Контакт

Daily news

Работници на бунт: Ја обвинуваат Тесла за жестоката експлоатација

Објавено пред


За Teсла се пишува толку многу што уште една статија за марката или за газдата не е изненадување. Сепак, изненадување е големата тема, која се открива Гардијан. Таа се однесува на начинот и условите на работа во фабриката на брендот во Фримонт, Калифорнија.

Со една реченица: многу поплаки од прекумерното оптоварување на работниците, кое доведува до сериозни несреќи, пренесува Вијести.

Според извештаите за случаите со инциденти, амбулантни посети на фабриката, кои се над 100 пати од 2014 година, па наваму и да не зборуваме за повиците, кои биле за вртоглавица, несвестица, отежнато дишење или болки во градите.

Други стотици случаи укажуваат на трауми и други медицински прашања. Во телефонското интервју на Илона Муск тој вели дека има своето видување на работите, а деталите може да најдете во поширокиот материјал на Гардиан.

Изданието сепак се потпира на изјавите на 15 сегашни и поранешни вработени, кои раскажуваат за долги часови напорна работа, за да се исполнат амбициозните производствени цели.

“Сум видел луѓе како во бесвест, удираат на подот и имаат заматени лица”, вели Џонатан Галеску.

“Тие едноставно не праќаат да работиме околу него, додека тој се уште лежи на подот.” Тој е еден од неколкуте сведоци кои тврдат дека виделе свои колеги во бесвестна состојба или да биле однесени со амбулантни возила.

“Имав колега на линијата до мене, тој работеше, работеше, работеше и во еден момент едноставно онесвести”, раскажува Мики Катура.

Можеби ова е начин како да се исполнат целите на Муск. А, една од нив е на крајот на 2018 година да произведе 500.000 автомобили годишно. Некои тоа го можат, но за неговата компанија ова значи раст од 495%, во однос на 2016 година и за да се постигне овој обем мора вака да се работи.

Во февруари работникот Хосе Моран објави напис во кој упатува обвинувања за висок степен на повреди и пониски плати во фабриката, откривајќи дека работниците бараат поддршка од United Auto Workers. Мајкл Сенчез вели дека бил “пресреќен”, кога пред пет години бил ангажиран да работи за Tesla, компанија која тој ја смета за “дел од иднината”.

Сега Санчез има проблеми со два вратни пршлени и со ‘рбетниот столб, а како што вели е неспособен и не може да фати молив без да го заболи. Tesla тврди дека повредата настанала при монтирање на тркало, но Санчез вели дека таа е резултат на годините тешка работа на склопување.

Работата е услов и тој постојано  гледал нагоре и работел со кренати раце над главата. “Може да се заработи во понеделник”, раскажува Санчез.

“Може да се заработи за вторник. Во средата почнуваш да чувствуваш нешто. Четврток е болка. Петок е агонија. Сабота едноставно ја доживуваш. ”

Tesla не негира дека имало проблем со организацијата на трудот во почетниот процес на производство.

Но одбива да се дистрибуира податоци за предметните случаи во последниве четири години, бидејќи “таа не го одразува начинот на роботот кој денес се употребува.” Во своја одбрана компанијата дистрибуира податоци, според кои производствените несреќи се зголемуваат малку над просекот што е карактеристичен за индустријата, а за 2017 година тие се со 32% подобри од просекот на конкурентите.

Пред компанијата да го намали просечниот работен ден во октомври 2016 година, работниците работеа во 12-часовни смени, 6 дена во неделата. Ален Очоа, друг работник во Tesla, кој во моментов е на одмор по несреќа тврди дека раководителите “поставуваа производните бројки пред сигурноста и безбедноста на работниците”.

Со спротивно мислење е друга работник: “Имам бенефиции имам акции, ми плаќаат прекувремено. Се радувам на работата и со мене се однесуваат чесно “, раскажува човек кој работи во фабриката една година.

“Почнав од 2 долари на час и стигнав до 10 долари на час”, раскажува друг, кој двапати го повредил грбот. “Тоа ги тера луѓето да се враќаат на работа.” “Никој не сака намалување на платата, бидејќи е повреден. Тоа ги тера луѓето да се враќаат на работа дури и со повреди “, додава Адам Суарез, кој работел во фабриката околу три години..крај/мф/кс

Daily news

Демонстранти во Аргентина бараа да остане во сила законот против абортус

Објавено пред

Неколку стотини луѓе протестираа поради нацрт-закон за укинување на забраната за абортус во Аргентина.

На собирот организиран со слоган „За живот“ тие го осудија нацрт-законот што неодамна е поднесен во парламентот на разгледување.

„Оваа расправа не треба да се одржи бидејќи станува збор за избор помеѓу животот и смртта“, рекоа демонстрантите што носеа плакат „Легално или илегално, абортусот убива“.

Абортусот во Аргентина е дозволен само доколку бременоста е последица на силување или го загрозува животот на жената. Годишно во оваа земја умираат 100 жени поради компликации предизвикани од нелегален прекин на бременоста.

Надлежниот одбор на парламентот ќе расправа за предлог-законот на 20 март, а два месеца подоцна и пленумот. Засега не е извесно дали овој предлог-закон ќе биде усвоен.

Прикажи повеќе...

Daily news

Притворен 23-годишен маж за нападот во Виена

Објавено пред

Австриската полиција соопшти дека притворила 23-годишен маж, осомничен за нападот со нож во Виена, при што беа повредени четири лица.

Порпаролот на полицијата, Патрик Мајерхофер, соопшти дека осомничениот бил притворен набргу кога 20-годишен маж прободен со нож бил хоспитализиран со повреди опасни за живот. Полицијата и понатаму истражува дали истото лице го нападнало и тричленото семејство што синоќа беше избодено во центарот на Виена.

Службените лица не објавија детали за идентитетот на осомничениот.

Во полициското соопштение се наведува дека сите членови на семејството, 65-годишен маж, 56-годишна мајка и нивната 17 годишна ќерка, имаат повреди опасни по живот и се одведени во болница. Нивните имиња не се наведени.

Синоќа непознат напаѓач со нож нападна семејство, по што побегна, а за време на бегството повреди уште едно лице.

Прикажи повеќе...

Daily news

Летовите до Израел ќе поминуваат низ воздушниот простор на Саудиска Арабија

Објавено пред

Авион на „Ер Индија“ денеска леташе помеѓу Њу Делхи и Тел Авив во воздушниот простор на Саудиска Арабија, со што се стави крај на 70-годишната политика на Ријад.

Саудиска Арабија, која не го признава Израел, досега не дозволуваше меѓународни летови кон Израел во саудискиот воздушен простор, но промената на оваа политика може да биде знак на одмрзнување на односите меѓу Израел и кралството, со оглед на тоа што и двете земјите ја делат загриженоста за иранското влијание во регионот.

Во понеделникот израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека индиската авиокомпанија добила дозвола да прелета над Саудиска Арабија, но неговите зборови не беа првично потврдени ниту од Ријад ниту од седиштето на „Ер Индија“.

Новата воздушна линија заштедува околу два часа лет помеѓу Њу Делхи и Тел Авив, а авиокомпанијата планира да спроведува по неколку вакви летови неделно. Не е соопштено дали правото го добиле и други авиокомпании или тоа важи само за авиони на „Ер Индија“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија16 часа

ЕЛЕМ: Децата на Грчев и Џафери се ангажирани оти имаа исклучителни биографии

По вработувањето на Димитар Грчев, син на архитектот Мирослав Грчев, и Бесијана Џафери, ќерка на собранискиот спикер Талат Џафери, од ЕЛЕМ за „Макфакс“...

Македонија19 часа

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини,...

Македонија19 часа

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Судењето за предметот „Насилство во Центар“ е прекинато и одложено за 1 јуни поради неможноста на претседателот на кривичниот суд,...

Регион20 часа

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот...

Македонија20 часа

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да...

Македонија20 часа

Кривична пријава за основките што претепаа соученичка во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка....

Свет21 час

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на...

Македонија1 ден

(Фото) Премиерите од Западен Балкан вечераа во Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и...

Македонија2 дена

(Видео) Могерини: Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа

Се вративте назад на патеката. Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа. Ова го порача високата...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Препораката со години беше условена поради кризата и назадувањето со реформите

Македонските граѓани заслужуваат да бидат дел од Европската Унија, порача претседателот на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со високата...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Позитивниот извештај од Европската комисија не е новина

„Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. „Се крие опсегот на...

Македонија2 дена

(Видео) Ахмети: Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства

Јас не сум препродавач на Бит-пазар за да давам или земам министерства, вели Али Ахмети, одговарајќи на прашање дали ќе...

Македонија2 дена

На Јанкулоска ќе ѝ се суди одвоено за „Тенк“ поради потврдата за ризична бременост

На поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, ќе ѝ се суди одвоено за случајот „Тенк“, кој се однесува на...

Свет2 дена

Директорот на ЦИА се сретнал со Ким Џонг-ун

Директорот на ЦИА, Мајк Помпео, отпатувал за Пјонгјанг на таен состанок со севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, пренесуваат американските медиуми. Според...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Датум за почеток на преговорите во јуни е нашата следна цел

Безусловната препорака од Европската комисија е мотив за следната цел, а тоа е одлука за почеток на преговорите со Европската...

Македонија2 дена

Уапсен Фејзи Азири обвинет во случајот „Монструм”

Фејзи Азири, кој е еден од обвинетите во случајот „Монструм“, вчера бил пронајден и уапсен со правосилна судска пресуда за...

Македонија2 дена

(Видео) Хан: Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи

Македонија се врати на европскиот пат, но има уште многу да се работи, изјави еврокомесарот Јоханес Хан на заедничката прес-конференција...

Македонија2 дена

Во кривичниот суд продолжуваат судењата за „Тенк“ и „Тарифа“

Во кривичниот суд денеска се очекува да продолжат судењата за предметите „Тенк“ и „Тарифа“ на специјалното јавно обвинителство. Во денешното...

Македонија2 дена

Откриени 38 мигранти во комбе кај тунелите кај Демир Капија

Триесет и осум мигранти биле откриени вчера на регионалниот пат Гевгелија-Скопје во товарно моторно возило „форд транзит“ во близина на базата...

Македонија2 дена

Хан и Могерини денеска во Скопје

Денеска во официјална посета на Република Македонија пристигнува делегација на Европската Унија предводена од комесарот за европска соседска политика и...

Досие