Контакт

Црна хроника

Македонец загина во сообраќајна несреќа во Србија

Објавено пред

Македонски државјанин го загуби животот во сообраќајна несреќа што се случи на автопатот Белград-Ниш кај селото Милошево во близина на Јагодина.

Како што соопшти српската полиција, до несреќата дошло кога возачот што управувал со возилото изгубил контрола, по што возилото излетало од патот.

Против возачот, 25 годишниот С.Р. од Скопје, е поднесена кривична пријава. /крај/со/мф©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Тешко повреден мотоциклист по удар од патничко возило во Тетово

Објавено пред

Вчера, во 16.10 часот, во СВР Тетово било пријавено дека на крстосницата од булеварот Илинденска и улицата Никола Тесла во Тетово се случила сообраќајна несреќа помеѓу патничко возило „мазда“, управувано од Ф. Р. (27) од с. Пирок, Тетовско, и мотоцикл „пијаџо“, управуван од Љ. О. (54) од Тетово, двете со тетовски регистарски ознаки.

Во несреќата мотоциклистот добил тешки телесни повреди констатирани во Клиничката болница Тетово.

Извршен бил увид на местото на несреќата од екипа од СВР Тетово.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Тешко повреден велосипедист во Охрид, го удрил автомобил

Објавено пред

Вчера, во 16.30 часот, во СВР Охрид било пријавено дека на крстосницата од булицата Туристичка и улицата Хаџи Мустафа во Охрид, патничко возило „шкода јети“, со албански национални ознаки, управувано од А. Ѓ. (54) од Охрид, удрило во велосипед управуван од М. М. (75) од Охрид.

Во несреќата велосипедистот добил тешки телесни повреди, констатирани во Специјалната болница „Св. Еразмо“ во Охрид.

Извршен бил увид на местото на несреќата од екипа од СВР Охрид, соопштија надлежните.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Измамник од Скопје нудел огревни дрва по поволна цена, ги зел парите и го снемало

Објавено пред

Полицијата поднела кривична пријава против 45-годишен скопјанец кој се сомничи за измама. Тој се претставувал како трговец со огревни дрва, истите ги нудел по поволна цена, земал пари а потоа го снемало.

Од страна на Единицата за внатрешни работи Центар и Бит-пазар поднесена е кривична пријава против Н. Д. (45) од Скопје поради основи на сомнение дека сторил кривично дело измама, предвидено и казниво според Кривичниот законик.

Имено, пријавениот на 7.3.2021 во с. Долно Лисиче, Скопско, со намера да стекне противправна имотна корист, на оштетениот В. Ц. од Скопје му се претставил како превозник трговец со огревни дрва нудејќи му огревни дрва по поволна цена ако му позајми 14.500 денари за да ја замени гумата од камионот на кој му се натоварени дрвата за продажба.

Кога ги зел парите, Н. Д. ниту донел дрва ниту се јавувал.

На тој начин го довел во заблуда оштетениот, кој му ги дал парите и еден мобилен телефон на пријавениот, со што Н. Д. стекнал противправна имотна корист од приближно 20.000 денари.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет1 час

Животот во Сиднеј за невакцинираните станува сѐ потежок – може да им се забрани влез и во продавници

Граѓаните на Сиднеј, кои не се вакцинирани против коронавирусот, ризикуваат да добијат забрана за разни социјални активности. Според планот за...

Македонија2 часа

Трета доза вакцина вчера примиле 69 граѓани

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера, вакцинирани се вкупно 784.244 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Македонија3 часа

Речиси 47 отсто од населението над 18 години е вакцинирано со една доза вакцина

Заклучно со 26 септември со една доза вакцина против Ковид-19 вакцинирани се 46,9 % од населението над 18-годишна возраст, соопшти...

Свет4 часа

(Видео) Силна експлозија во зграда во Гетеборг натера луѓе да скокаат од прозорец, најмалку 25 повредени

Најмалку 25 луѓе се повредени во експлозија што се случи денеска во станбена зграда во Гетеборг. Шведската полиција соопшти дека...

Регион4 часа

Нов силен земјотрес на Крит – стотици луѓе ја поминаа ноќта во шатори

По немирна ноќ и неколку силни земјотреси што вчера го погодија Крит, жителите на Ираклион утрово ги разбуди нов силен...

Македонија4 часа

Попишани 1.619.857 граѓани во земјата и 198.589 од дијаспората, остануваат уште два дена од пописот

Во земјата до вчера се попишани 1.619.857 лица, 503.491 домаќинство и 711.695 стана. Можноста за самопопишување на лица во странство,...

Македонија5 часа

Претседателката на Европската комисија денеска во Скопје, а утре еврокомесарот Вархељи

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, денеска попладне ќе допатува во посета на Скопје. Како што беше најавено,...

Македонија18 часа

Од модуларната болница во Штип избегал 84-годишен пациент

Вчера попладне, 84-годишен пациент избегал од модуларната болница во Штип, но подоцна бил вратен од полициски службеници. „На 26.09.2021 во...

Македонија21 час

Регистрирани 112 нови случаи на коронавирус, починаа 13 лица

Во последните 24 часа направени се 1.726 тестирања, а регистрирани се 112 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 82, Кавадарци...

Европа24 часа

Олаф Шолц: Дојде време ЦДУ/ЦСУ да замине во опозиција

Пo објавувањето на нецелосните официјални резултати од парламентарните избори во Германија денеска рано наутро, социјалдемократите (СПД) и нивниот кандидат за...

Македонија24 часа

Пендаровски: Политичките тензии на моменти ја парализираат државата

Претседателот Стево Пендаровски денеска се обрати на свечениот научен собир „Современата македонска држава – две етапи во процесот на нејзиното...

Македонија1 ден

Црвенковски: Ако нашата идеја е „НАТО ќе нѐ брани, ЕУ ќе нѐ храни“, ниту ќе се одбраниме ниту ќе се нахраниме

Како поранешен премиер и претседател на Република Македонија имам право, но и обврска да проговорам, за тоа каде според мои...

Македонија1 ден

Шефицата на Европската комисија утре во Скопје

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен, утре ќе допатува во земјатаа, а ќе ја пречека премиерот Зоран Заев...

Европа1 ден

(Видео) Најмалку една жртва по серијата земјотреси во Грција, Турција издаде предупредување за цунами

Неколку земјотреси утрово го погодија грчкиот остров Крит, а најсилниот беше со јачина од 5,8 степени според Рихтеровата скала, јавуваат...

Свет1 ден

По три месеци, Сиднеј го укинува целосното затворање

Австралиските власти најавија крај на тримесечното целосно затворање за вакцинираните жители на Сиднеј. Карантинот во Сиднеј и во преостанатиот дел...

Македонија1 ден

СДСМ со митинг во Битола, ВМРО-ДПМНЕ во Охрид – почнува кампањата за локалните избори

Од денеска почнува изборната кампања за локалните избори, кои се закажани на 17 октомври. Кампањата за првиот круг ќе заврши...

Македонија1 ден

Почнува вакцинирањето со трета доза во Македонија

Граѓаните што имаат над 60 години, здравствените работници и лицата со имунолошки болести од денеска со потврда ќе може да...

Топ2 дена

Пронајден починат лекар во Психијатриската болница „Скопје“

Дежурен лекар во Психијатриската болница „Скопје“ бил пронајден починат синоќа по полноќ на работното место. Како што соопшти МВР, здравствениот...

Регион2 дена

Борел: Ја следиме ситуацијата на северот на Косово, провокациите се неприфатливи

Високиот претставник на ЕУ, Жозеп Борел рече дека внимателно се следи ситуацијата на северот на Косово и им кажа на...

Македонија2 дена

Регистрирани 336 нови случаи на коронавирус, починаа 17 лица

Во последните 24 часа направени се 3.425 тестирања, а регистрирани се 336 нови случаи на Ковид-19: Скопје – 169, Велес...

Досие