Контакт

Црна хроника

МВР го расчисти инцидентот кај Бит Пазар, дел од напаѓачите во притвор

Објавено пред

Во текот на вчерашниот ден Министерството за внатрешни работи во соработка со Јавното обвинителство спроведе полициска акција за апсења на лица кои биле инволвирани во предновогодишните инциденти на Бит Пазар кога група граѓани ги нападнаа полициските службеници во обид да ги спречат во намерата да запленат поголема количина пиротехнички материјали и петарди, соопштуваат од МВР.

Кривична пријава заработија лицата Н.А.(28), С.С.(32), А.Е.(37), С.А.(37), С.А.(32), Е.С.(37), М.Ш.(40) и Џ.Ф.(37), сите од Скопје, поради основано сомневање дека на 29. 12. 2013 во непосредна близина на пешачкиот мост на Бит Пазар, Н.А. со нож прободел полициски службеник, а другите седуммина пријавени спречувале полициски службеници на Единицата за прв одговор и интервенција-АЛФА во вршење на службени дејствија, стои во соопштението на МВР.

Од страна на Судија на Н.А. му е изречена мерка притвор за сторено кривичното дело „напад врз службено лице при вршење работи на безбедноста“, а лицата С.С., А.Е., С.А. и С.А. се товарат за сторено кривично дело „спречување службено лице во вршење службено дејствие“ за што и нив им е одредена мерка притвор.

За истото кривично дело на Е.С., М.Ш. и Џ.Ф. им се изречена мерка внимателност.

Во предновогодишната акција на полицијата за запленување на пиротехнички материјали и петарди со цел спречување продажба на истите полициски службеници на Единицата за прв одговор и интервенција АЛФА привеле две лица кои биле затекнати како на улица нелегално продаваат пиротехнички средства, а во моментот кога лицата биле ставени во едно службено возило, за кратко време се собрала толпа од 500 до 700 луѓе, кои ја блокирале улицата во непосредна близина на аптеката „Зегин“, со што го оневозможиле движењето на полициските службеници.

Во толпата биле сите пријавени, при што А.Н. со физичка сила прво почнал да турка еден полициски службеник, а потоа извадил метална палка и го удрил во пределот на коленото, а другите седуммина пријавени спречувајќи ги полициските службеници во вршењето на нивната должност, овозможиле на толпата да ја земе запленетата пиротехника и да ги ослободи двете лица, кои претходно биле лишени од слобода.

Полицискиот службеник кој бил влечен и туркан од толпата испукал два проектила во воздух за предупредување. Тогаш, А.Н. се повлекол и извадил нож, со кој на полицискиот службеник му нанел убодна рана во задниот дел од бутот, по што службеникот испукал уште два куршума во воздух за да го одбие од себе напаѓачот и масата.

По предупредувачкото пукање од полициските службеници, како и со доаѓањето на седум тимови на Единицата АЛФА на местото на настанот, ситуацијата била ставена под контрола, а толпата почнала да се повлекува низ пазарот и околните улици на Старата скопска чаршија.

Сите пријавени и до сега и биле познати на полицијата како сторители на деликти проследени со насилство, недозволена трговија со оружје, фалсификување пари и имотни деликти за што од надлежен Суд им се изречени затворски казни, а на С.С. и С.А. им се изречени условни казни затвор за недозволена трговија со пиротехнички средства, информираат од МВР./крај/мф/ап

Црна хроника

Деца во Охрид украле 14 велосипеди

Објавено пред

Тешка кражба на 14 велосипеди во Охрид заврши со кривична пријава за пет лица од овој град, од кои четврорица се малолетни на возраст од 15 години.

„Пријавените, тешките кражби ги извршиле од 21 јуни до 17 ноември на разни локации во Охрид, кога во згодни прилики одзеле 14 велосипеди, дел оставени необезбедени, а дел одземени откако со подесен алат ги отстранувале безбедносните бројчаници и сајли“, информираат од МВР.

На тој начин, тие се здобиле со противправна имот корист во вкупна вредност од 206.018 денари.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Три лица повредени во тешка сообраќајка во Тетово

Објавено пред

Три лица завршиле со повреди, од кои едно со тешки телесни повреди во сообраќајна несреќа што се случи вчера во селото Лешок.

Во несреќата учествувале товарно моторно возило „фолксваген“ со тетовски регистарски ознаки, управувано од Н.Р.(34) од с.Желино, и патничко моторно возило „пежо“, со тетовски регистарски ознаки, управувано од Н.А.(67), со сопатничка Ш.А.(59), двајцата од с. Непроштено.

„По несреќата, тие се пренесени во Клиничка болница Тетово каде им се констатирани повреди на возачите Н.Р. и Н.А., а на сопатничката Ш.А. и е констатирана тешка телесна повреда. Увид на лице место изврши екипа од СВР Тетово“, информираат од полицијата.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

17 санкционирани возила што вршат јавен превоз на територија на СВР Битола

Објавено пред

Денеска (26.11.2021) во временскиот период од 8:00 до 14:00 часот на подрачјето на СВР Битола била спроведена регионална акциска контрола на возила со кои се врши јавен превоз на патници.

Притоа биле контролирани 80 возила, а биле утврдени 17 неправилности, кои се соодветно санкционирани. Од нив девет за неисправен уред за сопирање, две за неисправен уред за управување итн.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија59 минути

Двајцата пациенти од автобуската несреќа се хоспитализирани на Пластична хирургија во Скопје

Пациентка на 17 годишна возраст и пациент на 49 годишна возраст, повредени во сообраќајната несреќа што се случи на автопатот...

Македонија3 часа

Филипче предлага матичните лекари да бидат парично наградени ако 70 отсто од нивните пациенти се вакцинирани

Министерот за здравство Венко Филипче вели дека во последниве неколку дена се разгледуваат мерки за невакцинираните лица кои нема да...

Македонија3 часа

Бугарското обвинителството ги презеде материјалите од Македонија за истрагата за автобуската несреќа

Македонското државното јавно обвинителство денеска ги предаде на бугарското обвинителство материјалите поврзани со истрагата и со идентификацијата на жртвите во...

Македонија4 часа

Османи: Со Бугарија сме најблиски соседи, блиски пријатели и можеме да си помагаме и во добро и во лошо

„Бугарските институции постапија професионално и им обезбедија мир на семејствата на жртвите, бидејќи имаше премногу шпекулации, што дополнително ги оптоваруваше...

Свет4 часа

Можеме да ги приспособиме вакцините кон новата варијанта за околу 100 дена, велат од „Фајзер“

Производителите на вакцини изразија уверување дека ќе можат брзо да ги приспособат своите вакцини доколку се прошири варијантата Омикрон. Новиот...

Свет5 часа

Автобус се заби во куќа во Мексико, најмалку 19 загинати

Најмалку 19 лица загинаа, а 32 се повредени во автобуска несреќа што вчера се случи во Мексико, кога автобус се...

Македонија5 часа

Двајца од повредените во несреќата се отпуштени од болницата „Пирогов“

Двајца повредени во сообраќајката на автопатот „Струма“ се отпуштени од болницата во „Пирогов“. Отпуштените се во добра и стабилна состојба,...

Македонија5 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Кој дал наредба автобусите на „Беса-транс“ да поминуваат граница над 100 пати без дозвола?

„Оставки и Спасовски и Бочварски, Беса транс возеле без дозволи, минувале граници и контроли, системот работел за мафијата. Скоро 140...

Македонија14 часа

Прифатена оставката на Заев, на 12 декември ќе се бира нов претседател на партијата

На 12 декември, недела, ќе се одржат внатрепартиски избори во СДСМ, откако Централниот одбор на партијата вечерва ја констатирал оставката...

Регион17 часа

(Видео) Пукање во автобус со калашников во Косово, убиени возачот и двајца ученици

Во автобус вечерва е пукано од калашников кај селото Глоѓане кај Дечани, во Косово, а според последните информации загинале четири...

Македонија17 часа

Алтернатива ќе преговара за влез во Владата

Алтернатива одлучи претседателот Африм Гаши да преговара со премиерот Зоран Заев или идниот мандатар за влез во Влада. Според нив,...

Топ21 час

Скопјанец повикан во полициска станица поради говор на омраза за автобуската несреќа

Скопјанец бил повикан во полициска станица на информативен разговор поради говор на омраза за автобуската несреќа во која загинаа 45...

Популарно21 час

Македонија ќе игра против Италија во полуфиналето на плејофот за Светското првенство во Катар

Фудбалската репрезентација на Македонија ги доби ривалите за баражот за пласман на Светското првенство во Катар. Денешната ждрепка во Цирих...

Македонија22 часа

Возачите на автобусот што изгоре не биле вработени во „Беса транс“

Ниту еден од возачите кои го управувале автобусот на „Беса транс“ кој изгоре не бил вработен во компанијата. Еден од...

Македонија22 часа

Автобусот бил технички исправен, годинава 113 пати ја поминал државната граница

Автобусот на „Беса транс“ минатата година во 22 случаја остварил влез – излез од државата, додека, пак, во 2021 година...

Македонија22 часа

(Видео) Утре ќе бидат префрлени во Скопје првите двајца преживеани во автобуската несреќа

Утре ќе бидат донесени првите двајца од седумте преживеани во автобуската несреќа во Бугарија. Тие прво ќе бидат сместени на...

Македонија23 часа

19 починати и 434 новозаболени со Ковид-19

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 3.026 тестирања,...

Македонија1 ден

Изгорениот автобус бил произведен 2007 година

Автобусот на компанијата „Беса транс“, кој изгоре во Бугарија и однесе 45 животи, бил стар 14 години. Од македонското МВР...

Македонија1 ден

Пронајдено уште едно тело, дете е 45. жртва во изгорениот автобус во Бугарија

При дополнителен преглед на изгорениот македонски автобус што се запали на автопатот „Струма“ пронајдено е уште едно тело, пренесе Бугарската...

Македонија1 ден

Невакцинирани се 69 проценти од новите случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство ја објави анализата на вакцинирани од позитивни случаи на коронавирус во период од 6 август заклучно со...

Досие