Контакт

Црна хроника

МВР распиша меѓународна потерница по Хеди Рамковски

Објавено пред

Министерството за внатрешни работи распиша меѓународна потерница по Хеди Рамковски, синот на сопственикот на А1 телевизија, Велија Рамковски

По наредба на судот, од 1-ви март освен македонската полиција по Хеди Рамковски трагаат и странските полиции.Хеди Рамковски е осомничен како дел од групата од случајот „Пајажина“, а за полицијата е недостапен веќе три месеци. Полициските сознанија покажале дека се наоѓа надвор од земјава.Рамковски досега се бараше само со интерна потерница. Во акцијата „Пајажина“ во притвор завршија 14 лица кои се сомничат за злосторничко здружување, даночно затајување, перење пари.

Црна хроника

Затворен угостителски објект во гостиварско, работел по дозволеното време

Објавено пред

Во контрола на полициски службеници од Гостивар, затворен е угостителски објект во с.Беловиште, информираат од МВР

Вчера вечер во 21.20 часот, полициски службеници од Гостивар, заедно со државниот пазарен инспекторат, извршиле контрола во угостителски објект во с.Беловиште, гостиварско, сопственост на П.М.(50), при што констатирале дека објектот работи по дозволеното време за работа и внатре биле затекнати седум лица со сопственикот.

Поради непочитување на работното време, односно постапување спротивно препораките од Владата, објектот бил затворен од државниот пазарен инспекторат, а сопственикот бил лишен од слобода и приведен во полициска станица.

По целосно документирање на случајот против П.М. ќе биде поднесена пријава заради непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, информираат од МВР.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Двајца напаѓачи ограбиле охриѓанец на улица

Објавено пред

Двајца напаѓачи ограбиле охриѓанец на улица. Тие му украле мобилен телефон и картички, од кои подоцна извадиле пари.

Според информациите на СВР Охрид, вчера, во 21.40 часот, било пријавенo дека на крстосницата помеѓу улиците Серафим Китаноски и Војдан Чернодрински во Охрид две лица физички го нападнале Ф. К. (31) од Охрид и со закана му украле мобилен телефон и две банкарски картички, од кои подоцна подигнале 20.000 денари.

СВР Охрид презема мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Во Трубарево уапсени разбојници додека со автомобил пренесувале украдени предмети

Објавено пред

Во скопското село Трубарево, во вечерните часови на 28 февруари, полицајци сопреле автомобил „шкода“, со скопска регистрација, во кој биле пронајдени предмети од претходно извршена тешка кражба.

Како што информираат од МВР, „шкодата“ била управувана од Д. К. (31) од Куманово, а совозач бил А. Ј. (33) од Скопје. Двајцата веднаш биле уапсени поради сомнение за сторено кривично дело тешка кражба.

Заедно со предметите тие биле предадени во Полициската станица Гази Баба и во извршениот разговор изјавиле дека кражбата ја извршиле истиот ден од вагон на железничката станица во Трубарево.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 минути

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит, задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион2 часа

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Македонија3 часа

Шекеринска: Можевме да не кажеме дека ни е вратен капарот за кинеската вакцина

Министерката за одбрана, Радмила Шекеринска, вели дека, доколку сакале, можеле да скријат дека кинеската компанија за производство на вакцини ни...

Европа4 часа

Германија ги попушта мерките, се отвораат фризерските салони

Фризерите во Германија од денес ги отвораат салоните по двомесечна забрана, што е уште еден претпазлив чекор кон отворање на...

Свет4 часа

„Модерна“ почнува да ја испитува вакцината против јужноафриканскиот вид коронавирус

Испитувањата на вакцината што ја разви лабораторијата на „Модерна“ против јужноафриканскиот вид ќе почнат во средината на март во САД,...

Топ5 часа

Во Струмичко растурена свадба со 300 гости, МВР подготвува кривични пријави

Струмичката полиција на 28 февруари добила дојава по што службеници извршиле контрола во селото Банско, каде што била организирана свадба,...

Свет5 часа

Нетанјаху: Иран е нашиот најголем непријател, јас сум решен да го запрам и ќе удриме во целиот регион

Премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху, денес го обвини Иран дека стои зад експлозијата што се случи минатата недела во израелски...

Македонија7 часа

Почнува попишувањето на иселениците, дипломатите, затворениците и бездомниците

Од денеска почнува првата фаза на пописот, со која ќе бидат опфатени дијаспората, армијата, дипломатските претставништва, бездомниците и затворениците. Попишувањето...

Свет16 часа

(Видео) Израел повторно ја гранатира Сирија

Израел повторно ја гранатира Сирија, соопшти сириската државна агенција. Израел ги гранатира иранските позиции во близина на Дамаск. Како што...

Регион17 часа

Карантин за Подгорица и уште неколку градови во Црна Гора 

Комисијата за заштита на населението од Ковид-19 на предлог на Институтот за јавно здравје, денеска донесе нови мерки. Според нив,...

Македонија20 часа

Пратеник направил скандал на Блаце: „Никаде не чекам ред, нема ни тука да чекам“

Пратеникот Абдула Салиу од Алијансата на Албанците, на враќање од Косово направил скандал на граничниот премин Блаце. Тој бил со...

Македонија21 час

Повлечен e авансот за кинеските вакцини, од Министерството за здравство велат дека договорот не е откажан

Министерството за здравство потврди дека го повлекло авансот што беше уплатен за набавка на кинеските вакцини од „Синофарм“. Оттука сепак...

Македонија22 часа

Регистрирани 305 нови случаи на Ковид-19, починаа 11 лицa

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 2.533 тестирања, а регистрирани се 305 нови...

Топ1 ден

Девојка загина во сообраќајна несреќа кај Пониква

Триесет и едногодишна девојка од селото Прибачево, Кочанско, загина во сообраќајна несреќа што се случи доцна синоќа на регионалниот пат Кочани-Пониква....

Македонија1 ден

Георгиевски објави план во пет чекори за решавање на спорот со Бугарија

Експремиерот и претседател на ВМРО-Народна, Љубчо Георгиевски, на социјалните мрежи објави акциски план за излез од, како што вели, ќориот-сокак...

Регион1 ден

Во Србија денеска ќе пристигнат уште 100.000 дози од руската вакцина

Вечерва 100.000 нови руски вакцини „Спутник В“ ќе пристигнат во Србија и тие ќе бидат пренесени од аеродромот „Никола Тесла“...

Свет1 ден

(Видео) Немири на улиците во Даблин поради карантинот

Стотици луѓе излегоа на улиците на Даблин, вчера, во знак на протест против мерките за затворање и избувна насилство. Полицијата...

Свет2 дена

(Видео) На Антарктикот се отцепи санта мраз поголема од Лондон

Санта мраз, поголема од Лондон, се отцепи од Антарктикот, на дваесетина километри од британската истражувачка опсерваторија на јужниот пол. Вкупната...

Македонија2 дена

Над 80.000 членови на СДСМ ќе гласаат за нов претседател, Заев е единствениот кандидат

Зоран Заев е кандидат за нов претседател на СДСМ, а над 80.000 членови со право на глас ќе можат да...

Македонија2 дена

„Ме удрија в грб со бекатон, паднав и скршив рака“, раскажува повредениот новинар на протестот

На вчерашниот протест за „Монструм“ раката ја скршил новинарот од ТВ Сонце Борислав Стоилковиќ. Екипа на Брза помош му помогнала...

Досие