Контакт

Daily news

По истото сценарио како за „Македонија“ раскинат договорот на Грубишиќ за „Гричка вјештица“

Објавено пред

Додека случајот со играната серија „Македонија“ чека законска разврска по завршувањето на предистражната постапка на Јавното обвинителство и истрагата на Финансиската полиција за трагата на парите што се одлеани, а производот го нема, во хрватскиот портал „Индекс“ вчера осамна инфорамција за уште едно раскинување на договор со продукцијата „Јадран филм“ и Винко Грубишиќ. Речиси по истото сценарио, како што пишува порталот, од снимањето на помпезно најавуваната серија „Гричка вјештица, која требала да се прикажува на Хрватската национална телевизија, нема да има ништо. Договорот, како што велат, е раскинат на 6  ноември годинава поради неисполнување на обврските од договорот.

„Потсетувме, пред една година, два дена пред да престане да ја врши функцијата директорот на ХТВ, Синиша Ковачиќ потпишал вонсудски договор со „Јадран филм“ според кој, со 9,6 милиони куни, односно 1,6 милион куни од епизода, мора да се финансира екранизацијата на романот на писателката Марија Јуриќ Загорка, „Гричка вјештица“, пишува „Индекс“, кој се повикува на информациите што прв ги објавил, а се однесувале на предупредување од штетноста на договорот.

Управниот одбор на ХТВ во јуни годинава бил загрижен од резултатите на надзорот за вонсудскиот договор со „Јадран филм“ и целата документација е предадена на Државното обвинителство на Хрватска.

Во потрага по вистината „Макфакс“ побара потврда за овие обвиненија на хрватското обвинителство и очекуваме официјален одговор.

Инаку, по владината одлука за прекинување на договорот со „Јадран филм“ за 4,6 милиони евра, од кои на продукцијата ѝ се префрлени 1,2 милион евра, и деталите што ги изнесе директорот на Агенцијата за филм, Горјан Тозија, до македонските медиуми во континуитет стигнуваат соопштенија од „Јадран фим“ со контраргументи и лични престрелки со Тозија.

Осамна и трејлер од серијата „Македонија“ и една сцена од 40 секунди, од која јавноста треба да добие впечаток дека поради исмејување на актулениот директор на Агенцијата за филм, серијата била забранета.

Банкарската гаранција за која Грубишиќ зборува во соопштенијата дека ја понудил е нејасна бидејќи таа, според Законот за филмот, требало да ја има на самиот почеток на потпишувањето на договорот.

Исто така, нејасно е зошто Грубишиќ топката ја префрла за незаконско прекинување на договорот затоа што во Агенцијата за филм оваа одлука е донесена без Управниот одбор бидејќи оваа одлука беше донесена од Владата по вонредниот инспекциски надзор на надлежните институции.

Материјал од серијата, поточно од нејзината прва сезона, не е донесен во Агенцијата за филм до договорениот датум 4 септември, а Грубишиќ тврди дека епизоди има. Како доказ тој најавува дека веројатно на јавноста ќе ѝ биде пласирани, како што тоа веќе беше со трејлерот, и сцената од 40 секунди преку каналот „Јутјуб“. Сега се отвора прашањето дали тој материјал се снима во моментот по некое ново сценарио или е во прашање нешто трето.

Порталот „Индекс“ исто така наведува и недоразбирања за сценариото на „Гричка вјештица“, односно дека било побарана промена, како и незаконитости за договорите за дополнителни средства за серијата.

Редакцијата на „Макфакс“ продолжува да ја истражува вистината и очекува информаци од надлежните институции. (А.В)

Daily news

Демонстранти во Аргентина бараа да остане во сила законот против абортус

Објавено пред

Неколку стотини луѓе протестираа поради нацрт-закон за укинување на забраната за абортус во Аргентина.

На собирот организиран со слоган „За живот“ тие го осудија нацрт-законот што неодамна е поднесен во парламентот на разгледување.

„Оваа расправа не треба да се одржи бидејќи станува збор за избор помеѓу животот и смртта“, рекоа демонстрантите што носеа плакат „Легално или илегално, абортусот убива“.

Абортусот во Аргентина е дозволен само доколку бременоста е последица на силување или го загрозува животот на жената. Годишно во оваа земја умираат 100 жени поради компликации предизвикани од нелегален прекин на бременоста.

Надлежниот одбор на парламентот ќе расправа за предлог-законот на 20 март, а два месеца подоцна и пленумот. Засега не е извесно дали овој предлог-закон ќе биде усвоен.

Прикажи повеќе...

Daily news

Притворен 23-годишен маж за нападот во Виена

Објавено пред

Австриската полиција соопшти дека притворила 23-годишен маж, осомничен за нападот со нож во Виена, при што беа повредени четири лица.

Порпаролот на полицијата, Патрик Мајерхофер, соопшти дека осомничениот бил притворен набргу кога 20-годишен маж прободен со нож бил хоспитализиран со повреди опасни за живот. Полицијата и понатаму истражува дали истото лице го нападнало и тричленото семејство што синоќа беше избодено во центарот на Виена.

Службените лица не објавија детали за идентитетот на осомничениот.

Во полициското соопштение се наведува дека сите членови на семејството, 65-годишен маж, 56-годишна мајка и нивната 17 годишна ќерка, имаат повреди опасни по живот и се одведени во болница. Нивните имиња не се наведени.

Синоќа непознат напаѓач со нож нападна семејство, по што побегна, а за време на бегството повреди уште едно лице.

Прикажи повеќе...

Daily news

Летовите до Израел ќе поминуваат низ воздушниот простор на Саудиска Арабија

Објавено пред

Авион на „Ер Индија“ денеска леташе помеѓу Њу Делхи и Тел Авив во воздушниот простор на Саудиска Арабија, со што се стави крај на 70-годишната политика на Ријад.

Саудиска Арабија, која не го признава Израел, досега не дозволуваше меѓународни летови кон Израел во саудискиот воздушен простор, но промената на оваа политика може да биде знак на одмрзнување на односите меѓу Израел и кралството, со оглед на тоа што и двете земјите ја делат загриженоста за иранското влијание во регионот.

Во понеделникот израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека индиската авиокомпанија добила дозвола да прелета над Саудиска Арабија, но неговите зборови не беа првично потврдени ниту од Ријад ниту од седиштето на „Ер Индија“.

Новата воздушна линија заштедува околу два часа лет помеѓу Њу Делхи и Тел Авив, а авиокомпанијата планира да спроведува по неколку вакви летови неделно. Не е соопштено дали правото го добиле и други авиокомпании или тоа важи само за авиони на „Ер Индија“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија17 минути

Заев не се откажува од предлогот Република Илинденска Македонија

Предлогот Република Илинденска Македонија не отпаѓа, изјави премиерот Зоран Заев во изјава пред судот по ослободителната пресуда за случајот „Поткуп“....

Македонија30 минути

Емини: Нема простор за паника од министерот за култура на Движењето Беса

Од сите албански партии, Беса најмногу заслужува да биде дел од Владата. Политичките партии, граѓаните и невладините организации немаат потреба...

Македонија49 минути

(Видео) Ослободителна пресуда за Заев во случајот „Поткуп“

Кривичниот суд донесе ослободителна пресуда за премиерот Зоран Заев во случајот „Поткуп“. Според пресудата, Обвинителството не успеало да докаже дека...

Македонија2 часа

(Видео) Заев доби кривична пријава за загрозување уставен поредок

Партијата „Левица“ денеска во Основното јавно обвинителство поднесе кривична пријава против премиерот Зоран Заев за нарушување на уставниот поредок на...

Македонија3 часа

В четврток нова рунда преговори за името во Њујорк

В четврток и в петок ќе се одржи нова средба за името во Њујорк со медијаторот Метју Нимиц. Како што...

Свет4 часа

Победа на Мадуро на претседателските избори во Венецуела, опозицијата ги негира резултатите

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро, извојува нов шестгодишен мандат, по вчерашната победа на претседателските избори во земјата. Изборите ги одбележа...

Македонија14 часа

Планинар од Македонија почина на Хималаите

Македонскиот планинар Георги Петков (63) од Гевгелија починал денеска од срцев удар на Хималаите, додека се искачувал на највисокиот врв...

Македонија15 часа

Ротации во Владата – Дескоска оди во Правда, образованието ќе го води Арбр Адеми

Почнуваат ротациите и најавената мини-реконструција во Владата. Според последните информации, владејачките партии СДСМ и ДУИ ќе ги заменат министерствата кои...

Македонија21 час

Поради спор со името, ПСК „Чеплес“ четири години одбиван за членство во Федерацијата на планинари

Планинарскиот спортски клуб (ПСК) „Чеплес“ од Велес четири години се обидува да стане член на Федерацијата на планинарски спортови на...

Македонија23 часа

Шекеринска: Со Илинденска Македонија покажуваме дека ниту сме имале ниту ќе имаме територијални претензии

Вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска смета дека предлогот Република Илинденска Македонија е решение со кое сите од процесот...

Македонија1 ден

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница, му реплицираат од Владата на Ципрас

Република Илинденска Македонија е име со временска одредница кое се повикува на конкретни датуми од минатото и е реална можност...

Македонија1 ден

Грчките политички лидери не го прифаќаат предлогот за решавање на спорот за името

Грчката влада соопшти дека предлогот за решавање на спорот околу името на Македонија треба да содржи географскa или временска одредница....

Македонија2 дена

(Видео) Иванов: Став за новиот предлог ќе изградам откако ќе го добијам на писмено

Се додека не добијам писмена достава за она што се разговарало на средбите помеѓу Македонија и Грција во врска со...

Македонија2 дена

(Видео) Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ не прифаќа промена на името и Уставот

ВМРО-ДПМНЕ останува на ставот од минатото дека нема да поддржи промена на Уставот и промена на уставното име, рече лидерот...

Македонија2 дена

(Видео) Република Илинденска Македонија е предлогот за името

По денешната лидерска средба премиерот, Зоран Заев, во изјава за медиумите обелодени дека предлогот за кој разговарале со неговиот грчки...

Македонија2 дена

(Видео) Угриновски по трет пат избран за претседател на Федерацијата на планинари

Јовица Угриновски попладнево по трет пат е избран за претседател на Федерацијата на планинари.  Тој беше единствен кандидат за оваа...

Македонија2 дена

Мицкоски: Да се обединиме против злото, а тоа е Зоран Заев

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги искористи сите алатки кои што му стојат на располагање да се бори против оваа ненародна власт и...

Македонија2 дена

Група граѓани со транспаренти и патриотски песни ги пречекуваат учесниците на лидерската средба

Група граѓани со транспаренти и пеејќи патриотски песни ги пречекуваат лидерите на партиите кои денеска попладне во Клубот на пратеници...

Свет2 дена

(Во живо) Кралската свадба на принцот Хари и Меган

Меган Маркл официјално ќе стане дел од британското кралско семејство. Церемонијата ќе се одржи напладне во Сент Џорџ капелата и...

Свет2 дена

(Видео) Сe е подготвено за спектакуларната кралска венчавка 

Камерите и фотоапаратите на светските медиуми викендов се свртени кон најголемиот настан за кралското семејство, венчавката на принцот Хари и...

Досие