Контакт

Црна хроника

Со криумчарење добиток `заработиле` 2.000.000 евра

Објавено пред

Петмина македонски полицајци – граничари, ветеринар од Кичево и уште 12 други Македонци и 14 албански државјани се дел од криминална група за криумчарење и транспорт на жив добиток од Македонија во Албанија, откриени во четвртокот во координирана акцијата наречена „Милка“.

Криминалната група ја воделе 14 албански и еден 30 годишен македонски државјанин од село Велешта-Струшко, а Како членови на групата со посебни задолженија поврзани со незаконитите постапувања се јавуваат останатите македонски државјани на возраст од 25 до 62 години, родум од Велешта, Дебар и неколку дебарски села.

Меѓу осомничените се и ветеринар од Кичево и пет полициски службеници од граничните премини „Блато“ и „Џепчиште“.

Според досегашните сознанија, криминалната група делува од 2011 година, од кога организира и се занимава со купување, транспорт, складирање и криумчарење (пренесување) преку зелената гранична линија – терање добиток (телиња и јунци) избегнувајќи ја полициската и царинската контрола од територијата на Македонија во Албанија во близина на село Спас-Дебар кое се наоѓа на 500 метри од граничниот премин Блато.

Добитокот главно го купувале од сточните пазари во Македонија во Боговиње-Гостивар, во Кривогаштани – Прилеп и во Кичево, по што до подрачјето на општина Дебар во село Спас ги транспортирале со товарни моторни возила, им ги отстранувале идентификационите ушни значки за да не може да се утврди потеклото, а потоа пеш преку зелената гранична линија илегално ги пренесувале во Албанија каде ги препродавале за повисока цена, а до сега успеале да пренесат 2037 грла жив добиток.

Во Македонија добитокот го набавувале во просек по 2 евра за 1 кг., а во Албанија го продавале по сума од 5 до 6 евра, при што за 1 кг. во просек остварувале 3,5 евра противправна имотна корист, односно за целиот период се стекнале со противправна имотна корист од најмалку 2.138.850 евра..

Во Спас добитокот го сместувале во штали, сопственост на членови на групата, по што полициските службеници-старешини и вработени во полициските станици за гранична контрола „Блато“ и „Џепчиште“ по примен поткуп, злоупотребувајќи ја својата службена положба со организаторите на групата ја договарале маршрутата и временскиот период кога да го пренесат илегално добитокот во Албанија.

Полициските службеници им кажувале информации за моменталната поставеност на полициските патроли или истите ги препраќале на друга локација.

За непречено одвивање на транспортот на добитокот од местотот на купување до село Спас, оваа криминална група во своите редови имала и ветеринарен инспектор задолжен за изработка на фалсификувана пропратната документација.

Прокриумчарениот добиток во Албанија е преземан од членовите на криминалната група од Албанија, транспортиран и продаван на пазарите во Тирана, Елбасан и Драч.

Во текот на вчерашниот ден, врз основа на судски Наредби, извршени се претреси на вкупно 18 локации (13 во Дебар, четири во Струга и една во Кичево), домови и други простории на членовите на организираната група, при што лишени се од слобода вкупно 15 лица (14 македонски државјани и еден албански државјанин).

При извршените претреси во домовите на членовите на групата, пронајдени и одземени се четири пиштоли, 125 парчиња муниција, две грла добиток, разни видови документи за потеклото, сопственоста и здравствената состојба на добиток, пет товарни и две патнички возила, 323.085 евра, 90.930 долари, 1.390 франци и 740.000 денари, како и телефонски апарати и сим картички од различни оператори.

Против осомничените до ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција против вкупно 32 лица (17 македонски и 14 албански државјани) членови на криминалната група ќе биде поднесена кривична пријава поради постоење на основано сомнение дека ги сториле кривичните дела „Злосторничко здружување“, „криумчарење“, „фалсификување на знаци од вредност“, „Злоупотреба на службена положба и овластување“, „Давање поткуп“, „Примање поткуп“ и „Помагање“.

Се преземаат мерки за пронаоѓање и лишување од слобода на уште вкупно 16 лица (тројца македонски 13 албански државјани), додека пак еден од пријавените веќе се наоѓа во притвор за сторено кривично дело „неовластено производсто и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори“.

Во текот на операцијата „Милка“, Министерството соработуваше со албанската полиција преку СЕЛЕК Центарот, така што соработката ќе продолжи и при преземањето на натамошните дејствија односно откривањето и лишувањето од слобода и на останатите членови на оваа група./крај/со/бб

Црна хроника

Поведена постапка против лицето што вршело поткуп во Лозово

Објавено пред

Основното јавно обвинителство Свети Николе поведе постапка против лицето што вршело поткуп пред изборите. Постапка се води и против четири лица кои го примиле поткупот.

„ Осомничениот на 15 октомври 2021 година, во општина Лозово бил забележан како дава пари на граѓани за да гласаат за независен кандидат. Со потврда одземена е документацијата и паричните средства кои биле пронајдени кај осомничениот“ навдува обвинителството.

Осомничениот е задржан во полициска станица. По дадени насоки на обвинителството, полициските службеници прибираат известувања од лицата кои ги примиле паричните средства во висина од по 3000 денари. Се преземаат и други дејствија за расчистување на настанот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Приведено лице за давање поткуп за гласови во општина Лозово

Објавено пред

Во општина Лозово денеска е приведено 50-годишно лице кое нудело пари на гласачи за претстојните избори.

Според информациите на МВР, Б.А. од с. Милино давал и нудел пари, а лицата кои добивале пари се потпишувале на документ дека примиле пари.

По документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Прикажи повеќе...

Топ

Украден сеф со 84.000 денари од Поштата во Миладиновци

Објавено пред

Украден сеф со 84.000 денари од Пошта во село Мичадиновци.

„ На 14.10.2021 во 8:40 часот во Полициското одделение Петровец било пријавено дека во текот на ноќта со употреба на сила и погоден алат било влезено во објект на АД ‘Пошта на Северна Македонија’ во с.Миладиновци и бил одземен сеф во кој имало 84.000 денари и писма“, соопшти МВР.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет10 часа

Крај на рестрикциите – САД ги отвора границите за вакцинираните граѓани

СAД денеска објавија дека ќе ги отворат своите граници за целосно вакцинираните патници од 8 ноември. Одлуката означува крај на...

Топ11 час

Украден сеф со 84.000 денари од Поштата во Миладиновци

Украден сеф со 84.000 денари од Пошта во село Мичадиновци. „ На 14.10.2021 во 8:40 часот во Полициското одделение Петровец...

Свет11 час

(Видео) Американски разорувач спречен да влезе на руска територија

Американски разорувач се обиде да ја наруши државната граница на Русија во Јапонското Море, а беше спречен во тоа од...

Свет12 часа

(Видео) Британски пратеник избоден со нож до смрт додека држел говор во црква

Британски пратеник од Конзервативната партија, сер Дејвид Ејмс денеска беше избоден со нож неколку пати по што почина, објавија британските...

Македонија14 часа

9 починати и 413 нови случаи на Ковид-19 во последните 24 часа

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 3.025 тестирања, а регистрирани се 413 нови случаи на...

Топ18 часа

Четворица повредени во превртениот автобус во Битола

Четири лица се повредени во несреќата што утрово се сучи во Битола кога се преврте автобус со работници од фабриката...

Македонија20 часа

(Видео) Спасовски: Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава

Мирните и демократски избори ја обезбедуваат иднината на нашата држава. Затоа и ве поканувам во еден празничен изборен дух да...

Македонија20 часа

Во Македонија активни 6.602 случаја на коронавирус

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 195.963, бројката на оздравени пациенти е 182.473,...

Македонија20 часа

Последен ден од предизборната кампања

Денеска е последниот ден од предизборната кампања за локалните избори што ќе се одржат в недела. Агенцијата за аудио и...

Македонија2 дена

Ученици од 364 основни и 109 средни училишта треба да бидат тестирани на Ковид-19

Во рамките на активностите за превентивни тестирања со цел рано детектирање и превенција од Ковид-19 во основните и средните училишта,...

Македонија2 дена

Град Скопје ќе им додели по 100.000 денари на семејствата на загинатите во пожарот во Тетово

Поради трагичниот пожар во модуларната ковид-болница во Тетово, Советот на Град Скопје се состана уште еднаш за да гласа за...

Македонија2 дена

Заврши привремениот престој во земјата за група Авганистанци, заминаа за Франција

Група од 10 граѓани од Авганистан, кои привремено беа згрижени во Македонија, заминаа синоќа од Меѓународниот аеродром „Скопје“. Прибежиште им...

Економија2 дена

(Видео) Заев: Спроведуваме политики што обезбедија стабилност и раст и во услови на Ковид-19

Западен Балкан во постковид-светот: Кој е вистинскиот пат до стабилност и просперитет?, е темата на самитот на Западен Балкан во...

Свет2 дена

СЗО формира нов експертски тим за утврдување на потеклото на коронавирусот

Светската здравствена организација формира нова експертска група за тестирање опасни патогени, која, како што проценува, е последна шанса да се...

Свет2 дена

Курц: Не сум робот, туку човек со грешки и мани

Лидерот на Австриската народна партија (ОВП), Себастијан Курц, кој поднесе оставка на функцијата канцелар поради истрагата против него и луѓето...

Регион2 дена

Мирна ноќ во Косово и Метохија – повлечени барикадите

Ноќта во Косово и Метохија помина мирно. Барикадите што граѓаните од северот на Косово и Метохија ги поставија во текот...

Регион2 дена

Вучиќ: Ќе го одбраниме нашиот народ на Косово и Метохија, нема повлекување

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, објави фотографија на својот инстаграм-профил под која напиша: „Ќе ги браниме нашите луѓе на Косово...

Свет2 дена

(Видео) Најмалку петмина загинати во нападот во Норвешка, напаѓачот е Данец

Најмалку пет луѓе загинаа во вчерашниот напад во Норвешка, а уште двајца се повредени, јавија локалните медиуми. Меѓу повредените, кои...

Свет2 дена

(Видео) Пожар во зграда на Тајван, 25 загинати и 44 се повредени

Најмалку 25 луѓе загинаа, а 44 се повредени во пожар што зафати 13-катна зграда во јужниот дел на Тајван. Зградата...

Регион2 дена

Докторка од Словенија за 50 евра издавала лажни потврди за прележан Ковид-19

Докторка од Помурје во Словенија издавала лажни потврди за прележан коронавирус за 50 евра. Случајот го истражува и Лекарската комора...

Досие