Контакт

Црна хроника

Судење за „Фаланга”: „Немав антички артефакти туку сувенири од Бит-пазар”

Објавено пред

Во големата сала во Врховниот суд денес почна уште еден голем судски процес , судењето наречено по акцијата Фаланга. Обвинети се 29 лица за тргување измами со антички предмети

Беше сослушан првообвинетиот Миодраг Готиќ кој тврдеше дека ниту знае, ниту е припадник на група која тргувала со артефакти. Пред судот кажа дека се сомнева дека е наместен оти знае дека археолози во Македонија, односно во реонот Исар Марвинци, краделе артефакти. Бил колекционер и собирал стари железни торза, глава и други ситни предмети, но тврди дека биле направени од обично железо и не биле постари од 20-ина години. Побара судот да обезбеди вештачење и нему да му дозволи да докаже дека табла со лик на коњаник  не е мермерна, туку е од обична гранитна прашина. Кажа дека доколку таблата се исече со нож ќе се докаже дека не е артефакт. Во двочасовниот исказ Готиќ упорно тврдеше дека сите предмети најдени кај него дома биле копии или евтини изработки. На прашање на судот од каде му била женската фигурина рече дека ја купил на Бит Пазар и дека ја офарбал за да му биде убава во витрината дома. Исто така кажа дека старите предмети ги собирал за да му го красат дворот. Пред судот неколку пати кажа дека се сомнева дека е наместен оти пред три години се скарал со Паско Кузман во емисија на ТВ Сител. Му рекол на Паско дека дивите копачи не се проблем, туку питомите археолози кои ги криеле највредните предмети, а ги покажувале најлошите керамики. Потврди дека кај него е најдена монета за која ОЈО тврди дека е со голема вредност. Готиќ пред судот кажа дека монетата ја нашле при копање нива и била ставена во пепелник заедно со други дребулии во ходникот од куќата. Судењето продолжи до доцна попладнево, а се закажани рочишта и за наредните неколку дена. Според Обвинителството покрај доказите, обвинетите соработувале меѓусебе подолго време, имале добро организирана мрежа во која биле вклучени и археолози кои ги проценувале предметите, диви копачи, но и полицајци кои затворале очи за нелегалните ископувања и кражби на артефакти.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Кичевец застрелан при грабеж на улица

Објавено пред

Шеест и двегодишен кичевец вчера бил физички нападнат од неколку лица, при што едно од нив со пиштол му нанело прострелна рана.

Лицата потоа му одзеле поголема сума на американски долари, евра и денари, во разни апоени, информираат од полицијата.

Човекот е пренесен во болница, а во моментот се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Беровец исценирал дека е киднапиран за да изнуди 10.000 евра од својот татко

Објавено пред

Приведено е лице од Беровско, кое самоволно фингирало изнуда за да земе 10.000 евра од својот татко.

Од полицијата информираат дека станува збор за 29-годишник со иницијали М.П. од селото Будинарци, Беровско.

Тој во текот на вчерашниот ден измислил сопствено наводно грабнување, за кое подоцна изјавил дека го сторил од финансиски причини.

Неговиот 57-годишен татко, вчера околу 18 часот во полицијата во Берово пријавил дека добил смс-порака од телефонот на неговиот син, со која се барало изнуда од 10.000 евра за да биде пуштен неговиот син, а порака со слична содржина добила и неговата снаа.

На разговор во полицијата биле повикани братот на пријавениот и сопругата на пријавениот, чиј мобилен телефон со потврда бил привремено одземен.

Во меѓувреме, таткото ги оставил парите на наведената локација, по што неговиот син се вратил дома.

Синот бил повикан на разговор во полицијата каде го признал делото.

Парите биле пронајдени и вратени на неговиот татко.

 

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Приведени три лица од Гостивар поради трговија со кокаин

Објавено пред

Полицијата синоќа приведе три лица од Гостивар поради трговија со кокаин.

Станува збор за лицата К.М.(30), К.О.(20) од Гостивар и О.С.(19) од селото Горна Бањица, гостиварско.

„При преглед кај К.М. биле пронајдени пет пакувања кокаин, кој сакал да им го продаде на К.О. и С.О.. Сите тројца биле приведени во Полициска станица Гостивар и по целосно документирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна пријава по чл.215 и чл.216 од Кривичниот законик“, информираат од полицијата.

Прикажи повеќе...

Најново

Домашен5 минути

Дебакл во Каиро – Македонија на минус 19 против Египет

Македонската ракометна репрезентација доживеа уште еден тежок пораз на 27 Светско првенство. По поразот од Шведска, во четвртокот (32:20), вечерва...

Македонија3 часа

Нови 361 случаи на коронавирус, оздравени се 2.116 пациенти, а починаа 14 лица

Во последните 24 часа се направени 2176 тестирања, а регистрирани се 361 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-164, Куманово-17, Тетово-12,...

Македонија4 часа

Опозицијата обвинува за доцнење со вакцините, власта тврди дека обезбедува вакцини преку три механизми

Преку три механизми, Владата предводена од СДСМ обезбедува вакцини против ковид-19, за 60 отсто од населението, реагира владејачкиот СДСМ откако...

Македонија5 часа

(Видео) Во Охрид затворен угостителски објект, затекнати Русинки и Украинки кои работеле на црно

Сопственик на угостителски објект во Охрид заработи кривични пријави бидејќи синоќа работел по 18 часот и покрај тоа што претходно му...

Европа8 часа

Меркел доби наследник на чело на ЦДУ

Германските демохристијани го избраа наследникот на германската канцеларка Ангела Меркел. Армин Лашет беше избран за нов претседател на Христијанско-демократската унија...

Регион9 часа

(Видео) Во Србија пристигнаа милион дози од кинеската вакцина, Вучиќ ќе се вакцинира со неа

„Ние сме првата земја во Европа што ја доби кинеската вакцина. Јас најверојатно ќе бидам претставникот на власта што прв...

Свет10 часа

СЗО е против ковид пасоши: „Светот е збунет и парализиран“

Светската здравствена организација (СЗО) ги советуваше државите да не ги условуваат меѓународните патувања со докази за вакцинација или имунитет. Ова...

Свет10 часа

Бајден најави вакцинирање на 100 милиони Американци за 100 дена

Новоизбраниот претседател на Соединетите Американски Држави (САД), Џо Бајден, претстави план во кој ја објасни намерата за вакцинирање на 100...

Македонија11 час

СДСМ: Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ и за пописот се на спротивната страна на државните и националните интереси

Владејачкиот СДСМ верува дека ВМРО-ДПМНЕ се однесува деструктивното, неодговорно и антидржавно, а  сега кога пред пратениците во собранието е законот...

Свет22 часа

Велика Британија од понеделник ги затвора сите коридори за патување

Велика Британија ги зајакнува граничните контроли за да спречи нови видови на коронавирус да влезат на нејзината територија, суспендирајќи ги...

Свет23 часа

„Сигнал“ има технички проблеми откога за една недела стекна 40 милиони корисници

Шифрираната услуга за пораки „Сигнал“ соопшти дека има технички проблеми, но вети дека бргу ќе ги надмине. Оваа апликација, промовирана...

Свет1 ден

Трамп го напушта Вашингтон на денот на инаугурацијата

Американскиот претседател, Доналд Трамп, планира да го напушти Вашингтон утрото на денот на инаугурацијата на својот наследник Џо Бајден, на...

Свет1 ден

Продолжени строгите мерки во Италија

Италијанскиот премиер, Џузепе Конте, издаде указ со кој се продолжуваат рестрикциите за контрола на ширењето на коронавирусот кога Министерството за...

Македонија1 ден

Нови 403 заболени и 10 починати од коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.118 тестирања, а регистрирани се 403 нови случаи на...

Македонија1 ден

Обвинителството отвори предмет за палењето на бугарското знаме во Вевчани

Основното јавно обвинителство Струга отвори предмет по допрен глас во врска со написите во одредени медиуми дека за време на...

Македонија1 ден

Опцијата граѓаните да може да докупат стаж за пензија може да се одолговлечи до 2024 година

Закон за докуп на стаж е процес којшто ќе трае, а ние ќе го исполниме предизборното ветување до нашите граѓани,...

Свет1 ден

Меѓународна анкета: Британците и Данците се најсклони на вакцинација, Французите и Полјаците многу поскептични

Денеска се објавени резултатите од големо меѓународно истражување за вакцинацијата против Ковид-19, пренесе агенцијата „Ројтерс“. Резултатите покажуваат дека подготвеноста за...

Македонија1 ден

Општина Вевчани го осуди палењето на знамето на Бугарија

Општина Вевчани најостро го осудува чинот на палење на знамето на Република Бугарија за време на карневалот во Вевчани, соопшти...

Македонија1 ден

Во последните 24 часа нема нови ковид – пациенти на интерните клиники во Скопје

Во изминатите 24 часа во ковид – центрите во Скопје се хоспитализирани 14 нови пациенти поради компликации од коронавирусот, а...

Европа1 ден

Унгарија отстапува од регулативите на Брисел, Орбан бара одобрување на кинеската вакцина

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изрази надеж дека во рок од неколку дена, националниот регулатор на лекови јасно ќе одговори...

Досие