Контакт

Daily news

Парите се дадени, серијата „Македонија“ ја нема

Објавено пред

Скандалозни детали поврзани со снимањето на серијата „Македонија“ за која нашата Агенција за филм пред две години ветила фантастични 4,6 милиони евра, а исплатила 1,2 милион, беа изнесени на денешниот брифинг во Владата со директорот на Агенцијата, Горјан Тозија, и владиниот портпарол Миле Бошњаковски. Владата е децидна дека по тримесечната анализа на документите и констатирани низа правни неправилности, договорот со продуцентот „Јадран филм“ се раскинува, а за правните неправилности, финансиската штета и другите неправилности работата ја преземаат институциите на системот, финансиската полиција и Јавното обвинителство.

„Ние како Влада, по извршениот увид, на кој нè упати директорот, констатиравме многу нејасни правни дејности поврзани со снимањето на сериjалот ‘Македонија’. За да ја заштитиме државата од натамошни штети, го прекинуваме спорниот договор, а случајот ќе го преземат институциите на системот. Крајниот рок до кој требало да се добие снимениот материјал е 4 септември 2017 година, но тој не е почитуван ниту, пак, до денес е доставен материјал за кој државата платила 68 милиони денари“, рече Бошњаковски.

Тозија се обиде хронолошки да го објасни овој скандал за кој вели е невиден во историјата на македонската продукција. Констатира дека, за жал, наместо на почеток на мандатот на јавноста да ѝ се обрати со убава вест, мора да го обелодени овој контроверзен проект кој многу ја оштетил државната каса.

„Уште по моето назначување на 16 август, веднаш по увидот во документацијата, констатирав многу неправилности и побарав вонреден инспекциски надзор. Пред сè, штетата е направена уште со склучување на договорот. Имено, одобрени се 4,6 милиони евра за проект за кој нема ниту сценарио ниту банкарска гаранција од продуцентот. Се сомневам дека токму за овој проект е направена адаптација на Законот за филмот бидејќи државата не може да даде повеќе од 62 милиона денари за филм, но ова е толкувано како некој друг аудиовизуелен производ“, рече Тозија.

Продуцентот Винко Грубишиќ, односно неговата „Јадран филм“, во Македонија отворил истоимена фирма, на чија адреса, по обидот на инспекцискиот надзор, е констатирано дека се наоѓа угостителски објект. По увидот во тековната состојба, за продуцентот е видно дека основниот влог на Друштвото за филмска и видеопродукција „Јадран филм“ ДООЕЛ Скопје изнесува 5.000 евра, што укажува на фактот дека Агенцијата не располага со доказ за обезбедување на доделените средства.

Да биде уште понејасно, средствата се уплатени 8 дена пред фирмата да биде регистрирана во Скопје.

„Воедно, укажуваме дека малку е необично на правно лице основано со странски капитал од само 5.000 евра да му се додели буџет од 4,6 милиони евра, најголем во историјата на македонската филмска и ТВ-продукција“.

Меѓу другото, за проектот е склучен анекс за измена и дополнување со одлука на Управен одбор од 26.10 2016 година, со кој се менува бројот на епизоди, односно од првично договорените 130, се намалува на 80 епизоди.

„Во текот на постапката за одобрение за намалување на бројот на епизоди, повеќекратно се повредуваат одредбите во Законот за филмската дејност и самиот договор за финансирање на проектот ‘Македонија’, со тоа што продуцентот првин побарал намалување на бројот на епизоди од сезона, а потоа по добивањето одобрување за намалување, ги доставил беспредметните сценарија спротивно на одредбите од предметниот договор.

„Со тоа е направена директна штета во буџетот на Република Македонија за износ од речиси 2 милиона евра“.

Пред два дена на социјалните мрежи се појави трејлер од серијата „Македонија“ за кој Тозија рече дека не го гледал и дека единствено важно е оти во Агенцијата не е доставена копија од договорените епизоди, а секој може што сака да става на „Јутјуб“.

Тој вели дека во двете средби што ги остварил со Грубишиќ, од кого побарал да ги почитува договорите, не видел никаква добра волја за дијалог, во кој Грубишиќ, освен лажни ветувања, не може да оствари ништо друго.

„Станува збор за човек што знае добро да манипулира и да ја извртува вистината. Сепак, документите се тие што ја потврдуваат вистината“, рече Тозија.

Крајниот епилог од оваа приказна се очекува кога Јавното обвинителство ќе го заврши предметот, а во меѓувреме средствата единствено може да се добијат од оние што ќе бидат на сметката на Грубишиќ.

„Макфакс“ првпат во медиумите ја отвори оваа приказна, а текстовите може да ги видите на следните линкови:

А. Василевска

(Видео) Владата реши: Последна клапа за серијата „Македонија“

 

 

 

Daily news

Демонстранти во Аргентина бараа да остане во сила законот против абортус

Објавено пред

Неколку стотини луѓе протестираа поради нацрт-закон за укинување на забраната за абортус во Аргентина.

На собирот организиран со слоган „За живот“ тие го осудија нацрт-законот што неодамна е поднесен во парламентот на разгледување.

„Оваа расправа не треба да се одржи бидејќи станува збор за избор помеѓу животот и смртта“, рекоа демонстрантите што носеа плакат „Легално или илегално, абортусот убива“.

Абортусот во Аргентина е дозволен само доколку бременоста е последица на силување или го загрозува животот на жената. Годишно во оваа земја умираат 100 жени поради компликации предизвикани од нелегален прекин на бременоста.

Надлежниот одбор на парламентот ќе расправа за предлог-законот на 20 март, а два месеца подоцна и пленумот. Засега не е извесно дали овој предлог-закон ќе биде усвоен.

Прикажи повеќе...

Daily news

Притворен 23-годишен маж за нападот во Виена

Објавено пред

Австриската полиција соопшти дека притворила 23-годишен маж, осомничен за нападот со нож во Виена, при што беа повредени четири лица.

Порпаролот на полицијата, Патрик Мајерхофер, соопшти дека осомничениот бил притворен набргу кога 20-годишен маж прободен со нож бил хоспитализиран со повреди опасни за живот. Полицијата и понатаму истражува дали истото лице го нападнало и тричленото семејство што синоќа беше избодено во центарот на Виена.

Службените лица не објавија детали за идентитетот на осомничениот.

Во полициското соопштение се наведува дека сите членови на семејството, 65-годишен маж, 56-годишна мајка и нивната 17 годишна ќерка, имаат повреди опасни по живот и се одведени во болница. Нивните имиња не се наведени.

Синоќа непознат напаѓач со нож нападна семејство, по што побегна, а за време на бегството повреди уште едно лице.

Прикажи повеќе...

Daily news

Летовите до Израел ќе поминуваат низ воздушниот простор на Саудиска Арабија

Објавено пред

Авион на „Ер Индија“ денеска леташе помеѓу Њу Делхи и Тел Авив во воздушниот простор на Саудиска Арабија, со што се стави крај на 70-годишната политика на Ријад.

Саудиска Арабија, која не го признава Израел, досега не дозволуваше меѓународни летови кон Израел во саудискиот воздушен простор, но промената на оваа политика може да биде знак на одмрзнување на односите меѓу Израел и кралството, со оглед на тоа што и двете земјите ја делат загриженоста за иранското влијание во регионот.

Во понеделникот израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека индиската авиокомпанија добила дозвола да прелета над Саудиска Арабија, но неговите зборови не беа првично потврдени ниту од Ријад ниту од седиштето на „Ер Индија“.

Новата воздушна линија заштедува околу два часа лет помеѓу Њу Делхи и Тел Авив, а авиокомпанијата планира да спроведува по неколку вакви летови неделно. Не е соопштено дали правото го добиле и други авиокомпании или тоа важи само за авиони на „Ер Индија“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија7 часа

Ротации во Владата – Дескоска оди во Правда, образованието ќе го води Арбр Адеми

Почнуваат ротациите и најавената мини-реконструција во Владата. Според последните информации, владејачките партии СДСМ и ДУИ ќе ги заменат министерствата кои...

Македонија13 часа

Во четврток нова средба за името со медијаторот Нимиц во Њујорк

Во четврток и петок ќе се одржи нова средба за името во Њујорк со медијаторот Метју Нимиц. Како што информира...

Македонија13 часа

Поради спор со името, ПСК „Чеплес“ четири години одбиван за членство во Федерацијата на планинари

Планинарскиот спортски клуб (ПСК) „Чеплес“ од Велес четири години се обидува да стане член на Федерацијата на планинарски спортови на...

Македонија15 часа

Шекеринска: Со Илинденска Македонија покажуваме дека ниту сме имале ниту ќе имаме територијални претензии

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска смета дека предлогот Република Илинденска Македонија е решение со кое сите од процесот...

Македонија18 часа

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница, му реплицираат од Владата на Ципрас

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност...

Македонија20 часа

Грчките политички лидери не го прифаќаат предлогот за решавање на спорот за името

Грчката влада соопшти дека предлогот за решавање на спорот околу името на Македонија треба да содржи географскa или временска одредница....

Македонија1 ден

(Видео) Иванов: Став за новиот предлог ќе изградам откако ќе го добијам на писмено

Се додека не добијам писмена достава за она што се разговарало на средбите помеѓу Македонија и Грција во врска со...

Македонија1 ден

(Видео) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа промена на името и Уставот

ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот од минатото дека нема да поддржи промена на Уставот и промена на уставното име, рече лидерот...

Македонија1 ден

(Видео) Република Илинденска Македонија е предлогот за името

По денешната лидерска средба премиерот, Зоран Заев, во изјава за медиумите обелодени дека предлогот за кој разговарале со неговиот грчки...

Македонија2 дена

(Видео) Угриновски по трет пат избран за претседател на Федерацијата на планинари

Јовица Угриновски попладнево по трет пат е избран за претседател на Федерацијата на планинари.  Тој беше единствен кандидат за оваа...

Македонија2 дена

Мицкоски: Да се обединиме против злото, а тоа е Зоран Заев

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги искористи сите алатки кои што му стојат на располагање да се бори против оваа ненародна власт и...

Македонија2 дена

Група граѓани со транспаренти и патриотски песни ги пречекуваат учесниците на лидерската средба

Група граѓани со транспаренти и пеејќи патриотски песни ги пречекуваат лидерите на партиите кои денеска попладне во Клубот на пратеници...

Свет2 дена

(Во живо) Кралската свадба на принцот Хари и Меган

Меган Маркл официјално ќе стане дел од британското кралско семејство. Церемонијата ќе се одржи напладне во Сент Џорџ капелата и...

Свет2 дена

(Видео) Сe е подготвено за спектакуларната кралска венчавка 

Камерите и фотоапаратите на светските медиуми викендов се свртени кон најголемиот настан за кралското семејство, венчавката на принцот Хари и...

Економија3 дена

(Видео) Тасева обвини дека проблемот во „Фени“ е поголем од оној во „Скопје 2014“, бара државните институции да го испитаат

Стечајната судијка на „Фени“ направила формална повреда на Законот за стечај оти не го отфрлила планот за реорганизација на комбинатот...

Култура3 дена

Петиција против пазарењето со културата – Не шуткајте нè во невидливи ќошиња

Интензивни реакции на социјалните мрежи по шпекулациите дека Владата преговара со Беса за ресорот култура. Оваа информација не ја потврдија...

Македонија3 дена

Грујевски и Бошкоски нема да бидат екстрадирани, одлучи Врховниот суд во Атина

Горан Грујевски и Никола Бошкоски нема да бидат екстрадирани во Македонија за да им се суди за децениското нелегално прислушување. Врховниот...

Македонија3 дена

Од Владата не коментираат за Република Илинденска Македонија

Република Илинденска Македонија неофицијално е последниот предлог за решение на спорот за името за кој вчера во Софија дискутирале премиерите...

Македонија3 дена

„Катимерини“: Името Илинденска Македонија е предлог на ФИРОМ

Името Илинденска Македонија (што означува два историски настана од 1903 и 1945 година), според информациите што доаѓаат од страна на...

Македонија3 дена

Јанушев: Итна лидерска средба за името, Заев да каже кои се опциите што ги договорил со Ципрас

Од ВМРО-ДПМНЕ соопштија дека изминатите денови неколкупати јавно побарале од премиерот Заев одржување лидерска средба во врска со името, но...

Досие