Контакт

Daily news

ВИДЕО: Пред и по влегувањето на демонстрантите во Собранието

Објавено пред

Зоран Заев, лидерот на СДСМ, попладнево вети дека ќе се одблокира расправата во Собранието, која трае четири месеци, на прес-конференција пред новинарите.

Во 17 часот и 35 минути Оливер Спасовски, од СДСМ, побара да прекине расправата за избор на парламентарната комисија за избори и именувања и да се премине на избор на претседател на Собранието. Крсто Мукоски, пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, почна да ја пее македонската химна, а му се придружија и пратениците од СДСМ. Речиси сите пратеници ја пееја државната химна, но тоа „единство“ траеше кратко. Потоа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ почна да извикуваат „избори, избори“, а пратеници од партијата СДСМ „Гласај, гласај“.

Трајко Вељановски, ја затвори седницата, но никој од пратениците не ја нашушти собраниската сала. Горан Мисовски од НСДП го повика Ферид Мухиќ како најстар пратеник да ја стави точката на дневен ред за избор на претседател на Собранието, а потоа стоечки, 62 пратеника од СДСМ, ДУИ, АА и ДПА со кревање рака го изгласаа Талат Џафери за претседател на Собранието. Потоа Џафери даде заклетва и се потпиша и потоа му честитаа пратениците од мнозинството. Пратениците од парламентарното мнозинство отидоа во прес-центарот да дадат изјави, каде имаше новинари и сниматели, а пратениците од ВМРО-ДПМНЕ останаа во салата.

Додека траеше седницата пред Собранието, протестираа демонстранти од движењето „За заедничка Македонија“, кои ја поддржуваат политиката на ВМРО-ДПМНЕ, која пак не сака да ја предаде власта. Кога демонстрантите дознале дека Парламентот избрал ново мнозинство во 19 часот влегоа во Законодавниот дом. Демонстрантите кои влегоа во Собранието, носеа маски, качулки и знамиња. Полицијата ги пушти слободно да влезат во зградата. Потоа тие влегоа во прес-центарот на Собранието и почнаа да ги напаѓаат пратениците во знак на протест против изборот на нов претседател.

Телевизиските снимки покажуваат дека лидерот на СДСМ, Зоран Заев, крвари од челото како и други пратеници од СДСМ кои се опкружени од демонстранти. Тие мавтаа со национални знамиња, извикувајќи „предавници“ и не им дозволуваа да ја напуштат просторијата. Министерството за внатрешни работи издаде наредба во 20 часот за акција. Потоа, во Собранието дојдоа специјални полициски единици.

Во 22.30 часот беше извршена евакуација од полицијата која фрлаше и димни бомби, во обид да ги растера демонстрантите пред парламентот и да го расчисти патот за евакуација на политичарите. Истовремено беа повлечени новинарите и пратениците, и им беше забрането да се движат, додека демонстрантите, одеа низ просториите и корнеа електрична инсталација, неонски светла, уништуваа мебел… Во меѓувреме, амбасадорите на САД и на ЕУ, изразија загриженост преку амбасадорот на Шведска во Македонија Матс Стефансон. Комесарот за проширување на Европската унија Одржан, Јоханес Хан, го осуди насилството, велејќи дека: „Насилството нема место во парламентот. „Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на Твитер напиша дека е „шокиран„ од нападот“. „Сите партии треба да го почитуваат демократскиот процес и да се вклучат во дијалог, а не насилство”, напиша тој. Амбасадата на САД го осуди насилството и го призна Талат Џафери како претседател на Собранието.

Претседателот на државата Ѓорге Иванов, по три часа дивеење во Собранието ѝ се обрати на јавноста. Тој повика на смиреност и почитување на деловникот за работа на Собранието. Тој одбиваше да им овозможи на пратениците да изберат претседател на парламентот и да формираат влада повеќе од четири месеци. Иванов утре закажа лидерска средба. Министерството за внатрешни работи ги евакуираше сите пратеници и новинари. Околу Парламентот се поставени метални барикади. Во Градската болница се пренесени 40 луѓе. Четири од нив се хоспитализирани со тешки повреди.

Zoran Zaev, the leader of the SDSM, this afternoon from the Parliament promised to unblock the debate on press-conference, after In 17.35pm Oliver Spasovski, the MP of SDSM, asked to suspend discussion on the selection of parliamentary committee and to elect the President of the Assembly.

Krsto Mukoski, the MP of VMRO-DPMNE began to sing the Macedonian anthem, and was joined by MPs from SDSM. Almost ll MPs together sang the national anthem, but the „union“ lasted as long as the interpretation of the anthem. Then MPs from VMRO-DPMNE started chanting „election, election“ and MPs from the party SDSM „Vote, vote.” Trajko Veljanovski closed the session, but no one from the MPs went away from the assembly hall.

The majority in the Assembly with 61 votes chose Talat Xhaferi from DUI as the new chairman of the Assembly. Тhe MPs from the parliamentary majority went to the press center to give statements and MPs from VMRO-DPMNE remained in the hall. There were journalists and cameramen. During a session in front of the Parliament, there were protesters from the movement „For united Macedonia”, who support the VMRO-DPMNE, doesn`t want to hand over the authority. When they learned that a Parliament elected a new majority in 19 pm they headed to the Assembly. Protesters, many of them wearing masks, pull out the door and entered Macedonia’s parliament, attacking MPs in protest at the election of a new speaker. Television footage showed the leader of SDSM Zoran Zaev bleeding from the forehead and other Social Democrat MPs surrounded by protesters. They were waving with national flags, shouting “traitors” and refusing to allow them to leave.

Тhe Ministry of Interior issued an order in 20 pm for action. Then the Assembly got special police units. In 22.30 pm was performed evacuation by the police which fired flash grenades in an attempt to disperse protesters outside the parliament and clear the way for the evacuation of politicians. Simultaneously pulled journalists and MPs, who were kept in a room and were forbidden to move and shoot as protesters, walked through the rooms and removing the electrical installation, neon lights, tearing down walls and smashed furniture.

Meanwhile, оn behalf of the ambassadors of the US and the EU, Swedish Ambassador to Macedonia Mats Stafanson tonight from Skopje expressed concern about the events in the Parliament. Тhe European Union enlargement commissioner, Johannes Hahn, condemned the violence, saying in a tweet: “Violence has NO place in parliament. Democracy must run its course.” The secretary general of NATO, Jens Stoltenberg, tweeted that he was “shocked” by the “attacks”. “All parties should respect democratic process and engage in dialogue, not violence,” he wrote. Тhe US Embassy condemned the violence and admitted Talat Xhaferi as chairman of the Assembly.

President of the country Gjorge Ivanov after three hours of rampage in Parliament addressed to the public. He called for calm and respect for the rules of procedure of the Assembly. He has refused to allow Mr Zaev’s MPs to elect a president of the parliament and form a government for more than four months. Tomorrow Ivanov scheduled leadership meeting.

Ministry of Interior evacuated all the MPs and journalists. Around the Parliament are placed metal barricades. In the City Hospital have been transferred 40 people. Four of them were hospitalized with serious injuries.

 

Daily news

Прва правна конференција Tres Partes

Објавено пред

На 26 декември година во хотелот „Континентал“, со почеток во 10 часот, ќе се одржи првата правна конференција Tres partes, во организација на „Јанаки знае“, а ќе биде поделена во три дела.

Првиот дел е со работен наслов „Дали е потребно укинување на извршителите?”, на кој ќе учествуваат Зоран Василевски, кој ќе ја застапува тезата ПРО укинување на извршителите, извршител Снежана Андреевска, која ќе ја застапува тезата КОНТРА укинување на извршителите и извршител и поранешен судија за извршување, Христо Јованов, кој ќе предава во делот на извршувањето пред да се укинат судиите извршители.

Вториот дел е со работен наслов „Дали се шаблонизира институтот надомест на нематеријална штета“, на која предавачи ќе бидат адвокатката Маруша Митровска, судијката Љубица Колиќ од Основен суд Скопје 2 и судијата Ѓорѓи Радојков од Апелациониот суд Скопје.

Третиот т.н. кривичен дел е со работен наслов „Неприменување на кривично-правните институти“, во кој предавачи ќе бидат адвокатот Јанаки Митровски, Никола Тупанчевски, редовен професор по казнено право при „Јустинијан Први“, Александра Деаноска, вонредна професорка по казнено право при „Јустинијан Први“, и Оља Ристова, судијка при Основниот суд Скопје 1.

Предвиден е и интерактивен дел со публиката преку поставување прашања и коментари од учесниците.

 

Прикажи повеќе...

Daily news

Груевски оди во затвор – Апелација му ја потврди казната

Објавено пред

Апелациониот суд Скопје, постапувајќи по кривичниот предмет познат во јавноста под името „Тенк“ по одржана јавна седница, донесе пресуда со која му ја потврди двегодишната затворска казна на премиерот Никола Груевски. „Жалбите на обвинетиот Никола Груевски изјавени лично и преку неговите бранители ги одби како неосновани, а првостепената пресуда ја потврди во целост, со што му ги потврди двете години затворска казна“, пишува во соопштението од судот.

Второстепениот суд делумно му ја уважи жалбата на Ѓоко Поповски и му ја намали казната на 4 години и 6 месеци, а во останатиот дел првостепената одлука ја потврди.

За Гордана Јанкулоска за „Тенк“ е издвоена во друга постапка и пресудата за неа, под обвинение дека ја злоупотребила службената положба и го натерала Поповски да го намести тендерот за „мерцедесот“ што го посакал Груевски, ќе биде изречена на 8 октомври.

Прикажи повеќе...

Daily news

Бизнисменот Минчо Јорданов треба да сведочи дали бил уценет со пари во шпионската афера

Објавено пред

Spion

Бизнисменот Минчо Јорданов утрово во кривичниот суд е повикан да сведочи во предметот што го презеде специјалното јавно обвинителство под кодно име „Шпион“.

Обвинетите Миќо Наскоски, Зоран Божиновски и Марјан Маџовски, како што рече на минатото рочиште обвинителката Елизабета Јосифовска, со цел да се стекнат со противправна имотна корист, му се заканиле на бизнисменот Минчо Јорданов дека ќе објават податоци за наводна криминална приватизација и откуп на акциите во АД „Бетон“ и на други негови фирми. Во намерата не успеале, а Јорданов не ги исплатил парите.

„Обвинетиот Александар Диневски прибавувал податоци со степен на државна тајна, а потоа ги доставувал или директно на странските разузнавачки служби или му ги давал на обвинетиот Марјан Ефремов, кој ја формирал групата за уцени, изнуди и шпионажа и ја координирал од 2009 до 2013 година, регрутирајќи нови членови во мрежата. Со обвинетиот Мирослав Зафировски од УБК прибирале податоци за луѓе од ЦИА присутни во Македонија и за штаб на ЦИА во Ирак. Тие прибирале и податоци за организациската поставеност на УБК“, рече Јосифовска за „Шпион“, кое СЈО врз база на нови прислушувани разговори го презеде од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција.

Ефремов, според обвинението, групата за изнуда и тргување со тајни информации од безбедносните служби на Македонија ја направил во 2009 година и, како што тврди обвинителството, тој е мозокот на целата операција. Информациите им ги продавале на Кост Н. од грчката разузнавачка служба, Петар Н. и Јуриј Н. од унгарската и на други лица од странски разузнавачки служби.

Секој од обвинетите, зависно од тоа во која институција работел, снимал службени документи, кои потоа им ги продавал на грчката, руската, унгарската и српската разузнавачка служба. Обвинети во овој случај се и тогашниот шеф на Кабинетот на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, генералот Горан Стојков, Миќо Насковски, Ѓорѓи Хаџимицев, Цветан Дамјановски (заедно со други нивни колеги од МВР, УБК, АР и Военото разузнавање, кои дел се веќе осудени) и Зоран Божиновски, кој во групата имал улога ако уценуваните не дадат пари, тој да ги објавува, како што вели обвинителката, во порталот „Буревесник“ или во други медиуми во кои работел. Божиновски е обвинет за злосторничко здружување, шпионажа и уцена.

Обвинетите не се чувствуваат виновни, а тврдат и дека целиот процес е монтиран. Во предметот првично беа опфатени 19 лица, од кои неколкумина ја одлежаа затворската казна. Предметот го суди судијата Владимир Туфегџиќ. На конференциска врска треба да сведочи и Драган Даравелски, кој, според обвинението, исто така бил уценуван од обвинетите.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион6 часа

Србинка заврши со притвор со новороденчето – била шеф на балканска наркобанда во Шпанија

37-годишна Србинка заедно со нејзиното новороденче е притворена во Шпанија, откако тамошната полиција спровела истрага во која е откриена балканска...

Свет8 часа

Ако Баку користи турски авиони „Ф-16“ – Ереван ќе ги користи ракетите „Искандер“

Ерменскиот амбасадор во Русија, Вардан Тогањан, изјави дека Ереван ќе користи ракети „Искандер“ доколку Баку употреби турски ловци „Ф-16“ во...

Свет8 часа

Ерменија бара итна реакција од Европскиот суд за човекови права

Ерменија итно реагираше до Европскиот суд за човекови права од кого побара привремени мерки против Азербејџан, каде што траат борбите...

Македонија9 часа

Јанкулоска спроведeна во затворот „Идризово“

Ексминистерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска од нејзиниот дом е спроведена во затворот „Идризиво“, потврдуваат од МВР. Таа треба да...

Македонија10 часа

Јанакиески до судот: Дали треба да се најде жртвено јагне за да ја понесе одговорноста за постапките на Груевски?

„Ниту сум прифатил, ниту сум дал насоки, ниту сум поттикнувал“, вели обвинетиот ексминистер Миле Јанакиески во завршните зборови на рочиштето...

Македонија14 часа

Четири лица починаа, потврдени 48 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа потврдени се 48 нови случаи на коронавирус од 387 теста, а починаа четири лица, соопшти Министерството...

Македонија14 часа

МОН: Во тек се тестирањата на Националната платформа за онлајн-настава

Во тек се тестирањата на платформата, се работи на нејзина оптимизација, велат од Министерството за образование и наука по реакциите...

Регион14 часа

Црна Гора го враќа полицискиот час во некои градови

Со оглед на екстремно распространетиот локален пренос на коронавирус, големиот број случаи во болниците и огромниот притисок врз здравствениот систем,...

Свет15 часа

(Видео) Жестоки борби во Нагорно-Карабах, светските лидери бараат прекин на огнот

Голем судир меѓу Ерменија и Азербејџан избувна во регионот Нагорно-Карабах. ООН повика на итен прекин на огнот. Москва, Вашингтон и...

Свет15 часа

Kина: Запрете го увозот на замрзната храна од загрозените земји, преку неа се пренесува короната

Властите во Пекинг апелираа до увозниците да престанат да увезуваат замрзната храна од земјите погодени од епидемијата Ковид-19 бидејќи примероците...

Македонија16 часа

Притвор за десеттемина дрвокрадци кои претепаа полицајци

Судот определи мерка притвор од 30 дена за десет осомничени лица кои биле вклучени во претепувањето на полициските службеници во...

Регион17 часа

Трамп: Лидерите на Србија и Косово се прегрнаа во Белата куќа, прекрасно беше да се види тоа

На предизборен митинг во сојузната држава Пенсилванија, Трамп повторно зборуваше за неговото посредување меѓу Србија и Косово, како и меѓу...

Економија18 часа

Усвоен четвртиот пакет економски мерки – 470 милиони евра за поддршка на граѓаните и стопанството

Владата на вчерашната редовна седница ја разгледа информацијата за четвртиот сет економски мерки за ревитализирање на економијата во услови на...

Македонија19 часа

Седум града со над 100 активно заразени од коронавирус

Во моментот во земјата како активни се водат 2.323 случаи на заразени од коронавирус. Од нив, во седум македонски града...

Економија1 ден

Субвенции и за казината – ќе плаќаат само една третина од износот за лиценца

Во четвртиот сет мерки Владата предвиде субвенции за приредувачите на игри на среќа за месеците октомври, ноември и декември. Тие...

Македонија1 ден

Заев и Борисов разговараа телефонски: Историските комисии треба да најдат решенија прифатливи за двете страни

Премиерите на Република Северна Македонија и Република Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, денеска телефонски разговараа за повеќе области на...

Регион1 ден

Серија земјотреси кај Атос

Серија земјотреси, од кои најсилниот од 5,2 степени според Рихтеровата скала, ја погодија областа Атос во Грција во последните 24...

Свет1 ден

(Видео) Борбите околу Нагорно-Карабах траат со часови, има мртви и ранети војници и цивили

Парламентот на Азербејџан прогласи воена состојба и полициски час во неколку региони по вооружениот конфликт со Ерменија околу Нагорно-Карабах, јавува...

Свет1 ден

Папата Франциско повика на мир меѓу Ерменија и Азербејџан

Папата Франциско денеска апелираше до Ерменија и Азербејџан да ги решат „нивните недоразбирања“ преку преговори по конфликтот за отцепениот регион...

Топ1 ден

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско

Шестгодишно дете почина од струен удар во Скопско. Како што информира МВР, вчера во 14.25 часот во СВР Скопје, од...

Досие