Контакт

Daily news

Проблеми со косата за време на бременоста и по породувањето

Објавено пред

Косата е украс на секоја жена, а исклучок не е бремената жена и младата мајка. Иако повеќето бремени жени и млади мајки ќе речат дека се грижеле за својата коса дури и повеќе од порано, сепак ќе искусат проретчување и истенчување на косата кое се доживува како едно загрижувачко искуство. Некои жени ќе раскажат дека состојбата на нивната коса се подобрила за време на бременоста а некои дека таа се влошила. Кај поголем процент на жени таканаречениот телоген дефлувиум или ексцесивно губење на коса се случува еден до 6 месеци после породувањето.

dobivaj vesti na viber

Губење на косата за време на бременоста
За време на бременоста постои зголемено ниво на естрогени хормони. Естрогените хормони ја одржуваат косата во фаза на раст и стимулираат нова продукција на влакна. Тоа е причината што повеќето жени имаат погуста, посјајна и поцврста коса во овој период. Но ете некои трудници нема да го имаат тоа задоволство да искусат прекрасна коса за време на бременоста. Но тоа е исто нормално, иако не е вообичаено. Ако сепак проретчувањето на косата Ве загрижува, посетете дерматолог, можеби со внесување на правилна комбинација на витамини и минерали ќе се стабилизира состојбата.

Губење на косата после породување
Најчесто проретчување на косата се случува во првите шест месеци од породувањето. Ова е резултат на смалување на нивото на хормони кои се враќаат на нормално ниво, а со тоа и хормонски стимулираниот раст, одмносно стимулираните влакна отпаѓаат и косата се враќа во состојба како пред бремноста. Во најголем број случаи таа се номализира во следните 6-12 месеци. Сепак состојбата може да биде алармантна за младата мајка бидејќи може да почне поинтезивно да опаѓа односно да предизвика поголеми полиња без коса и чешање на кожата на скалпот. Во тој случај дерматологот треба да препорача безбеден третман за младата доилка кој би помогнал во поттикнување на нов раст на влакна.

Други причини кои го потенцират овој проблем?
Сите други причини непосредно пред или после бременоста може да го потенцираат проблемот со паѓањето на косата. На пример прекин на пилули за контрацепција, абортус или несакан прекин на бременост, хормонски дизбаланс. Сите овие состојби се јавуваат поради промена на естрогениот хормон во организмот и каде што ќе треба да се прима хормонска терапија препишана од специјалист гинеколог.

Има ли место за паника?
Состојбата на проретчување на коса секако не е пријатна но нема место за паника. Во голем број на случаи после неколку месеци состојбата се нормализира односно престанува опаѓањето и проретчувањето на косата. Ако мислите дека не можете да се справите со тоа посетете дерматолог. Дерматологот ќе Ви препорача да направите контрола на крвната слика. Ако имате недостаток на железо тоа е јака причина за една ваква состојба и во бременост и после породување и секако ќе Ви биде препорачана соодветна доза на препарати со железо. Неопходно е потребно да се испита и функцијата на тиреоидната жлезда па ако има отстапка да се корегира со соодветни препарати за да се стабилизира состојбата.

Што да се направи за време на бременоста и по породувањето, а тоа да биде безбедно за мајката и детето?
– Избегнувајте да ја тегнете косата во репови, плетенки и слично бидејќи е тоа дополнителен стрес за косата
– ако треба да ја фенирате употребувајте фенови со ладен воздух
– влакното е фрагилно кога косата е мокра затоа не ја чешлајте тогаш или сторете го тоа нежно со чешли со широки запци
– употребувајте благи шампони или по препорака на дерматолог спрема моменталната состојба
– додадете комбинација витамини и минерали за поддршка на влакното
– витамин б-комплекс, биотин, витамин Ц, витамин Е, цинк (но само во препорачана доза од лекар)

Дали одредена исхрана помага во спречувањето или намалувањето на опаѓање на косата?
Превентивна улога има исхрана богата со овошје и зеленчук која содржи доволна количина на флавоноиди и антиоксиданти кои може да обезбедат заштита на влакнениот фоликул и да го поттикнат растот на влакното.

Дали кратењето на косата ќе го намали паѓањето?
Кратењето на косата нема директно влијание за престанок на опаѓањето на косата. Но со кратењето се отстрануваат испуканите врвови и косата изгледа повитална.

Кои видови на третмани ги нуди ординација Д-р Анчевски против опаѓање и колку време после породување може да се применат истите?
После извршен преглед се утврдува дали е потребно некое дополнително испитување и поткрепа со соодветен препарат за пиење. Се препорачува линија за нега која се прилагодува према состојбата на косата односно дали е таа мрсна, сува, многу сува. Во пакетот за дома покрај шампон и маска се препорачуваат капки за раст и капки за нега на влакното.

Третманите кои се изведуваат во ординацијата се комбинација на соодветни маски и средства кои помагаат при престанок на паѓањето и ласерски третмани за стимулација на раст. Третманите се безбедни и во бременост и после породувањето и може да се отпочне со истите веднаш по појавата на проблемот. Циклус од неколку третмани ќе покаже одличен ефект и ќе ја нормализира состојбата.

Д-р. Анета Кокалеска-Петрушевска
спец. дерматолог
ординација Д-р Анчевски
www.ancevski.com.mk©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Daily news

Прва правна конференција Tres Partes

Објавено пред

На 26 декември година во хотелот „Континентал“, со почеток во 10 часот, ќе се одржи првата правна конференција Tres partes, во организација на „Јанаки знае“, а ќе биде поделена во три дела.

dobivaj vesti na viber

Првиот дел е со работен наслов „Дали е потребно укинување на извршителите?”, на кој ќе учествуваат Зоран Василевски, кој ќе ја застапува тезата ПРО укинување на извршителите, извршител Снежана Андреевска, која ќе ја застапува тезата КОНТРА укинување на извршителите и извршител и поранешен судија за извршување, Христо Јованов, кој ќе предава во делот на извршувањето пред да се укинат судиите извршители.

Вториот дел е со работен наслов „Дали се шаблонизира институтот надомест на нематеријална штета“, на која предавачи ќе бидат адвокатката Маруша Митровска, судијката Љубица Колиќ од Основен суд Скопје 2 и судијата Ѓорѓи Радојков од Апелациониот суд Скопје.

Третиот т.н. кривичен дел е со работен наслов „Неприменување на кривично-правните институти“, во кој предавачи ќе бидат адвокатот Јанаки Митровски, Никола Тупанчевски, редовен професор по казнено право при „Јустинијан Први“, Александра Деаноска, вонредна професорка по казнено право при „Јустинијан Први“, и Оља Ристова, судијка при Основниот суд Скопје 1.

Предвиден е и интерактивен дел со публиката преку поставување прашања и коментари од учесниците.

 

Прикажи повеќе...

Daily news

Груевски оди во затвор – Апелација му ја потврди казната

Објавено пред

Апелациониот суд Скопје, постапувајќи по кривичниот предмет познат во јавноста под името „Тенк“ по одржана јавна седница, донесе пресуда со која му ја потврди двегодишната затворска казна на премиерот Никола Груевски. „Жалбите на обвинетиот Никола Груевски изјавени лично и преку неговите бранители ги одби како неосновани, а првостепената пресуда ја потврди во целост, со што му ги потврди двете години затворска казна“, пишува во соопштението од судот.

dobivaj vesti na viber

Второстепениот суд делумно му ја уважи жалбата на Ѓоко Поповски и му ја намали казната на 4 години и 6 месеци, а во останатиот дел првостепената одлука ја потврди.

За Гордана Јанкулоска за „Тенк“ е издвоена во друга постапка и пресудата за неа, под обвинение дека ја злоупотребила службената положба и го натерала Поповски да го намести тендерот за „мерцедесот“ што го посакал Груевски, ќе биде изречена на 8 октомври.

Прикажи повеќе...

Daily news

Бизнисменот Минчо Јорданов треба да сведочи дали бил уценет со пари во шпионската афера

Објавено пред

Spion

Бизнисменот Минчо Јорданов утрово во кривичниот суд е повикан да сведочи во предметот што го презеде специјалното јавно обвинителство под кодно име „Шпион“.

dobivaj vesti na viber

Обвинетите Миќо Наскоски, Зоран Божиновски и Марјан Маџовски, како што рече на минатото рочиште обвинителката Елизабета Јосифовска, со цел да се стекнат со противправна имотна корист, му се заканиле на бизнисменот Минчо Јорданов дека ќе објават податоци за наводна криминална приватизација и откуп на акциите во АД „Бетон“ и на други негови фирми. Во намерата не успеале, а Јорданов не ги исплатил парите.

„Обвинетиот Александар Диневски прибавувал податоци со степен на државна тајна, а потоа ги доставувал или директно на странските разузнавачки служби или му ги давал на обвинетиот Марјан Ефремов, кој ја формирал групата за уцени, изнуди и шпионажа и ја координирал од 2009 до 2013 година, регрутирајќи нови членови во мрежата. Со обвинетиот Мирослав Зафировски од УБК прибирале податоци за луѓе од ЦИА присутни во Македонија и за штаб на ЦИА во Ирак. Тие прибирале и податоци за организациската поставеност на УБК“, рече Јосифовска за „Шпион“, кое СЈО врз база на нови прислушувани разговори го презеде од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција.

Ефремов, според обвинението, групата за изнуда и тргување со тајни информации од безбедносните служби на Македонија ја направил во 2009 година и, како што тврди обвинителството, тој е мозокот на целата операција. Информациите им ги продавале на Кост Н. од грчката разузнавачка служба, Петар Н. и Јуриј Н. од унгарската и на други лица од странски разузнавачки служби.

Секој од обвинетите, зависно од тоа во која институција работел, снимал службени документи, кои потоа им ги продавал на грчката, руската, унгарската и српската разузнавачка служба. Обвинети во овој случај се и тогашниот шеф на Кабинетот на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, генералот Горан Стојков, Миќо Насковски, Ѓорѓи Хаџимицев, Цветан Дамјановски (заедно со други нивни колеги од МВР, УБК, АР и Военото разузнавање, кои дел се веќе осудени) и Зоран Божиновски, кој во групата имал улога ако уценуваните не дадат пари, тој да ги објавува, како што вели обвинителката, во порталот „Буревесник“ или во други медиуми во кои работел. Божиновски е обвинет за злосторничко здружување, шпионажа и уцена.

Обвинетите не се чувствуваат виновни, а тврдат и дека целиот процес е монтиран. Во предметот првично беа опфатени 19 лица, од кои неколкумина ја одлежаа затворската казна. Предметот го суди судијата Владимир Туфегџиќ. На конференциска врска треба да сведочи и Драган Даравелски, кој, според обвинението, исто така бил уценуван од обвинетите.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија13 часа

Ќе ја извршувам функцијата со должна почит и одговорност, рече Џафери кој ќе седне на премиерската фотелја 100 дена пред избори

Претседателот на Собранието од редовите на ДУИ, Талат Џафери, се огласи во јавноста откако партијата му ја даде довербата да...

Македонија16 часа

Талат Џафери ќе биде технички премиер до изборите

Демократската унија за интеграција (ДУИ) на партискиот состанок одлучи актуелниот претседател на Собранието, Талат Џафери, да биде човекот кој ќе...

Свет17 часа

Прво сведочење на „девојката со црвена марама“ од фестивалот во Израел: „Понекогаш се чувствувам виновна што преживеав“

„Ми беше чудно што фестивалот беше организиран толку блиску до границата со Газа, но заклучив дека организаторите ќе кажат ако...

Македонија18 часа

Рускоска: Случајот со убиствата не смее да добие политичка конотација

Поранешната обвинителка и шефица на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција,  Вилма Русковска смета дека случајот со...

Свет20 часа

Путин повторно ќе се кандидира за претседател

Изборите во Русија ќе се одржат на 17 март 2024 година, а Владимир Путин ја објави својата кандидатура за уште...

Топ20 часа

Најдено телото на велешанецот кој беше пријавен за изчезнат – загинал во сообраќајка, автомобилот излетал од патот

Најдено е телото на 59-годишниот маж од Велес, за кого вчера медиумите јавија дека бил пријавен за исчезнат. Според информациите...

Македонија21 час

Поднесена е кривична пријава за возачот кој го пренесе Палевски од Белград до Турција

Полицијата поднесе кривична пријава по брза постапка против возачот кој го пренесе Љупчо Палевски од Белград до Турција поради случајот...

Регион24 часа

Грција и Турција подготвени темелно да ги обноват односите: „Ајде да разговараме гледајќи ја чашата полуполна“

Атина и Анкара вртат нова страница во односите и потпишаа декларација за билатерална соработка. „Ајде да разговараме гледајќи ја чашата...

Свет1 ден

Синот на израелски министер е убиен во Газа, се борел во тунелите

Синот на поранешниот командант на израелската армија Гади Ајзензот, кој моментално служи како министер во воената влада, е убиен во...

Македонија1 ден

Учениците се чувствуваат небезбедни, да се внимава на менталното здравје во училиштата, апелира Сојузот на средношколците

Сојузот на средношколци упатува најдлабоко сочуство до блиските на жртвите од последната трагедија, поради грабнувањето и убиството на ученичката Вања...

Македонија2 дена

Земјата се соочува со епидемија од корупција, црната листа ќе се проширува, најави Агелер

Има различни етапи и различни начини на кои луѓето кои се наоѓаат на црната листа можат да пријават незадоволство, но...

Македонија2 дена

Со возило на фирма струмичанецот му помогнал на Палевски и го пренел преку Турција, обвинителството нареди истрага за возачот

Основното јавно обвинителство Скопје донесе Наредба за спроведување истражна постапка за едно лице поради основано сомнение дека сторил кривично дело...

Македонија2 дена

Анѓушев: Малта не треба да има почесен конзул со сенка врз неговото име, колку и да е таа неоправдана

Малтешкото Министерство за надворешни работи му ја прекина функцијата почесен конзул на Малта на поранешниот вицепремиер, Кочо Анѓушев, поради неговото...

Македонија2 дена

Мајката на Вања: Сè уште не можам да разберам зошто моето девојче е сега во гроб

Не ме интересираше неговиот живот. Мојот живот беа моите деца и мојата работа. Беше оставен на мира и разговаравме само...

Македонија2 дена

Спасовски го обвини ВМРО-ДПМНЕ за политиканство и најави дека ќе се испитуваат комуникациите на осомничените со лица надвор од групата

Политиканството во вакви случаи на убиства, уште еднаш ги убива жртвите и тоа не е добро. Ова го изјави министерот...

Македонија2 дена

Лога за екстрадицијата на Палевски: За релативно кратко време очекувам да биде меѓу нас и да докажува што се случило

Барањето за екстрадиција на Љупчо Пелвски- Палчо, осомничен дека е организатор и извршител на убиствата на 14 – годишната Вања...

Македонија2 дена

Спасовски: Адвокатот на Палевски се’ уште е на распит во полиција

Васко Стојков – адвокатотот на осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски, се’ уште е на распит во полициската станица. Министерот...

Македонија2 дена

Кривична ќе има и за возачот кој го носел Палевски до Турција

Возачот кој го превезуваше осомничениот за двојното убиство, Љупчо Палевски,  во Турција и кој беше приведен на влез во земјава...

Македонија2 дена

Поднесен предлог за разрешување на јавен обвинител поради сторена тешка дисциплинска повреда

Комисијата за утврдување на дисциплинска одговорност на јавен обвинител во вршење на јавнообвинителската функција при Јавното обвинителство на Република Северна...

Свет2 дена

(Видео) Објавени снимки на кои се слушаат истрели: Русија вознемирена поради осмоодделенката која упадна со пиштол во училиште

Убиено е девојчето Марија Н., а уште пет лица се ранети во училиштето во Брјанск, Русија, кога утрово во одделението...