Контакт

Daily news

Заев: Вративме долгови од 120 илјади евра потрошени за глупости

Објавено пред

На првата седница за пратенички прашања упатени кон новата Влада пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, постави низа прашања до претседателот на Владата, Зоран Заев. Димовски се посвети на законот за јазиците, кој го нарече дискриминирачки за другите заедници што живеат во Македонија, освен албанската.

„Од каде доаѓа одлуката да ставите европско знаменце на законот за јазиците, кој нема врска со тоа, а притоа Хан вели дека нема никаква врска со евро-атлантските интеграции на земјава? Во изборната кампања на СДСМ имавте неколку клучни ветувања. Едно од тие е ветувањето дека СДСМ ќе враќа 15 отсто од ДДВ кон граѓаните. Јавноста се прашува, најчесто на социјалните медиуми, зошто нема предвидено ниту еден денар во новиот буџет. Дали стоите сè уште зад ова изборно ветување? Третото прашање, за кое верувам дека сте свесен, е поврзано со нормалните и промашените кадровски решенија“, праша Димовски.

За претседателот на Владата, Зоран Заев, во врска со одлуката за јазиците, правата на граѓаните се дел од европските вредности, а комесарот Хан, според него, немаше никаква забелешка на законот за јазиците со знакче на Европската Унија.

„Ние треба да дадеме важност на вредностите во склоп на сите вредности. Јас сум убеден дека кохезијата и правата на граѓаните се важна работа бидејќи ако немаме разбирање за нашите различности, тешко ќе ги спроведиме клучните реформи. Се повикуваме на европската конвенција. Ова е еден од законите што најмногу се коментира во Македонија. Ова е третпа, како се говори за унапредување на јазиците. Јас апсолутно стојам зад ставовите на Владата. Сакаме да овозможиме права на граѓаните во согласност со Уставот. Апсолутно сум свесен дека треба да одиме напред од предрасудите. Верувам дека ако се растовариме како општество, ќе можеме да се посветиме на сè друго. Јас верувам дека никој во Владата нема ништо против еднаквоста на правата и за другите заедници“, рече Заев.

Во врска со ветувањето за враќање 15 отсто на ДДВ кон граѓаните, тоа е дел од владината програма, рече Заев, кој дополни дека според сите податоци од државните институции граѓаните си плаќаат ДДВ каде што трошат. Премиерот Заев рече дека повратот на ДДВ треба да биде според процедурите, а ќе биде имплементиран во 2019 година.

„Ако системот е подготвен, јас сакам во 2019 година овој систем да биде воведен. Убеден сум дека граѓаните ќе бараат фискална сметка насекаде, а со тоа нема да имаме даночна евазија. Со овој ДДВ се создава енормно богатење на поединците на сметка на обичните граѓани. Знам дека со ова решение 50 отсто од дополнителната наплата ќе се врати кон граѓаните. Ќе има и богатење на буџетот и враќање на парите кон граѓаните. Кога плаќаме одредена сметка, 1.000 денари е нето-трошокот, а дополнително се плаќа 185 денари. Нашето ветување е дека 15 отсто од 185 денари се враќаат кај граѓаните. Единствена давачка што е зголемена е акцизата за нафта 3 денари, кои се насочени кон отплаќање на долговите. Владата исплати повеќе од 120 илјади евра долгови за згради, музеи, споменици, кои се апсолутна глупост. Вкупно достасани долгови што не се правени од „Скопје 2014“ се над 130 милиони евра, а ќе достасаат и други многу бргу. Можеме да земеме и кредити од 50 милиони евра за да ги вратиме будалштините на претходната влада. Оваа Влада ќе работи чесно бидејќи немаме немара да го полниме буџетот преку давачки“, одговори премиерот Заев.

Димовски на ова дополни дека додека се намалуваат едни давачки на граѓаните, се зголемуваат акцизите на други давачки. Според него, најдобро е да не се зголемуваат давачките, а тоа е поради разните концепти на партиите. До ден-денеска не можам да ги најдам договорите, анексите од парите што се трошени на нечесен начин.

Илија Димовски побара премиерот Заев да наведе пет кадровски грешки што ги има направено, а го запраша и дали е спремен следната неделеа тие да ги поправи. На тоа Заев одговори дека тоа се кадровските грешки оставени од претходната влада.

„Ако треба да набројам пет кадровски грешки, тоа се началниците и командирите што не се сменети. Ако досега имало причини досега некој да биде сменет, ќе бил сменет. За тоа зборувам јавно, што е реткост во Македонија. Новите директори и министри првпат официјално почнаа да работат по локалните избори бидејќи пред нив тие плаќаа долгови што беа енормни, а оставени од претходната влада“, рече Заев

К. Л.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Daily news

Демонстранти во Аргентина бараа да остане во сила законот против абортус

Објавено пред

Неколку стотини луѓе протестираа поради нацрт-закон за укинување на забраната за абортус во Аргентина.

На собирот организиран со слоган „За живот“ тие го осудија нацрт-законот што неодамна е поднесен во парламентот на разгледување.

„Оваа расправа не треба да се одржи бидејќи станува збор за избор помеѓу животот и смртта“, рекоа демонстрантите што носеа плакат „Легално или илегално, абортусот убива“.

Абортусот во Аргентина е дозволен само доколку бременоста е последица на силување или го загрозува животот на жената. Годишно во оваа земја умираат 100 жени поради компликации предизвикани од нелегален прекин на бременоста.

Надлежниот одбор на парламентот ќе расправа за предлог-законот на 20 март, а два месеца подоцна и пленумот. Засега не е извесно дали овој предлог-закон ќе биде усвоен.

Прикажи повеќе...

Daily news

Притворен 23-годишен маж за нападот во Виена

Објавено пред

Австриската полиција соопшти дека притворила 23-годишен маж, осомничен за нападот со нож во Виена, при што беа повредени четири лица.

Порпаролот на полицијата, Патрик Мајерхофер, соопшти дека осомничениот бил притворен набргу кога 20-годишен маж прободен со нож бил хоспитализиран со повреди опасни за живот. Полицијата и понатаму истражува дали истото лице го нападнало и тричленото семејство што синоќа беше избодено во центарот на Виена.

Службените лица не објавија детали за идентитетот на осомничениот.

Во полициското соопштение се наведува дека сите членови на семејството, 65-годишен маж, 56-годишна мајка и нивната 17 годишна ќерка, имаат повреди опасни по живот и се одведени во болница. Нивните имиња не се наведени.

Синоќа непознат напаѓач со нож нападна семејство, по што побегна, а за време на бегството повреди уште едно лице.

Прикажи повеќе...

Daily news

Летовите до Израел ќе поминуваат низ воздушниот простор на Саудиска Арабија

Објавено пред

Авион на „Ер Индија“ денеска леташе помеѓу Њу Делхи и Тел Авив во воздушниот простор на Саудиска Арабија, со што се стави крај на 70-годишната политика на Ријад.

Саудиска Арабија, која не го признава Израел, досега не дозволуваше меѓународни летови кон Израел во саудискиот воздушен простор, но промената на оваа политика може да биде знак на одмрзнување на односите меѓу Израел и кралството, со оглед на тоа што и двете земјите ја делат загриженоста за иранското влијание во регионот.

Во понеделникот израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека индиската авиокомпанија добила дозвола да прелета над Саудиска Арабија, но неговите зборови не беа првично потврдени ниту од Ријад ниту од седиштето на „Ер Индија“.

Новата воздушна линија заштедува околу два часа лет помеѓу Њу Делхи и Тел Авив, а авиокомпанијата планира да спроведува по неколку вакви летови неделно. Не е соопштено дали правото го добиле и други авиокомпании или тоа важи само за авиони на „Ер Индија“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 час

В четврток нова рунда преговори за името во Њујорк

В четврток и в петок ќе се одржи нова средба за името во Њујорк со медијаторот Метју Нимиц. Како што...

Свет2 часа

Победа на Мадуро на претседателските избори во Венецуела, опозицијата ги негира резултатите

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, извојува нов шестгодишен мандат, по вчерашната победа на претседателските избори во земјата. Изборите ги одбележа...

Македонија2 часа

Пресуда за Заев во случајот „Поткуп“

Кривичниот суд во Скопје денеска треба да ја објави пресудата за случајот „Поткуп“ во кој е обвинет премиерот Зоран Заев....

Македонија11 час

Планинар од Македонија почина на Хималаите

Македонскиот планинар Георги Петков (63) од Гевгелија починал денеска од срцев удар на Хималаите, додека се искачувал на највисокиот врв...

Македонија13 часа

Ротации во Владата – Дескоска оди во Правда, образованието ќе го води Арбр Адеми

Почнуваат ротациите и најавената мини-реконструција во Владата. Според последните информации, владејачките партии СДСМ и ДУИ ќе ги заменат министерствата кои...

Македонија19 часа

Поради спор со името, ПСК „Чеплес“ четири години одбиван за членство во Федерацијата на планинари

Планинарскиот спортски клуб (ПСК) „Чеплес“ од Велес четири години се обидува да стане член на Федерацијата на планинарски спортови на...

Македонија20 часа

Шекеринска: Со Илинденска Македонија покажуваме дека ниту сме имале ниту ќе имаме територијални претензии

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска смета дека предлогот Република Илинденска Македонија е решение со кое сите од процесот...

Македонија24 часа

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница, му реплицираат од Владата на Ципрас

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност...

Македонија1 ден

Грчките политички лидери не го прифаќаат предлогот за решавање на спорот за името

Грчката влада соопшти дека предлогот за решавање на спорот околу името на Македонија треба да содржи географскa или временска одредница....

Македонија2 дена

(Видео) Иванов: Став за новиот предлог ќе изградам откако ќе го добијам на писмено

Се додека не добијам писмена достава за она што се разговарало на средбите помеѓу Македонија и Грција во врска со...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа промена на името и Уставот

ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот од минатото дека нема да поддржи промена на Уставот и промена на уставното име, рече лидерот...

Македонија2 дена

(Видео) Република Илинденска Македонија е предлогот за името

По денешната лидерска средба премиерот, Зоран Заев, во изјава за медиумите обелодени дека предлогот за кој разговарале со неговиот грчки...

Македонија2 дена

(Видео) Угриновски по трет пат избран за претседател на Федерацијата на планинари

Јовица Угриновски попладнево по трет пат е избран за претседател на Федерацијата на планинари.  Тој беше единствен кандидат за оваа...

Македонија2 дена

Мицкоски: Да се обединиме против злото, а тоа е Зоран Заев

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги искористи сите алатки кои што му стојат на располагање да се бори против оваа ненародна власт и...

Македонија2 дена

Група граѓани со транспаренти и патриотски песни ги пречекуваат учесниците на лидерската средба

Група граѓани со транспаренти и пеејќи патриотски песни ги пречекуваат лидерите на партиите кои денеска попладне во Клубот на пратеници...

Свет2 дена

(Во живо) Кралската свадба на принцот Хари и Меган

Меган Маркл официјално ќе стане дел од британското кралско семејство. Церемонијата ќе се одржи напладне во Сент Џорџ капелата и...

Свет2 дена

(Видео) Сe е подготвено за спектакуларната кралска венчавка 

Камерите и фотоапаратите на светските медиуми викендов се свртени кон најголемиот настан за кралското семејство, венчавката на принцот Хари и...

Економија3 дена

(Видео) Тасева обвини дека проблемот во „Фени“ е поголем од оној во „Скопје 2014“, бара државните институции да го испитаат

Стечајната судијка на „Фени“ направила формална повреда на Законот за стечај оти не го отфрлила планот за реорганизација на комбинатот...

Култура3 дена

Петиција против пазарењето со културата – Не шуткајте нè во невидливи ќошиња

Интензивни реакции на социјалните мрежи по шпекулациите дека Владата преговара со Беса за ресорот култура. Оваа информација не ја потврдија...

Македонија3 дена

Грујевски и Бошкоски нема да бидат екстрадирани, одлучи Врховниот суд во Атина

Горан Грујевски и Никола Бошкоски нема да бидат екстрадирани во Македонија за да им се суди за децениското нелегално прислушување. Врховниот...

Досие