Контакт

Daily news

(Видео) Културна политика: Нова стратегија, музичарите со реакции

Објавено пред


Координаторот на работната група за изготвување на националната стратегија за културен развој, Златко Теодосиевски, внимателно ги сослуша забелешките на сите, а за „Макфакс“ се обиде да ги објасни приоритетите на програмата и дел од анализите што се однесуваат на детектираните штети во културата. Тој се согласува дека тешко ќе биде мотивиран бизнис-секторот за донации во културата, особено на локално ниво, каде што мотивите се секогаш насочени кон поддршка на естрадата.

За Мирко Попов, кој исто така за „Макфакс“ изјави дека музичката дејност е маргинализирана со години, потребна е отворена поддршка затоа што македонската музика е можеби најавтентичниот културен производ што го има земјава.

Нацрт-програмата, која ќе ја обезбеди националната стратегија за културен развој во државата во наредните четири години, е пред својата финална верзија. Во неа се имплементирани ставовите на професионалците во културната дејност и размислувањата на учесниците во јавните дебати што ги организира Министерството за култура во соработка со невладиниот сектор. Засега најмногу забелешки имаат музичарите, а според анализите на работната група, изминативе години најмногу се запоставени музејската и библиотечната дејност, како и заштитата на културното наследство.

Приоритетите се насочени кон децентрализација на културата, прочистување на институциите од несоодветен кадар, преименување на мултикултурна во интеркултурна соработка, која ќе вклучи повеќе социјални групи што биле сериозно запоставени.

На втората дебата што се одржа денеска во Националната галерија „Мала станица“ најмногу реакции стигнаа од музичарите, кои реагираат на укинувањето на квотите за емитување македонска музика, заштита на брендовите на домашното музичко творештво, како и потреба од поголема институционална поддршка на национален оркестар, каков што е „Биг бендот“.

Според Александар Ристовски – Принц, претседател на здружението на музичарите „Шпато“, Министерството за култура како воопшто да нема слух за заштита на македонската музика.

„Можеби не е целосно во ваша надлежност, но навистина мора да се реагира бргу во однос на укинувањето на квотата за емитување македонска музика. Ако не сме заштитени во својата земја, како да го штитиме нашето авторство надвор од границите. Ова е сериозен проблем и ние како здружение со години се боревме квотата да се зголеми, а сега веќе доаѓаме на нула“, рече Ристовски.

Музичарот Гоце Стевковски вели дека без поддршка на национален оркестар, каков што е „Биг бендот“, не може да се постават критериумите за квалитет во изведба на џез-музиката.

„Секоја држава има свој национален оркестар во кој членуваат врвни професионалци. Тие добиваат заштита од државата затоа што важноста да се наметне критериум за квалитет е голема. Ние не можеме да опстанеме само од нашиот ентузијазам“, смета Стевковски.

Според анализите што се правени пред изготвување на нацрт-програмата за националната стратегија, најмногу вработувања во културните институции во минативе години се направени во театарската дејност, каде што бројот на вработени се зголемил за 436 лица; во Македонската опера и балет за 230 лица, во НУ Филхармонија за 58 лица, во АНИП „Танец“ за 60 лица. Таков раст отсуствува во установите од областа на заштитата на културното наследство, каде што е констатирано континуирано опаѓање на бројот на професионалните кадри. На пример, бројот на вработени во Националниот конзерваторски центар е речиси преполовен, а евидентнти се проблемите со недоволната и несоодветна кадровска екипираност во целиот сектор на заштитата на културното наследство, долгогодишно непополнување на слободните работни места (на пример, НУБ „Св. Климент Охридски“ и др.), стои во нацрт-програмата.

Работната група констатирала дека отсуство на објективни критериуми и селективност е направено и во однос на растот на платите. Во периодот од 2006 до 2017 година 60 отсто се зголемени платите на уметниците и сценските техничари во професионалните театри и во театрите и центрите за култура, а во исто време во име на кризна состојба во светската и домашната економија на професионалните кадри во областа на заштитата на културното наследство (конзерваторска, музејска и библиотечна дејност) не само што не им се зголемуваат платите туку и не им се вреднува ни напредокот во кариерата со стекнување повисоки стручни звања.

Инаку, преку буџетот на Министерството за култура (заклучно со август 2017 година) се финансираат 112 институции со 3.287 вработени. Од нив 63 имаат статус на национални институции со 2.735 вработени, со ангажирани средства за плати во бруто-износ од 87.106.481 милиони денари, а 49 се локални установи со 552 вработени и ангажирани средства за плати во бруто-износ од 14.155.043 милиони денари. Овој факт говори за нерамномерната институционална и кадровска распределеност во културата.

„Општ впечаток е дека т.н. институционалната култура во Македонија е затворена, самодоволна, неконкурентна и некомпатибилна, често и нестручна, односно непрофесионална. Во Република Македонија доминира конзервативно-традиционалната култура како организациски модел, кој е хиерархиски структуиран и се заснова на строга поделба на работата. Моделот обезбедува донесени одлуки од врвот на организациската структура и неможност за брзи акции, одлуки и проток на информации“, пишува во програмата.

Дебатата продолжи во одделни работни групи за одделни дејности, а за денес беше предвидена и дебата за конкурсот за проекти од национален интерес. По дополнителните анализи се очекува идната недела да се добие конечната верзија на програмата според која ќе треба да се гради културната политика во следните четири години.

А. Василевска

Daily news

Демонстранти во Аргентина бараа да остане во сила законот против абортус

Објавено пред

Неколку стотини луѓе протестираа поради нацрт-закон за укинување на забраната за абортус во Аргентина.

На собирот организиран со слоган „За живот“ тие го осудија нацрт-законот што неодамна е поднесен во парламентот на разгледување.

„Оваа расправа не треба да се одржи бидејќи станува збор за избор помеѓу животот и смртта“, рекоа демонстрантите што носеа плакат „Легално или илегално, абортусот убива“.

Абортусот во Аргентина е дозволен само доколку бременоста е последица на силување или го загрозува животот на жената. Годишно во оваа земја умираат 100 жени поради компликации предизвикани од нелегален прекин на бременоста.

Надлежниот одбор на парламентот ќе расправа за предлог-законот на 20 март, а два месеца подоцна и пленумот. Засега не е извесно дали овој предлог-закон ќе биде усвоен.

Прикажи повеќе...

Daily news

Притворен 23-годишен маж за нападот во Виена

Објавено пред

Австриската полиција соопшти дека притворила 23-годишен маж, осомничен за нападот со нож во Виена, при што беа повредени четири лица.

Порпаролот на полицијата, Патрик Мајерхофер, соопшти дека осомничениот бил притворен набргу кога 20-годишен маж прободен со нож бил хоспитализиран со повреди опасни за живот. Полицијата и понатаму истражува дали истото лице го нападнало и тричленото семејство што синоќа беше избодено во центарот на Виена.

Службените лица не објавија детали за идентитетот на осомничениот.

Во полициското соопштение се наведува дека сите членови на семејството, 65-годишен маж, 56-годишна мајка и нивната 17 годишна ќерка, имаат повреди опасни по живот и се одведени во болница. Нивните имиња не се наведени.

Синоќа непознат напаѓач со нож нападна семејство, по што побегна, а за време на бегството повреди уште едно лице.

Прикажи повеќе...

Daily news

Летовите до Израел ќе поминуваат низ воздушниот простор на Саудиска Арабија

Објавено пред

Авион на „Ер Индија“ денеска леташе помеѓу Њу Делхи и Тел Авив во воздушниот простор на Саудиска Арабија, со што се стави крај на 70-годишната политика на Ријад.

Саудиска Арабија, која не го признава Израел, досега не дозволуваше меѓународни летови кон Израел во саудискиот воздушен простор, но промената на оваа политика може да биде знак на одмрзнување на односите меѓу Израел и кралството, со оглед на тоа што и двете земјите ја делат загриженоста за иранското влијание во регионот.

Во понеделникот израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека индиската авиокомпанија добила дозвола да прелета над Саудиска Арабија, но неговите зборови не беа првично потврдени ниту од Ријад ниту од седиштето на „Ер Индија“.

Новата воздушна линија заштедува околу два часа лет помеѓу Њу Делхи и Тел Авив, а авиокомпанијата планира да спроведува по неколку вакви летови неделно. Не е соопштено дали правото го добиле и други авиокомпании или тоа важи само за авиони на „Ер Индија“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

На Преспанското Езеро се продаваат вили „Јелена Карлеуша“ и „Лепа Брена“

Битолчанец ги спои српските ѕвезди Јелена Карлеуша и Лепа Брена. Капм-приколките опшиени со лимени тараби во автокампот „Крани“ ги крстил...

Македонија1 час

Димитров в среда ќе се сретне со Коѕијас и Нимиц во Виена

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, в среда (25 април) во Виена во...

Македонија3 часа

Извештајот за СЈО ќе се разгледува в среда

Седницата за Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците се одложи поради координацијата на политичките партии, по барање на...

Македонија4 часа

Мендух Тачи и Сашо Мијалков утре седнуваат на обвинителна клупа за „Титаник 2“

Утре почнува судењето за Мендух Тачи, Сашо Мијалков и поранешните членови на Државната изборна комисија, Сашо Срцев, Бедредин Ибраими, Анета Стефановска...

Македонија5 часа

Советот на јавни обвинители ќе ги интервјуира кандидатите за шефовските позиции на организиран криминал и скопското обвинителство

Советот на јавни обвинители оваа и следната недела ќе ги интервјуира кандидатите за обвинители и кандидатите за шефовите на скопското...

Македонија5 часа

(Видео) Пуштен во употреба автопатот Демир Капија – Смоквица

На свечена церемонија денеска напладне е пуштена во употреба автопатската делница Демир Капија – Смоквица, последниот дел од Коридорот 10...

Македонија5 часа

(Видео) Скопје ќе зајми полицајци од други градови

По акцијата за контрола за присуство на алкохол кај возачите викендов во Скопје, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски најави...

Македонија5 часа

Тајна средба на Димитров и Коѕијас во Виена?

Изминатите неколку денови грчките медиуми шпекулираат за нова тајна средба во Виена помеѓу министрите за надворешни работи на Грција и...

Топ6 часа

Почина мотоциклистот од сообраќајката кај Битола

Мотоциклистот кој вчера учествуваше во сообраќајна несреќа на патот Битола-Ресен починал во Клиничката болница Битола. МВР соопшти дека се работи...

Македонија7 часа

Извештајот на СЈО денеска на собраниската комисија за политички системи

Новиот шестмесечен извештај на специјалното јавно обвинителство за периодот од 15 септември до 15 март денеска ќе се најде на...

Економија8 часа

СДСМ е фатен во милионски криминал со државни пари во ЕЛЕМ, обвинува ВМРО-ДПМНЕ

СДСМ преку договор склучен во четири очи е фатен во милионски криминал со државни пари во АД ЕЛЕМ.СВ-Инвест и РЕК...

Македонија8 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Кого го штити Заев за случајот „Монструм“?

„Семејствата на монструозно егзекутираните момчиња кај Смилковско Езеро мора да добијат правда. Момчињата беа жртви на брутална ликвидација, терористички акт...

Македонија1 ден

Владата ги објави националните стратегии за спречување екстремизам и борба против тероризмот

Владата ги објави националната стратегија за спречување на насилен екстремизам (2018-2022) и националната стратегија за борба против тероризам (2018-2022) заедно...

Свет1 ден

Над 50 загинати во Кабул, Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот

Во бомбашкиот напад во Кабул расте бројот на загинати. Според најновите информации, загинале 52 лица, меѓу кои 21 жена и...

Економија1 ден

Без безбедносни сертификати се пушта автопатот Демир Капија-Смоквица, вели Груевски

Екс-премиерот и актуелен пратеник Никола Груевски обвинува дека власта го пушта во употреба автопатот Демир Капија -Смоквица без соодветните безбедносни...

Македонија1 ден

Единствена Македонија: По секоја цена ќе ја спроведеме намерата на народот за стратешки сојуз со Русија

Марионетската власт во Македонија и нивните странски газди мора да се во паника штом започнаа да го плашат народот со...

Македонија1 ден

Колариќ: Дали Шилегов има однапред договорена милионска зделка за набавка на автобуси?

Од опозициската партија реагираат дека градоначалникот на Скопје, Петре Шилегов досега потпишал два меморандуми за пробно користење на автобус на...

Македонија1 ден

Приведени четворица скопјани кои ограбувале бензиски пумпи, маркети и аптеки

Секторот за внатрешни работи Скопје поднесе кривична пријава против Д.Ј.(35), Ш.Е.(50) и М.Е. (36), сите од Скопје, и против едно...

Регион1 ден

Вулин: На Хрватска ѝ смета тоа што Србија ја зборува вистината

На властите во Хрватска им смета тоа што Србија ја зборува вистината и им сметаат Србите кои ја зборуваат вистината,...

Македонија1 ден

ВМРО-ДПМНЕ: Заев ги излажа семејствата на убиените момчиња кај Смилковско

Од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ го обвинуваат премиерот Зоран Заев дека не го исполнил тоа што го ветил, а тоа, како...

Досие