Контакт

Daily news

ВМРО-ДПМНЕ: Фросина Ременски ја дефокусира јавноста

Објавено пред


По денешената посета на екс-министерката Фросина Ташевска Ременски на децата со пречки во развојот, реагираа од ВМРО-ДПМНЕ. Реакцијата oд Лилјана Кузмановска ви ја пренесуваме интегрално:

Децата со посебни потреби, лицата со инвалидност, нивните семејства и сите социјално ранливи групи на граѓани го заслужуваат целосното внимание и грижа од страна на институциите.

ВМРО-ДПМНЕ досега реализираше огромен број на проекти за подобрување на животот на децата со аутизам и децата со посебни пореби, за родителите на овие деца како и за сите лица со инвалидност.

Пристапивме кон модел за помош и грижа на децата преку нивна децентрализација и деинституционализација. За таа цел отворивме 32 дневен центар и тоа:

  • Дневни центри за аутизам отворивме во Скопје и Штип.
  • Дневни центри за деца со оштетен вид се отворени во скопската општина Кисела Вода и во Велес.
  • Дневни центри за деца со посебни потреби отворивме во општините: Скопје (Дневен центар за деца со церебрална парализа, Дневен центар за ментална и телесна попреченост, Дневен центар за возрасни).

Го зголемивме износот на посебен додаток за самохрани родители на дете со пречки во развојот за 50%.

Го зголемивме и посебниот додаток за материјално необезбедени родители на деца со пречки во развојот за 25%.

Воведовме посебен додаток за сите деца со Даунов синдром. Со измените и дополнувањето на Законот за заштита на децата се воведе и остварување на правото на посебен додаток на сите деца со Даунов синдром со месечен износ од 4.366 денари.

Усвоена е Националната стратегија за деинституционализација во системот на социјалната заштита (2008-2018). Преку процесот на постепена деинстуционализација, лицата со попреченост во менталниот развој се сместуваат во станови во заедницата (до 5 лица) и примаат поддршка во согласност со нивните индивидуални потреби. Организираното живеење со поддршка кај овие лица овозможува видливи позитивни промени на психофизички и на социјален план. Моментално функционираат вкупно 16 станбени единици за организирано живеење со поддршка во кои се сместени вкупно 76 корисници.

Реализирани се уште десетици други проекти за оваа категорија на граѓани.

ВМРО-ДПМНЕ и понатаму ќе продолжи да релизира проекти кои директно ќе го подобрат животот на децата со аутизам, децата со посебни потреби, лицата со инавлидност, за социјално ранливите категории на граѓани.

Предвидено е отвoрање на дневни центри за деца и лица со пречки во развојот и тоа:

  • Отворање на дневни центри на деца со пречки во развојот во 6 општини во РепубликаМакедонија.
  • Отворање на дневен центар за деца со Даунов синдром во Скопје.
  • Отворање на дневен центар за лица со церебрална парализа во Скопје.
  • Отварање на Дневен центар за возрасни лица со тешка и најтешка попреченост во 4 општини

Освен тоа се предвидува и Центар за рана детекција на децата со аутизам.

Дополнително се работи на изготвување на измени на законот со кои ќе се обезбеди поголема Заштита на работниците – родители на овие деца со посебни потреби при што ќе се направи законско уредување за забрана на отказ на договор за вработување од деловни причини за работник што е родител на дете со посебни потреби.

Исто така ќе се овозможат Бесплатни здравствени прегледи на деца со пречки во развојот коишто се корисници на дневните центри за деца и лица со пречки.

Овие и уште многу други конкретни проекти се вистинска грижа за граѓаните и за семејствата на лицата со посебни потреби, наместо лагите и манипулациите кои им ги нудат СДС и најнеуспешната министерка за труд и социјална политика, Фросина Ременски.

Срамно е што СДС се обидува да ја злоупотреби судбината на сите овие лица. Фросина Ременски имаше доволно време во МТСП да направи нешто за ранливите категории на граѓани но својот мандат како министер го заврши со 0 релизирани проекти

Таа нема никакво право да зборува за децата со посебни потреби таа во својот мандат наместо да направи нешто добро за сите овие деца и лица ги кочеше и блокираше секој проект како и проектите кои го подобруваат нивниот живот, го кочеше отварањето на дневните центри, го кочеше отварањето на градинките, ги кочеше проектите за децата со посебни потреби, го кочеше доделувањето на социјалните станови за најранливите само затоа што се тоа проекти на ВМРО-ДПМНЕ

Ременски не се грижеше се за лицата од социјално ранливите категории на граѓани. Така беше и кога СДС ја предводеше владата во периодот пред 2006-та кога не направија ама баш ништо за децата со посебни потреби и социјални ранливите категории на граѓани, напротив ги оставија на питачки стап овие семејства.

Фросина Ременски сега излегува без никаква доблест со препишани проекти од програмата и отчетот на ВМРО-ДПМНЕ и повторно се обидува да ја манипулира и лаже јавноста.

Фросина Ременски се обидува очајно да ја дефокусира јавноста од темата за Тиранската платформа која нејзната партија ја прифати. За жал таа тоа го прави на најбезобразен начин, лажејќи и манипулирајќи со чувствата на граѓаните.

 

Daily news

Демонстранти во Аргентина бараа да остане во сила законот против абортус

Објавено пред

Неколку стотини луѓе протестираа поради нацрт-закон за укинување на забраната за абортус во Аргентина.

На собирот организиран со слоган „За живот“ тие го осудија нацрт-законот што неодамна е поднесен во парламентот на разгледување.

„Оваа расправа не треба да се одржи бидејќи станува збор за избор помеѓу животот и смртта“, рекоа демонстрантите што носеа плакат „Легално или илегално, абортусот убива“.

Абортусот во Аргентина е дозволен само доколку бременоста е последица на силување или го загрозува животот на жената. Годишно во оваа земја умираат 100 жени поради компликации предизвикани од нелегален прекин на бременоста.

Надлежниот одбор на парламентот ќе расправа за предлог-законот на 20 март, а два месеца подоцна и пленумот. Засега не е извесно дали овој предлог-закон ќе биде усвоен.

Прикажи повеќе...

Daily news

Притворен 23-годишен маж за нападот во Виена

Објавено пред

Австриската полиција соопшти дека притворила 23-годишен маж, осомничен за нападот со нож во Виена, при што беа повредени четири лица.

Порпаролот на полицијата, Патрик Мајерхофер, соопшти дека осомничениот бил притворен набргу кога 20-годишен маж прободен со нож бил хоспитализиран со повреди опасни за живот. Полицијата и понатаму истражува дали истото лице го нападнало и тричленото семејство што синоќа беше избодено во центарот на Виена.

Службените лица не објавија детали за идентитетот на осомничениот.

Во полициското соопштение се наведува дека сите членови на семејството, 65-годишен маж, 56-годишна мајка и нивната 17 годишна ќерка, имаат повреди опасни по живот и се одведени во болница. Нивните имиња не се наведени.

Синоќа непознат напаѓач со нож нападна семејство, по што побегна, а за време на бегството повреди уште едно лице.

Прикажи повеќе...

Daily news

Летовите до Израел ќе поминуваат низ воздушниот простор на Саудиска Арабија

Објавено пред

Авион на „Ер Индија“ денеска леташе помеѓу Њу Делхи и Тел Авив во воздушниот простор на Саудиска Арабија, со што се стави крај на 70-годишната политика на Ријад.

Саудиска Арабија, која не го признава Израел, досега не дозволуваше меѓународни летови кон Израел во саудискиот воздушен простор, но промената на оваа политика може да биде знак на одмрзнување на односите меѓу Израел и кралството, со оглед на тоа што и двете земјите ја делат загриженоста за иранското влијание во регионот.

Во понеделникот израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека индиската авиокомпанија добила дозвола да прелета над Саудиска Арабија, но неговите зборови не беа првично потврдени ниту од Ријад ниту од седиштето на „Ер Индија“.

Новата воздушна линија заштедува околу два часа лет помеѓу Њу Делхи и Тел Авив, а авиокомпанијата планира да спроведува по неколку вакви летови неделно. Не е соопштено дали правото го добиле и други авиокомпании или тоа важи само за авиони на „Ер Индија“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

Владата допрва ќе одлучува дали Орце Камчев ќе стане почесен конзул на Бугарија

Владата допрва ќе одлучува за барањето на Бугарија бизнисменот Орце Камчев да биде именуван за почесен конзул во Македонија. Портпаролот...

Македонија3 часа

Скопје ќе добие нов екоавтобус

Нов екоавтобус ќе сообраќа на линијата со број 2 на релацијата од Автокоманда до Сарај и обратно, објави денеска градоначалникот...

Македонија3 часа

Манчевски: Регистарот на населението не е замена за попис

Министерството за информатичко општество и администрација денеска организира јавна трибина за Законот за централен регистар на населението и Законот за...

Македонија3 часа

Фејзи Азири ќе биде вратен во затвор

Фејзи Азири, обвинет во случајот „Монструм“, ќе биде вратен во затвор за издржување затворска казна за нелегално поседување оружје. Кривичниот...

Македонија3 часа

Двајца обвинети за крвавиот четврток излегуваат од притвор бидејќи понудиле гаранција

Две лица, кои се меѓу обвинетите за наслилствaта во Собранието од 27 април минатата година, ќе излезат од притвор бидејќи...

Македонија7 часа

Ердоган: Македонија има поддршка од Турција за влез во НАТО

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во Анкара се сретна со турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган. Како што соопшти собраниската прес-служба,...

Свет7 часа

Лавров: Путин и Трамп нема да дозволат вооружен судир

Владимир Путин и Доналд Трамп нема да дозволат вооружен судир меѓу Русија и САД, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија7 часа

Ново рочиште за набавката на „мерцедесот“ од 600.000 евра

Во кривичниот суд денеска се очекува да продолжи судењето за предметот „Тенк“ на специјалното јавно обвинителство, кој се однесува на...

Македонија8 часа

Јанакиески на суд за „Сончев Град“

Во кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за предметот „Топлик“ на специјалното јавно обвинителство, во кој се обвинети...

Македонија1 ден

ЕЛЕМ: Децата на Грчев и Џафери се ангажирани оти имаа исклучителни биографии

По вработувањето на Димитар Грчев, син на архитектот Мирослав Грчев, и Бесијана Џафери, ќерка на собранискиот спикер Талат Џафери, од ЕЛЕМ за „Макфакс“...

Македонија1 ден

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини,...

Македонија1 ден

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Судењето за предметот „Насилство во Центар“ е прекинато и одложено за 1 јуни поради неможноста на претседателот на кривичниот суд,...

Регион1 ден

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот...

Македонија1 ден

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да...

Македонија1 ден

Кривична пријава за основките што претепаа соученичка во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка....

Свет1 ден

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на...

Македонија2 дена

(Фото) Премиерите од Западен Балкан вечераа во Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и...

Македонија2 дена

(Видео) Могерини: Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа

Се вративте назад на патеката. Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа. Ова го порача високата...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Препораката со години беше условена поради кризата и назадувањето со реформите

Македонските граѓани заслужуваат да бидат дел од Европската Унија, порача претседателот на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со високата...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Позитивниот извештај од Европската комисија не е новина

„Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. „Се крие опсегот на...

Досие