Контакт

Daily news

И во Бугарија не веруваат на аргументите на Груевски

Објавено пред

„Протестот од четвртокот лично за мене беше режиран“, изјави претседателот на Агенцијата Фокус” Красимир Узунов во врска со ситуацијата во Македонија по судирите во парламентот минатиот четврток.

“Беше прашање на време кога ќе се случи она што се случи во четвртокот. И не беше дилема дали ќе бидат натепани пратениците, туку колку и кога”, рече Узунов.

Според него треба да се бара одговор на прашањето кој имал интерес од такво нешто.

Тој коментира дека е неспорно тоа дека граѓанската иницијатива “За заедничка Македонија” се диригира од ВМРО-ДПМНЕ, но дека партијата на Никола Груевски немаше корист од таков судир, кој ги катализираше процесите и го забрза доаѓањето на заменик државниот секретар на САД, кој рече дека треба да се врачи мандатот за да запрат овие деструктивни процеси.

” Груевски ја развлекуваше со процедурални потези работата на парламентот со цел да дојде осми јуни, кога истекува 18-месечниот период на СЈО”, истакна Узунов.

Според него, од друга страна пумпањето на тензиите во земјата работело во корист на ВМРО-ДПМНЕ, кои чекале да помине време за да се заборави интервјуто на Груевски, од што стана јасно дека е подготвен да ги даде истите отстапки на Албанците како Зоран Заев.

Според Узунов процесот што го гледаме во Македонија може да доведе само до еден реален завршеток – физичкото распаѓање на Македонија. За жал процесите водат токму таму – како однесување на политичките лидери, како пораки што се испраќаат за Македонија, како однесување на институциите. Односно оваа политичка криза, која трае веќе две години во Македонија дефинитивно е криза на институциите, недостаток на нивен легитимитет, одлив на мандати, политички расправии и албанизација, додаде тој.

Според него етничките Албанци со нивните четири политички партии во пракса не носат никаква политичка вина или одговорност за тоа.

“Тоа го овозможуваат само и единствено македонските политички партии кои имаат доминантна позиција во парламентот”, рече тој. „Нема опасност од војна во Македонија или меѓуетнички тензии„, смета сосема спротивно Мирослав Ризински – политички аналитичар.

Според него случувањата во Македонија имаат за цел да се блокира формирањето на новата влада.

“Со формирањето на новата влада постои огромна опасност владеечките структури да бидат кривично гонети за сè што правеле во изминатите 10 години”, смета Ризински, додавајќи дека Никола Груевски има две опции – или да остане на власт или да оди во затвор.

Според него вистинската причина за тензиите не е изборот на Талат Џафери за претседател на македонскиот парламент, бидејќи тој веќе два мандата беше министер за одбрана во владата на Груевски.

“Во моментов политичката криза тргнува од македонскиот блок. Етничките Албанци во ниту еден момент не се вклучија во овој конфликт “, смета тој.

„Во моментов во Македонија се случува државен преврат“, тврди европарламентарецот од Бугарија, Ангел Џамбаски.

„Има избори, има резултат, а претседателот го крши Уставот и не ја исполнува обврската да го врачи конечно мандатот”, смета Џамбаски.

Според него претседателот целосно зависи од Никола Груевски и одлучил да ја следи целосно неговата политичка линија. Врз настаните во Македонија, според Џамбаски, влијаат внатрешни и надворешни фактори. Внатрешните се поврзани со неподготвеноста на ВМРО-ДПМНЕ да отстапи од власта, ја држат целата државна администрација и имаат многу што да кријат и од што да се срамат. Од другата страна, пак, нема добри херои.

Опозицијата во лицето на Зоран Заев прави тешки и опасни компромиси со т.н. Албанска платформа “, објасни тој.

Анализата на напаѓачите во македонскиот парламент покажува дека тоа се главно вработени во македонската полиција и армија и раководни лица во други државни претпријатија, коментира историчарот Спас Ташев.

Според него другиот дел се со криминално досие. Според него тешко дека ќе се дојде до нови избори, попрво ќе има европски притисок за прифаќање на сегашните реалности.

“Ова е обид за предизвикување на етничките тензии, што во моментот не постојат, и тоа во однос на Албанците”, изјави Ташев.

“На Груевски му треба време. Тој има проевропски ориентирани пораки, но неговите акции воопшто не ги поддржуваат”, истакна тој додавајќи дека “самиот факт дека тој добива поддршка претежно од Путин, покажува дека оди кон авторитарен тоталитарен режим”. крај/мф©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Daily news

Груевски оди во затвор – Апелација му ја потврди казната

Објавено пред

Апелациониот суд Скопје, постапувајќи по кривичниот предмет познат во јавноста под името „Тенк“ по одржана јавна седница, донесе пресуда со која му ја потврди двегодишната затворска казна на премиерот Никола Груевски. „Жалбите на обвинетиот Никола Груевски изјавени лично и преку неговите бранители ги одби како неосновани, а првостепената пресуда ја потврди во целост, со што му ги потврди двете години затворска казна“, пишува во соопштението од судот.

Второстепениот суд делумно му ја уважи жалбата на Ѓоко Поповски и му ја намали казната на 4 години и 6 месеци, а во останатиот дел првостепената одлука ја потврди.

За Гордана Јанкулоска за „Тенк“ е издвоена во друга постапка и пресудата за неа, под обвинение дека ја злоупотребила службената положба и го натерала Поповски да го намести тендерот за „мерцедесот“ што го посакал Груевски, ќе биде изречена на 8 октомври.

Прикажи повеќе...

Daily news

Бизнисменот Минчо Јорданов треба да сведочи дали бил уценет со пари во шпионската афера

Објавено пред

Spion

Бизнисменот Минчо Јорданов утрово во кривичниот суд е повикан да сведочи во предметот што го презеде специјалното јавно обвинителство под кодно име „Шпион“.

Обвинетите Миќо Наскоски, Зоран Божиновски и Марјан Маџовски, како што рече на минатото рочиште обвинителката Елизабета Јосифовска, со цел да се стекнат со противправна имотна корист, му се заканиле на бизнисменот Минчо Јорданов дека ќе објават податоци за наводна криминална приватизација и откуп на акциите во АД „Бетон“ и на други негови фирми. Во намерата не успеале, а Јорданов не ги исплатил парите.

„Обвинетиот Александар Диневски прибавувал податоци со степен на државна тајна, а потоа ги доставувал или директно на странските разузнавачки служби или му ги давал на обвинетиот Марјан Ефремов, кој ја формирал групата за уцени, изнуди и шпионажа и ја координирал од 2009 до 2013 година, регрутирајќи нови членови во мрежата. Со обвинетиот Мирослав Зафировски од УБК прибирале податоци за луѓе од ЦИА присутни во Македонија и за штаб на ЦИА во Ирак. Тие прибирале и податоци за организациската поставеност на УБК“, рече Јосифовска за „Шпион“, кое СЈО врз база на нови прислушувани разговори го презеде од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција.

Ефремов, според обвинението, групата за изнуда и тргување со тајни информации од безбедносните служби на Македонија ја направил во 2009 година и, како што тврди обвинителството, тој е мозокот на целата операција. Информациите им ги продавале на Кост Н. од грчката разузнавачка служба, Петар Н. и Јуриј Н. од унгарската и на други лица од странски разузнавачки служби.

Секој од обвинетите, зависно од тоа во која институција работел, снимал службени документи, кои потоа им ги продавал на грчката, руската, унгарската и српската разузнавачка служба. Обвинети во овој случај се и тогашниот шеф на Кабинетот на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, генералот Горан Стојков, Миќо Насковски, Ѓорѓи Хаџимицев, Цветан Дамјановски (заедно со други нивни колеги од МВР, УБК, АР и Военото разузнавање, кои дел се веќе осудени) и Зоран Божиновски, кој во групата имал улога ако уценуваните не дадат пари, тој да ги објавува, како што вели обвинителката, во порталот „Буревесник“ или во други медиуми во кои работел. Божиновски е обвинет за злосторничко здружување, шпионажа и уцена.

Обвинетите не се чувствуваат виновни, а тврдат и дека целиот процес е монтиран. Во предметот првично беа опфатени 19 лица, од кои неколкумина ја одлежаа затворската казна. Предметот го суди судијата Владимир Туфегџиќ. На конференциска врска треба да сведочи и Драган Даравелски, кој, според обвинението, исто така бил уценуван од обвинетите.

Прикажи повеќе...

Daily news

Уставните судии ќе расправаат дали ќе ја прифатат иницијативата за стопирање на референдумот

Објавено пред

Од денешната седница на Уставниот суд ќе зависи судбината на референдумот за договорот со Грција, кој треба да се одржи по 11 денови, односно на 30 септември.

Пред девет уставни судии утрово ќе се најдат поднесените иницијативи на партијата Левица и на Светскиот македонски конгрес, со кои се бара поништување на одлуката за рефереnдум и времено да бидат стопирани активностите поврзани со референдумот.

Судот може да ја прифати или отфрли иницијативата или, пак, да се прогласи за ненадлежен. Известител е судијката Елена Гошева и, неофицијално, таа во рефератот предлага Уставниот суд да поведе постапка за преиспитување на уставноста на одлуката.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија23 минути

МВР потврди – Груевски е во Унгарија, побарал азил

Поранешниот премиер Никола Груевски е во Унгарија, каде што побарал азил, потврди Министерството за внатрешни работи. ,,По направените соодветни проверки,...

Македонија2 часа

Унгарската влада не потврдува дали Груевски бара азил во Будимпешта

Унгарската влада ниту потврдува ниту демантира дека бившиот премиер Никола Груевски бара азил во Унгарија. Во краткиот одговорот на прашањата...

Истражувања4 часа

(ВИДЕОИСТРАЖУВАЊЕ) Како Груевски го купуваше имотот на ВМРО-ДПМНЕ

Доколку и официјално се потврдат информациите дека поранешниот премиер Никола Груевски навистина е во бегство надвор од државата, како што...

Македонија4 часа

Кривичниот суд: СЈО ниту еднаш не побара притвор за Груевски

На обвинетиот Никола Груевски му се одзмени и личниот и дипломатскиот пасош и тие сè уште се наоѓаат во судот,...

Крвав четврток5 часа

Вељаноски до Мукоски: Човекот ми кажа дека од камерите кај вратите речиси и ништо не се гледа

На 28.4.2017 во 14.24 часот, поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, му испратил порака на Крсто Мукоски со содржина: „Човекот...

Македонија5 часа

Арсовски: Немаме контакт и информации каде е Никола Груевски

ВМРО-ДПМНЕ не знае дали Никола Груевски е во Будимпешта. Портпаролот на партијата, Димче Арсовски, рече дека не знае каде се...

Македонија5 часа

Груевски на „Фејсбук“: Јас сум во Будимпешта, побарав политички азил

Според статус објавен на официјалната фејсбук-страница на поранешниот премиер Никола Груевски, тој избегал во Будимпешта, каде што побарал азил од...

Крвав четврток6 часа

Албанец го известувал Чавков дека се спрема изгласување претседател на Собранието

Во пораките пронајдени од вештачењето на мобилниот телефон на поранешниот претседател на Собранието, Трајко Вељаноски, пронајдена е вибер-комуникација, во која...

Македонија8 часа

(Видео) Спасовски: Одговорноста барајте ја кај судиите

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, рече дека не размислува за оставка од функцијата по синоќешниот неуспешен обид на полицијата...

Свет8 часа

(Видео) Хамас лансира над 400 ракети кон Израел во најжестокиот борбен судир од 2014 година

Палестинските милитанти утрово кон Израел лансираа најмногу ракети од конфликтот во 2014 година предизвикувајќи израелски воздушни напади врз телевизијата на...

Македонија8 часа

Мијалков: Не знам каде е Груевски

Поранешниот директор на УБК и прв братучед на Никола Груевски, Сашо Мијалков, пред почетокот на денешното рочиште за случајот „Титаник...

Европа9 часа

(Видео) 15-годишно девојче се бори за живот по сообраќајната несреќа на автобус во Лондон

Дваесет лица беа повредени, од кои едно лице доби тешки повреди во сообраќајната несреќа на еден автобус во лондонската област...

Свет9 часа

(Видео) Расте бројот на загинати во пожарот во Калифорнија

Пожарите што беснеат веќе неколку дена во Калифорнија беа прогласени за најсмртоносни во земајата и досега однесоа најмалку 42 човечки...

Македонија10 часа

СДСМ: Груевски го допре дното

Груевски го допре дното, но нема да побегне од одговорност, велат од СДСМ. Од партијата велат дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ,...

Економија11 час

Од денеска пониски цени на горивата

Од ноќеска на полноќ цената на бензините се намали 4 и 4,5 денари, а на дизелот 3 денари, соопшти Регулаторната...

Македонија11 час

Мицкоски се сомнева дека власта не знае каде е Груевски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, се сомнева дека власта не знае каде се крие неговиот претходник Никола Груевски кого полицијата...

Македонија19 часа

Јанушев: Груевски не се крие во седиштето на партијата

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ на прес-конференција во врска со потерата за експремиерот Никола Груевски, рече дека ова што се случува...

Македонија1 ден

СЈО: Во случајот „Империја“ испрани се речиси 11 милиони евра

Во случајот „Империја“ на специјалното јавно обвинителство испрани биле речиси 11 милиони евра, а буџетот на Република Македонија бил оштетен...

Топ1 ден

ЕЛЕМ повторно склучил милионски договор во четири очи

АД ЕЛЕМ склучил договор во вредност од 92.040.000 денари со приватната фирма „Марковски компани“ од Битола, во постапка на преговарање...

Македонија1 ден

Судот го замрзна имотот на „Орка холдинг“ и „Ексико“

Кривичниот суд замрзна имот на осомничените во случајот „Империја“, меѓу кои се и бизнисменот Орце Камчев и ексдиректорот на УБК,...

Досие