Контакт

Црна хроника

Maлолетник нападнат со нож додека чекал автобус

Објавено пред

Вчера, околу пладе, 15-годишно момче од селото Арачиново било физички нападнато додека чекало автобус на булеварот Крсте Мисирков од Скопје. Нападот го извршил друг мамолетник од Арачиново, ученик во државното средно училиште „Зеф Љуш Марку“.

„Додека чекал автобус, 15-годишникот физички бил нападнат и со нож му биле нанесени две убодни рани во пределот на левото рамо и половината. Повреденото момче било пренесено во Градската општа болница „Св. Наум Охридски“ и задржано на понатамошно лекување“, соопшти полицијата.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Црна хроника

Кривична против скопјанец поради недозволена трговија со оружје

Објавено пред

Секторот за внатрешни работи Скопје – Единица за недозволена трговија поднесе кривичнa пријавa против И.К.(27) од Скопје, поради постоење основи на сомнение дека сторил кривично дело недозволено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи.

„На 13.08.2019 од страна на полициски службеници на ул. Џон Кенеди во општина Чаир, сопрено било возилото што го управувал осомничениот. По извршениот преглед, под седиштето пронајден бил пиштол, празна рамка и празна кутија за муниција. Лицето било приведено во Полициската станица Бит-пазар, а врз основа на судска наредба, извршен бил претрес во неговиот дом, при што пронајден бил еден револвер 357 магнум (4,5мм) и шест куршуми непозната марка и калибар за кои таткото на пријавениот се изјаснил дека биле негова сопственост. Пронајдените предмети со потврда се одземени за вештачење“, соопшти МВР.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Две лица тешко повредени во сообраќајка на патот Тетово – Јажинце

Објавено пред

Две лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила доцна синоќа на регионалниот пат Тетово -Јажинце, помеѓу автомобил „поло“, управуван од Ф.Е.(19) од с.Пршовце и автомобил „голф“, управуван од М.Т.(34) од с.Пршовце.

Во сообраќајната незгода со тешки телесни повреди се здобил Ф.Е., а со телесни повреди се здобила М.Т., по што биле пренесени во Клиничката болница Тетово за укажување на лекарска помош. Извршен бил увид на местото на настанот од увидна екипа од СВР Тетово.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Автомобил удри малолетно девојче на паркинг во Скопје

Објавено пред

Во сообраќајна несреќа што се случила синоќа на паркинг на булеварот АСНОМ, помеѓу автомобил „пасат“, управувано од М.И.(34) од с.Сингелиќ, Скопско, и автомобил „мерцедес“, управувано од Р.И. (50) од Скопје, било удрено и малолетно лице (пешак) од Скопје, кое е пренесено во ГОБ „Св. Наум Охрдиски“, каде му се констатирани тешки телесни повреди.

Извршен бил увид на местото на настанот од увидна екипа од СВР Скопје.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ2 часа

Загина 26-годишен тетовец на патот Гостивар-Тетово

Дваесет и шестгодишен жител на селото Топлица, Врапчиште, синоќа загинал во сообраќајна несреќа, откако изгубил контрола на возилото и излетал...

Македонија4 часа

Битолчанец го враќа сонцето од Кутлеш на шахтите

Битолчанец ги враќа отстранетите ѕвезди од Кутлеш на шахтите во градот кои беа отстранети според преспанскиот договор. Тој направил шаблон...

Свет5 часа

Трамп сака да го купи Гренланд

Претседателот Доналд Трамп сака да го купи Гренланд. За ваквата намера тој во повеќе наврати контактирал со данската влада, а...

Свет5 часа

Северна Кореја повторно лансираше две ракети што паднаа во море

Северна Кореја повторно истрела две балистички ракети со краток дострел кон источниот брег на земјата, соопштија официјални лица на Сеул,...

Европа7 часа

Пронајден цртеж на Да Винчи што бил сoкриен 500 години под неговото ремек-дело

Откриен е цртеж на Леонардо да Винчи, сoкриен повеќе од 500 години под една од неговите најпознати слики „Богородица во...

Регион16 часа

Грција се бори со шумските пожари, гори на неколку острови

Грчките власти испратија засилувања на пожарникарите кои се борат со голем шумски пожар во природен резерват на островот Евија, додека...

Европа17 часа

Шест европски земји ќе подадат рака за спас на 147 мигранти

Премиерот на Италија Џузепе Конте изјави денеска дека шест европски земји сакаат да ги преземат 147 мигранти кои се блокирани...

Свет17 часа

Киев и ЕУ се лути, Русија им нуди државјанство на три милиони Украинци

Киев и ЕУ се лути, откако Русија им нуди државјанство на околу три милиони Украинци од регионот на границата со...

Свет18 часа

(Видео) Кремљ ќе ги одликува пилотите херои кои слетаа избегнувајќи јато птици

Кремљ ќе им додели државни одликувања на двајцата пилота кои успешно принудно слетаа со патнички авион во кој имало 233...

Свет20 часа

(Видео) По седумчасовна престрелка уапсен маж во Филаделфија кој рани шестмина полицајци

Американската полиција го уапси осомничниот за пукањето во северна Филаделфија, по седумчасовна престрелка во која се повредени шест полицајци. Станува...

Европа22 часа

Најголемата скулптура во светот поставена во Белгија

Најголемата скулптура во светот, како што ја нарекуваат, беше подигната во Белгија. 60-метри високиот челичен круг беше поставен во близина на...

Регион23 часа

Над 200.000 луѓе од Балканот минатата година се иселиле во ЕУ

Од Западен Балкан во земјите од ЕУ само минатата година се доселиле 228.000 луѓе, покажуваат податоците на „Евростат“. Од Србија...

Македонија23 часа

Поставени ознаки на спомениците на Александар Велики, Олимпија и Филип Втори

Tројазични табли на кои пишува дека споменикот е во чест на историска фигура која припаѓа на античката хеленска историја и...

Македонија1 ден

Фламинга и пингвини нови жители на скопската зоолошка

Во скопската зоолошка градина почна изградбата на живеалиште за фламинга и пингвини. Како што информираат од управата, ова живеалиште ќе...

Свет1 ден

Непалските власти ќе го наплаќаат спасувањето на планинари од Монт Еверест

Непалската влада објави нови правила за планинарите кои се искачуваат на Монт Еверест, кои уследуваат по низа несреќи што на...

Топ1 ден

Малолетничка од Хрватска почина во Куманово откако врз неа паднала статива на ракометен терен

Тринаесетгодишно девојче од Хрватска кое било на привремен престој во земјава почина во Куманово поради повреди што ги добила при...

Свет1 ден

(Видео) Руски авион принудно слета во поле, птици влегле во двата мотора

Руски патнички авион принудно слета на поле, во близина на аеродромот „Жуковски“, набрзо по полетувањето од Москва, откако птици влегле...

Свет1 ден

Запленет над еден тон кокаин во Франција

Во пристаништето Ле Авр во Франција запленет е повеќе од еден тон кокаин, соопштија царинските власти. Како што се наведува,...

Топ1 ден

Притвор за осомничениот за убиството во Ново Лисиче

Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице, осомничено дека сторило кривично дело убиство Како...

Регион2 дена

Морина пристигна на Косово

Вечерва околу 19 часот, поранешниот војник на ОВК, Томор Морина, пристигна во Косово, откако денеска беше ослободен од притвор во...

Досие