Контакт

Daily news

Како се облекувате според хороскопот?

Објавено пред

ОВЕН

За овните се врзува елеганцијата и самоувереноста, а ја изразуваат на начин на кој тие се чувствуваат сигурни во себе. Без оглед на тоа дали ќе облечат нешто елегантно, спортско или формално – припадничките на овој знак секогаш ќе го носат со сигурност и самодоверба. Со боите и кроевите не експериментираат, туку сосема спротивното: се потпираат на провереното, и пред се’ удобното.

БИК

Практични се, ја сакаат едноставноста и класиката, како и сензуалните ткаенини. Прилично се конзервативни, па кога одат во шопинг купуваат само класични парчиња со кои е невозможно да се погреши. Нивни бои се: беж, сива, бела и црна.

БЛИЗНАЦИ

Љубопитни се, секогаш подготвени за патувања и нови авантури. Истото се однесува и на модниот свет – флертуваат со повеќе стилови. Бираат специфични и маркатни детали, најчесто во вид на модни аксесоари кои се издвојуваат и оставаат посебен впечаток. Дамите се одлучуваат за чанти или торби во неонски нијанси, големи ѓердани и обетки, како и блејзери со бохо дезени.

РАК

Припадничките на овој знак се прилично неприметни, а иако носат се’ што е модерно и ,,ин’’, сепак тоа е со доза на внимание. Секогаш се средени, но не премногу. Не сакаат да бидат претерано експонирани и коментирани во јавноста, па постојано се обидуваат да се уредни и средени, но ненаметливи. Дамите во овој знак бираат костуми со едноставен крој. Нивен избор се неутралните бои, во комбинација со фини детали што ќе им дадат допир на елеганција и префинетоста кон која се стремат.

ЛАВ

Креативни, горди, и пред се’ посебни. Лавовите ги води премисата дека доколку сакате да се чувствувате добро, тогаш мора и добро да изгледате, па се средуваат за секоја можна прилика, а не само оние кои го носат епитот ,,посебни’’. Сакаат да се ,,китат’’ со брендирани парчиња облека, но способни се и сосема обичната и секојдневна гардероба да ја направат скапоцена, давајќи и свој креативен потпис. Дамите во овој знак на себе имаат екстравагантни парчиња, како и впечатливи детали и ведри бои. Злато, сребро, бижутерија – лавот не пребира. Важно е добро да изгледа, но и секогаш да е во центар на вниманието.

ДЕВИЦА

Девицата е префинета, практична и организирана. Таа се чувствува убаво и пријатно само доколку се’ е на свое место. Многу се самокритични, па секогаш ги бираат до најситниот детал парчињата облека кои совршено им стојат, боите кои прилегаат на нивниот тен, како и ткаенини кои се удобни за носење. Девиците ги сакаат нежните нијанси на розова, сина, бледо жолта, но и беж, црната и сивата боја, а за гардеробата е пресудно воопшто да нема синтетика.

ВАГА

Вагите се уметнички души кои сакаат мирно опкружување околу себе, а не ги сакаат спротивставувањата и судирите, како во животот, така и во модата. Секогаш ги интересира туѓото мислење, па без оглед на тоа за која прилика се подготвуваат, тие мора да знаат што другите мислат, бидејќи најчесто се неодлучни и им треба совет. Во нивниот гардеробер ќе најдете убава и префинета, но и едноставна облека. Многу почесто се одлучуваат за маица и фармерки отколку за свечен фустан, освен кога приликата бара од нив да бидат подотерани – тогаш ќе дадат се’ од себе да бидат грациозни и да изгледаат совршено.

СКОРПИЈА

Скорпијата е суптилна, но драматична и сака внимание, особено во модата. Важно и’ е да има скапа и квалитетна гардероба, а истата ќе ја комбинира со едноставни и секојдневни парчиња облека кои ги поседува во сите бои. Припадничките на овој хороскопски знак секогаш сакаат добри чевли на потпетици и чанти. Што и да облечат, овие дами изгледаат добро, некогаш и препотентно, но никогаш не остануваат незабележани. Каде и да се појават оставаат впечаток, и најчесто е позитивен.

СТРЕЛЕЦ

Налик на лавовите, стрелците споделуваат слични модни карактеристики. Ентузијазмот, позитивната енергија и ведриот дух се нивните главни белези. Така е и со модата и стилот на облекување: стрелците сакаат бои (најмногу оние нијанси кои се јаки и интензивни), принтови (особено леопард принтот), но пред се’ сакаат внимание. Се забавуваат со се‘ што прават во животот, па и во комбинирањето на облеката.

ЈАРЕЦ

Оние кои се родени во овој знак ги сакаат сериозноста, мотивираноста и контролата. Само така се чувствуваат пријатно и на свој терен. Во тоа им помага и професионалната облека, која е на работ да биде конзервативна. Ретко излегуваат од рамките и ограничувањата кои си ги задале самите на себе. Црната, сивата и тегет сината се нивните бои, а доколку се одлучат за промени, тогаш со најмногу задоволство би ја додале и црвената боја, бидејќи ја покажува нивната скриена страст, наспроти студената надворешност.

ВОДОЛИЈА

И на најобичната комбинација мора да и дадат свој личен печат и да ја направат посебна. Секогаш изгледаат шик и средено, иако не ги следат трендовите. Не се потпираат на модните правила, туку испишуваат свои сопствени и цврсто се држат до нив, без оглед на тоа дали станува збор за облека за работа или, пак, излегување во ноќен клуб.

РИБИ

Завршниот збор и романтиката остануваат резервирани за припадничките на овој хороскопски знак. Исклучително чувствителни и нежни, рибите се романтични сонувачи кои што и да облечат изгледаат слатко и привлечно. Оваа сезона е во нивниот знак, бидејќи токму актуелниот боемски стил го одразува нивниот карактер. Цветните принтови, пастелните нијанси, многу белина и реси се заштитен знак за стилот на облекување, но и на комплетната личност на рибите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Daily news

СРАМОТА! – Вечер на раскажување квир-приказни

Објавено пред

И годинава во Скопје по 6 пат се одржува „Викендот на гордоста Скопје 2018“ – СРАМОТА! – Вечер на раскажување квир-приказни.  Настанот ќе започне во Кино Култура, петок, 01.06, од 21 часот.

„Неколкумина раскажувачи од јавната културна, политичка и општествена сфера раскажуваат кратки приказни за телесниот, родовиот и сексуалниот срам кој ја обележал нивната општествена ненормативност – оттаму, „квир“ како она што излегува од рамките на прифатливиот општествен код. Со овие јавно изговорени приказни, срамот се превртува и трансформира, исмејаниот станува исмејувачот – срамот се враќа назад кон оние кои занесени
во својата арогантност и привилегија, претпоставуваат дека го имаат правото да бидат родова, сексуална и морална полиција, и да понижуваат. Со овие приказни, од срамот за нашите желби, задоволства, однесувања, движења и размислувања градиме наративи на отпор. Нашиот срам станува нашето задоволство и среќа. Наместо сведнатата глава и преплавувачкото црвенило, пркосиме. Наместо неподносливото гушење навнатре во себе, експлодираме од смеа“, пишува во поканата.

Овогодишни раскажувачи ќе бидат: Артан Садику, Никола Гелевски, Ивана Драгшиќ, Кирил Поп Христов – Кили, Маја Марковска и Лејла Каламујиќ. Модераторки се Румена Бужаровска и Ана Василева.

Викендот на гордоста Скопје 2018 се одржува во организација на Коалицијата МАРГИНИ и ЛГБТИ Центарот за поддршка при Хелсиншкиот комитет на РМ. Целта на серијата настани во рамки на Викендот на гордоста е да креираат простор за, и да промовираат, ненормативни форми на светоградење, односно релации, афекти, идентитетски позиции, телесни стилови и сензибилитети кои во рамки на хетеронормативното, националистичко и неолиберално капиталистичко опкружување се означени како настрани, изопачени, неуспешни, патолошки, чудни итн.  Носечката идеја позади Викендот на гордоста 2018 е НАСТРАНО. ПОЛИТИЧКО. и ќе се оддржува од 7-10 јуни.

Скопскиот викенд на гордоста 2018 е реализиран со поддршка на Heinrich-Böll-Stiftung, Фондација Отворено општество – Македонија, Министерство за култура, Европската унија и Civica Mobilitas.

Прикажи повеќе...

Daily news

Димитров бара мудрост и нерви пред средбата со Коѕијас

Објавено пред

„Пуштајте ми ве молам мудрост и нерви“ напиша министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на својот фејсбук-профил пред да отпатува за Њујорк, каде што треба да се сретне со неговиот грчки колега Никос Коѕијас. Преговорите продолжуваат со посредство на медијаторот Метју Нимиц, а средбите се најавени за в четврток и в петок.

Коѕијас, пак, кој од вчера е во Вашингтон, веќе се сретна со американскиот државен секретар Мајк Помпео и индиректно потврди дека Атина не размислува за последниот предлог – Република Илинденска Македонија.

„Ние ја поддржуваме потребата да прифатиме едно од имињата што ги предложи Нимиц. Не се согласуваме, како што знаете, со петтото име од неговите предлози (Република Македонија (Скопје)) и одиме напред кон усвојување на еден стратегиски план за пријателска соработка со оваа земја во иднина, со нејзиното ново име“, изјавил Коѕијас.

Од друга страна, пак, премиерот Заев вчера изјави дека предлогот Република Илинденска Македонија не отпаѓа и побара грчаата страна уште еднаш да размисли.

– Тие информираа дека не пости парламентарно мнозинство за оваа работа, но се надевам дека преспиваат и добро размислуваат. Илинденското востание нема територијални претензии. За нас е важно зашто ова име го јакне идентитетот, а Грција добива одредница и уставни промен. Ова е вин-вин ситуација. Очекувам длабински да се разгледаат работите, да му дадеме шанса на овој предлог кој верувам дека е решение за 25-годишниот спор, рече Заев.

Прикажи повеќе...

Daily news

Демонстранти во Аргентина бараа да остане во сила законот против абортус

Објавено пред

Неколку стотини луѓе протестираа поради нацрт-закон за укинување на забраната за абортус во Аргентина.

На собирот организиран со слоган „За живот“ тие го осудија нацрт-законот што неодамна е поднесен во парламентот на разгледување.

„Оваа расправа не треба да се одржи бидејќи станува збор за избор помеѓу животот и смртта“, рекоа демонстрантите што носеа плакат „Легално или илегално, абортусот убива“.

Абортусот во Аргентина е дозволен само доколку бременоста е последица на силување или го загрозува животот на жената. Годишно во оваа земја умираат 100 жени поради компликации предизвикани од нелегален прекин на бременоста.

Надлежниот одбор на парламентот ќе расправа за предлог-законот на 20 март, а два месеца подоцна и пленумот. Засега не е извесно дали овој предлог-закон ќе биде усвоен.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

Нова лидерска средба на барање на Мицкоски

Премиерот Зоран Заев за денеска напладне најави нова лидерска средба во помал состав. Тоа е на барање на лидерот на...

Македонија38 минути

Советот за етика бара Владата да го испита инцидентот со фоторепортерите

Советот за етика во медиумите на Македонија (СЕММ) очекува од Владата на Република Македонија да го разгледа вчерашниот случај во...

Свет1 час

(Видео) Трамп: Путин е на чело на државата затоа е виновен за мешањето во изборите

Американскиот претседател, Доналд Трамп, во интервју за „Си-Би-Ес ивнинг њуз“ изјавил дека е точно дека Русија се мешала во претседателските...

Регион1 час

Дијалогот Белград-Приштина ќе продолжи за неколку недели

По средбата во Брисел, претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, се согласиле да го обноват дијалогот...

Свет1 час

Момчињата јавно зборуваа за времето минато во пештерата, пиеле дождовница и се молеле за да избегнат негативни мисли

Дванаесетте момчиња и нивниот фудбалски тренер кои од тајландската пештера беа спасени за време на опасна меѓународна операција на вчерашната...

Европа2 часа

Откриени напаѓачите на Сергеј Скрипал и неговата ќерка

Британските истражители соопштија дека ги откриле осомничените напаѓачи кои стојат зад нападот со новичок на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал...

Македонија12 часа

Заев: СПМ остана до крајот на средбата, таа е за ЕУ и НАТО

СПМ остана до крајот на лидерската средба, таа, за разлика од ВМРО-ДПМНЕ, е за ЕУ и НАТО, изјави премиерот Заев...

Македонија13 часа

(Видео) Заев: Дали сте за ЕУ и НАТО со прифаќање на договорот со Грција?

По завршувањето на лидерската средба, на која присуствуваа претставници на политичките партии за договарање на деталите за референдумот, премиерот и...

Македонија15 часа

(Видео) Мицкоски ја напушти лидерската средба

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по еден час, ја напушти лидерската средба. Тој изрази револт за предлогот на Владата за...

Македонија22 часа

Oбвинителството ќе ги гони градоначалникот на Ново Село и уште 4 лица за криумчарење цигари

Основното јавно обвинителство од Струмица до судот достави обвинение против пет лица за сторено кривично дело „криумчарење“. До судот во...

Македонија22 часа

(Видео) Дипломати и амбасадори на приемот на Али Ахмети за поканата од НАТО

Претседателот на ДУИ, Али Ахмети, беше домаќин на прием по повод поканата за влез на Македонија во НАТО. На приемот...

Македонија22 часа

Судот од почеток ќе одлучува дали Владата треба да плати фактури од 25 илјади евра за сервисирање на климите

Основниот суд Скопје 2 повторно ќе треба да одлучува дали Владата треба да ѝ ги плати фактурите за сервисирање на...

Свет1 ден

„Мислев да го кажам спротивното“ – Трамп се предомисли за руското влијание врз изборите

Претседателот на САД, Доналд Трамп, изјави дека се изразил погрешно кога рече дека не гледа причина поради којашто Русија би...

Економија1 ден

„Пуцко петрол“ и „Бауер БГ“ ги добиле највредните договори за јавни набавки со општините

Нафтениот дистрибутер „Пуцко петрол“ и градежните компании „Бауер БГ“ од Скопје и „НБ-компани“ од Тетово се на врвот на листата...

Македонија1 ден

Лидерска средба за деталите за референдумот

Прeмиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев, за 18 часот попладне закажа лидерска средба во Клубот на пратениците. Според најавите,...

Свет1 ден

Спасените момчиња од пештерата денеска излегуваат од болница

Дванаесетте тајландски момчиња и нивниот фудбалски тренер кои беа спасени од поплавената пештера денеска ќе бидат пуштени од болница и...

Македонија2 дена

(Видео) Кирацовски: ВМРО-ДПМНЕ свесно го блокира изборот на ДИК за да нема референдум

СДСМ има обврска да ја обезбеди иднината и нема да дозволиме никој да го кочи членството во ЕУ и НАТО,...

Македонија2 дена

(Видео) Џафери не му даде збор на Димовски, пратениците од ВМРО-ДПМНЕ лупаа на масите

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, неколку минути го убедуваше собранискиот спикер Талат Џафери да добие збор процедурално на седницата на...

Македонија2 дена

Тројцата осомничени за смртта на Саздовски, наместо за насилство, ќе одговараат за убиство

Скопското јавно обвинителство го преквалификува кривичното дело за смртта на Никола Саздовски од „насилство“ во „убиство“. „Наместо за кривично дело...

Македонија2 дена

Градот Скопје троши половина милион евра годишно за одржување на фонтаните

Градот Скопје годишно троши од 25 до 30 милиони денари годишно или околу половина милион евра за одржување на фонтаните...

Досие