Контакт

Црна хроника

Пријава за убиство во обид откако си ги прегази братот и соселанец

Објавено пред

Скопската полиција, во консултации со надлежното Основно јавно обвинителство најави во неделата поднесување кривична пријава против 23-годишен жител на скопското село Јурумлери за сторено кривично дело „убиство во обид“ , кој мината седмица со своето возило прегази двајца соселани,

Инцидентот се случи на 70-ми декември, околу 3 часот наутро, кога лицето идентификувано со иницијалите ДМ, на регионален пат Скопје – Велес, поточно во селото Јурумлери, со својот автомобил „форд ескорт“, инаку сопственост на неговиот татко удрил во својот брат (Ј.М.) уште еден соселанец со иницијали В.Б.. Притоа од силината на ударот и двете прегазени лица се здобиле со тешки телесни повреди, а телесни повреди имал и самиот Д.М., како последица од претходна тепачка во која учествувале сите тројца, како и уште еден жител на Јурумлери и едно засега неидентификувано лица, по што сите беа префрлени во Ургентниот центар во Скопје за атамошно лекување.

Од налетот на возилото бил удрено уште едно лице, но странично и со послаб контакт од предниот лев дел на возилото во десната нога кое не се здобило со повреди, а при ударот странично паднал ово каналот покрај патот.

Според сознанијата на истрагата, претходно на денот на инцидентот околу 3 часот изутрината, сега пријавениот откако заедно со својот брат излегол од ноќниот клуб „Лалара“ за кратко влегол во тепачка во која учествувале тој, неговиот брат, а уште и другите три лица. Во тој момент, пријавениот влегол во возилото, го стартувал и со голема брзина, директно го насочил во правец на групата која ја сочинувале спомантите а кои во тој момент се тепале и со голема сила и брзина удрил во три од четирите лица, бидејќи четвртото, непознатото лице во последен момент за малку се спасило од удар.

Притоа Д.М. директно го прегазил и сопствениот брат, така што прво го удрил со возилото, по што со предните тркала преминал преку него и истиот по ударот, останал под возилото. Откако ги удрил, пријавениот излегол од возилото и погледнал под него, веднаш повторно влегол во возилото и го придвижил два метра наназад за да го тргне од телото на својот брат.

Од силината на ударот и поради тежината на повредите со кои се здобиле двајцата повредени тие и во моментов се на болничко лекување.

Истражителите извршиле изминативе денови службени разговори со пријавениот, повредените и третиот учесник во тепачката, за што се изготвени службени белешки во кои истите го појаснуваат случајот, а пријавениот потврдува дека со возилото го удрил својот брат и уште едно лице. Притоа, полицијата како доказ поседува и ЦД од надзорна камера на кое е снимена тепачката и намерниот удар во повредените./крај/мф©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Девојка уценувана со компромитирачки фотографии, 22-годишник ѝ побарал 200 евра

Објавено пред

Момче на возраст од 22 години се товари дека уценувало своја 26-годишна познаничка дека ќе објави компромитирачки фотографии од неа, со што ја присилил да му даде околу 200 евра.

Против 22-годишникот од селото Орешани е поведена постапка за сторено кривично дело уцена.

Надлежниот јавен обвинител до судот доставил предлог за определување мерки на претпазливост: забрана за напуштање на живеалиште, обврска повремено да се јавува кај надлежен државен орган, привремено одземање на пасош, како и забрана за приближување или одржување контакти со оштетената.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Жител на Сарај испратен на психијатриско лекување откако го убил својот брат

Објавено пред

Скопското основно јавно обвинителсто поднесе предлог за задолжително психијатриско лекување и чување во здравствена установа за човек кој со нож го убил својот брат во семејната куќа во селото Чајлане.

Според податоците од Обвинителството, напаѓачот во вечерните часови на 31 декември, во домот во селото Чајлане, Сарај, во состојба на непресметливост поради параноидно растројство, извршил семејно насилство и со умисла го убил сопствениот брат.

Двајцата браќа најпрвин започнале да се расправаат, па во еден момент обвинетиот од џебот извадил нож и му нанел две рани со сечило и три убодни рани во вратот на својот брат.

Како резултат на брзото и обилно крвавење, бил предизвикан недостиг  на кислород во мозокот на нападнатиот, па на 5 јануари годинава тој починал.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Еден обвинет, двајца под истрага за поседување оружје во Скопје

Објавено пред

По спроведена истражна постапка, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинителен акт против едно лице за кривично дело неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или распрскувачки материи од чл.396 ст.1 од Кривичниот законик.

При претрес извршен во домот на обвинетиот во Арачиново, на 7.12.2019 година, било утврдено дека тој неовластено држел огнено оружје и муниција – еден полуавтоматски пиштол Smith&Wesson MOD 6906 со калибар 9мм Para, еден полуавтоматски пиштол Walther P99 со две рамки, како и 41 куршум со калибар 9мм Para. Оружјето и муницијата се одземени со потврда за одземени предмети.

Непосредно по лишувањето од слобода, обвинителството  предложи да биде определена мерка притвор за ова лице, но предлогот не беше прифатен од судијата на претходна постапка  и на лицето му беа определени мерки на претпазливост.  Надлежниот јавен обвинител вложи жалба на ваквата одлука, по што на лицето му беше определена мерка куќен притвор од страна на Кривичниот совет на Основниот кривичен суд Скопје. Со обвинителниот акт поднесен денеска, јавниот обвинител предложи изречената мерка куќен притвор да биде продолжена поради опасност од бегство и можност обвинетиот да го повтори делото.

Инаку, во врска со претресите извршени на 7.12.2019 година на повеќе локации во Скопје, Секторот за внатрешни работи Скопје вчера до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе уште една кривична пријава против две лица. Постапувајќи по оваа пријава, надлежниот јавен обвинител веднаш донесе наредба за спроведување истражна постапка за лицата поради постоење основано сомнение дека како соизвршители сториле кривично дело  неовластено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи од чл.396 ст.1 во врска со чл.22 од Кривичниот законик.

Лицата се осомничени дека на 7.12.2019 година, на земјениот пат за с.Крушопек, над селото Грчец, во патничко возило без регистарски ознаки, неовластено држеле огнено оружје и муниција – една пушка со калибар 7,62Х39мм од албанско производство, едно полуавтоматско кусо огнено оружје Zastava M57со калибар 7,62Х25 од југословенско производство со осум куршуми во шаржерот, едно полуавтоматско кусо огнено оружје Zastava M88”о калибар 9мм Para од југословенско производство со четири куршуми во шаржерот, како и два шаржера со капацитет од по 30 куршуми со калибар 7,62Х39мм и со вкупно 22 куршуми во нив.

Полициските службеници извршиле претрес во домовите на осомничените, па утврдиле дека тие се движат со возилото и тргнале по нив. По извесно време осомничените го запреле возилото, излегле од него и побегнале, а оружјето го оставиле во автомобилот. Еден од осомничените е лишен од слобода и за него надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка достави предлог за определување мерка притвор со оглед на тоа што постои опасност од бегство и можност тој да го повтори делото. Ваквиот предлог беше прифатен и на лицето му е определена мерка притвор во траење од 30 дена. Другиот осомничен и натаму е недостапен на органите на прогонот и во поглед на тој осомничен обвинителството ќе предложи соодветна мерка за обезбедување по неговото пронаоѓање и лишување од слобода.

Основното јавно обвинителство Скопје појаснува дека во врска со извршените претреси од страна на Министерството за внатрешни работи на 07.12.2019 година на повеќе локации во Скопје до овој момент до обвинителството се поднесени само наведените две кривични пријави со кои се опфатени три лица. За двете кривични пријави, согласно Законот за кривична постапка, јавното обвинителство веднаш отвори истраги, а во еден од предметите поднесе и обвинение. Согласно законските надлежности, за пријавените лица лишени од слобода беше предложена мерка притвор.

Доколку во наредниот период, од страна на МВР како овластен орган за откривање на идентитетот на сторителите на кривични дела, бидат поднесени други кривични пријави, обвинителството согласно Законот за кривична постапка ќе постапи по нив и во зависност од исполнетоста на законските основи ќе предожи соодветни мерки за обезбедување.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија40 минути

Чулев: Спасовски последниот ден делел решенија и во 12 навечер

Само во последните две години МВР потрошило над 4 милиони евра за судски постапки од вработени кои тужеле главно за...

Македонија50 минути

Филипче: Состојбата е под контрола, нема причина за паника за коронавирус во нашата држава

Состојбата е целосно под контрола, во овој момент нема ниту една причина за некаков ризик или паника за коронавирус во...

Македонија2 часа

(Видео) Возачот на „Дурмо турс“ не спиел, но нешто друго го деконцентрирало

На денешното рочиште за автобуската несреќа кај Ласкарци имаше вкрстено испрашување на вештакот Драган Аксентиев. „Возачот презел дејство, но немал...

Македонија2 часа

Рустеми: Јанева бараше да се утврди штетата во „Поштенска банка“ и да се затвори истрагата

Обвинителот Бурим Рустеми од поранешното СЈО сведочеше денеска пред судот за случајот „Рекет“ каде обвинети се Бојан Јовановски и ексшефицата...

Топ3 часа

Се судрија автобус и автомобил на автопатот Куманово-Табановце, дваесетина луѓе повредени

Дваесет и едно лице се тешко повредени во сообраќајна несреќа што синоќа се случила на автопатот Куманово-Граничен премин Табановце, помеѓу...

Култура3 часа

Тимот на „Медена земја“ на настан пред „оскарите“ во друштво со големите холивудски ѕвезди

Тимот на „Медена земја“ беше дел од настан во театарот „Долби“ во Холивуд организиран од американската Академија за филмски уметности и...

Свет4 часа

Откриено што се случувало во хеликоптерот на Брајант во последните моменти пред несреќата

Кошаркарската легенда Коби Брајант загина во хеликоптерска несреќа во неделата наутро по локално време откако леталото во кое беше ѕвездата...

Свет5 часа

Трамп денеска ќе го објави мировниот план за Блискиот Исток

Американскиот претседател Доналд Трамп објави дека денеска ќе го претстави мировниот план за Блискиот Исток, кој претходно го најави како...

Свет5 часа

Во Германија потврден прв случај на коронавирусот

Во Германија е потврден прв случај на смртоносниот коронавирус, кој се појави во Кина и се прошири и во други...

Свет5 часа

Бројот на жртви од коронавирусот во Кина надмина 100

Бројката на починати од коронавирусот во Кина надмина 100. Според најновите податоци, се работи за 106 смртни случаи, а во...

Македонија18 часа

(Видео) Поранешни вработени во ОХИС: Во фабриката има остатоци од опасна жива

Поранешни вработени во фабриката ОХИС тврдат дека во кругот на фабриката има опасна жива како остаток од работењето на некогашниот...

Топ21 час

Тело на 60-годишна жена извлечено од водите на Вардар

Телото на 60-годишна жена било извлечено од реката Вардар во Скопје. „Вчера, во СВР Скопје било пријавено дека во водите...

Македонија21 час

Град Скопје објави итни мерки и препораки поради загадувањето

Бесплатен јавен превоз, запирање на градежните работи и поскапен паркинг се дел од итните мерки од надлежност на Град Скопје,...

Македонија22 часа

Во Скопје и Тетово надминат прагот на загадување, стапуваат на сила препораките на Владата

Според податоците од Државниот автоматски мониторинг-систем за квалитет на амбиенталниот воздух и добиената временска прогноза од Управата за хидрометеоролошки работи,...

Македонија23 часа

(Видео) Стефанова: Дејствијата на Јанева нанесоа огромна штета на СЈО

Дали Катица Јанева е виновна за кривичното дело што се суди, ќе си одлучи судечкиот совет што ја води оваа...

Економија1 ден

Горивата поевтинуваат

Од ноќеска на полноќ горивата ќе поевтинат за половина, односно за еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика и водни...

Македонија1 ден

Јанева отстранета од судница, на Стефанова ѝ се обрати со зборовите: „Гомнарке, ороспијо“

Судијката на рочиштето за „Рекет“ нареди да се отстрани поранешната шефица на СЈО Катица Јанева од судницата, откако таа почна...

Македонија1 ден

Вработен во ФЗОМ: Мајката на Тамара не сакаше да го подигне одобрението за лекување

Бранко Хаџигогов, вработен во Фондот за здравство, кој денеска  сведочеше за лекувањето на малата Тамара, потенцираше дека решение за лекување...

Македонија1 ден

Сведочење за „Рекет“: Чифлиганец и Савова се обидувале да влијаат врз истрагата за Камчев и Мијалков

Ванчо Чифлиганец, сопственикот на градежната компанија Адора инжинеринг, бил кај обвинителката Лиле Стефанова за да се интересира за предметот „Империја”,...

Свет1 ден

Објавена аудиоснимка од последниот разговор на пилотот на Коби Брајант и контролата на летање

На интернет е објавена аудиоснимка од последниот разговор меѓу пилотот на хеликоптерот со кој загинаа кошаркарот Коби Брајант, неговата 13-годишна...

Досие