвор на Навални

Рускиот суд му одреди притвор од 30 дена на опозиционерот Алексеј Навални. Притворот ќе трае до 15 февруари, соопшти неговиот...

Македонија16 часа

Мицкоски побара поддршка од Орбан и Сијарто за деблокирање на Македонија на патот кон ЕУ

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и потпретседателот Александар Николоски, денеска во Будимпешта имаа работна средба со премиерот на Унгарија, Виктор...

Свет16 часа

Пристапот „прво јас“ нè турка кон катастрофален пад во дистрибуцијата на вакцините, вели директорот на СЗО

Светот е на работ на катастрофален морален пад во дистрибуцијата на вакцини против Ковид-19, изјави денеска генералниот директор на Светската...

Македонија16 часа

Бектеши смета дека кафулињата треба да работат до 23 часот

Министерот за економија, Крешник Бектеши, смета дека работното време на угостителските објекти ќе биде продолжено до 23 часот. „Продолжување на...

Топ17 часа

Детали за инцидентот во врска со прилепчанецот убиен на лов

Во полициската станица во Прилеп во претпладневните часови на 17 јануари било пријавено дека во атарот на прилепското село Витолиште...

Македонија18 часа

Заев: Од Србија ќе добиеме 8.000 вакцини на „Фајзер“

Србија ќе ни отстапи 8.000 вакцини од „Фајзер“, a потоа можеби и ковид-вакцини од другите производители. Премиерот Зоран Заев соопшти...

Македонија19 часа

Институтот за трансфузиологија апелира: Донирајте крвна плазма, помогнете им на оние што се борат со Ковид-19

Од Институтот за трансфузиона медицина информираат дека се обезбедени 802 единици конвалесцентна плазма за третман на пациенти заразени од Ковид-19...

Европа19 часа

Во Германија откриена досега непозната мутација на коронавирусот

Според германските медиуми, на клиниката „Гармиш-Партенкирхен“ е пронајден нов, досега непознат вид коронавирус. Во болницата во Гармиш-Партенкирхен 73 пациенти и...

Свет19 часа

Захарова им порача на критичарите на апсењето на Навални да се занимаваат со своите проблеми

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, се јави по повод пораките од политичарите за итно ослободување на...

Регион20 часа

Во Хрватска вакцинирани речиси 46.000 лица, кај 80 забележани лесни несакани ефекти

До овој викенд вакцинирани се речиси 46.000 граѓани во Хрватска, а 80 од нив имаат претежно лесни несакани ефекти, изјави...

Свет21 час

Портпаролката на Навални: Не знаеме што се случува со него и каде го одведоа

Заводот за извршување кривични санкции во Русија објави дека опозиционерот Алексеј Навални, кој беше уапсен синоќа на враќање од Германија...

Свет21 час

Австралија годинава нема да ги отвори границите, дури и ако мнозинството граѓани се вакцинираат

Австралија можно е да не ги отвори целосно своите меѓународни граници годинава, дури и ако мнозинството од населението е вакцинирано...

Свет21 час

Уапсен функционер од Ново Мексико за нападот врз Капитол

Министерството за правда на САД објави дека е уапсен функционер од Ново Мексико во врска со нападот на Капитол на...

Свет1 ден

Претседателот на Европскиот совет повика на итно ослободување на Навални

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, повика на итно ослободување на рускиот опозициски лидер, Алексеј Навални, откако беше приведен по...

Топ1 ден

25-годишен прилепчанец загина за време на лов

Дваесет и петгодишен прилепчанец бил застрелан во атарот на мариовското селото Витолиште, додека со пријателите бил на лов на диви...

Свет1 ден

(Видео) Снег во Сахара

Додека јануари носи снег во многу краеви на светот, во Сахара или на Блискиот исток тоа не е толку вообичаено....

Досие