Контакт

Црна хроника

Гевгеличани криумчареле имигранти од Сирија

Објавено пред

Регионалниот центар за гранични работи Север до ОЈО – за организиран криминал и корупција Скопје, поднесе кривична пријава против лицата А.Ш.(28), и Р.Б. (33) од Гевгелија поради постоење основано сомнение дека сториле кривично дело – „криумчарење на мигранти“.

Двајцата се приведени и изведени пред судија за претходна постапка и од негова страна изречена им е мерка притвор во времетраење од осум дена..

Имено, на 30 јануари околу 03.30 часот од страна на Единицата за борба против криминал во скопската населба Автокоманда биле сопрени три возила и тоа ПМВ марка „БМВ“ со гевгелиски регистарски таблички управувано од А.Ш., потоа ПМВ марка „пасат фолксваген“ со велешки регистарски таблички управувано од Р.Б. и ПМВ „опел омега“ исто така со гевгелиски регистарски таблички управувано од трето лице при што во возилата „пасат фолксваген“ и „опел омега“ биле пронајдени 10 лица илегални мигранти од Сирија. Од извршениот разговор со приведените лица А.Ш. и Р.Б. утврдено е дека претходниот ден, односно на 29 јануари од страна на друго лице телефонски било побарано од Р.Б. услуга, односно тој со возило да оди за Скопје да однесе некои лица кои биле со валидни патни исправи и дека за таа работа ќе му бидат исплатени пари за бензин.

По разговорот Р.Б. веднаш се упатил на местото каде биле договорени односно кај училиштето во с.Богородица каде што тој земал 2 илјади денари и 20 евра. Лицата мигранти ги качиле во с.Богородица во двете посочени возила, а возилото „БМВ“ било претходница и истите се упатиле по автопатот Гевгелија – Скопје. Патувајќи кон Скопје требало да застанат во с.Катланово каде А.Ш. од двете возила во кои биле мигрантите земал 4 илјади евра.

Откако пристигнале во Скопје поточно во населба Автокоманда, А.Ш. и Р.Б. биле сопрени и приведени, додека третото лице кое управувало со „опел омега“ успеало да побегне во непознат правец оставајќи го возилото со лицата мигранти.

Илегалните мигранти по извршениот разговор се сместени во Прифатен центар за странци заради нивно обезбедување во кривичната постапка. Интензивно се работи на утврдување на инволвираноста и на други лица во случајот и негово целосно документирање и расчистување./крај/мф©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Топ

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

Објавено пред

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември биле издадени судски наредби за приведување три лица поради сомнение дека се сторители на кривични дела трговија со дете и родосквернавење.

Како што информираат од МВР, полицијата презела мерки, при што лишени од слобода се три лица, и тоа родителите на детето Ш. А. (48) и Н. А. (41), како и А. К. (61), корисник на сексуални активности од дете што не наполнило 14 години, тројцата од Скопје.

Од Овинителството, пак, даваат дополнителни детали според кои првоосомничениот – татко на шест деца, од кои три малолетни девојчиња, искористувајќи исти услови, во подолг временски период извршувал обљуба со една од своите малолетни ќерки.

Во исто време второосомничената, злоупотребувајќи ја својата положба, како мајка на детето што не наполнило 14 години, го подведувала девојчето да врши полови дејства за паричен надомест со третоосомничениот.

Таа му го носела девојчето на третоосомничениот во неговата куќа и за паричен надомест од 2.000 денари, а понекогаш по 500 денари, ја принудувала да се соблекува и да има сексуални односи со него. Доколку детето одбиело, мајката употребувала физичка сила.

Дополнително, првоосомничениот, злоупотребувајќи ја својата положба како татко, ја продал својата ќерка на маж од Косово, кој го пронашол преку интернет. Кога бил исплатен паричен надомест од 3.000 евра, девојчето било однесено во Косово заради склучување присилен брак. По два месеца, тоа дошло на гости кај своите родители, а првоосомничениот со оправдување дека било многу далеку, не ја вратил во Косово и продолжил да врши обљуба врз својата малолетна ќерка.

Во текот на денот тројцата биле изнесени пред судија на претходна постапка, кој им одредил притвор во траење од 30 дена.

Поради фактот што Ш. А. и Н. А. се во брачна заедница, од која имаат малолетни деца, ангажирани се претставници од ЈУМЦСР Скопје (ЈУ Меѓуопштински центар за социјални работи) за соодветно згрижување на децата.

За кривичните дела за кои се товарат осомничените е предвидена казна затвор во траење од најмалку 10 години, односно 12 години за дејствата за кои се товари третоосомничениот.​

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Уапсена штипјанка – во нејзиниот дом биле пронајдени дрога и украдени предмети

Објавено пред

Штипјанка на возраст од 49 години со иницијали Д. Ц. била уапсена од полицијата на 29 ноември.

Како што информираат од МВР, при претрес извршен со судска наредба, во нејзиниот дом биле пронајдени и одземени 13 пакувања прашеста материја и предмети што потекнуваат од кривични дела кражба и тешка кражба.

Д. Ц. била приведена во полициска станица и по комплетно документирање на случаите, против неа ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

17-годишен возач и уште петмина тинејџери повредени во сообраќајна незгода кај ‘Ржаничино

Објавено пред

На автопатот Скопје – Велес, во близина на надвозникот кај селото ‘Ржаничино, околу еден часот по полноќ на 29 неоември била пријавена тешка сообраќајна незгода.

Како што информираат од МВР, автомобил „бмв“, со скопски регистарски ознаки, сопственост на Л. Н., а управуван од неговиот 17-годишен син од скопското село Огњанци, излетал надвор од коловозот.

Во несреќата тешки повреди добил возачот, а повредени се и петмината сопатници – З. Ж. (19), М. Д. (19) и уште тројца малолетници, кои по несреќата биле пренесени на комплексот клиники „Мајка Тереза“.

На местото на настанот извршен бил увид од екипа од СВР Скопје.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ38 минути

Родители од Скопје го принудувале детето да дава сексуални услуги

По претходно донесена наредба за истрага од страна на Јавното обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, на 29 ноември...

Македонија2 часа

Бугарската министерка Комитова: Патот „Струма“ има недостатоци, но тие не се причина за пожарот во автобусот

Заштитната ограда во која удри автобусот е според стандардите што важеле во 2002 година кога се реконструирал патот, а денеска...

Европа3 часа

ЕМА: Вакцини против омикрон може да се одобрат за три месеци

Европскиот медицински регулатор денеска објави дека може да одобри вакцини приспособени за заштита од омикрон-варијантата на коронавирусот за три до...

Европа3 часа

(Видео) Австрискиот државен врв затекнат на журка, без маски, најавени кривични пријави

Партијата на слободата на Австрија (ФПО) поднесе жалба против австрискиот канцелар, како и други политичари, за забава по учеството во...

Регион4 часа

Грција со казни за невакцинираните, 100 евра ќе платат повозрасните што не примиле ниту една доза

Грција денеска соопшти дека со 100 евра ќе ги казни лицата на возраст од 60 години, како и постарите што...

Европа5 часа

Блинкен: Потребно е поголемо присуство на ЕУ и САД на Балканот

Австрискиот министер за надворешни работи, Мајкл Линхарт, и министерот за надворешни работи на САД, Антони Блинкен, сметаат дека е потребно...

Македонија18 часа

Повреден возач кога македонски камион се превртел на автопат во Хрватска

Камион со платформа за превоз на други возила се превртел на 130-тиот километар од јужната страна на автопатот А3 Брегана...

Македонија20 часа

Сопственикот на „Беса транс“: Си велам зошто не бев и јас во автобусот

Сопственикот на туристичката агенција „Беса транс“, Беким Хаџиу, првпат по стравотната несреќа на автопатот „Струма“ во Бугарија, во интервју за...

Македонија21 час

Заев – Гаши: Постигната начелна согласност за можна соработка, во тек се консултации за кадровски решенија

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Зоран Заев, и претседателот на политичката партија Алтернатива, Африм Гаши, имаа работна средба...

Македонија1 ден

22 починати и 118 нови случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје,дека во последните 24 часа: Направени се 1.245 тестирања, а...

Македонија1 ден

Филипче: Нема потреба од рестрикции поради новиот сој

Минитестерот за здравство, Венко Филипче, смета дека нема потреба од рестрикции поради појавата на новиот сој омикрон. Вели дека епидемиолошката...

Македонија1 ден

Гаши: Не е одговорно да бараме од СДСМ кој ќе биде мандатар

За нас е битно да се договориме кој е концептот, а не да ги принудуваме политичките партии на решенија, вели...

Европа1 ден

Владимир Гушчин: Постојните вакцини штитат и од сојот омикрон

Постоечките вакцини против коронавирус ќе обезбедат заштита од потешки форми на Ковид-19, како што е и новиот сој омикрон, изјави...

Македонија1 ден

Бурим Сејдини реизбран за претседател на Управен суд

На денешната седница Судскиот совет го избра судијата Бурим Сејдини за претседател на Управен суд. Во соопштението за седницата се...

Европа1 ден

Германски имунолог: Омикрон варијантата можеби потекнува од пациенти со ХИВ

Изненадувачки големиот број на мутации откриени на шилестиот протеин кај новата варијанта на коронавирусот, наречена омикрон, може да укажува дека...

Свет1 ден

СЗО со конкретно соопштение: Mожни се сериозни последици од новооткриената варијанта омикрон

Ризикот од новооткриената варијанта на коронавирусот т.н. омикрон е висок, објави Светската здравствена организација (СЗО). Во своето утринско соопштение, СЗО...

Македонија2 дена

Имаме мнозинство и очекуваме дополнително да се зголеми, рече Османи

Има мнозинство во парламентот кое очекуваме дополнително да се зголеми, изјави министерот за надворешни работи, Бујар Османи одговарајќи на новинарски...

Свет2 дена

Светската медицинска асоцијација: Можеби вакцината против Ковид ќе треба да се дава секоја година

Дополнителна доза од вакцината против коронавирусот веројатно ќе биде потребна секоја година, смета претседателот на Светската медицинска асоцијација, Франк Улрих...

Македонија2 дена

Кои се луѓето кои го следат секој мој потег, прашува Аријанит Хоџа по објавената фотографија од средбата со Муса Џафери

Министерот во оставка од Движењето Беса, Аријанит Хоџа ја искоментира фотографијата што се појави на социјалните мрежи, а на која...

Македонија2 дена

Сопственикот на „Беса Транс“: Овие тестови се од Алах

Сопственикот на автопревозникот „Беса Транс“, Беким Хаџиу, преку социјалната мрежа „Фејзбук“ се огласи во врска со автобуската несреќа во која...

Досие