Контакт

Црна хроника

Скопска Апелација потврди 20 години затвор за Миле Хаџиски

Објавено пред

Апелациониот суд Скопје ја потврди во понеделникот првостепената пресуда од 20 години затвор за Миле Хаџиски за убиството на Мери Јошевска кое се случи во јуни 1993 година во Скопје, соопшти Основниот суд Скопје 1 Скопје.

dobivaj vesti na viber

Кривичниот суд во Скопје го осуди Хаџиски на 20-годишна затворска казна во декември 2015 година, во повторен судски процес, бидејќи обвинетиот над 20 години беше во бегство пред да биде уапсен и екстрадиран во Македонија од француските власти. Тогаш неговиот адвокат Стеван Павлески изјави дека казната затвор е превисока и оти во овој случај не биле земени предвид некакви олеснителни околности.

Во повторениот судски процес, кој почна лани во октомври, Хаџиски ја отфрли вината за убиството на Јошевска и тврдеше дека не се сеќава на ништо

Според обвинението, Хаџиски по расправија со Мери Јошевска почнал да ја дави за вратот толку силно што ѝ ја скршил подјазичната коска, со пепелник ја удрил по главата, а потоа со два ножа ја избодел во пределот на градите, стомакот и црниот дроб. Ја оставил да искрвави до смрт, украл златно синџирче и прстен. Ги избришал трагите од крв на ножевите, едниот бил негов, а другиот, кујнскиот нож, го вратил на место. Се преслекол со позајмена облека и заминал со другар во кафуле. Хаџиски на претпоследното рочиште негираше дека бил дел од верска секта и со тоа ги негираше тврдењата во јавноста дека убиството било дел од обред на секта.

Според обвинението, се обидел дури и да го продаде накитот. За овој случај имаше две судења, на првото судење Хаџиски беше осуден на 15 години затвор, но поради пропусти во постапката судењето беше вратено на повторно судење, а Хаџиски по 90 дена минати во притвор беше ослободен. На повтореното судење, доаѓаше на неколку рочишта, но потоа избега од земјата. На тоа судење беше осуден на 20 години затвор, но исто толку години македонската полиција не можеше да го најде.

Миле Хаџиски побегна во 1995 година и во отсуство беше осуден на 20 години затвор. Додека беше во бегство, Хаџиски, според сопственото признание, ѝ се приклучил на француската Легија на странците, а во меѓувреме го сменил идентитетот и станал Зоран Томановиќ. Пред четири години, тој беше уапсен од швајцарската полиција, под сомнеж дека е член на познатата криминална група Пинк Пантер, но успева да побегне од затвор за потоа да биде повторно уапсен од француските власти и екстрадиран во Македонија/крај/мф/сн

Црна хроника

Тешко повредена жена од Тетово откако во неа удрил автомобил

Објавено пред

Вчера околу 10.30 часот на ул.„ЈНА“, во близина на маркет во Тетово, патничко возило „рено“, со тетовски регистарски ознаки, управувано од И.Т.(58) од с.Шипковица, тетовско, удрило во пешакот Б.Г.(63) од Тетово.

dobivaj vesti na viber

Во несреќата со тешки телесни повреди се здобила Б.Г., констатирани во Клинички центар Тетово.

Увид на местото извршила екипа од СВР Тетово.

Прикажи повеќе...

Топ

МВР: Констатирано точење на алкохол на малолетници во угостителски објекти

Објавено пред

Утрово во временскиот период од 00.00 до 04.00 часот, полициски службеници од сите Сектори за внатрешни работи, во соработка со инспектори од државните инспекторати и од Управата за јавни приходи на територијата на целата држава, спроведоа акциска контрола за присуство на малолетници во угостителски објекти, контрола за точење и продавање алкохол на малолетници, откривање и злоупотреба на престој од страна на странски државјани и други прекршоци во која беа контролирани вкупно 279 угостителски објекти, соопшти МВР.

dobivaj vesti na viber

При контролите биле констатирани шест прекршоци за присуство на малолетници во угостителски објекти по дозволеното време, две кривични дела „точење алкохолни пијалаци на малолетници“ казниви по Кривичниот законик, девет прекршоци од Законот за регистрирање на готовински плаќања и три прекршоци од Законот за лична карта.

По целосно документирање на случаите, според најавите на полицијата, ќе бидат поднесени соодветни поднесоци.

Прикажи повеќе...

Црна хроника

Кај тетовец измерени 2,89 промили алкохол во крвта

Објавено пред

Полициски службеници на СВР Тетово во текот на изминатата вечер во периодот од 22.00 до 04.00 часот, на поширокото полошко подрачје спровеле акциска контрола на возачи – дали и колку од нив ги управуваат возилата под дејство на алкохол.

dobivaj vesti na viber

При контролата биле откриени и вкупно санкционирани 36 возачи кои управувале под дејство на алкохол, од кои кај едно лице биле измерени 2,89 промили алкохол во крвта.

Сите возачи-прекршители веднаш биле исклучени од сообраќај, времено им биле одземени возачките дозволи и изготвени им се соодветни поднесоци, соопшти полицијата. Во акциската контрола адекватно санкционирани биле и 18 други видови сообраќајни прекршоци.

СВР Тетово повторно со апел, посебно до младите и пред се за викендите, да не седнуваат зад волан доколку претходно конзумирале алкохол и да не ја доведуваат во ризик сопствената и безбедноста на другите учесници во сообраќајот, но и да не возат пребрзо и да не престигнуваат на недозволени места и начин. Со тоа ќе придонесат за подобрување на вкупната сообраќајна безбедност во регионот и пошироко, велат од полицијата во Тетово.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Стоилковски: Сопругата на Бочварски и нејзината сестра ухлебени во штипската болница директно „од клупа“?

Продолжуваме со објавување на скандалозни непотистички вработувања и злоупотреби на позиции од клептоманите на власт, додека Македонија тоне во сиромаштија...

Топ3 часа

МВР: Констатирано точење на алкохол на малолетници во угостителски објекти

Утрово во временскиот период од 00.00 до 04.00 часот, полициски службеници од сите Сектори за внатрешни работи, во соработка со...

Европа5 часа

Лавров: Америка сака да ја уништи Русија, сакаат целиот свет да го претворат во свој двор

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров се обрати пред Генералното собрание на ОН и во својот говор истакна дека...

Свет5 часа

(Видео) Најмалку пет лица се повредени во пукање во забавен парк во Америка

Најмалку пет лица се повредени, од кои двајца од истрели од огнено оружје, откако избила престрелка во забавен парк во...

Свет6 часа

Северна Кореја лансираше балистичка ракета-Итен состанок на воениот врв на Јужна Кореја

Северна Кореја истрела балистичка ракета во правец на морето во близина на нејзиниот источен брег, во пресрет на планираните воени...

Европа6 часа

Избори во Италија, според анкетите десницата е фаворит

Во Италија денеска се одржуваат парламентарни избори кои според последните анкети ќе доведат на власт десничарска коалиција од која Брисел...

Европа6 часа

Зеленски до Русите: „Предадете се, Путин ве испраќа во смрт“

Украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој им се обрати на руските граѓани, рече дека нивниот претседател Владимир Путин свесно испраќа „граѓани...

Македонија19 часа

Членови на ДУИ: Арогантното и дилетантско однесување на извршната власт на чело со Груби предизвика револт

Бараме од претседателот на партијата, Али Ахмети, да го искористи својот политички и статутарен авторитет, за да најде решение за...

Европа20 часа

Шолц: Гладот ​​е голема опасност, Русија нема да победи

Германскиот канцелар Олаф Шолц денеска во својата неделна порака до граѓаните истакна дека Русија нема да победи во војната во...

Македонија20 часа

(Видео) Ковачевски во ОН: Немаме друга алтернатива за подобар животен стандард од членство во ЕУ

Премиерот Димитар Ковачевски се обрати на Генералната дебата на 77-то Генерално собрание на Обединетите нации во Њујорк. Тема на годинешната...

Европа20 часа

Путин потпиша нов закон, строги казни за одбивање на мобилизација и за дезертерство

Претседателот на Русија, Владимир Путин, потпиша пакет измени на Кривичниот законик поврзани со воената служба, пишуваат руските агенции. Со пакетот...

Топ21 час

Скопјанка измамена за над 7.200 евра, и кажале дека ќерка и усмртила дете во сообраќајкa и ќе ја спасат од затвор

Вчера во 11.05 часот во СВР Скопје, 69-годишна жена од Скопје пријавила дека на 22.09.2022 била измамена од едно лице...

Европа21 час

Кина: САД испраќаат многу погрешни и опасни сигнали

Кина ги обвинува Соединетите Држави дека испраќаат „многу погрешни и опасни сигнали“ до Тајван, откако американскиот државен секретар Ентони Блинкен...

Европа1 ден

Кадиров: Огромен број припадници на државните служби се вешти со оружје, нема да требаат резервисти

Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров денеска предложи да се мобилизираат половина од припадниците на федералните сили за таканаречената, како што ја...

Македонија1 ден

(Видео) Каевски: Мицкоски се уште молчи за неговата улога во спорниот тендер, институциите да го расчистат случајот

„Додека Христијан Мицкоски молчи, јавноста очекува одговори за неговата улога во сомнителниот тендер од 136 милиони евра наменети за пречистителната...

Македонија1 ден

(Видео) Трипуновски: Исчезнати се голем дел од документите од архивата на МЗШВ

„Официјалната страница за МЗШВ веќе десетина дена не е во функција, а од министерството се правдаат дека се под хакерски...

Европа1 ден

Путин не блефира за нуклеарното оружје, велат од ЕУ

Европската унија мора сериозно да ги сфати заканите на Владимир Путин за да може да користи нуклеарно оружје во војната...

Регион1 ден

(Видео) Грабар-Китаровиќ: Путин повеќе би сакал да умре отколку да признае пораз

Поранешната претседателка на Хрватска, Колинда Грабар-Китаровиќ на Глобалната сцена одржана во седиштето на ОН пред неколку дена одговори на прашањето...

Свет1 ден

Бајден: Вашингтон никогаш нема да ги признае украинските територии

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека референдумите за анексија на четири региони во Украина кои се под контрола на проруските...

Европа1 ден

Сијарто: Нема да поддржиме антируски санкции во енергетскиот сектор

Будимпешта нема да поддржи антируски санкции во енергетскиот сектор, вклучително и во областа на нуклеарната енергија, бидејќи тоа може да...