Контакт

Daily news

Анализа: Што сè влезе во војската на Асад – чудо што режимот во Дамаск издржа толку години!?

Објавено пред

 

За време на граѓанската војна Башар Асад постојано се обидува да го  зајакне потенцијалот на лојалните режимски сили создавајќи  нови и нови надградби, од кои секоја има различен степен на зависност или независност од Дамаск.

 

И секоја од нив се потпира на поддршката на еден или друг задграничен или внатрешен спонзор.

 

Пред војната сириската армија вклучуваше 11 вооружени механизирани дивизии плус две дивизии со „специјални сили”, но притоа очигледно има вишок од оклопна техника и дефицит на лесни мобилни и добро подготвени единици.

 

Масовното напуштање стави крст на нивната потенцијалот, со исклучок на 4. механизирана дивизија, на 14-а и 15-а дивизја кои се ‘рбет, односно специјални сили, како и на „Републиканската гарда”.

Од дивизија се создадени 4 бригади, а врз основа на нивните штабови се изградени елементи на команди кои се потпираат врз територијален принцип.

 

Главен проблем е опременоста со персонал. Асад ја прифаќа стратегијата на своите противници, што им овозможува на сите лојални групи, партии и општествени движења да создаваат свои вооружени групи без управување со процесот од Дамаск.

 

Со создавање паравоени структури се зазедоа и партиски организации на партијата Баас, крупни бизнисмени (поврзани со режимот на Асад), дури и криминални заедници. Така уште во 2012 година бил делумно решен проблемот со комплетирањето на силите.

 

Овие нерегуларни формации со вкупна бројка од 40 илјади луѓе добиле општо име Чаби. Некои од единиците дејствувале на територијата на создавање, но формирани беа од страна на влијателни магнати чии сили можеле да бидат употребени во цела Сирија.

 

Генерално Чаби ја спасиле армијата од исцрпеност и дури во некои случаи се покажале поотпорни и поефикасни во урбани борби од ССА (Сириска арапска армија). Некои од овие единици добиле лоша слава поради злосторства против цивилното население.

 

На пример, во Алепо улогата на Чаби ја играле сунитскиот гангстерски клан „Бари”, кој се прославил со својата суровост. Истиот углед го имаат и христијанскиот криминален клан, кој ги контролира патиштата на шверцот во Ел Кусејра.

 

Во 2013 година Владата направи обиди да ги интегрира нерегуларните формации, како да биле создадени „Национални одбранбени сили” (НСО). Но, тука важно учествувале ирански воени советници.

 

Откако ССА дури со помош на НСО не била во можност да го скрши текот на војната, во земјата се појавуваат „шиитските џихадисти” – странски борци од различни шиитски организации од разни земји, кои од тој момент стануваат интегрален дел од вооружените сили на режимот – либанскиот  „Хезболах” и бројни други ирачки групи.

 

Во Сирија дејствуваат формации, потчинети непосредно на иранската команда „Ал Кудс”. Во камповите во Иран се повикани 18 илјади лица, од кои по 3-5 илјади се менуваат во Сирија во ротацијата. Овие единици имаат свои „подружници” меѓу сириските шиити.

 

Вкупната бројка на сите формации поврзани со Иран се проценува на 130 илјади лица – од кои 30 илјади се странски шиитски милитанти, а 100 илјади се сириски шиитски групи кои се наоѓаат под контрола на ирански воени советници и финансирани од Иран.

 

Постепено се формирала јасна „поделба на трудот” меѓу ССА и НСО каде армијата учествувала во поголема мера со тенкови и тешка механизирана опрема, а НСО – со пешадиски делови, понекогаш дури потпомогнати со армиски оклопни средства (БТР, БМП). Есента 2013 година се појавуваат „Силите на тигар”. Нивното формирање ја одразува вкупната слика на падот на редовните делови на ССА, нејзината целосна децентрализација и хаосот што владее кај силите на режимот.

 

Отпрвин повикани да станат уште една „елитна единица на армијата”, овие сили наоѓаат сериозни спонзори поврзани со разузнавањето на воздухопловните сили и ги извршуваат своите цели. Тие не само што не специјални сили на т.н. 14-та и 15-та дивизии, кои подоцна и слабеат со повлекувањето на повеќето подготвените борци. “Силите на тигар” и нејзините бригади „Силите на гепард” и „Силите на пантер” ги преземале најдобрите офицери од 4-а механизирана и 11-а резервна дивизија.

Конечно, “Силите на тигар” станаа целосно автономна „фракција” на сириските провладини сили, кои имаат свои резерни делови дури со руските Т-90 и други единици, обезбедувајќи им поголема независност.

“Сокол на пустината”, пак, е производ на целосно приватен проект, макар и поврзуван со ССА. Сега речиси не се среќава во воените дејствија.

 

Така целосно издлабени приватните единици кои дејствуваат во земјата за целите на режимот се „Катаиб ал-Џабалауи” и „Леопард на Хомс”, формиран од Рами Маклуф. Уште при интервенција на Русија во конфликтот, со учество на руски воени советници во провинцијата Латакија започнува формирањето на 4-и волонтерска дивизија, во која служат ветерани.

 

Тие се алтернативни на службата во ССА, но освен граѓанските плати борците добиваат и дополнителни средства. Формирањето на куќиштето завршува уште во 2015 година. Многу интересно е создавањето и еволуцијата на 5.  волонтерски корпус. Во неговите редови се привлечени амнестирани востаници и дезертери, како и заскитани воени службени лица.

 

При влегувањето во куќиштето (армијата) тие ги добиваат предвоените плати и воени премии. Обучени се под раководство на руски воени советници.

 

Во април годинава тие покажуваат исклучителна храброст во борбите за Хама. Соодветно е да се потсети дека новиот тренд во развојот на вооружените сили на режимот е зајакнувањето на Републиканската гарда, која пројавува да има инерција да ги проголта воено најспособните делови на ССА.

 

Така, во Алепо новосоздадената 30-а дивизија на „Републиканската гарда” ги обедини во своите редови прекалените борбени  единици кои учествуваа во ослободувањето на градот.крај/мф/кс

Daily news

Од есен нови правила во виенското метро: „Смрдливите“ јадења се строго забранети

Објавено пред

Од

Виенските власти планираат да ги забранат „смрдливите“ јадења во возовите на подземната железница.

Од септември, „смрдливите“ јадења, меѓу кои е и националната брза храна како крањски колбас со сирење или пица, веќе нема да може да се јадат во возовите на подземната железничка линија У6.

– Имајќи предвид дека должината на патот У6 во просек трае меѓу пет и десет минути,  сметаме дека е можно да се побара од патникот тие неколку  минути да издржи без храна – вели градската советничка Улрике Сима.

Таа укажа дека на темата јадење се дискутира многу години, но досега ништо не е постигнато, па затоа смета дека единственото решение е забраната. Сима истакнува дека забраната, исто така, значи и помалку работа при чистењето на возовите.

Прикажи повеќе...

Daily news

СРАМОТА! – Вечер на раскажување квир-приказни

Објавено пред

И годинава во Скопје по 6 пат се одржува „Викендот на гордоста Скопје 2018“ – СРАМОТА! – Вечер на раскажување квир-приказни.  Настанот ќе започне во Кино Култура, петок, 01.06, од 21 часот.

„Неколкумина раскажувачи од јавната културна, политичка и општествена сфера раскажуваат кратки приказни за телесниот, родовиот и сексуалниот срам кој ја обележал нивната општествена ненормативност – оттаму, „квир“ како она што излегува од рамките на прифатливиот општествен код. Со овие јавно изговорени приказни, срамот се превртува и трансформира, исмејаниот станува исмејувачот – срамот се враќа назад кон оние кои занесени
во својата арогантност и привилегија, претпоставуваат дека го имаат правото да бидат родова, сексуална и морална полиција, и да понижуваат. Со овие приказни, од срамот за нашите желби, задоволства, однесувања, движења и размислувања градиме наративи на отпор. Нашиот срам станува нашето задоволство и среќа. Наместо сведнатата глава и преплавувачкото црвенило, пркосиме. Наместо неподносливото гушење навнатре во себе, експлодираме од смеа“, пишува во поканата.

Овогодишни раскажувачи ќе бидат: Артан Садику, Никола Гелевски, Ивана Драгшиќ, Кирил Поп Христов – Кили, Маја Марковска и Лејла Каламујиќ. Модераторки се Румена Бужаровска и Ана Василева.

Викендот на гордоста Скопје 2018 се одржува во организација на Коалицијата МАРГИНИ и ЛГБТИ Центарот за поддршка при Хелсиншкиот комитет на РМ. Целта на серијата настани во рамки на Викендот на гордоста е да креираат простор за, и да промовираат, ненормативни форми на светоградење, односно релации, афекти, идентитетски позиции, телесни стилови и сензибилитети кои во рамки на хетеронормативното, националистичко и неолиберално капиталистичко опкружување се означени како настрани, изопачени, неуспешни, патолошки, чудни итн.  Носечката идеја позади Викендот на гордоста 2018 е НАСТРАНО. ПОЛИТИЧКО. и ќе се оддржува од 7-10 јуни.

Скопскиот викенд на гордоста 2018 е реализиран со поддршка на Heinrich-Böll-Stiftung, Фондација Отворено општество – Македонија, Министерство за култура, Европската унија и Civica Mobilitas.

Прикажи повеќе...

Daily news

Димитров бара мудрост и нерви пред средбата со Коѕијас

Објавено пред

„Пуштајте ми ве молам мудрост и нерви“ напиша министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на својот фејсбук-профил пред да отпатува за Њујорк, каде што треба да се сретне со неговиот грчки колега Никос Коѕијас. Преговорите продолжуваат со посредство на медијаторот Метју Нимиц, а средбите се најавени за в четврток и в петок.

Коѕијас, пак, кој од вчера е во Вашингтон, веќе се сретна со американскиот државен секретар Мајк Помпео и индиректно потврди дека Атина не размислува за последниот предлог – Република Илинденска Македонија.

„Ние ја поддржуваме потребата да прифатиме едно од имињата што ги предложи Нимиц. Не се согласуваме, како што знаете, со петтото име од неговите предлози (Република Македонија (Скопје)) и одиме напред кон усвојување на еден стратегиски план за пријателска соработка со оваа земја во иднина, со нејзиното ново име“, изјавил Коѕијас.

Од друга страна, пак, премиерот Заев вчера изјави дека предлогот Република Илинденска Македонија не отпаѓа и побара грчаата страна уште еднаш да размисли.

– Тие информираа дека не пости парламентарно мнозинство за оваа работа, но се надевам дека преспиваат и добро размислуваат. Илинденското востание нема територијални претензии. За нас е важно зашто ова име го јакне идентитетот, а Грција добива одредница и уставни промен. Ова е вин-вин ситуација. Очекувам длабински да се разгледаат работите, да му дадеме шанса на овој предлог кој верувам дека е решение за 25-годишниот спор, рече Заев.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 минути

Димитриевски: Ако обвинувањата за тендерите и грантовите се точни, мора да ги осудиме

Доколку и еден промил од овие тешки обвинувања за тендерите, грантовите… е точен, мораме да се свртиме кон нас самите,...

плажа, одмор, Европска Унија плажа, одмор, Европска Унија
Македонија16 минути

Македонија на врвот на листата на земји во кои луѓето не можат да си дозволат годишен одмор

Според истражувањето на Евростат, една третина од популацијата на Европската Унија (32,9 отсто) не можат да си дозволат годишен одмор...

Лос Анџелес, заложници Лос Анџелес, заложници
Вести45 минути

(Видео) Заложничка драма во продавница во Лос Анџелес, убиена една жена

Вооружен напаѓач упаднал во продавница во Лос Анџелес и околу три часа како заложници држел 50-тина луѓе пред да ѝ...

Светска банка, јавен долг, Министерство за финансии Светска банка, јавен долг, Министерство за финансии
Економија2 часа

МФ: Светска банка забележа напредок во управувањето со јавниот долг во Македонија

Светската банка забележа дека Македонија за кус период има исклучителен напредок во управувањето со јавниот долг, соопшти Министерството за финансии....

Македонија15 часа

Измените на Изборниот законик в понеделник на собраниска седница

Пратениците в понеделник на седница ќе расправаат за предлог-законот за изменување на Изборниот законик, по завршување на комисиската расправа. Измените...

Македонија21 час

Лидерската продолжува в понеделник во девет наутро

Лидерската средба ќе продолжи во 9 часот в понеделник во истиот состав како и минатиот пат, потврдија извори од Владата...

bugarija-eu bugarija-eu
Регион22 часа

Бугарскиот парламент и забрани на владата реадмисија на мигрантите од ЕУ

Бугарскиот парламент синоќа, со мнозинство гласови, ја усвои резолуцијата со која на владата и забранува да потпише билатерални договори со...

Debarsko Ezero Debarsko Ezero
Топ23 часа

Рибар го пронајде телото на лице што се водеше за исчезнато во Дебар

Утрово по шест часот, било пријавено дека во водите на Дебарско Езеро од страна на рибар, пронајдено било телото на...

sad-kina sad-kina
Свет24 часа

ЦИА: Кина води тивка студена војна против САД

Главниот експерт на ЦИА за Азија, предупреди дека Кина води „товок вид на студена војна“ против САД, користејќи ги своите...

Македонија1 ден

Четири лица добија кривични за сообраќајката во која починаа двајца мигранти

МВР поднесе кривична пријава против четири лица, во врска со настанот од 25-ти минатиот месец, кога при собраќајна незгода починаа двајца...

Македонија1 ден

Полицаец пронајден мртов со прострелна рана во главата

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Прилеп со екипа од крим-техника, изврши увид на местото во близина на локалниот...

Македонија1 ден

Демократската фракција на ВМРО-ДПМНЕ бара oд Мицкоски да поднесе оставка

ВМРО ДПМНЕ – Демократска Фракција преку соопштение го повика лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски итно да поднесе оставка од функцијата...

Македонија2 дена

Груби ја затвори расправата за Изборниот законик без ниту еден прифатен амандман

Претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, ја затвори расправата за Изборниот законик, без да прифати ниту еден амандман....

artan grubi, komisija. vmro-dpmne, amandmani, dik, izborni izmeni, zakonik artan grubi, komisija. vmro-dpmne, amandmani, dik, izborni izmeni, zakonik
Македонија2 дена

Алими побара нова пауза за проверка на преводот, опозицијата вели: „Власта не сака да дебатира“

По паузата од два часа, пратеникот Ејуп Алими побара нова пауза на Комисијата за европски прашања за да го проверат...

Македонија2 дена

Кој ќе биде амнестиран со можните измени на Кривичниот законик?

ВМРО-ДПМНЕ не преговара за амнестија, туку бара подобри законски решенија, вака опозициската партија реагира на објавите дека се обидуваат да...

Косово, Рамуш Харадинај, Александар Вучиќ Косово, Рамуш Харадинај, Александар Вучиќ
Регион2 дена

Харадинај: Евентуална поделба на Косово би значело почеток на војна

Премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, изјави дека евентуална поделба на Косово за него би претставувало почеток на војна. Харадинај го...

Gavril Bubevski SJO Gavril Bubevski SJO
Македонија2 дена

(Видео) СЈО му честиташе на судот за конфискацијата на целата сума од тендерот во пресудата за „Труст“

Обвинителот Гаврил Бубевски од специјалното јавно обвинителство по изрекувањето на пресудата за случајот „Труст“ рече дека е задоволен од пресудата,...

Тимјаник, Мила Царовска, дом Тимјаник, Мила Царовска, дом
Македонија2 дена

Отворен домот во Тимјаник, во него се сместени четири деца

Официјално почнува со работа новиот мал групен дом во Тимјаник, Неготинско. Од денеска тука ќе бидат сместени четири деца од...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија2 дена

(Видео) Сеад Кочан осуден на 6 години затвор, Авировиќ на три години

Бизнисменот Сеад Кочан е осуден на шест години затворска казна во предметот „Труст“ на СЈО, а Василије Авировиќ на три...

ilija dimovski, amandmani, komisija, DIK ilija dimovski, amandmani, komisija, DIK
Македонија2 дена

Димовски до Груби: Седнете со Џафери и гласајте сами за ДИК

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, му порача на претседателот на Комисијата за европски прашања, Артан Груби, дека Владата ставила европско...

Досие