Контакт

Daily news

Поранешниот уредник на МРТ, Ратајковски, ја рецензирал „Македонија“

Објавено пред

Во новата епизода на скандалот „Македонија“ се појавуваат и други актери што придонеле за „успешност“ на проектот, кој државата требаше да ја чини 4,6 милиони евра, но до овој момент ја оштети 1,2 милион евра, кои иако дадени за првата сезона од серијата, од неа има само трејлер што беше објавен на социјалните мрежи. „Макфакс“ и натаму ја истражува вистината, поточно зошто е одобрен овој милионски проект и досега нема производ за кој е платено и каде завршиле средствата. Што се однесува до трејлерот, ниту од него не е доставена копија во Агенцијата за филм, иако таа го платила. Колку за потсетување, проектот е одобрен во Агенцијата за филм пред две години како проект од национален интерес, што законот го дозволува бидејќи е наведено дека тоа е проект што ја афирмира македонската историја. За него потпишала поранешната директорка Мими Ѓоргоска-Илевска, а преку барање за информации од јавен карактер „Макфакс“ дознава дека за серијата решавал Управниот одбор во состав Ивана Николиќ, претседател, Дејан Димески и Стојанчо Радичевски. На потпишувањето не присуствувале Марија Власева и Братислав Димитров, но биле дел од него.

Како официјални рецензенти на сценариото (кое, како што беше објавено, го нема) се потпишани Петар Волнаровски, инаку вработен во Кинотеката, и поранешниот главен и одговорен уредник на МРТ, Диме Ратајковски. Финансиски советник на директорката бил продуцентот Дејан Илиев. Како што неофицијално дознавме, за делови од итните снимања што се одвивале минатите два месеца се користел сервисот на продуцентските куќи на Илиев, но продуцентот ни изјави дека тоа не е точно и дека нема никаква соработка на овој проект.

Иако според законот Ратајковски во својство на извршувач на функција во МРТ да биде рецензент на серија што би требало подоцна да биде пркажувана на јавниот сервис не прави злоупотреба на службена должност, сепак, нејасно е според кој критериум се избрани со Волнаровски како компетентни за рецензирање текстови со историски карактер. Серијата написи на „Макфакс“, кои беа објавени во период од 4 месеци, а се однесуваа на најголемот скандал во филмските проекти досега кај нас, играната серија „Македонија“, минатава недела добија епилог со ставот на Владата и сите релевантни институции на системот. Во оспорениот проект се прекршени најмалку половина од одредбите на Законот за филмот, а за дадените пари, за кои најдоцна до 4 септември требало да биде доставен производ и сè што е сродно на ова, истражуваат Обвинителството и Финансиската полиција.

Во меѓувреме продуцентот Винко Грубишиќ од „Јадран филм“ за неуспешноста, поточно за прекинот на серијата, како главен виновник го посочува директорот на Агенцијата за филм, Горјан Тозија, кој со оваа институција раководи од август годинава. Аргументите на Грубишиќ не објаснуваат зошто досега нема ништо од серијата и покрај тоа што веќе еднаш динамиката на снимањето била изменета и добил уште една поволност – наместо 130 епизоди за колку што било договорено, да испорача 80. Тој не објаснува каде се потрошени средствата и ако воопшто снимал, каде и со кого снимал и други детали што би биле релеватни за појасна слика во јавноста. Во неговите објаснувања, за кои како доказ приложува дописи од е-поштата и една заедника фотографија со Тозија, се обидува да докаже дека наспроти неговата добра волја, да го продолжи договорот, Тозија не му дозволил и му барал рекет, односно му ја одбил банкарската гаранција што тој му ја нуди по пробивањето на сите рокови што стојат во договорот, односно која требало да биде обезбедена на самиот почеток на договорот.

„Отворени сме за соработка и ќе ги доставиме сите документи и информации поврзани со нашата работа. Горјан Тозија на пресот кажа дека Јавното обвинителство повело постапка за криминал во целиот проект и свесно ја манипулира јавноста за целиот случај, што покажува на неговата личност и намера во целост. Ние, за разлика од Тозија, немаме што да криеме и ќе соработуваме со надлежните институции и ќе ги дадеме на располагање сите информации. Ја поздравуваме предистражната постапка имајќи предвид дека немаме што да криеме и сме постапувале во согласност со законот“, се вели во реакцијата на главниот продуцент на серијата „Македонија“.

А. Василевска

Daily news

Димитров бара мудрост и нерви пред средбата со Коѕијас

Објавено пред

„Пуштајте ми ве молам мудрост и нерви“ напиша министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на својот фејсбук-профил пред да отпатува за Њујорк, каде што треба да се сретне со неговиот грчки колега Никос Коѕијас. Преговорите продолжуваат со посредство на медијаторот Метју Нимиц, а средбите се најавени за в четврток и в петок.

Коѕијас, пак, кој од вчера е во Вашингтон, веќе се сретна со американскиот државен секретар Мајк Помпео и индиректно потврди дека Атина не размислува за последниот предлог – Република Илинденска Македонија.

„Ние ја поддржуваме потребата да прифатиме едно од имињата што ги предложи Нимиц. Не се согласуваме, како што знаете, со петтото име од неговите предлози (Република Македонија (Скопје)) и одиме напред кон усвојување на еден стратегиски план за пријателска соработка со оваа земја во иднина, со нејзиното ново име“, изјавил Коѕијас.

Од друга страна, пак, премиерот Заев вчера изјави дека предлогот Република Илинденска Македонија не отпаѓа и побара грчаата страна уште еднаш да размисли.

– Тие информираа дека не пости парламентарно мнозинство за оваа работа, но се надевам дека преспиваат и добро размислуваат. Илинденското востание нема територијални претензии. За нас е важно зашто ова име го јакне идентитетот, а Грција добива одредница и уставни промен. Ова е вин-вин ситуација. Очекувам длабински да се разгледаат работите, да му дадеме шанса на овој предлог кој верувам дека е решение за 25-годишниот спор, рече Заев.

Прикажи повеќе...

Daily news

Демонстранти во Аргентина бараа да остане во сила законот против абортус

Објавено пред

Неколку стотини луѓе протестираа поради нацрт-закон за укинување на забраната за абортус во Аргентина.

На собирот организиран со слоган „За живот“ тие го осудија нацрт-законот што неодамна е поднесен во парламентот на разгледување.

„Оваа расправа не треба да се одржи бидејќи станува збор за избор помеѓу животот и смртта“, рекоа демонстрантите што носеа плакат „Легално или илегално, абортусот убива“.

Абортусот во Аргентина е дозволен само доколку бременоста е последица на силување или го загрозува животот на жената. Годишно во оваа земја умираат 100 жени поради компликации предизвикани од нелегален прекин на бременоста.

Надлежниот одбор на парламентот ќе расправа за предлог-законот на 20 март, а два месеца подоцна и пленумот. Засега не е извесно дали овој предлог-закон ќе биде усвоен.

Прикажи повеќе...

Daily news

Притворен 23-годишен маж за нападот во Виена

Објавено пред

Австриската полиција соопшти дека притворила 23-годишен маж, осомничен за нападот со нож во Виена, при што беа повредени четири лица.

Порпаролот на полицијата, Патрик Мајерхофер, соопшти дека осомничениот бил притворен набргу кога 20-годишен маж прободен со нож бил хоспитализиран со повреди опасни за живот. Полицијата и понатаму истражува дали истото лице го нападнало и тричленото семејство што синоќа беше избодено во центарот на Виена.

Службените лица не објавија детали за идентитетот на осомничениот.

Во полициското соопштение се наведува дека сите членови на семејството, 65-годишен маж, 56-годишна мајка и нивната 17 годишна ќерка, имаат повреди опасни по живот и се одведени во болница. Нивните имиња не се наведени.

Синоќа непознат напаѓач со нож нападна семејство, по што побегна, а за време на бегството повреди уште едно лице.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 минути

Заев на аудиенција кај папата Франциско

Премиерот Зоран Заев и придружната владина делегација денеска ќе присуствуваат на аудиенција кај папата Франциско во апостолската палата во Ватикан....

Свет17 часа

Трамп го откажа состанокот со Ким

Претседателот на САД, Доналд Трамп ја откажа средбата со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, планирана за на 12 јуни, соопшти Белата...

Македонија17 часа

(Видео) Заев и Борисов на заедничко чествување на Свети Кирил во Рим

Премиерот Зоран Заев, во придружба на сопругата и на владината делегација  денеска, во рамките на посетата на Република Италија и...

Топ19 часа

Ракометар на „Металург“ нападнат по синоќешниот натпревар

Дваесет и двегодишниот ракометар на „Металург“, Ф.К. од Битола бил нападнат синоќа по завршувањето на ракометниот натпревар помеѓу неговиот тим и...

Свет21 час

„Имате 48 часа да ги напуштите САД“ – Америка протера двајца венецуелски дипломати

САД наредиja протерување на двајца венецуелски дипломати, како одговор на одлуката на претседателот на Венецуела, Николас Мадуро да протера двајца...

Македонија21 час

20 години затвор му се закануваат на Груевски со останатите 4 обвиненија

Доколку експремиерот, Никола Груевски, биде осуден за останатите 4 обвиненија кои му ги поднесе СЈО, може да добие максимална казна...

Македонија21 час

Истрагата за убиениот словачки новинар води до Албанци од Македонија

Истрагата за убиството на словачкиот новинар Јан Кучијак и неговата свршеница ги донела истражителите до албански бизнисмени од Македонија, кои...

Македонија24 часа

Нова рунда преговори за името во Њујорк

Денеска и утре министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас ќе се одржат нова...

Топ24 часа

Во тешка сообраќајка во Штип загина 21-годишна девојка

Во тешка сообраќајка во Штип, утрово животот го загуби двесет и едногодишна девојка од Свети Николе. Сообраќајката се случила на...

Македонија1 ден

Денеска дожд и грмежи, од утре потопло време

Времето денеска ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Локално се очекуваат пообилни...

Македонија1 ден

ЈСП со изменет возен ред поради двата празника

Денеска и утре возниот ред на автобусите од јавниот превоз ќе биде изменет поради двата празника, 24 Мај – Денот...

Македонија1 ден

Њујорк: Димитров разговараше со Гутереш за спорот со името

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денес во Њујорк, оствари средба со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш. Како...

Вести2 дена

Помпео: Северна Кореја сака економска помош и безбедносни гаранции

Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун, јасно им рече на Американците дека за возврат за денуклеаризацијата сака економска помош и...

Македонија2 дена

Иванов очекува да го добие предлогот за името написмено

Претседателот Ѓорге Иванов на средбата со Метју Палмер, заменик на помошник-секретарот во Стејт департментот на САД, уште еднаш ја истакна потребата...

Македонија2 дена

Груевски се огласи по пресудата: Доаѓаат подобри времиња

Главата горе, горди мои Македонци и горди граѓани на Македонија, доаѓаат подобри времиња, порача експремиерот Никола Груевски, кој денеска беше...

Економија2 дена

„Фени“ да се продава на јавна лицитација, побара бугарски „Минстрој“

Запирање на стечајот на „Фени“, впаричување на имотот и јавна лицитација за избор на компанија што ќе стопанисува со комбинатот,...

Македонија2 дена

(Видео) Николоски мисли дека Груевски е во Скопје, но не кажа зошто не се појавил во судот

Mислам дека Груевски е во Скопје, но за причините зошто не беше во судот на изрекување на пресудата, одговорија од...

Македонија2 дена

(Видео) Ќе горите живи, нема да излезете од судот, извикуваа демонстрантите пред кривичен суд

Пцости, клетви и закани до судиите упатуваат насобраните луѓе пред кривичниот суд, реагираат по изречената пресуда затвор за експремиерот Никола...

Македонија2 дена

(Видео) Никола Груевски осуден на 2 години затвор за „мерцедесот“

Падна првата пресуда за поранешниот премиер Никола Груевски, кој е осуден на две години затвор за случајот „Тенк“, односно набавката...

Македонија2 дена

„Убивме човек”, го читаше судијата повлечениот исказ на Хаки Азири за „Монструм”

Над 2 часа трае рочиштето на кое петтообвинетиот во „Монструм“, Хаки Азири говореше што правел на критичниот ден кога се...

Досие