Контакт

Црна хроника

Целосно изгоре стан од социјалните згради кај населбата Тунел во Велес

Објавено пред

Пожарот во кој изгоре стан од социјалните згради во велес, избувнал утрово околу еден часот по полноќ.

Ќумбето на дрва и невниманието на сопственичката на станот, педесет и едногодишната Лидија Пановска биле причината за пожарот, јави велешкиот портал Лисица.

Наместо со дрва, Пановска ќумбето го запалила со пластични шишиња. Од високата температура се запалила фотељата, а веднаш потоа пламените јазици ја зафатиле целата покуќнина. За среќа Пановска, која била во другата соба, брзо реагирала и навреме излегла од станот.

„Го наложив ќумбето. За миг отидов во другата соба. Кога се вратив што ќе видам. Чад и пламен насекаде. Видов само како гори фотелјата. Ме фати паника. Веднаш побарав помош од соседите кои ги повикаа пожарникарите. Се ми изгоре. Не сакам ништо само сакам да останам во станот“, вели Лидија Пановска.

Страшна била глетката во зградата каде избувнал пожарот. Густиот чад ги разбудил станарите.Тие во паника почнале да излегуваат од становите.

„Живеам на четврти кат. Беше страшно. Од викотниците не фати паника. Децата ми се исплашија и сеуште не можат да се смират па морам да ги носам на лекар. Се обидов да излезам од станот. Кога ја отворив вратата прст пред очи не се гледаше од густиот дим. Страшно беше“, вели една од станарките.

Брзата интервенција на противпожарната единица спречила пожарот да ги зафати соседните станови. За два часа пожарникарите успеале да го локализираат пожарот.

„Веднаш по повикот дојдовме со две возила и седум пожарникари. Интервениравме брзо и за два часа го локализиравме огнот и не дозволивме да бидат зафатени и другите станови “, вели Љупчо Лепидовски, командир на територијалната противпожарна единица од Велес.

Ова не е прв пат Пановска од невнимание да предизвика опасност за останатите станари во зградата. Минатата година и се запалил оџакот па противпожарната единица морала да интервенира. Пановска е социјален случај и веќе подолго време живее без струја./крај/ли/бб©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Во домовите на двајца скопјани пронајдени кокаин и марихуана, поднесени се кривични пријави

Објавено пред

Против 38 и 37-годишен скопјанец од селата Сарај и Глумово поднесена е кривична пријава за неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори.

„На 4 декември во 7 часот, по претходно добиена судска наредба, полициските службеници од Единицата за недозволена трговија извршиле претрес во домот на Б.С.(37) при што бил пронајден кокаин. Истиот ден во 7:30 часот при извршен претрес со судска наредба во домот на Р.П.(38) била пронајдена и одземена марихуана и семки од марихуана“, информираат од полицијата.

Двете лица биле приведени и од Судија на претходна постапка одредена им е мерка притвор.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Возач во Битола излетал од патот и удрил во бетонски ѕид

Објавено пред

Синоќа во Битола, на улицата Никола Тесла, патничко моторно возило со битолски регистарски ознаки управувано од Т.Т.(35) од Битола излетало од коловозот и удрило во бетонски ѕид.

Во незгодата возачот се здобил со тешки телесни повреди по што бил пренесен во Клиничката болница Битола, информираат од полицијата.

Извршен бил увид на местото на настанот од увидна екипа од СВР-Битола.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Отворена истрага против двајца осомничени за разбојништво во маркет

Објавено пред

Две лица, на возраст од 28 и 30 години, се осомничени дека заедно како соизвршители извршиле разбојништво од чл.237 ст.1 во врска со чл.22 од Кривичниот законик. Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против двајцата за кои постои основано сомнение дека на 2 декември влегле во маркет во селото Сандево и со закана со нож кон вработената, одзеле парични средства во вкупен износ од 36.600 денари.

„Бидејќи постои опасност осомничените да се дадат во бегство, да ја попречуваат кривичната постапка со влијание врз сведоците или да го повторат делото, јавниот обвинител до судијата на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје достави и предлог за определување мерка притвор за двајцата осомничени“, соопшти Обвинителството.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

Спасовски: Жалам што Обвинителството немаше храброст да одреди притвори за инцидентот во „Александар палас“

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, изрази жалење што Обвинителството немало храброст да одреди притвори за осомничените за пукањето во...

Македонија30 минути

Обвинение за судијата Мустафа Шахини за злоупотреба на службената положба

Управниот судија Мустафа Шахини наскоро треба да седне на обвинителна клупа во предметот за злоупотреба на службената положба и овластување...

Македонија2 часа

Собранието ќе одлучи дали треба Јовески да го преземе СЈО

На 11 декевмри на собраниската седница ќе се најдат измените на Законот за јавнообвинителска служба со кој треба да се...

Македонија5 часа

(Видео) Деспотовски: За жал, изборите ќе ги пролонгираат грантовите од Фондот за иновации

Изборите ќе ги пролонгираат грантовите што ги доделува Фондот за иновации и технолошки развој, најави Јован Деспотовски во интервју за...

Култура5 часа

„Медена земја“ е најдобриот документарец за 2019 според критичарите во Њујорк

Американската организација на филмски критичари од Њујорк „New York Film Critics Circle (NYFCC)“ синоќа ја додели наградата за најдобар документарен...

Регион6 часа

Радев: Во НАТО државите се поделени на произведувачи и купувачи

Бугарскиот претседател Румен Радев им порача на лидерите на земјите членки на НАТО дека иднината на алијансата не ја гледа...

Свет6 часа

Макрон: Прашајте ги Србите дали им се промени животот со отворањето на поглавјата

Францускиот претседател уште еднаш повтори дека е против отворање пристапни преговори пред реформите на преговарачкиот процес. Како што објасни Макрон,...

Македонија6 часа

Казна за загадувач кој фрли отпадни води во Бардовци

Со глоба во износ од 50 евра, казнето е физичко лице, за сторен прекршок – испуштање на отпадни води на...

Свет6 часа

Милиони работници на генерален штрајк во Франција, не работи транспортот и училиштата

Французите претрпуваат сериозен хаос и нарушувања во транспортот, бидејќи милиони работници се заканија дека ќе штрајкуваат во знак на протест...

Спорт7 часа

Фудбалските менаџери годинава заработиле преку 500 милиони фунти

На фудбалските менаџери ширум светот во 2019 година им биле исплатени 500 милиони фунти. Прва пат се случува вкупната заработка...

Европа7 часа

„Монд“: Руски шпиони ги користеле Алпите како главен камп за операции во Европа

Весникот „Монд“ пишува дека руски шпиони ги користеле Француските Алпи како главен камп за операции во Европа. 15 припадници на...

Свет7 часа

Макрон ќе организира самит за француското воено присуство во Западна Африка

Францускиот претседател Емануел Макрон, по смртта на 13 француски војници во хеликоптерска несреќа во Мали, изјави дека лидерите на Западна...

Свет7 часа

Пет европски држави го осудија лансирањето на 13 балистички ракети од страна на Северна Кореја

Европските држави повторно го осудија лансирањето на 13 балистички ракети од страната на Северна Кореја од мај годинава, наведувајќи дека...

Регион7 часа

Палмер: За сите земји од Западен Балкан сме подобар партнер од Русија

Пратеникот на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, во Сараево изјави дека Западен Балкан и натаму е...

Македонија18 часа

Трудо: Зоране Заев, добредојдовте на масата на НАТО

„Добредојдовте на масата на НАТО, Зоране Заев. Со нетрпение го чекам целосното пристапување на Северна Македонија во алијансата“, напиша канадскиот...

Македонија21 час

Милошоски: Заев и Дескоска се правно неписмени, ги принудија пратениците да не донесат заклучок за членот 11

ВМРО-ДПМНЕ реагира по одлуката на Комисијата за законодавно-правни прашања, на која беше заклучено дека поранешниот претседател Ѓорге Иванов помилувал 56...

Македонија22 часа

Пратениците одлучија дека Иванов помилувал 56 лица преку непостоен член

Собраниската Законодавно-правна комисија попладнево донесе одлука дека Собранието не може да толкува правна норма што не постои, која се однесува...

Македонија22 часа

(Видео) Заев: Како дел од НАТО, Северна Македонија станува фактор за стабилност во регионот

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, во изјава за медиумите го оцени учеството на владината делегација на...

Македонија24 часа

Бојан Јовановски останува во притвор, aпелација ја одби жалбата

Апелациониот суд Скопје денеска ја отфрли жалбата за притворот на првообвинетиот во случајот „Рекет“, Бојан Јовановски – Боки 13. „Апелациониот...

Европа1 ден

(Видео) Трамп се налути поради озборувањето, го нарече Трудо дволичен и го напушти НАТО-самитот

Американскиот претседател Доналд Трамп нагло ја откажа прес-конференцијата и го напушти самитот на НАТО во Лондон. Непосредно пред тоа,  за...

Досие