Контакт

Црна хроника

Инспектори го следеле Тушевски за време на убиството, но не ги виделе сторителите

Објавено пред

Марјан Тушевски и Киро Јанев биле убиени додека инспекторите од Секторот за набљудување и документирање го следеле нивното движење, но никој од инспекторите не ги видел сторителите, рече во својата одбрана Милан Спасов, кој бил раководител во трета смена во Секторот за набљудување и документирање.

Toj заедно со своите колеги биле распоредени на местото каде се случило убиството.

Кога Спасов ја презел смената, неговиот колега кој ја водел втората смена, Љупчо Велиновски му пренел дека има наредба за следење на Марјан Тушевски. Спасов ги распоредил инспекторите кои биле на смена околу „Млечен ресторан“ во скопската населба Капиштец, каде што се случи убиството.

„По 30 минути Тушевски беше забележан како со уште едно лице излегува од кафетеријата. Веднаш им јавив на колегите да се движат во нивен правец и да ги прифатат“, објаснуваше Спасов.

Кога инспекторите јавиле дека го следат движењето на лицата кои се упатувале кон автомобил, се слушнало пукање. Но никој од инспекторите не ги видел сторителите.

На лице место дошле и колегите од јавна безбедност, кога инспекторите од секторот за набљудување и документирање се повлекле во својата база. Таму дошле инспектори од крвни деликти кои на лице место им зеле изјава на инспекторите од секторот за следење.

Спасов не се сеќава дека инспекторите подготвиле извештај за тоа што се случило, но за Спасов е доволна изјавата што им ја дал на инспекторите од крвни деликти.

За време на својата работа во Секторот, пред убиството на Тушевски, Спасов никогаш не добил наредба да го следи Тушевски, освен вечерта кога се случи убиството. „Не се чувствувам виновен за ниту еден елемент во обвинението за коешто се товарам“, рече Спасов.

Во исказот даден пред истражен судија, Спасов изјавил дека Зоран Трајковски, шефот на личното обезбедување на поранешниот министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски бил „бог и батина“, иако Трајковски бил началник на Секторот по убиството.

Во среда пред судот исказ требаше да даде и тогашниот началник на Секторот за набљудување и документирање, Никола Нигиревски, но поради труење со храна не беше способен да зборува.

Судијата Илија Трпков го смени редоследот на обвинетите кои требаше да дадат исказ. Обвинителката Раичевиќ реагираше бидејќи според неа додека Спасов давал исказ и одговарал на прашањата, неговиот адвокат му суфлирал.

Трпков ја внесе оваа забелешка на записник, на што реагираше Љупчо Веселиновски, адвокатот на Зоран Трајковски: „Се чувствувам, како обвинителката да е судија, а не вие“, му се обрати Веселиновски на судијата.

Судијата го опомена адвокатот и му рече дека таква  констатација да не смее да му се повтори. Од место дофрли и Бошкоски„Треба да го прекинете овој циркус.“.

Бошкоски се товари дека како министер за внатрешни работи во тоа време му дозволил на сега веќе починатиот Орце Коруновски да нарача убиство за Тушевски. Марјан Тушевски и Кире Јанев беа убиени на 10-ти јули 2001 година кога излегувале од кафулето „ЗУ“ во скопската населба Капиштец.

Прво со 11 куршуми беше убиен Тушевски, а потоа напаѓачите пукале и кон Киро Јанев кој се обидувал да избега. За овој случај одговараат 15 лица, а четворица од нив се во бегство.//крај/фф©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Фатен 20-годишен крадец кој ограбил четири куќи и маркет во Шуто Оризари

Објавено пред

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против лице за кое постои основано сомнение дека извршило шест тешки кражби во Скопје.

Осомничениот 20-годишник делата ги извршил во периодот од 29 ноември минатата година до 6 јануари. Притоа, провалувајќи во четири куќи и во еден маркет во Шуто Оризари одзел вредни предмети: мобилен телефон, телевизор, два персиски теписи, цигари и алати. Еден мобилен телефон вреден 45.000 денари одзел и при џепна кражба, исто така во Шуто Оризари.

Со оглед на тоа што постојат околности дека осомничениот би можел да се крие или да се даде во бегство, а притоа се работи за лице кое и претходно е осудувано за истото кривично дело, надлежниот јавен обвинител на Судот му предложи да определи мерка притвор за осомниченото лице.

Прикажи повеќе...

Топ

Измамник во Свети Николе изнудил 2.000 евра од жена, ја излажал дека е полицаец

Објавено пред

Седумдесет и осумгодишна жена од Свети Николе пријавила дека била измамена за сума од 2.000 евра.

Според пријавеното, вчера лицето телефонски ѝ се јавило и се претставило како полициски инспектор од Скопје и ја известило дека наводно нејзината внука предизвикала сообраќајна незгода во која загинало осумгодишно дете и за да не оди во затвор ѝ побарало 2.000 евра, кои требала да ги даде на лице кое веќе тргнало кон Свети Николе.

Исто така, според пријавеното, околу 12:15 часот пред нејзината куќа со такси-возило дошло непознато лице кое ги зело парите.

Потоа пријавителката сфатила дека била измамена и го пријавила случајот во полициска станица. Се работи на расчистување на случајот, велат од МВР.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Истрага за поседување пиштол и муниција без дозвола

Објавено пред

Jавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против лице осомничено за неовластено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи од член 396, став 1 од Кривичниот законик.

Истрагата е отворена бидејќи полициски службеници при личен преглед на осомничениот на 20 јануари утврдиле дека тој во појасот од десната страна неовластено држел огнено оружје – пиштол „црвена застава М70“ во калибар од 7,65 мм. Освен тоа, осомничениот кај себе имал и една рамка со осум куршуми за пиштолот.

Со оглед на тоа што утврди дека во конкретниот случај постои опасност од бегство на осомничениот и можност тој да го повтори кривичото дело, надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка при Основниот кривичен суд Скопје достави предлог за определување мерка притвор.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија5 часа

Изгласан Законот за младински додаток: Младите до 23 години ќе добиваат по 3.000 денари за работа во производство

Вечерва во Собранието пратениците го изгласаа Законот за младински додаток по скратена постапка. Овој закон предвидува на младите до 23...

Свет6 часа

Кинескиот град Вухан во изолација поради корона вирусот, сите транспортни мрежи ќе бидат затворени

Сите кинески сообраќајни и транспортни мрежи ќе бидат затворени во кинескиот град Вухан, во кој се забележани првите случаи на...

Македонија10 часа

Раскината концесијата за Охридското Езеро, Димковски тврди дека концесионерот ги кршел законите

Владата донесе одлука за раскинување на договорот за концесија за Охридското Езеро со концесионерот „Летница-Белвица“. Причината за оваа одлука, како...

Македонија10 часа

Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ со 3.000 амандмани го блокира предлог-законот за отпис на камати

ВМРО-ДПМНЕ поднел 3.000 амандмани за предлог-законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови и трошоци на јавните препријатија, за кој...

Македонија10 часа

ВМРО-ДПМНЕ ќе ја тужи Царовска за в.д. директорите во центрите за социјална работа

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека ќе биде поведена постапка за злоупотреба на службена дожност против ексминистерката Мила Царовска поради тоа што,...

Топ10 часа

Измамник во Свети Николе изнудил 2.000 евра од жена, ја излажал дека е полицаец

Седумдесет и осумгодишна жена од Свети Николе пријавила дека била измамена за сума од 2.000 евра. Според пријавеното, вчера лицето...

Македонија11 час

Микиќ: Нема потреба од паника за корона вирусот во Македонија

Информативните летоци ќе бидат превентивна мерка во Македонија да не се рашири смртоносниот корона вирус. Доктор Владимир Микиќ од Институтот...

Македонија12 часа

Уставниот суд нема да ја оценува уставноста на амнестијата на обвинетите за 27 април

Нема да се оценува уставноста на амнестијата со која некои од обвинетите за упадот во Собранието на 27 април се...

Македонија13 часа

Спасовски: Во земјата не се увезува штетен отпад

Техничкиот премиер, Оливер Спасовски, уверува дека во државата не се увезува штетен отпад за кој нема сертификати. Тој вели дека...

Македонија13 часа

Филипче: Чекаме препораки од СЗО за заштита од корона вирусот

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека чекаат Светската здравствена организација да даде препораки за тоа што треба да се...

Македонија13 часа

(Видео) Крпен студентски живот: 61 денар за оброк дневно, еден килограм месо месечно

Просечно по 61 денар се издвојува дневно за оброк за станарите во студентските домови. На секој станар му следуваат по...

Свет13 часа

СЗО: Постои голема веројатност корона вирусот да се прошири и надвор од Кина

Светската здравствена организација (СЗО) соопшти дека постои голема веројатност новиот корона вирус да се прошири и во други делови на...

Свет14 часа

Сенатот на САД ги усвои правилата за постапката за импичмент на Трамп

По 13-часовна расправа, американскиот Сенат ги усвои правилата за водење на постапката за отповикување на претседателот Доналд Трамп вклучувајќи го...

Свет14 часа

Трамп: Имаме добар план за новиот корона вирус

Американскиот претседател, Доналд Трамп, изјави дека САД имаат план за борба против корона вирусот, од коj во Кина загинаа деветмина,...

Регион14 часа

Протести на грчките острови поради преполните мигрантски кампови

Штрајкови и протести се одржаа на грчките острови Лезбос, Самос и Киос поради владиното справување со мигрантите што пристигнуваат од...

Свет15 часа

Саудиска Арабија негира дека го хакирала телефонот на Џеф Безос

Саудиска Арабија ги отфрли како апсурдни пишувањата на „Гардијан“ дека го хакирала телефонот на сопственикот на „Амазон“ и на „Вашингтон...

Свет17 часа

Путин го потпиша указот, Шојгу и Лавров и во новата руска влада

Рускиот претседател, Владимир Путин, синоќа потпиша указ за составот на новата влада предводена од премиерот Михаил Мишустин, при што ресорите...

Свет18 часа

Кина: Новиот вирус мутира, расте бројот на починати

Кинеската здравствена комисија соопшти дека 440 луѓе во 13 провинции биле заразени од новиот респираторен и смртоносен вирус од кои...

Македонија18 часа

Владата ги поништи одлуките на Мизрахи за в.д. директори на центри за социјална работа

Владата донесе одлука за поништување на решенијата за разрешување од должност и именување на вршители на должност директори во јавните...

Култура1 ден

Владата ќе ги плати трошоците за патување на екипата на „Медена земја“ на „оскарите“

Владата ќе ги плати патните трошоци за патувањето на петчлената филмска екипа и за хероината на филмот „Медена земја“ Атиџе...

Досие