Контакт

Црна хроника

Приведени киднаперите на братучедите Бајрами- од нив се уште нема трага

Објавено пред

Полицијата по 13 месеци ги приведе киднаперите на двајцата братучеди Иљаз и Исмаил Бајрами, кои беа киднапирани пред слаткарницата „Берн“ во трговскиот центар „Чаирчанка“во април минатата година.

Приведена е седумчлена група од кои четворица се од исто семејство. Според полицијата, во април, киднаперите со удари од кундаци на огнено оружје и закани, ги ставиле братучедите, во автомобил „Фолксваген туарег“ со скопски регистерски таблички и во автомобил „шевролет – каптива“ и ги однесле во непознат правец. Досега нема ни трага ни глас од киднапираните братучеди. Се започнало кога киднаперите околу 21:30 часот на 1 април дошле пред слаткарницата „Берн“ со „фолксваген – туарег“, “шевролет-каптива“ и “голф 3“ со темна боја. Излегле од автомобилите и се сретнале со двајцата братучеди кои таму стигнале со „БМВ-520“.Пред слаткарницата започнале расправија која прераснала во напад. Осомничените извадиле од возилата автоматски пушки и метални прачки и ги нападнале двајцата братучеди, удирајќи ги по телото и главата. Ги ставиле двајцата братучеди во автомобилите и заминале кон скопската населба Бутел. Нивното возило го зел еден од осомничените. Другиот ден случајот го пријавиле родителите на двајцата киднапирани. На 4-ти, истиот месец полицијата го пронајде возилото на киднапираните и е предадено на вештачење. Овој месец биле извршени претреси во домовите на осомничените. За едниот од осомничените потврдено е дека во Австрија е фатен при крадење во банка каде моментално ја издржува казната„Од извршениот претрес пронајдени се и одземени следниве предмети: шест разни моторни возила, моторцикл „кавасаки“, 20 телефонски апарати, 20 сим картички, три метални палки на расклопување, два двогледа, УСБ, компјутери, нож, прашкаста материја, печати, службена легитимација од царина, ловна пушка и други предмети кои ќе бидат предадени во Одделението за крим-техника на Министерството за внатрешни работи за вештачење“ се вели во соопштението на МВР.Сите осомничени претходно биле пријавувани за повеќе кривични дела, разбојништва, убиство, грабнување©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Во Скопје казнети 183 возачи , 30 казни за пешаци

Објавено пред

Министерството за внатрешни работи информира дека вчера на територијата на град Скопје биле изречени вкупно 183 казни.

Меѓу нив за непочитување на брзина на движење казнети биле 29 возачи, девет санкции биле изречени за возење без возачка дозвола, четири за технички неисправни и нерегистрирани возила.

„Изречени се 30 казни што ги чинат пешаците, седум санкции за користење на мобилен телефон, пет за некористење сигурносен појас, седум за минување на црвено светло и 50 казни за непрописно паркирани возила“, велат од МВР.

Потсетуваат дека засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Во Тетово уапсен дилер за издржување затворска казна во „Идризово“

Објавено пред

Во утринските часови на 1 март тетовската полиција го привела 47-годишниот М. З. (47) од тетовското село Мала Речица за издржување казна затвор од една и пол година поради неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги.

Осуденикот бил спроведен во затворот „Идризово“ во Скопје за издржување на казната.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Обвинети шест лица за прикажување лажни ПЦР-тестови на скопскиот аеродром

Објавено пред

Шест лица биле фатени на скопскиот аеродром со фалсификувани ПЦР-тестови на Ковид-19, кои наводно им биле извадени од лаборатории во Скопје.

„Против шест лица, меѓу кои четворица македонски државјани, една државјанка на Швајцарија и една на Велика Британија, Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен предлог за кривично дело фалсификување исправа во согласност со член 378 став 1 од Кривичниот законик.

При излез од државата, во одделни кривично-правни настани, обвинетите, на граничниот премин на Меѓународниот аеродром ‘Скопје’, прикажувале лажни потврди за негативни ПЦР-тестови на SARS-CoV-2, кои наводно биле издадени од лаборатории во Скопје. Потврдите како вистински ги прикажувале пред овластените службени лица иако знаеле дека воопшто не се тестирале во наведените лаборатории“, соопшти Обвинителството.​

Прикажи повеќе...

Најново

Регион5 минути

Во Загреб 25 % од позитивните случаи се од британскиот сој, владата ќе купува руски вакцини

Британскиот сој е пронајден кај една четвртина од позитивните случаи на коронавирус во Загреб, а на ниво на цела Хрватска,...

Свет33 минути

УНИЦЕФ: Училиштата се затворени речиси една година за 168 милиони ученици

За време на карантинот поради пандемијата на коронавирус, училиштата беа затворени за речиси 168 милиони ученици ширум светот на една...

Европа45 минути

Експлозија во центарот за тестирање од Ковид-19 во Холандија нема повредени

Пред отворањето на центарот за испитување од Ковид-19 во Бовенкарспел, град северно од Амстердам, одекна експлозија. Во несреќата нема повредени,...

Свет1 час

Тексас контра Бајден: Ги укина рстрикциите и обврската за носење маска

Тексас ги укинува ограничувачките мерки – се отвораат продавници и прекинува да важи обврската за носење маски. Гувернерот на американската...

Македонија17 часа

(Видеоинтервју) Георгиевски: Србите биле три пати пожестоки, па не ги нарекуваме окупатори, зошто да не им простиме и на Бугарите

За експремиерот Љубчо Георгиевски нема ништо спорно ако македонската страна  ги смени во учебниците називите за Бугарите од типот окупатор, номад...

Македонија19 часа

Заев за новиот систем против корупција: Ќе се дигитализираат сите обвинителства, нема веќе предмети во фиока

Ќе се екипираат и дигитализираат јавните обвинителства со оперативни истражни центри, за сите 23 јавни обвинителства во државата заедно со...

Свет21 час

До 60 проценти од луѓето што прележале коронавирус може да се заразат со бразилскиот вид

Шест од 10 лица што прележале Ковид-19 се ранливи на бразилскиот вид П1, покажа истражувањето спроведено во градот Манаус, во...

Топ22 часа

Двајца Косовци осомничени дека пукале во полицаецот во Ѓорче Петров

Двајца Косовци се уапсени под сомнение дека го предизвикале вчерашниот инцидент во скопската населба Ѓорче Петров кога околу 16.30 часoт...

Македонија23 часа

На следниот конгрес СДСМ ќе го смени своето име во согласност со договорот од Преспа

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вели дека името на партијата сè уште не е сменето поради пречките што ги предизвикала...

Европа1 ден

Во Диселдорф забрана за стоење во место: „Јадете само во движење“

Градската управа на Диселдорф донесе одлука граѓаните да не смее да стојат на едно место на главните шеталишта во градот...

Свет1 ден

Експертите на СЗО против употребата на лекот „хидроксихлорокин“

Лекот „хидроксихлорокин“, за кој поранешниот американски претседател Доналд Трамп тврдеше дека ќе го промени текот на пандемијата, не треба да...

Свет1 ден

Шок-бомби, кациги и импровизирани шлемови на протестите во Мјанмар

Полицијата во Мјанмар активира шок-бомби за да ги растера демонстрантите во Јангон, најголемиот град во Мјанмар. Тие се собраа пред...

Свет2 дена

Кина им забрани на наставниците да ги тепаат и навредуваат учениците

Кина воведе забрана за казнување во училиштата што може да предизвика физичка и психолошка траума, бидејќи неколку ученици починаа во...

Свет2 дена

Навални, Грета Тунберг, СЗО и Трамп номинирани за Нобелова награда за мир

Приближно 329 номинации пристигнаа за Нобеловата награда за мир оваа година, како одраз на бројни горливи прашања низ целиот свет...

Европа2 дена

(Видео) Франција и Германија сега уверуваат дека вакцината на „Астразенека“ е ефикасна

Поради бавниот напредок на вакцинацијата против Ковид-19, со оглед дека има недостиг на вакцини, француските и германските власти се обидуваат...

Свет2 дена

ОН: Русија е одговорна за труењето на Навални

Според меѓународното право, Русија е одговорна за труењето на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, наведуваат во прелиминарните наоди експертите за...

Македонија2 дена

234 нови случаи на Ковид-19 и седуммина починати

Според податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа регистрирани се 234 нови случаи на Ковид-19 од направени...

Македонија2 дена

(Видео) Oрганизаторите на настани протестираа пред Владата: Наместо да пуштаме гласна музика, една година сме тивки

Со мотото „ПОМЕН – една година тишина“, со транспаренти во рацете „Спасете ја ивент-индустријата“, вработените во продукциските компании за организирање...

Македонија2 дена

Од мај почнува реконструкцијата на Универзалната сала, идејното решение е донација од архитектот

Универзалната сала во Скопје ќе биде реконструирана во постојниот облик и габарит задржувајќи го својот автентичен изглед со цел и...

Регион2 дена

Во Хрватска помалку од 100 новозаразени од коронавирус, од денес попуштање на мерките

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 91 нов случај на зараза со вирусот САРС-КоВ-2, а бројот на активни...

Досие