Контакт

Црна хроника

Стручна комисија имала забелешки за „Илинден“, а тој редовно бил регистриран

Објавено пред

Со распит на сведоци во Основниот суд во Охрид денеска продолжи судскиот процес за бродската несреќа што на 5-ти септември се случи во Охридското Езеро, во која животот го загубија 15 бугарски туристи, јавува OhridNews

Пред судот прв сведочеше нуркачот Горан Балески, кој заедно со колеги од Охрид бил ангажиран во извлекувањето на жртвите од несреќата. Тој кажа во каква состојба бил пронајден бродот „Илинден“ кој потона на длабочина од 4-5 метри.Исказ пред судот даде и поранешниот капетан, Златан Клечкароски. Тој кажа дека добро го познава бродот „Илинден“, кој до 1962 година бил регистриран за 60 патници, а по реконструкцијата, бројот на патници бил намален на 43. Тој истакна дека при контрола на Комисијата за утврдување на техничка исправност во 2003 година на капетанот Сотир Филески му било посочено дека треба да се изврши испитување на статиката, односно стабилноста на бродот, до кога на „Илинден“ не треба да се превезуваат патници на клупите на задната горна палуба, на што како што истакна поранешниот раководител на охридската Капетанија, Филески се придржувал. Клечкароски во пензија замина на 31-ви јануари 2006 година. Тој истакна дека во тој период ниту еден брод на Охридското Езеро не бил регистриран, и се огради од одговорност бидејќи по неговото заминување во пензија е донесен нов закон за внатрешна пловидба.Исказот на сведокот Клечкароски го оспори одбраната на Филески, од каде истакнаа дека не постои официјален документ кој се однесува на наведените забелешки околу стабилноста на бродот и дека изјавата е дадена во насока да се избегне било каква одговорност на Капетанијата.Доколку имало конкретни сознанија за нарушена стабилност требало да се издаде забрана за пловидба на бродот „Илинден“, што не се случило, туку напротив пловниот објект уредно и редовно бил регистриран“, изјави адвокатот Димитрија Цобоски.И поранешниот капетан на бродот „Илинден“, Петар Василески, во исказот пред судот негираше дека некогаш имало забелешка за стабилноста на бродот.Единствена забелешка беше околу бројот на појаси кои ги имаше 43, поради што на толку беше намален капацитетот на бродот, кој претходно изнесуваше 60“, рече Василески.Тој истакна дека Сотир Филески бил исклучително одговорен и посветен на бродот, кој редовно го контролирал и одржувал.Во улога на сведоци пред судот се појавија и сопственикот на бродот „Александрија“, Зоран Гилески и капетанот на бродот „Кристина“, чии посади учествуваа во спасување на преживеаните од несреќата. Тие истакнаа дека техничкиот преглед на бродовите кој го вршел овластениот претставник на германски „Лојд“, Бранко Бајиќ, инаку второобвинет во случајот, не се разликувал од другите прегледи.Денешното рочиште за потонувањето на бродот „Илинден“ се заокружува со распит на Владо Устијаноски, кој бил дел од екипажот критичниот ден.

Топ

Кривична пријава за жител на Трпејца, со лажен елаборат изградил куќа во Националниот парк „Галичица“

Објавено пред

Полицијата поднесе кривична пријава против жител на Трпејца затоа што со фалсификат геодетски елаборат изградил куќа во месноста „Трпејчко кале“ што е во состав на Националниот парк „Галичица“.

Според информациите на МВР, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Н.Л.(76) од охридското село Трпејца, поради постоење основи на сомнение дека е сторител на казнените дела „бесправно градење“, „узурпација на недвижности” и „употреба на исправа со невевистинита содржина“, како и против В.К.(53) од Охрид поради сторено казнено дело „фалсификување или уништување деловни книги”.

Првопријавениот, во период од август-декември 2020 година, на катарстарска парцела во селото Трпејца, во месноста „Трпејчко кале“ што е во состав на Националниот парк „Галичица“, без да поседува одобрени за градба изградил индивидуален објект и како доказ употребил фалсификат геодетски елаборат, изработен од второпријавениот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Тренер нападна судија на одбојкарски натпревар во Кичево

Објавено пред

Тренер на одбојкарки клуб го нападнал судијата на натпревар што се одиграл вчера во Кичево.

Според информациите на СВР-Охрид, вчера на одбојкарски натпревар во Кичево, нарушен е јавниот ред и мир со физички напад извршен од Б.Е. (46) од Кичево, тренер на домашната екипа врз вториот судија П.С. (58) од Тетово.

Откако натпреварот е прекинат, напаѓачот е повикан во полициска станица и против него во согласност со Законот за спречување на насилство и недостојно однесување на спортски натпревари, ќе биде поднесена соодветна пријава.

Прикажи повеќе...

Топ

Во Тетово приведен наркодилер баран од германската полиција

Објавено пред

Полицијата во Тетово приведе 30-годишен наркодилер по кого Интерпол Германија има распишано потерница.

Според информациите на МВР, вчера полициски службеници од Секторот за меѓународна полициска соработка- постапија по меѓународна потерница од Интерпол Германија и вo Тетово го уапсија К.И. (30) кој се барал за сторени кривични дела поврзани со трговија на голема количина на кокаин и марихуана на територијата на Германија.

За ова кривично дело според германскиот кривичен закон се предвидува максимална казна затвор од 15 години.

Лицето, според законската процедура, ќе биде испорачано на германската полиција.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ27 минути

Кривична пријава за жител на Трпејца, со лажен елаборат изградил куќа во Националниот парк „Галичица“

Полицијата поднесе кривична пријава против жител на Трпејца затоа што со фалсификат геодетски елаборат изградил куќа во месноста „Трпејчко кале“ што е...

Македонија2 часа

Вакцинацијата со руската вакцина во Македонија ќе почне в среда

Вакцинацијата со руската вакцина „спутник в“ во Македонија ќе почне в среда, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Вакцините ќе...

Македонија2 часа

(Видео) Ѓорчев: Кенија, Руанда, Судан, Гамбија и Сенегал набавија вакцини, фијаско на Заев и Филипче

Владимир Ѓорчев од ВМРО-ДПМНЕ ги обвини премиерот Зоран Заев и министерот за здравство, Венко Филипче, за фијаско со набавката на...

Топ3 часа

Во Тетово приведен наркодилер баран од германската полиција

Полицијата во Тетово приведе 30-годишен наркодилер по кого Интерпол Германија има распишано потерница. Според информациите на МВР, вчера полициски службеници...

Македонија3 часа

Затворена чајџилница во Гостивар, приведен сопственикот

Полицијата затекна 11 гости во чајџилница во Гостивар, после 21 часот. Сопственикот е приведен и против него ќе биде поднесена...

Регион4 часа

Делумно затворање во Србија – угостителските објекти и продавниците нема да работат цел викенд

Од денес напладне во 12 часот до понеделник во 6 часот наутро во Србија ќе се применуваат нови мерки на...

Свет16 часа

СЗО: Целосниот извештај за потеклото на Ковид-19 на крај на март

Светската здравствена организација се откажа од плановите за објавување на првите резултати од истрагата за потеклото на коронавирусот во Кина...

Европа18 часа

Состојбата во Чешка критична, дел од пациентите се испраќаат во други земји

Чешка побара од Германија, Швајцарија и Полска да примат десетици пациенти заразени од Ковид-19, бидејќи состојбата во чешките болници е...

Македонија22 часа

Убиецот на Мартин Нешкоски од Бугарија спроведен во затворот „Идризово“

За помалку од месец по апсењето, Бугарија го екстрадира специјалецот Игор Спасов, убиецот на Мартин Нешкоски. Пред 25 дена тој...

Македонија1 ден

Руската вакцина ќе пристигне во Македонија оваа недела

Премиерот Зоран Заев соопшти дека, најверојатно, првите 3.000 вакцини „спутник в“ ќе пристигнат во земјата в недела. „Еве, јас знам...

Македонија1 ден

Медицинска сестра од Ортопедија за операција барала 300 евра, бонбониера и пијалак, во полиција ја пријавиле доктори

Медицинска сестра од Клиниката за ортопедија е обвинета дека за операција барала и добила 300 евра, бонбониера и пијалак. Во...

Топ1 ден

Прекината свадба во Тетово, притворен сопственикот на угостителскиот објект

Полицијата вчера прекинала свадба со 110 гости угостителски објект во Тетово. Приведен е сопственикот на угостителскиот објект. „По претходна пријава,...

Топ1 ден

Познат идентитетот на убиените во Топанско Поле

МВР со детали за пукањето ноќеска во скопската населба Топанско Поле. Како што се наведува, убиени се лицата А. Б....

Регион1 ден

„Блиц“: Колапс на системот во Врање – преполни болници, а Македонците стигнаа на шопинг

Епидемиолошката состојба во српскиот град Врање е вонредна и исклучително тешка, предупредуваат експертите во земјата. Покрај наглото зголемување на бројот...

Европа1 ден

Молдавија прва во Европа доби вакцини преку „Ковакс“

Молдавија е прва европска земја што доби вакцини против коронавирусот од глобалната програма „Ковакс“, објави претседателката Маја Санду. Таа на...

Свет1 ден

(Видео) Во зоолошка во Сан Диего вакцинирани мајмуни против коронавирусот

Девет мајмуни во зоолошката градина во Сан Диего – четири орангутани и пет бонобо – се вакцинирани против Ковид-19, со...

Македонија1 ден

Ноќеска пукање во Топанско Поле, мртви две лица

Двајцата убиени, во кои ноќеска беше пукано, се од Скопје, на возраст од 24 и 28 години, велат од МВР...

Регион1 ден

Словенија ги заострува условите за влез во земјата поради новите видови коронавирус

Поради опасност од внесување нови варијанти на коронавирусот, Словенија ќе спроведе засилен надзор и ќе ги заостри условите за влез...

Свет1 ден

Папата ја почна историската посета на Ирак

Папата Франциско, утрово, на аеродромот во Рим полета со авион во историска посета на Ирак, пренесоа агенциите. Како што се...

Европа1 ден

Австралија бара од ЕК да ја преиспита одлуката за блокирање на вакцините од „Астра зенека“

Австралија бара од Европската комисија да ја преиспита одлуката за блокирање на испораката на вакцините на „Астра зенека“ во таа...

Досие