Контакт

Црна хроника

Обвинетите за Ореше: Нè „наместија“ и нè држеа 30 месеци во притвор

Објавено пред

Не сме поткупувале никој за да ни го укинат притворот, да беше така немаше да нè држат 30 месеци во притвор, велат браќата Ордан и Љупчо Ѓоргиевски кои беа обвинети дека по нарачка на Ѓоре Петровски го убиле 74-годишниот Лазар Милошевски.

Браќата Ѓорѓиевски пред извесно време беа ослободени, а нивниот адвокат Звонко Давидовиќ, вели дека заштитениот сведок нема никаква врска со ослободителната пресуда.

Токму поради овој случај во вторникот во полициска акција беа уапсени судијата во случајот, обвинителот, адвокат, како и новинарот кој незаконски го открил идентитетот на заштитениот сведок.

Од МВР тврдат дека Јане Тица, познат припадник на скопското подземје посредувал кај Јавниот обвинител да даде согласност за да им се укине притворот на двајцата обвинети за убиството кај Ореше. Обвинителот прифатил, но не добил позитивно мислење од Вишото јавно обвинителство.

„Ако некој ургирал за да нè пуштат од притвор немаше да бидеме во притвор од 4 ноември 2008 до 29 март 2011 година, 30 месеци. Тоа беше сето игра на судијата Илија Талев и Ивица Ефремов. Ни ги уништија семејствата, јас за овој случај оставив инвалид дома“, вели Ордан Ѓоргиевски.

Според него, тие биле обвинети бидејќи Ордан открил  некој огромна проневера на пари што ја направил бизнисмен, додека Ордан бил инспектор во крим техника. Во 2005 година, кога се случи и убиството, бизнисменот направил огромна проневера со пари, затаил данок на фирмата „Победа инженеринг“.

Бизнисменот бил во притвор само седум дена, бил ослободен и ги „наместил“ браќата за убиството за да им се одмазди. Тие обвинија дека со бизнисменот бил поврзан и зет за внука на убиениот старец кој продавал оружје. Тој цело време го посетувал заштитениот сведок во затворот и му кажувал што да зборува.

Адвокатот тврди дека ослободителната пресуда нема врска со заштитениот сведок и дека е донесена поради немање никакви докази. Убиството се случило во 2005 година, а според Давидовиќ истрага се отворила три години подоцна. Одбраната на обвинетите уште на почетокот на случајот барале да се сменат судијата и обвинителот во случајот.

На почетокот на оваа година се случи пресврт во судскиот процес Ореше, кога заштитениот сведок под псевдонимот „Бреза“, кој настапи со изјава против обвинетите за платеното убиство во село Ореше, призна дека инспектори од Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) го принудиле да прифати улога на заштитен сведок, со цел да даде изјава против обвинетите, браќата Ордан и Љупчо Ѓорѓиевски./крај/фф©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Кумановец фатен со кокаин и лажен ПЦР-тест на Табановце

Објавено пред

Кумановската полиција во попладневните часови на 21 септември привела 27-годишен жител на овој град, со иницијали О. Џ.

Како што информираат од МВР, при контрола извршена од полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција на граничниот премин Табановце кај него бил пронајден кокаин.

Исто така, било утврдено дека при пасошката контрола приложил фалсисфикуван негативен ПЦР-тест.

По целосно документирање на случајот, против 27-годишникот ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Кривична за измамник што од двајца кичевци зел 14.700 евра

Објавено пред

Полицијата поднесе кривична пријава против 42-годишен охриѓанец со иницијали М. Р. поради сомнение за сторено кривично дело измама.

Како што информираат од МВР, тој во периодот од март до мај годинава довел во заблуда двајца кичевци ветувајќи им дека од странство по поволни услови може да им набави работни машини и комби.

За таа цел, оштетените во неколку наврати на пријавениот му исплатиле 14.700 евра, но услугата не била извршена.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Полициски претрес во куќа во Гевгелија, каде што се растурал и користел хероин

Објавено пред

Во акција на полициски службеници од ОВР Гевгелија и СВР Струмица, денеска, по претходно добиена судска наредба, бил извршен претрес на дом и помошни простории кај В. Д. (39) во Гевгелија.

Како што информираат од МВР, при претресот, покрај 39-годишникот, биле затекнати и Н. Ј. (43), В. П. (40), М. С. (41) и Б. Џ. (36), а биле пронајдени хероин и други предмети со остатоци од хероин.

Поради сомневање за сторени кривични дела неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги и овозможување употреба на наркотични дроги, лицата се лишени од слобода и спроведени во ОВР Гевгелија, а по документирање на случајот, ќе следуваат соодветени пријави.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија11 час

Приведена очна лекарка од Куманово, која преку поткуп собрала 116.000 денари

Полициски службеници од Отсекот за економски криминал при СВР Куманово, утрово, во 7 часот, извршиле претрес во просториите на очното...

Македонија13 часа

16 починати и 491 нов случај на Ковид-19

Министерството за здравство информира во последните 24 часа направени се 3.747 тестирања, а регистрирани се 491 нов случај на Ковид-19,...

Македонија14 часа

Филипче: Пристигнаа 110.612 вакцини од „Фајзер“ за кои има голем интерес

Денеска, во земјата пристигнаа 110.612 вакцини од производителот „Фајзер“/„Бионтек“, објави на социјалните мрежи министерот Венко Филипче. Како што посочува тој,...

Македонија16 часа

Законот за употребата на јазиците нема да се менува во зависност од пописот, рече Заев

Пописот нема ретроградно да влијае на Законот за употреба на јазиците, туку целта е да се знае колку граѓани има...

Економија17 часа

Имот над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже ќе биде конфискуван

Ќе се конфискува имотот од над 30 илјади евра чие потекло нема да може да се докаже, предвидува драфт верзијата...

Македонија18 часа

Наставата продолжува со физичко присуство, состојбата со ковид во училиштата засега е стабилна

Состојбата со Ковид-19 во училиштата е стабилна, се следи на дневно ниво и според проценките на Главниот координативен кризен штаб,...

Македонија18 часа

Софијанова: Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика, но може да предизвика сериозен синдром

Коронавирусот кај децата најчесто дава полесна клиничка слика која се третира само со симптоматска терапија. Но неопходно е секој случај...

Регион18 часа

„Еуроактив“: Вашингтон го зголемува притисокот врз Софија за евроинтеграцијата на Скопје

Вашингтон го зголемува притисокот врз Бугарија, барајќи од неа да се откаже од ветото за интеграција на Северна Македонија во...

Македонија19 часа

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан

Македонија е најбезбедна земја на Западен Балкан и е на 40 место во светот, според истражувањето на Институтот за економија...

Регион19 часа

Хеликоптери на КФОР надлетуваат над премините на северот на Косово, ситуацијата мирна но напната

Покрај припадниците на „Росу“ ситуацијата на северот на Косово ја следеше КФОР, кој патролираше со хеликоптер, пишуваат регионалните медиуми. Главните...

Македонија21 час

Попишани 1.212.339 луѓе, 378.033 домаќинства и 516.787 станови

Вкупно 1.212.339 лица, 378.033 домаќинства и 516.787 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за...

Македонија22 часа

Вчера се вакцинирале 12.099 граѓани, од нив 2.969 примиле прва доза

На вакциналните пунктови во државата и на терен, заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 776.659 граѓани. Прва доза вакцина вчера...

Свет22 часа

Талибанците бараат да се обратат на Генералното собрание на ОН

Талибанците побараа да им се обратат на светските лидери пред Обединетите нации, a за таа пригода го назначија својот портпарол...

Свет23 часа

(Видео) Еден од најсилните земјотреси досега ја погоди Австралија

Земјотрес со јачина од 6 степени, еден од најсилните што е забележан во Австралија, го погоди југоистокот од оваа земја....

Македонија1 ден

Регистрирани 554 нови случаи на Ковид-19, пријавени 17 починати лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 4.072 тестирања, а регистрирани се 554 нови случаи на...

Македонија2 дена

Радев: Изјавите и ветувањата во дијалогот со Северна Македонија повеќе не функционираат

Изјавите и ветувањата во дијалогот со Република Северна Македонија повеќе не функционираат и Бугарија очекува јасни правно обврзувачки решенија што...

Свет2 дена

Бајден: Не сакам воената моќ на Америка да се користи како одговор на секој проблем во светот

Американскиот претседател, Џозеф Бајден, изјави дека не сака воената моќ на САД да се користи како одговор на секој проблем...

Свет2 дена

(Видео) Лава од вулканот на Канарските Острови навлегува во куќите, луѓето се евакуираат

Вулкан на Ла Палма, на северозапад од архипелагот, еруптира во неделата исфрлајќи лава неколку стотини метри високо во воздухот и...

Регион2 дена

Лајчак вознемирен за ситуацијата во Косово, повика на смирување на тензиите

Специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот Белград – Приштина, Мирослав Лајчак, рече дека е загрижен за ситуацијата во северно Косово...

Македонија2 дена

И без политичка влада во Софија, продолжуваат разговорите за деблокада на евроинтеграцијата

И покрај тоа што сè’ уште во Бугарија нема политичка влада, разговорите за надминување на разликите и деблокада на нашата...

Досие