Контакт

Црна хроника

МВР најави анализа на снимките од Собранието и пријави против одговорните

Објавено пред

Министерството за внатрешни работи (МВР) во вторникот најави дека во наредниот период ќе ги анализира сите снимки од инцидентите во Собранието и против сите одговорни ќе следуваат соодветни поднесоци.

Инцидентите во собраниската сала започнаа кога некои од пратениците со насилно и недолично однесување се обидоа да го блокираат одржувањето на закажаната седница и да го оневозможат мнозинството да ги извршува обврските кои произлегуваат од функцијата и мандатот што им го доверија граѓаните, се вели во соопштението на МВР. Потоа, според МВР, уследил напад и врз институцијата Претседателот на Собранието и со крајни напори и смирена реакција собраниското обезбедување успеало да го извлече од салата и безбедно да го спроведе Откако веќе не постоеше можност да биде доведен во опасност Претседателот на Собранието некои од пратениците продолжија со однесување од кое веројатно секој граѓанин би се засрамил, истакнуваа од МВР. Понатаму се наведува дека по истурањето вода, кршењето чаши и расфрлањето на службените документи на Претседателот на Собранието, следувало качување по неговата маса и оштетување на опремата за работа на Собранието и водење на седниците, а не изостанале ниту закани и тропање по работните маси на колегите кои, како што се наведува, не се согласувале со насилните методи. Откако ги спречија мнозинството пратеници да работат, дел од нив без мандат добиен на избори го запоседнаа местото на Претседателот на Собранието и ја узурпираа функцијата, се вели во белешката на МВР. По овие настани, уследило барање до собраниското обезбедување, согласно Законот за Собрание и Деловникот, да се обезбедат услови за одвивање на седницата.Собраниското обезбедување според сите протоколи за работа, постапи крајно професионално и создаде ред во салата овозможувајќи мнозинството на пратеници да работат, иако имаше насилни и агресивни испади и провокации кон нив, велат од МВР. Потоа, како што истакнува МВР, следеле обиди да се инсценира како некои пратеници и пратенички наводно биле нападнати, иако од видео надзорот јасно се гледа дека немаат контакт со обезбедувањето. Во моментот кога во салата беа создадени услови за продолжување на седницата, пред салата во наредните десетина минути, продолжија вербалните и физички напади врз обезбедувањето, скокањето од мебелот во фоајето и договарањето како да се излезе пред медиумите кои беа во холот, се вели во соопштението. Во извештајот на МВР од вчерашните настани, се наведува и дека 11 полициски службеници се здобиле со повреди при обидот на толпата да го пробие полицискиот кордон пред Собранието. /крај/©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Кривична против две фирми и нивниот управител од Велес зошто затајувале данок

Објавено пред

Управата за финансиска полиција поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Велес  против управител на правните лица ТД АДО 95 и ТД ГАЦО КОМ, како и против правното лице ТД АДО 95 и правното лице ТД ГАЦО КОМ, поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дел даночно затајување и фалсификување или уништување на деловни книги.

Како што наведува финансиска полиција, првопријавениот В.О. во својство на управител на правните лица ТД АДО 95 и ТД ГАЦО КОМ, во периодот од 01.01.2016 година до денес, со цел да се стекне со противправна имотна корист, во име и за сметка на второпријавеното правно лице ТД АДО 95 и третопријавеното правно лице ТД ГАЦО КОМ, во завршните сметки за 2018 година прикажал невистинити податоци, односно не извршил отпис на ненаплатените побарувања од купувачите кои се постари од три години, и тоа за вторпријавеното ТД Адо 95 во износ од 43.103.393,00 денари, за третопријавеното ТД Гацо ком во износ од 23.783.183,00 денари со што не ја зголемил добивката во однос на непризнаени расходи за даночни цели, за кои износи не пресметал, не пријавил и не платил данок на добивка во износ од 4.310.339,00 денари за второпријавеното правно лице ТД Адо 95 и износ од 2.378.183,00 денари за третопријавеното правно лице ТД ГАЦО КОМ.

Со претходнонаведените дејствија, пријавените лица го оштетиле буџетот на Република Северна Македонија во вкупен износ од 6.688.658,00 денари.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Кривична пријава против едно лице за фалсификувана исправа

Објавено пред

Управата за финансиска полиција  поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против лицето А.Р. поради постоње на основано сомнение за сторено кривично дело фалсификување исправа.

Како што се наведува, пријавената А. Р. во текот на 2018 година, со намера да се стекне со противправна имотна корист за себе, иако била свесна дека истата не е сопственик на недвижен имот – градежно неизградено земјиште во вкупна површина од 344 м2 и градежно неизградено земјиште во вкупна површина од 982 м2, а кој имот е во сопственост на Репблика Северна Македонија, во Агенција за катастар на недвижности во два наврати употребила две фалсификувани јавни исправи како правен основ врз основа на што побарала запишување на правото на сопственост, кој имот потоа бил запишан на име на пријавената А.Р.

Со наведените дејствија пријавената А.Р. сторила кривично делофалсификување исправа по член 378 ст.3 в.в. ст.1 од Кривичниот законик на Република Северна Македонија.

Прикажи повеќе...

Топ

Кривична пријава против поранешна директорка на средно училиште во Скопје

Објавено пред

Управата за финансиска полиција  поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против Е.А., поранешна директорка на средното училиште „Браќа Миладиновци“ во Скопје, за која постои сомневање дека во периодот од 2016-2018 година сторила кривично дело  злоупотреба на службената положба и овластувања и лицето А.С., во својство на управител на правниот субјект „Просервис инженеринг“ ДООЕЛ Скопје, поради постоење на основано сомнение за сторено кривично дело  помагање и кривично дело фалсификување или уништување на деловни книги.

„Првопријавената Е.А. пречекорувајќи ги границите на своите службени овластувања, постапувајќи спротивно на член 13 и член 33 од Законот за градење, во три постапки за јавни набавки доставила фактури со невистинита содржина на правниот субјект ‘Просервис инженеринг’ ДООЕЛ Скопје, со што овозоможила второпријавеното лице А.С. да се стекне со противправна имотна корист во износ од 1.327.400,00 денари, за кој износ го оштетила буџетот на СУГС ‘Браќа Миладиновци’ Скопје“, стои во соопштението.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет7 часа

Изгласани одредбите за импичмент на Трамп

Одборот на американскиот Претставнички дом, каде мнозинство се демократите, одобри обвинение за злоупотреба на власта и попречување, против претседателот на...

Македонија7 часа

(Видео) Морачанин: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да не се вадат дека не биле информирани, од септември зборуваме за една изборна единица

По тензичниот ден во Собранието каде што ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ со поднесување на илјадници амандмани ја блокираа расправата за измени...

Топ8 часа

Кривична пријава против поранешна директорка на средно училиште во Скопје

Управата за финансиска полиција  поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против Е.А., поранешна директорка на средното училиште „Браќа...

Македонија8 часа

Поднесено обвинение против Јанакиески и уште 10 лица за предметот „Шпански скали“

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција  достави обвинение до кривичниот суд против 11 лица за предметот популарно наречен „Шпански...

Топ9 часа

Ексамбасадорот Томислав Димитровски репетирал пушка и ја вперил кон соседот додека се расправале во зградата

Поранешниот амбасадор во Љубљана, Томислав Димитровски вчера репетирал пушка и ја вперил кон сосед, за време на расправија во зграда...

Македонија11 час

(Видео) Поповска: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да ги повлечат амандманите за да се откочи можноста за една изборна единица

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска, една од 17-те иницијатори за законот за една изборна едниница од собраниската прес-сала, рече дека...

Македонија13 часа

Пендаровски за „Шпигел“: Стравуваме дека ќе станеме втора Турција

Макрон ми рече дека помалку станува збор за нас, а повеќе за ЕУ, на која ѝ треба време за реформа на...

Македонија14 часа

Илија Димовски бара одлагање на „Талир“, две поротнички имаат по 60 години

Обвинетиот Илија Димивски во предметот „Талир“ на почетокот на судењето рече дека две од поротничките навршувале 60 години старост и...

Свет15 часа

Американскиот Сенат одобри резолуција, убиствата на Турците врз Ерменците ги призна за геноцид

Американскиот Сенат денеска одобри резолуција со која убиствата на Ерменците извршени од османлиските Турци пред повеќе од еден век ги...

Свет16 часа

Борис Џонсон прогласи победа на конзервативците

Британскиот премиер, Борис Џонсон, прогласи победа на својата Конзервативна партија, која освои убедливо мнозинство на изборите што се одржаа вчера....

Свет16 часа

Зеленски: Нема да се случи втора Сребреница

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски, изјави дека во Донбас нема да се случи Сребреница, затоа што Украина, како што вели,...

Македонија1 ден

Заев: За да имаме рамноправна држава, мораме да го примениме моделот на една изборна единица

За да имаме рамноправна и демократска држава, во која сите ќе добијат подеднакво, мораме да го промениме законот и да...

Свет1 ден

Џон Саливен именуван за нов амбасадор на САД во Русија

Нов американски амбасадор во Русија ќе биде Џон Саливен, актуелен заменик на американскиот државен секретар. За него гласале 70 сенатори,...

Свет1 ден

Уапсени неколкумина осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет

Украинската полиција уапси неколку лица кои се осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет во 2016 година, но сè уште...

Европа1 ден

Белгија ќе прими 10 деца на припадници на Исламска држава

Судот во Брисел ѝ нареди на белгиската Влада да бидат примени 10 деца родени во Сирија, на припаднички на Исламска...

Свет1 ден

Русија нареди депортирање на вработени во американски универзитет

Судот во Русија нареди депортирање на пет лица вработени на Универзитетот во Бафало во САД поради прекршување на условите за...

Спорт1 ден

Тројца шпански фудбалери добија по 38 години затвор за силување на 15-годишно девојче

Фудбалерите на шпанскиот третолигаш Арандина, Раул Калво (21 година), Карлос Квадрадо (26 години) и Виктор Родригез (24 години) добија по...

Економија1 ден

Возилата кои помалку загадуваат ќе се увезуваат по помали давачки

Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз. Предлог-законот за данок на моторни возила е во собраниска...

Европа1 ден

Трамп: „Грета – личност на годината? Мислам дека треба малку да олади“

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска повторно се сврте кон 16-годишната активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг, оценувајќи го...

Македонија1 ден

(Видео) Костадинов: Апелирам амандманите да се повлечат, со дебата да го смениме изборниот модел

СДСМ апелира амандманите што ги поднесе ДУИ да се повлечат. „Да влеземе во суштинска дебата и, конечно, да го промениме...

Досие