Контакт

Daily news

Десет шефови на големи компании со плата под 50 000 долари

Објавено пред


 

Главните извршни директори на водечките компании во САД добиваат стотици милиони долари годишно, покажуваат неодамна објавените податоци на Bloomberg за најмногу високo платените лидери.

 Едно од овие имиња сепак се издвојува -Илон Муск од Tesla. Иако Муск заработил цели 99.744. 920 долари во 2016 година, неговата официјална плата е само 45. 936 долари, што ги одразува барањата за минимален надомест во државата Калфорнија.

И тој никогаш не  ги зема парите. Муск сепак не е единствениот.

Видете деветте други главни извршни директори на големи компании и еден претседател на САД, чии годишни плати се 50.000 долари или помалку.

 

Џек Дорси

 

Позиција: извршен директор на Twitter и Square.

Годишна плата на Twitter: 0 долари

годишна плата во Square: 2.75 долари

Шефот на Twitter и Square не добива висока плата во ниту една од двете компании. Twitter плаќа над 68.000 за безбедноста и обезбедувањето на Дорси, но неговата основна плата е 0 долари. Од Square тој заработува 2,75 долари годишно, што е еднакво на процентот со кој Square ги наплатува од трговците за трансакции со кредитни карти на платформата.

 

Марк Цукерберг

 

Позиција: извршен директор на Facebook

Годишна плата: 1 долар. Цукерберг за првпат инсистираше на плата од 1 долар во 2013 година, што го направи најниско платен вработен на технолошкиот гигант. За Цукерберг одлуката да се откаже од плата е симболична – освојувањето на пари не е негов приоритет на Facebook.

 

Еван Спигел

 

Позиција: извршен директор на Snap Inc. Годишна плата: 1 долар. Спигел е нов во клубот на раководителите кои добиваат плати од по 1 долар. Неговата плати падна од над 500.000 долари на 1 долар, по ИПО на акции на компанијата во текот на годината. Одлуката на Спигел е знак за доверба во иднината на компанијата. Тој е толку уверен во успехот дека наместо да продолжи да добива плата, одлучил да трупа состојба од вредноста на акциите.

 

Ричард Хејн

 

Позиција: извршен директор на Urban Outfitters, Годишна плата: 44.310 долари Плаќањето на Хејн е обврзано директно со приходите на неговата компанија, затоа варира во различни години, но сепак е во зависност од презентацијата на Urban. Според истражувањето на компанијата Morningstar, Хејн заработил малку над 44. 000 долари во 2016 година, во споредба со 33 000 долари во 2013 и 535.000 долари во 2015 година

 

Лари Пејџ и Сергеј Брин

 

Позиција: извршен директор и претседател на Alphabet, односно годишна плата: 1 долар Коосновачите на Google Пејџ и Брин почнаа да земаат годишни плати од по 1 долар во 2004, кога компанијата стана јавна. Сега официјално  тие продолжуваат  да добиваат плата само по еден долар годишно. Благодарение на нивните акции во компанијата, сепак, нивната состојба се проценува на над 40 милијарди долари.

 

Џон Маки

 

Позиција: извршен директор на Whole Foods. Годишна плата: 1 долар и покрај високите цени во продавниците на синџирот Whole Foods,  а е еден од двајцата нејзините главни извршни директори и добива годишна плата од само 1 долар. Вака е од 2007 година. “Имам доволно пари и поголем мотивација за мене е да се обидувам да правам добро”, вели тој за Wall Street Journal, набргу откако ја објави својата одлука во 2006 година.

“Не се сметам за особено специјален или благороден. Тоа едноставно е поентата што сакам да ја направам. ”

 

Доналд Трамп

 

Позиција: претседател на САД. Годишна плата: 1 долар. Додека течеше претседателската кампања, Трамп изјави дека нема да зема плата, ако биде избран. Милијардерот засега се придржува кон тоа ветување. Тојја  подари целата своја плата за првиот квартал на Канцеларијата за националните паркови.

 

Џереми Стоплман

 

Позиција: извршен директор на Yelp. Годишна плата: 1 долар. Во 2013 година Стоплман ја намали основната плата до 1 долар, со што се приклучи на неколку други шефови на компании од Силиконската долина. Ако се сметаат опциите за стекнување на акции сепак, тој заработува доволно добро. Сумата изнесува околу 919. 000 долари во 2015 година.крај/мф/кс©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Условите за користење.

Daily news

Демонстранти во Аргентина бараа да остане во сила законот против абортус

Објавено пред

Неколку стотини луѓе протестираа поради нацрт-закон за укинување на забраната за абортус во Аргентина.

На собирот организиран со слоган „За живот“ тие го осудија нацрт-законот што неодамна е поднесен во парламентот на разгледување.

„Оваа расправа не треба да се одржи бидејќи станува збор за избор помеѓу животот и смртта“, рекоа демонстрантите што носеа плакат „Легално или илегално, абортусот убива“.

Абортусот во Аргентина е дозволен само доколку бременоста е последица на силување или го загрозува животот на жената. Годишно во оваа земја умираат 100 жени поради компликации предизвикани од нелегален прекин на бременоста.

Надлежниот одбор на парламентот ќе расправа за предлог-законот на 20 март, а два месеца подоцна и пленумот. Засега не е извесно дали овој предлог-закон ќе биде усвоен.

Прикажи повеќе...

Daily news

Притворен 23-годишен маж за нападот во Виена

Објавено пред

Австриската полиција соопшти дека притворила 23-годишен маж, осомничен за нападот со нож во Виена, при што беа повредени четири лица.

Порпаролот на полицијата, Патрик Мајерхофер, соопшти дека осомничениот бил притворен набргу кога 20-годишен маж прободен со нож бил хоспитализиран со повреди опасни за живот. Полицијата и понатаму истражува дали истото лице го нападнало и тричленото семејство што синоќа беше избодено во центарот на Виена.

Службените лица не објавија детали за идентитетот на осомничениот.

Во полициското соопштение се наведува дека сите членови на семејството, 65-годишен маж, 56-годишна мајка и нивната 17 годишна ќерка, имаат повреди опасни по живот и се одведени во болница. Нивните имиња не се наведени.

Синоќа непознат напаѓач со нож нападна семејство, по што побегна, а за време на бегството повреди уште едно лице.

Прикажи повеќе...

Daily news

Летовите до Израел ќе поминуваат низ воздушниот простор на Саудиска Арабија

Објавено пред

Авион на „Ер Индија“ денеска леташе помеѓу Њу Делхи и Тел Авив во воздушниот простор на Саудиска Арабија, со што се стави крај на 70-годишната политика на Ријад.

Саудиска Арабија, која не го признава Израел, досега не дозволуваше меѓународни летови кон Израел во саудискиот воздушен простор, но промената на оваа политика може да биде знак на одмрзнување на односите меѓу Израел и кралството, со оглед на тоа што и двете земјите ја делат загриженоста за иранското влијание во регионот.

Во понеделникот израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека индиската авиокомпанија добила дозвола да прелета над Саудиска Арабија, но неговите зборови не беа првично потврдени ниту од Ријад ниту од седиштето на „Ер Индија“.

Новата воздушна линија заштедува околу два часа лет помеѓу Њу Делхи и Тел Авив, а авиокомпанијата планира да спроведува по неколку вакви летови неделно. Не е соопштено дали правото го добиле и други авиокомпании или тоа важи само за авиони на „Ер Индија“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија20 минути

Скопје ќе добие нов еко-автобус

Нов еко-автобус ќе сообраќа на линијата со број 2, на релацијата од Автокоманда до Сарај и обратно, објави денеска градоначалникот...

Македонија39 минути

Манчевски: Регистарот на населението не е замена за попис

Министерството за информатичко општество и администрација денеска организира јавна трибина за Законот за централен регистар на населението и Законот за...

Македонија47 минути

Фејзи Азири ќе биде вратен во затвор

Фејзи Азири, обвинет во случајот „Монструм“, ќе биде вратен во затвор за издржување затворска казна за нелегално поседување оружје. Кривичниот...

Македонија1 час

Двајца обвинети за крвавиот четврток излегуваат од притвор бидејќи понудиле гаранција

Две лица, кои се меѓу обвинетите за наслилствaта во Собранието од 27 април минатата година, ќе излезат од притвор бидејќи...

Македонија4 часа

Ердоган: Македонија има поддршка од Турција за влез во НАТО

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во Анкара се сретна со турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган. Како што соопшти собраниската прес-служба,...

Свет5 часа

Лавров: Путин и Трамп нема да дозволат вооружен судир

Владимир Путин и Доналд Трамп нема да дозволат вооружен судир меѓу Русија и САД, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија5 часа

Ново рочиште за набавката на „мерцедесот“ од 600.000 евра

Во кривичниот суд денеска се очекува да продолжи судењето за предметот „Тенк“ на специјалното јавно обвинителство, кој се однесува на...

Македонија5 часа

Јанакиески на суд за „Сончев Град“

Во кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за предметот „Топлик“ на специјалното јавно обвинителство, во кој се обвинети...

Македонија23 часа

ЕЛЕМ: Децата на Грчев и Џафери се ангажирани оти имаа исклучителни биографии

По вработувањето на Димитар Грчев, син на архитектот Мирослав Грчев, и Бесијана Џафери, ќерка на собранискиот спикер Талат Џафери, од ЕЛЕМ за „Макфакс“...

Македонија1 ден

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини,...

Македонија1 ден

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Судењето за предметот „Насилство во Центар“ е прекинато и одложено за 1 јуни поради неможноста на претседателот на кривичниот суд,...

Регион1 ден

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот...

Македонија1 ден

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да...

Македонија1 ден

Кривична пријава за основките што претепаа соученичка во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка....

Свет1 ден

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на...

Македонија2 дена

(Фото) Премиерите од Западен Балкан вечераа во Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и...

Македонија2 дена

(Видео) Могерини: Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа

Се вративте назад на патеката. Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа. Ова го порача високата...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Препораката со години беше условена поради кризата и назадувањето со реформите

Македонските граѓани заслужуваат да бидат дел од Европската Унија, порача претседателот на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со високата...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Позитивниот извештај од Европската комисија не е новина

„Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. „Се крие опсегот на...

Македонија2 дена

(Видео) Ахмети: Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства

Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства, вели Али Ахмети, одговарајќи на прашање дали ќе...

Досие