Контакт

Daily news

Анализа: Што сè влезе во војската на Асад – чудо што режимот во Дамаск издржа толку години!?

Објавено пред

 

За време на граѓанската војна Башар Асад постојано се обидува да го  зајакне потенцијалот на лојалните режимски сили создавајќи  нови и нови надградби, од кои секоја има различен степен на зависност или независност од Дамаск.

 

И секоја од нив се потпира на поддршката на еден или друг задграничен или внатрешен спонзор.

 

Пред војната сириската армија вклучуваше 11 вооружени механизирани дивизии плус две дивизии со „специјални сили”, но притоа очигледно има вишок од оклопна техника и дефицит на лесни мобилни и добро подготвени единици.

 

Масовното напуштање стави крст на нивната потенцијалот, со исклучок на 4. механизирана дивизија, на 14-а и 15-а дивизја кои се ‘рбет, односно специјални сили, како и на „Републиканската гарда”.

Од дивизија се создадени 4 бригади, а врз основа на нивните штабови се изградени елементи на команди кои се потпираат врз територијален принцип.

 

Главен проблем е опременоста со персонал. Асад ја прифаќа стратегијата на своите противници, што им овозможува на сите лојални групи, партии и општествени движења да создаваат свои вооружени групи без управување со процесот од Дамаск.

 

Со создавање паравоени структури се зазедоа и партиски организации на партијата Баас, крупни бизнисмени (поврзани со режимот на Асад), дури и криминални заедници. Така уште во 2012 година бил делумно решен проблемот со комплетирањето на силите.

 

Овие нерегуларни формации со вкупна бројка од 40 илјади луѓе добиле општо име Чаби. Некои од единиците дејствувале на територијата на создавање, но формирани беа од страна на влијателни магнати чии сили можеле да бидат употребени во цела Сирија.

 

Генерално Чаби ја спасиле армијата од исцрпеност и дури во некои случаи се покажале поотпорни и поефикасни во урбани борби од ССА (Сириска арапска армија). Некои од овие единици добиле лоша слава поради злосторства против цивилното население.

 

На пример, во Алепо улогата на Чаби ја играле сунитскиот гангстерски клан „Бари”, кој се прославил со својата суровост. Истиот углед го имаат и христијанскиот криминален клан, кој ги контролира патиштата на шверцот во Ел Кусејра.

 

Во 2013 година Владата направи обиди да ги интегрира нерегуларните формации, како да биле создадени „Национални одбранбени сили” (НСО). Но, тука важно учествувале ирански воени советници.

 

Откако ССА дури со помош на НСО не била во можност да го скрши текот на војната, во земјата се појавуваат „шиитските џихадисти” – странски борци од различни шиитски организации од разни земји, кои од тој момент стануваат интегрален дел од вооружените сили на режимот – либанскиот  „Хезболах” и бројни други ирачки групи.

 

Во Сирија дејствуваат формации, потчинети непосредно на иранската команда „Ал Кудс”. Во камповите во Иран се повикани 18 илјади лица, од кои по 3-5 илјади се менуваат во Сирија во ротацијата. Овие единици имаат свои „подружници” меѓу сириските шиити.

 

Вкупната бројка на сите формации поврзани со Иран се проценува на 130 илјади лица – од кои 30 илјади се странски шиитски милитанти, а 100 илјади се сириски шиитски групи кои се наоѓаат под контрола на ирански воени советници и финансирани од Иран.

 

Постепено се формирала јасна „поделба на трудот” меѓу ССА и НСО каде армијата учествувала во поголема мера со тенкови и тешка механизирана опрема, а НСО – со пешадиски делови, понекогаш дури потпомогнати со армиски оклопни средства (БТР, БМП). Есента 2013 година се појавуваат „Силите на тигар”. Нивното формирање ја одразува вкупната слика на падот на редовните делови на ССА, нејзината целосна децентрализација и хаосот што владее кај силите на режимот.

 

Отпрвин повикани да станат уште една „елитна единица на армијата”, овие сили наоѓаат сериозни спонзори поврзани со разузнавањето на воздухопловните сили и ги извршуваат своите цели. Тие не само што не специјални сили на т.н. 14-та и 15-та дивизии, кои подоцна и слабеат со повлекувањето на повеќето подготвените борци. “Силите на тигар” и нејзините бригади „Силите на гепард” и „Силите на пантер” ги преземале најдобрите офицери од 4-а механизирана и 11-а резервна дивизија.

Конечно, “Силите на тигар” станаа целосно автономна „фракција” на сириските провладини сили, кои имаат свои резерни делови дури со руските Т-90 и други единици, обезбедувајќи им поголема независност.

“Сокол на пустината”, пак, е производ на целосно приватен проект, макар и поврзуван со ССА. Сега речиси не се среќава во воените дејствија.

 

Така целосно издлабени приватните единици кои дејствуваат во земјата за целите на режимот се „Катаиб ал-Џабалауи” и „Леопард на Хомс”, формиран од Рами Маклуф. Уште при интервенција на Русија во конфликтот, со учество на руски воени советници во провинцијата Латакија започнува формирањето на 4-и волонтерска дивизија, во која служат ветерани.

 

Тие се алтернативни на службата во ССА, но освен граѓанските плати борците добиваат и дополнителни средства. Формирањето на куќиштето завршува уште во 2015 година. Многу интересно е создавањето и еволуцијата на 5.  волонтерски корпус. Во неговите редови се привлечени амнестирани востаници и дезертери, како и заскитани воени службени лица.

 

При влегувањето во куќиштето (армијата) тие ги добиваат предвоените плати и воени премии. Обучени се под раководство на руски воени советници.

 

Во април годинава тие покажуваат исклучителна храброст во борбите за Хама. Соодветно е да се потсети дека новиот тренд во развојот на вооружените сили на режимот е зајакнувањето на Републиканската гарда, која пројавува да има инерција да ги проголта воено најспособните делови на ССА.

 

Така, во Алепо новосоздадената 30-а дивизија на „Републиканската гарда” ги обедини во своите редови прекалените борбени  единици кои учествуваа во ослободувањето на градот.крај/мф/кс

Daily news

Бизнисменот Минчо Јорданов треба да сведочи дали бил уценет со пари во шпионската афера

Објавено пред

Spion

Бизнисменот Минчо Јорданов утрово во кривичниот суд е повикан да сведочи во предметот што го презеде специјалното јавно обвинителство под кодно име „Шпион“.

Обвинетите Миќо Наскоски, Зоран Божиновски и Марјан Маџовски, како што рече на минатото рочиште обвинителката Елизабета Јосифовска, со цел да се стекнат со противправна имотна корист, му се заканиле на бизнисменот Минчо Јорданов дека ќе објават податоци за наводна криминална приватизација и откуп на акциите во АД „Бетон“ и на други негови фирми. Во намерата не успеале, а Јорданов не ги исплатил парите.

„Обвинетиот Александар Диневски прибавувал податоци со степен на државна тајна, а потоа ги доставувал или директно на странските разузнавачки служби или му ги давал на обвинетиот Марјан Ефремов, кој ја формирал групата за уцени, изнуди и шпионажа и ја координирал од 2009 до 2013 година, регрутирајќи нови членови во мрежата. Со обвинетиот Мирослав Зафировски од УБК прибирале податоци за луѓе од ЦИА присутни во Македонија и за штаб на ЦИА во Ирак. Тие прибирале и податоци за организациската поставеност на УБК“, рече Јосифовска за „Шпион“, кое СЈО врз база на нови прислушувани разговори го презеде од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција.

Ефремов, според обвинението, групата за изнуда и тргување со тајни информации од безбедносните служби на Македонија ја направил во 2009 година и, како што тврди обвинителството, тој е мозокот на целата операција. Информациите им ги продавале на Кост Н. од грчката разузнавачка служба, Петар Н. и Јуриј Н. од унгарската и на други лица од странски разузнавачки служби.

Секој од обвинетите, зависно од тоа во која институција работел, снимал службени документи, кои потоа им ги продавал на грчката, руската, унгарската и српската разузнавачка служба. Обвинети во овој случај се и тогашниот шеф на Кабинетот на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, генералот Горан Стојков, Миќо Насковски, Ѓорѓи Хаџимицев, Цветан Дамјановски (заедно со други нивни колеги од МВР, УБК, АР и Военото разузнавање, кои дел се веќе осудени) и Зоран Божиновски, кој во групата имал улога ако уценуваните не дадат пари, тој да ги објавува, како што вели обвинителката, во порталот „Буревесник“ или во други медиуми во кои работел. Божиновски е обвинет за злосторничко здружување, шпионажа и уцена.

Обвинетите не се чувствуваат виновни, а тврдат и дека целиот процес е монтиран. Во предметот првично беа опфатени 19 лица, од кои неколкумина ја одлежаа затворската казна. Предметот го суди судијата Владимир Туфегџиќ. На конференциска врска треба да сведочи и Драган Даравелски, кој, според обвинението, исто така бил уценуван од обвинетите.

Прикажи повеќе...

Daily news

Уставните судии ќе расправаат дали ќе ја прифатат иницијативата за стопирање на референдумот

Објавено пред

Од денешната седница на Уставниот суд ќе зависи судбината на референдумот за договорот со Грција, кој треба да се одржи по 11 денови, односно на 30 септември.

Пред девет уставни судии утрово ќе се најдат поднесените иницијативи на партијата Левица и на Светскиот македонски конгрес, со кои се бара поништување на одлуката за рефереnдум и времено да бидат стопирани активностите поврзани со референдумот.

Судот може да ја прифати или отфрли иницијативата или, пак, да се прогласи за ненадлежен. Известител е судијката Елена Гошева и, неофицијално, таа во рефератот предлага Уставниот суд да поведе постапка за преиспитување на уставноста на одлуката.

Прикажи повеќе...

Daily news

(Видео) Техничкиот директор на ЈСП: Старите автобуси ќе возат до идното лето

Објавено пред

Поради недоволен број возила, ЈСП мора во сообраќај да ги пушта старите автобуси „санос“. Техничкиот директор, Васил Толевски, вели за „Макфакс“ дека поплаките од граѓаните се за удобноста на новите автобуси кои се набавени пред 8 години. Прашан за коментар зошто МВР ги исклучува од сообраќај возилата на ЈСП ако се тие исправни, Толевски вели дека тоа секогаш се случувало во изминатите 20 години. Толевски вели дека во ЈСП има и неискусни возачи кои се млади и се примени политички.

„Нормално е да има такви. Да не се лажеме, во Македонија не значи дека сите деца што ги примаат на работа се екстра квалитетни, има и такви што се примени преку партија“, вели Толевски, кој додаде дека потенцијалните возачи во ЈСП треба да имаат возачка од Д-категорија, а искуството го стекнувале по вработувањето во претпријатието.

Прашан за исправноста на автобусите, техиничкиот директор вели: „Немој да мислите дека ако постојано го сервисирате вашето возило, тоа е 100 отсто исправнo. Нема да потврдам дека автобусите се неисправни. Сите возила што излегуваат од ЈСП се проверуваат“.
Техничкиот директор на ЈСП негира дека сега автобусите се поплавуваат при дождови. Според него, информациите се неточни.

„Се работи за енормна количина фејсбук-профили што се занимаваат со таа проблематика. Откога сум јас технички директор, а тоа е од пред Нова година, се судрив со написи во неколку портали за старите автобуси. Беше објавена фотографија од стар автобус што протекува. Таа слика беше стара 5 години. Ова раководство тоа не го заслужи. Најверојатно, се работи за фејсбук-манијаци, кои покажаа едно возило, кое беше празно, протекуваше, а внатре седеше жена со чадор. Таа слика е стара шест години. Ние сите дупки ги покривме, ги изолиравме со платички материи и тие сега не протекуваат“, вели Толевски, кој немаше коментар за проблемот со гумите што го имаат автобусите, но потврди дека сепак го има.

Толевски вели дека ЈСП не може секоја година да ги менува гумите на автобусите. За квалитетот на гумите, техничкиот директор вели дека се избирани по принципот најниска цена преку јавна набавка, па затоа тие имаат лош квалитет.

„Во текот на возењето може да се случат разни аномалии. Имаме возачи што се примени, а не се ни снаоѓаат со овие возила. Од нашата работилница излегуваат автобуси кои релативно ги исполнуваат стандардите. Најчести дефекти на линиите имаме поради гумите. Шoфeрот поради поради недостиг на уреа за селективна каталитичка редукција, не се чувствува сигурно поради тоа што му светнала некоја светилка и запира. Млади се, имаме одреден број, кои политички се примени, па се неискусни возачи“, вели техничкиот директор Толевски.

Васил Толевски вели дека во моментот ЈСП прави напор за набавка на автобуси што ќе возат со природен гас. Во тој момент од функција ќе бидат исфрлени старите автобуси, а очекувањата се дека тоа ќе се случи идното лето. Автобусите на гас ќе ги намалат трошоците на претпријатието, а граѓаните ќе видат што значат современи западни возила, вели Толевски.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 часа

„Најди некој со сила од Унијата на жени, некој непознат“, Јанакиески вртел телефони за да бара противкандидат за градоначалник

На продолжението од судењето за предметот на специјалното јавно обвинителство, познат со кодното име „Титаник“, во доказната постапка се репродуцираат...

Македонија14 часа

(Вознемирувачки фотографии) Смртоносни отрови расфрлани во повеќе градови, реагира „Анима мунди“

Исклучително силни смртоносни отрови се расфрлани во повеќе градови и села во целата држава – Валандово, Велес, Охрид, Куманово, Тетово,...

Македонија14 часа

Поднесено обвинение против Васе Доневски за скандалот со „Секјуриком“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција поднесе обвинение против поранешниот директор на Службата за општи и заеднички...

Македонија15 часа

Димитров: Со четири амандмани ќе се менува Уставот, сè уште не се напишани, ниту преговарани

Уставите андамани не се напишани, ниту преговарани, нив ќе ги дефинира Собранието со двотретинско мнозинство, порача министерот за надворешни работи,...

Македонија16 часа

Масовно труење во Виница, за една ноќ затруени 120 лица

Вчера, во текот на ноќта, дури 120 лица побарале итна медицинска помош во здравствената установа во Виница кога почувствувале симптоми...

Титаник, СЈО Титаник, СЈО
Македонија17 часа

ДУИ во 2013 година забележала дека на седница на владата ВМРО-ДПМНЕ протнала 400 државјанства на луѓе од Кичево

Во разговор од 9 јануари 2013 година во предметот „Титаник“ меѓу ексшефот на УБК, Сашо Мијалков, и поранешната министерка за...

Свет18 часа

Две лица загинаа во Полска кога камион удри во училиштен автобус

Во сообраќајна несреќа, која утринава се случи во Полска, загинаа две лица. Несреќата се случила помеѓу камион и училиштен автобус....

Македонија18 часа

Вртиме на списоците што ги собираше ти, му вели обвинета на Миле Јанакиески

Во кривичниот суд продолжи рочиштето за предметот на СЈО со кодно име „Титаник“ со репродукција на бомбите. Во разговор од...

Топ19 часа

67-годишен маж пронајден мртов во река во близина на Прилеп

67-годишен маж е пронајден мртов во река во близина на Прилеп. Според полицијата, вчера околу 16 часот било пријавено дека...

Вести19 часа

Јапонските ровери испратија први фотографии од астероид

Двата мали ровери кои јапонското вселенско летало „Хајабуса 2“ во петокот успешно ги спушти на астероидот Рјугу, ги испратија првите...

Европа19 часа

Веднаш по излегувањето од притвор, Алексеј Навални повторно уапсен

Полицијата денеска повторно го уапси активистот за борба против корупцијата и противник на рускиот претседател Владимир Путин, опозицискиот лидер Алексеј...

Свет20 часа

Пирати киднапирале 12 членови на екипаж на брод во близина на Нигерија, меѓу нив има и Хрват

Пирати од Нигерија киднапирале 12 членови на швајцарски товарен брод, а меѓу киднапираните има и еден Хрват. Товарниот брод бил...

Македонија2 дена

Договорот со Грција е диво месо вметнато во здрав организам, порача Мицкоски од Охрид

Овие месеци се пишува историја, а јас Христијан Мицкоски, заедно со огромното мнозинство од народот, со разум, мудрост, но и...

Култура2 дена

Клаудија Кардинале: Не останав во Америка, зашто Холивуд многу манипулира

Малата сала на Центарот на култура во Битола беше претесна да ги прими сите заинтересирани новинари, фоторепортери и обожаватели на...

Македонија2 дена

Видео порака на Столтенберг: Вратата е отворена, ве чекаме во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг преку видео порака се обрати до македонската јавност и ја повика да одлучи дали...

Македонија2 дена

16 лица се затруле од сендвичи во Виница, петмина се во болница

Од минатата сабота до денеска, околу 50 лица од Виница се затруле од храна во различни угостителски објекти во градот....

Македонија2 дена

Бујар Османи со 40 претставници од Македонија в четврток на скрининг во Брисел  

Со досега најголема делегација од над 40 претставници в четврток, главниот политички преговарач Бујар Османи заминува во Брисел. Европската комисија...

Македонија2 дена

(Видео) МВР ќе казнува и за активности на интернет за спречување на правото на глас

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, во рамки на подготовките за одржување на референдумот денес соопшти дека полицијата е на...

Македонија2 дена

Трка на бизнис секторот, најбрзи и годинава Министерство за финансии

Тимот од Министерството за финансии на чело со министерот Драган Тевдовски и годинава беше најбрз на бизнис трката покрај Вардар во...

Топ2 дена

Кај Лојане за неколку дена откриени над 120 мигранти

Полицијата за неколку дена открила 13 случаи со мигранти кои се обиделе илегално да ја преминат границата кон Србија. Како...

Досие