Контакт

Daily news

Пари за културен казан – од славење на оризот до свадба на чело со англиската кралица

Објавено пред

Силни реакции по објавувањето на годишната програма за култура. Негодувања, сомнителни одлуки, престрелки. Некои основани, некои не. Во историјата на независна Македонија и работата на сите министри за култура оваа програма никогаш не била идеално направена и секогаш имало незадоволни. Беше и ќе биде во функција да сервисира уметност, а власта да се фали.

Но, толку исвиркувања досега не добил никој, но не и затоа што програмата е толку скандалозна. Таа не е ниту подобра ниту полоша од онаа што сме навикнале да ја видиме. По принципот за секого по нешто, инцидентно има и издржани и квалитетни проекти. Буквално, препис да се задоволат апетитите на сите, и тоа од потребите на институциите до големите желби на досега неискажани уметници што првпат добиваат можност да работат. А да работат, сакаат сите, тоа е повеќе од јасно. Нов културен бран и култура за сите се заговараше на големо и, да, бранот нѐ поплави, а култура има баш за сите, речиси без никаков филтер.

Тоа што изненадува е чудното менаџирање на повиканите од Министерството на одговорите на поплаките од страна на незадоволните. Министерството за култура се декларира за отворено транспарентно и отчетно работење. И ова го почитува. Но, каква е разликата од претходната парадерка, која се појавуваше во јавност за да го соопшти главно она што е во нејзин интерес, и министер за култура што се оградува од сѐ и не објаснува ништо. Поточно, се иззема од одговорноста да каже што и да е. Комисиите биле независни во одлуките и ние треба да поверуваме дека критериумот на тројца луѓе пред чии прецизни очи ќе помине само тоа што е квалитетно или попластично кажано – повеќе од 1.000 ракописи во делот за издаваштво биле детално читани, се размислило за нив и насловите што добиле поддршка се токму тие што ја заслужуваат.

Кога во еден казан треба да минат проекти што се однесуваат на локални манифестации за ориз, свадба во Галичник, до големи театарски претстави, па манифестации на здруженија на граѓани, па проекти на заслужни фраери и фраерки, сликата изгледа вака.

Збунува и тоа што речиси сите добиле помалку отколку што побарале, дали е ова реална процена на потребните средства, дали тие што бараат се алчни или буџетот е празен?! Во маестралното дело на Бертолучи, „Нуеве ченто“, има сцена што кореспондира со барањето одговори и анализа на темава. По ослободувањето на локалното население, партизаните почнуваат со национализирање на имотот – гуски, овци, кој што има. Во сиот занес и сите ја слават слободата, но стоп-кадар и мајсторска гротеска – влетува жена што вреска: „Зошто баш мојата гуска да биде на сите?“ Така, сега слободата ја сакавме сите, се залагаме за еднаквост и праведност, ама кога тоа ќе удри во нашиот џеб, сликата се менува.

 

Да повториме за транспарентната работа на Министерството за култура и слободарскиот дух, да не очекуваат надлежните длабоко поклонување и црвен тепих, за неа се изборивме сите. Таа не е адут за да се провлекуваат грешки. Не е во ред за двајца театарски режисери да се одлее осмина од буџетот за театар, без оглед колку се тие добри, не е во ред издавачки проекти од пониска класа на неафирмирани издавачи да добијат национална поддршка само затоа што етничката статистика така налага, не е во ред процената дека приватен музички менаџер што работи пазарно е поважен од рок-енциклопедија, не е во ред кумановскиот театар да биде дискриминиран, барем половина од списанијата што се печатат со наши пари никој не ги видел, освен некои фиоки во институционални канцеларии. Локалните, пак, манифестации, како онаа за славење на оризот или некој сличен настан, се утврдило како пракса од минатото и тоа е сосема друга приказна.

Да, паѓаат покривите на барокните зданија и ова треба да се реши, пустош остана по квазикултурната политика. Тешко се санираат последиците од 11-годишното продавање ветар и магла, од кое се изродија клиенти и идолопоклоници на минатата власт. Но, оправдувања нема. Или ќе се почне со видливи оперативни резултати кои може да нѐ чинат и неколку хируршки интервенции, па реформите ќе бидат системски и ќе бидат многу бргу видливи или шоуто ќе продолжи – некои аутоф-гејм, некои ин.

Па, умно и креативно решение е да се основа агенција за книга, умно е да тргнат хибридните проекти во нова интердисциплинарна дејност, ама никако не е умно министерски службеници да се однесуваат како правни застапници, да ги замолчуваат оние што негодуваат со делумни или никакви објаснувања. Кој признава пола му се простува. Така, нека се каже како поминал проектот со детето што пее милитантни фолклорни песни, како фантомски здруженија ќе прават поетски манифестации. А по признанието, чекаме предлог за решение. Распределбата на проектите по принципот две третини за македонски и една третина за албански проекти на никој нема да му донесе ништо добро иако се порамнува со општиот политички амбиент. И не мачкајте очи дека нема заслужни уметници, нови миленици, маркетиншки пазарења и слично зашто шарената фасада на влезната врата треба да биде потсетник што не сакаме да ни се случи повторно. Сѐ се гледа, нели, на ваша и наша огромна радост?!

Ана Василевска

Daily news

Димитров бара мудрост и нерви пред средбата со Коѕијас

Објавено пред

„Пуштајте ми ве молам мудрост и нерви“ напиша министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на својот фејсбук-профил пред да отпатува за Њујорк, каде што треба да се сретне со неговиот грчки колега Никос Коѕијас. Преговорите продолжуваат со посредство на медијаторот Метју Нимиц, а средбите се најавени за в четврток и в петок.

Коѕијас, пак, кој од вчера е во Вашингтон, веќе се сретна со американскиот државен секретар Мајк Помпео и индиректно потврди дека Атина не размислува за последниот предлог – Република Илинденска Македонија.

„Ние ја поддржуваме потребата да прифатиме едно од имињата што ги предложи Нимиц. Не се согласуваме, како што знаете, со петтото име од неговите предлози (Република Македонија (Скопје)) и одиме напред кон усвојување на еден стратегиски план за пријателска соработка со оваа земја во иднина, со нејзиното ново име“, изјавил Коѕијас.

Од друга страна, пак, премиерот Заев вчера изјави дека предлогот Република Илинденска Македонија не отпаѓа и побара грчаата страна уште еднаш да размисли.

– Тие информираа дека не пости парламентарно мнозинство за оваа работа, но се надевам дека преспиваат и добро размислуваат. Илинденското востание нема територијални претензии. За нас е важно зашто ова име го јакне идентитетот, а Грција добива одредница и уставни промен. Ова е вин-вин ситуација. Очекувам длабински да се разгледаат работите, да му дадеме шанса на овој предлог кој верувам дека е решение за 25-годишниот спор, рече Заев.

Прикажи повеќе...

Daily news

Демонстранти во Аргентина бараа да остане во сила законот против абортус

Објавено пред

Неколку стотини луѓе протестираа поради нацрт-закон за укинување на забраната за абортус во Аргентина.

На собирот организиран со слоган „За живот“ тие го осудија нацрт-законот што неодамна е поднесен во парламентот на разгледување.

„Оваа расправа не треба да се одржи бидејќи станува збор за избор помеѓу животот и смртта“, рекоа демонстрантите што носеа плакат „Легално или илегално, абортусот убива“.

Абортусот во Аргентина е дозволен само доколку бременоста е последица на силување или го загрозува животот на жената. Годишно во оваа земја умираат 100 жени поради компликации предизвикани од нелегален прекин на бременоста.

Надлежниот одбор на парламентот ќе расправа за предлог-законот на 20 март, а два месеца подоцна и пленумот. Засега не е извесно дали овој предлог-закон ќе биде усвоен.

Прикажи повеќе...

Daily news

Притворен 23-годишен маж за нападот во Виена

Објавено пред

Австриската полиција соопшти дека притворила 23-годишен маж, осомничен за нападот со нож во Виена, при што беа повредени четири лица.

Порпаролот на полицијата, Патрик Мајерхофер, соопшти дека осомничениот бил притворен набргу кога 20-годишен маж прободен со нож бил хоспитализиран со повреди опасни за живот. Полицијата и понатаму истражува дали истото лице го нападнало и тричленото семејство што синоќа беше избодено во центарот на Виена.

Службените лица не објавија детали за идентитетот на осомничениот.

Во полициското соопштение се наведува дека сите членови на семејството, 65-годишен маж, 56-годишна мајка и нивната 17 годишна ќерка, имаат повреди опасни по живот и се одведени во болница. Нивните имиња не се наведени.

Синоќа непознат напаѓач со нож нападна семејство, по што побегна, а за време на бегството повреди уште едно лице.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија21 минута

(Видео) Поповски: Немам алтернативна држава, не размислувам за бегство

Немам алтернативна држава, не размислувам да бегам, рече Ѓоко Поповски, поранешен помошник-министер во МВР, откако судот го осуди на 9...

Македонија49 минути

(Видео) Ѓоко Поповски осуден на 9 години затвор за незаконска набавка на возила во МВР

Поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, е осуден на 9 години затворска казна за случајот „Триста“ за незаконска набавка на...

Македонија1 час

Во живо: Пресуда за „Триста“ за Ѓоко Поповски

Пресуда за поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, за случајот „Триста“ во кој е обвинет за незаконска набавка на полициски...

Македонија2 часа

Штетата е 75% од месечната плата на обвинителката Фетаи, рече Бедредин Ибраими

Поранешниот член на ДИК, Бедредин Ибраими, во воведните зборови за предметот „Титаник 2″, рече дека наводната штета во предметот е...

Daily news3 часа

Димитров бара мудрост и нерви пред средбата со Коѕијас

„Пуштајте ми ве молам мудрост и нерви“ напиша министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на својот фејсбук-профил пред да отпатува...

Забава4 часа

Кралското семејство ги објави официјалните фотографии од принцот Хари и Меган

Кралското семејство ги објави официјалните фотографии од принцот Хари и Маган Маркл по нивната свадба што се одржа во саботата,...

Вести4 часа

Почина една од трите преживеани патнички во авионската несреќа на Куба

Почина една од трите преживеани патнички во авионската несреќа што се случи минатата недела на Куба. Со ова, бројот на...

Македонија4 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Вчерашната судска пресуда е неправда

Пресудата за ослободување на Зоран Заев од секаква вина за случајот „Поткуп“ е црн ден за македонското судство. Таа покажа...

Македонија5 часа

Пресуда за „Триста“ за Ѓоко Поповски

Поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски, денеска во кривичниот суд во Скопје ќе ја чуе пресудата за случајот „Триста“ во...

Македонија23 часа

ВМРО-ДПМНЕ: Заев е амнестиран вторпат, пресудата за „Поткуп“ не нè изненади

Зоран Заев пред малку вторпат е амнестиран политичар за очигледен криминал. Зоран Заев повторно избега од соочување со правдата и...

Економија23 часа

Анита Ангеловска-Бежоска е нов гувернер на Народната банка

Собранието денеска ја избра Анита Ангеловска- Бежоска за нов гувернер на Народната банка, на местото на Димитар Богов, кому му...

Македонија1 ден

(Видео) Заев не се откажува од предлогот Република Илинденска Македонија

Предлогот Република Илинденска Македонија не отпаѓа, изјави премиерот Зоран Заев во изјава пред судот по ослободителната пресуда за случајот „Поткуп“....

Македонија1 ден

(Видео) Емини: Нема простор за паника од министерот за култура на Беса

Од сите албански партии, Беса најмногу заслужува да биде дел од Владата. Политичките партии, граѓаните и невладините организации немаат потреба...

Македонија1 ден

(Видео) Ослободителна пресуда за Заев во случајот „Поткуп“

Кривичниот суд донесе ослободителна пресуда за премиерот Зоран Заев во случајот „Поткуп“. Според пресудата, која јавно ја прочита судијата Дарко...

Македонија1 ден

(Видео) Заев доби кривична пријава за загрозување уставен поредок

Партијата „Левица“ денеска во Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против премиерот Зоран Заев за нарушување на уставниот поредок на...

Македонија1 ден

В четврток нова рунда преговори за името во Њујорк

В четврток и в петок ќе се одржи нова средба за името во Њујорк со медијаторот Метју Нимиц. Како што...

Свет1 ден

Победа на Мадуро на претседателските избори во Венецуела, опозицијата ги негира резултатите

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, извојува нов шестгодишен мандат, по вчерашната победа на претседателските избори во земјата. Изборите ги одбележа...

Македонија2 дена

Планинар од Македонија почина на Хималаите

Македонскиот планинар Георги Петков (63) од Гевгелија починал денеска од срцев удар на Хималаите, додека се искачувал на највисокиот врв...

Македонија2 дена

Ротации во Владата – Дескоска оди во Правда, образованието ќе го води Арбр Адеми

Почнуваат ротациите и најавената мини-реконструција во Владата. Според последните информации, владејачките партии СДСМ и ДУИ ќе ги заменат министерствата кои...

Македонија2 дена

Поради спор со името, ПСК „Чеплес“ четири години одбиван за членство во Федерацијата на планинари

Планинарскиот спортски клуб (ПСК) „Чеплес“ од Велес четири години се обидува да стане член на Федерацијата на планинарски спортови на...

Досие