Контакт

Црна хроника

Обвинетите од случајот „Дива населба“ не се чувствуваат виновни

Објавено пред

Сите 29 обвинети за настаните од ланскиот мај во кумановската Дива населба се изјаснија дека не се чувствуваат виновни за делата кои им се ставаат на товар – тероризам и учество во терористичка организација.
 

Сите 29 обвинети за настаните од ланскиот мај во кумановската Дива населба се изјаснија дека не се чувствуваат виновни за делата кои им се ставаат на товар – тероризам и учество во терористичка организација.

 

Двајца од обвинетите, Сами Укшини и Генци Сефа рекоа дека не се чувствуваат виновни, не негираа дека биле дел од настаните. Трет обвинет пак рече дека бил во Куманово само на 9 мај и дека со обвинението сака да се прикрие вистината.

Укшини кој првични рече дека делумно ја признава вината, по консултациите со својата одбрана и откако судијката му објасни дека треба да се изјасни само за делата коишто му се ставаат на товар изјави дека не се чувствува виновен за кривичните дела од обвинението.

„За тие дела не сум чувствувам виновен, но не дека не се чувствувам виновен за тоа што сум бил на тоа место“, рече Сами Укшини.

Генци Сефа, пак, изјави дека не негира оти е припадник во организирана група, но не се чувствува виновен за кривичните дела. Неговиот адвокат притоа појасни дека не негира дека бил дел од настаните.

Сите останати обвинети се изјаснија дека се чувствуваат невини. Дел од нив коментираа дека не се терористи, и оти се „обвинети за тероризам бидејќи се Албанци“. Некои негираа и дека некогаш биле во Куманово или во Гошинце.

Во моментов воведен збор даваат адвокатите на обвинетите. Адвокатот Шазивари Исени кој застапува повеќе од обвинетите рече дека обвинението нема никакви докази, ниту правна основа за обвинување за тероризам и терористичка организација.

Најголем дел од обвинетите се косовски државјани, другите се од Куманово и кумановско и скопските села, а има и иден Албанец со германско државјанство. Повеќето завршиле средно образование, но меѓу обвинеите има и високо образовани, информатичари, фотографи, новинари, вработен во МВР. а еден од обвинетите завршил воена академија во Тирана и криминалистика во Приштина.

Од водачите групата на обвинетилената клупа седнаа Сами Укшими, командант Соколи и Мухамед Красниќи, командант Малишева, додека другите двајца водачи Бег Ризај и Мирсад Ндрецај, официјално, загинаа во борбите.Во јавноста се појавија информации дека разузнавачи од македонските тајни служби биле вмешани во договарање на инцидентите во Куманово, а се објавија и разговори меѓу Ндрецај и агент од македонските тајни служби.

Еден од роднините на обвинетите пред почетокот на судењето даваше изјава за медиумите на албаснки јазик, но не сакаше да зборува ниту на македонски, ниту на српски, велејќи дека не ги знае овие јазици.

Неофицијално во изјавата рекол дека обвинетите дошле да војуваат во Македонија за идеали, но биле измамени од вршхушката на Македонија и на Косово./крај/мф/ффс

Извор: Макфакс

Црна хроника

Приведен сопственик на угостителски објект во Гостивар, работел по дозволеното време

Објавено пред

При контрола на угостителски објект во Гостивар, синоќа во 21.35 часот, било забележано дека објектот работел по дозволеното работно време и во него имало гости.

Објектот од страна на Државен пазарен инспекторат е затворен, а сопственикот М.Н. е приведен. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесена кривична пријава по член 206 од Кривичниот законик – „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

(Видео) 57 санкции за брзо возење со т.н. ноќен радар, 20 за возење под дејство на алкохол

Објавено пред

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 163 мерки, од кои со посебно опремен радар за снимање во ноќни услови санкционирани се 57 возачи, изречени се 20 санкции за возење под дејство на алкохол, како и 18 мерки за возење без возачка дозвола.

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Од МВР апелираат до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да се зголеми безбедноста во сообраќајот.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

613 санкции за неносење маска

Објавено пред

Во текот на изминатото деноноќие (06/07.03.2021) на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице, регистрирани се 613 прекршоци.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид 19.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет5 часа

Зошто е речиси невозможно да се заразите со коронавирус на отворено?

Аеросолите, ситни честички што лебдат во воздухот, се главниот виновник за пренесување на коронавирусот. Според наодите на научниците, ова особено...

Свет7 часа

Градоначалник во Италија даде оставка откако јавноста дозна дека се вакцинирал преку ред

Градоначалникот на сицилијанскиот град Корлеоне денес објави дека дава оставка откако преку ред се вакцинира против Ковид-19, а полицијата отвори...

Македонија8 часа

Во Македонија 333 нови случаи на коронавирус, починаа 10 лица

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 333 нови случаи на коронавирус, 268 оздравени и 10 починати лица, соопшти...

Македонија9 часа

Пристигна првата пратка од руските вакцини во Македонија

На скопскиот аеродром попладнево пристигна првата пратка од руската вакцина „спутник В“. Министерот за здравство Венко Филипче заедно со рускиот...

Регион9 часа

Во Србија над 3.000 новозаболени и 20 починати

Според последните информации, во Србија биле регистрирани 3.042 новозаболени лица, а 20 лица починале. Во последните 24 часа биле тестирани...

Европа9 часа

Скандал во Бундестагот: Пратеници профитирале со трговија со маски за време на ковид-кризата

Скандал ја тресе Германија. Пратеници од Бундестагот оствариле профит од трговија со заштитини маски на самиот почеток на пандемијата на...

Свет10 часа

Семејства на починати од коронавирус го тужат британскиот премиер

Британскиот премиер Борис Џонсон, го тужат околу 2.000 семејства кои изгубиле еден или повеќе членови на семејството поради коронавирусот. Досега...

Македонија11 час

Досега попишани 32.752 лица од дијаспората

Државниот завод за статистика соопшти дека досега се попишани 32752 лица од дијаспората. Оттаму велат дека бројот на попишани расте...

Македонија11 час

Лекарска комора: Ковид може да предизвика сериозни стомачни крварења, да не се занемарат симптомите

Пациенти кои имаат инфекција со SARS-CoV-2 вирусот може да развијат сериозни компликации на гастроинтестиналниот систем кои во некои случаи се...

Македонија11 час

(Видео) Пресечени меѓународни канали за транспорт на дрога

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (06.03.2021) во две одделни акции пресече два канала за меѓународен транспорт...

Европа12 часа

Нови ограничувања во цела Италија

Во Италија, во последните 24 часа, имало 307 смртни случаи од коронавирус и повеќе од 23.000 нови инфекции, пренесува агенцијата...

Македонија14 часа

Земјотрес почувствуван во Дебар, Гостивар и Маврово

Земјотрес со јачина од три степени според Европската макросеизмичка скала синоќа во 22 часот и 43 минути бил почувствуван од...

Свет15 часа

Папата пристигна во Мосул

Папата Франциско денеска пристигна во ирачкиот град Мосул, каде ќе се моли во разурнатите цркви, кои беа уништени од терористичката...

Македонија15 часа

Денеска пристигнува првата пратка од руските вакцини

Денеска на Скопскиот аеродром треба да пристигне правата пратка од вакцини против Ковид-19 „Спутник В“, што Владата ги купи од...

Свет15 часа

Откриен нов „застрашувачки“ сој: високозаразен и ја намалува ефикасноста на вакцините

Научниците во американската држава Орегон открија нов многу заразен вид на ковид, кој првпат се појави во Велика Британија. Сепак,...

Свет1 ден

Русија во разговори со СЗО за итна употреба на вакцината „спутник В“

Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко денеска разговараше со генералниот директор на СЗО за барањето на Русија за итно одобрување...

Македонија1 ден

Мицкоски од инфективна: Ќе се спасите од мене само ако не се разбудам утре

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се огласи од инфективната клиника, каде се лекува од коронавирус. Тој порача дека овој ден...

Топ1 ден

Загина градежен работник во Гевгелија паѓајќи од скеле

Градежен работник од Богданци паднал од скеле и починал на лице место, додека работел на објект во изградба во Гевгелија....

Македонија1 ден

Тодоров: Мицкоски не само што е пречка за обединување на ВМРО, туку е пречка и за обединување на македонскиот народ

Поранешниот министер за здравство Никола Тодоров се обрати до членството на ВМРО-ДПМНЕ и повика на обединување. „ Почитувани граѓани, почитувани...

Македонија2 дена

Вакцинацијата со руската вакцина во Македонија ќе почне в среда

Вакцинацијата со руската вакцина „спутник в“ во Македонија ќе почне в среда, најави министерот за здравство, Венко Филипче. Вакцините ќе...

Досие