Контакт

Daily news

Се одржа фестивалот „Mariovo off road experience“

Објавено пред


Планински велосипедизам, планинарење, спелеологија, аеробик, концерти, дружење и многу забава. Ова беше сликата од шестиот по ред аутдор фестивал „Mariovo off road experience“, кој се одржа во манастирот Свети Илија во селото Мелница во Мариово и кој стана вистински препознатлив бренд не само за Прилеп туку и за цела Македонија.

На фестивалот годинава имаше околу 300 учесници и тој понуди доста новини и интересни атракциии од кои најпривлечна беше влегувањето во Мелничката пештера, активност која ја организираше спелеолошкиот клуб „Златоврв“ од Прилеп.

Исто така се организираше и планинарска тура на која учесниците искачија три планински врвови во Мариово. Главна активност секако беше планинскиот велосипедизам кој беше поделен во две тури. Едната долга 50 км., а другата 30 км. Учесниците на овие тури посетија повеќе села во Мариово, како Витолиште, Полчиште, Бешиште, Сатока, Градешница, Зовиќ и селото Манастир.

„Три години се занимавам со планински велосипедизам, за прв пат сум тука на оваа тура по препорака на мои пријатели кои учествувале на неа претходните години и на кои многу им се допаднал целиот предел и организацијата на настанот. Се надевам дека и денес се ќе помине во најдобар ред“, вели Ристе Христов, учесник на турата во планински велосипедизам од Кавадарци.

„Ние сме дел од екипата на клубот „Тиквешки точакџии“, секоја година како клуб учествуваме на овој фестивал. Јас сум прв пат тука, по кажување на колегите ова било незаборавно искуство и годинава се решив да дојдам и јас да присуствувам“, кажа Драган Јованов учесник на турата во планински велосипедизам од Кавадарци.

„Јас тука доаѓам 4-та година со ред, прв пат со кампирање и одлично си поминавме. Прекрасно е времето, организацијата е одлична, ние сме како група околу 35 луѓе. Турата е малку тешка, потребна е физичка и психичка подготвеност, но ние даваме се од себе за да ја завршиме“, истакна Живко Бурев, учесник на турата во планински велосипедизам од Кавадарци.

Планинскиот велосипедизам моментално е во голема експанзија во Македонија, се повеќе луѓе, особено од младата популација, купуваат велосипеди и започнуваат да се занимаваат со овој спорт.

„Јас сум од Скопје, колегата лани бил тука, ни пренесе позитивни впечатоци и сега дојдовме една поголема група. Со планински велосипедизам се занимавам 3 години. Како држава имаме одлични услови за развој на планинскиот велосипедизам, ние возиме и во странство и можам да кажам дека ние имаме можеби и поубави и понеоткриени предели. Македонија има големи перспективи за развој на овој спорт“, рече Александар Христоски, учесник на турата во планински велосипедизам од Скопје.

„За прв пат сме тука, дојдовме од Скопје, кампувавме, синоќа поминавме одлично на концертот со чалгиска музика. Овој настан е одличен и можам да кажам дека планинскиот велосипедизам зема се поголемо место во слободното време на љубителите на природата, особено кај младите и тие наголемо купуваат велосипеди“, кажа Јована Тасевска, учесник на турата во планински велосипедизам од Скопје.

„Само преку планинскиот велосипедизам може да се допре природата, да се влезе во дивината, да се допре до недостапните и неистражени предели, тоа е главната причина поради која се занимавам со овој спорт. Организацијата тука е одлична и затоа доаѓаме на оваа тура“, вели Катица Кузманова, учесник на турата во планински велосипедизам од Кавадарци.

Годинава една од поглавните промени на Фестивалот беше и воведувањето на планинарската патека која беше долга 15 км. Планинарите стартуваа од манастирот Св. Илија во Мелница и ги искачија трите врвови : Мала скрка, Панделе и Пасково ќуле. Новина беше и влегувањето во Мелничката пештера каде за прв пат се организираше групна посета.

„И лани бевме тука на фестивалот, вчера влеговме во Мелничката пештера, навистина беше едно незаборавно и несекојдневно нешто. Беше како влегување во еден подземен град со тунели и хали. Денека учествуваме на планинарската тура, дружбата е одлична, организацијата супер и се надевам дека така ќе продолжи и во иднина“, кажа Степан Силјаноски, учесник на турата во планинарење од Скопје.

„Вчера бевме во Мелничката пештера со планинарското друштво „Златоврв“ од Прилеп кои морам да ги пофалам за одличната организација. Денес ќе одиме на планинарската тура, ќе ги искачиме врвовите Мала скрка, Панделе и Пасково ќуле и потоа ќе се прошетаме низ селото Полчиште каде ќе се запознаеме со традицијата, архитектурата и жителите на Мариово“, истакна Марко Шарески, учесник на турата во планинарење од Скопје.

„Mariovo off road experience“ во овие 6 години стана вистински препознатлив бренд и фестивал од овој тип не само во Прилеп туку и во цела Македонија. Организатори на настанот се Здружението „Вело Европа“ од Скопје и Општина Прилеп.

„Според она што си го поставивме како цел пред 5 години можам да кажам дека се полека ни се исполнува. Го поставивме Мариово на картата за аутдор спортови во Македонија и сега тоа е посетувано од сите спортисти и љубители на природата. Прекрасен предел кој нуди огромни можности за развој на алтернативниот туризам и се надевам дека во иднина ќе го промовираме на Балканот и во Европа“, истакна Слободан Трајкоски, организатор на настанот.

Ова е само еден од аутдор фестивалите кои се одржуваат преку годината во Прилеп и го промовираат овој регион како центар за развој на овој вид на алтернативен туризам, на кого што локалната самоуправа посветува големо внимание во текот на изминатиов период.

„Ова е навистина еден голем настан кој се случува во текот на годината, имаме тука присутно доста ентузијасти, велосипедисти, планинари, спелеолози и љубители на природата. Оваа манифестација е одлична можност за промоција на Прилеп и Мариово во рамките на тој алтернативен туризам“, кажа Марјан Ристески, градоначаник на Прилеп.

Како новина годинава освен спортувањето имаше и голема забава и дружба помеѓу чесниците на фестивалот со концертот на чалгиски оркестар при МРТ кој се одржа во манастирот Свети Илија во селото Мелница. /крај/со/ст

Daily news

Демонстранти во Аргентина бараа да остане во сила законот против абортус

Објавено пред

Неколку стотини луѓе протестираа поради нацрт-закон за укинување на забраната за абортус во Аргентина.

На собирот организиран со слоган „За живот“ тие го осудија нацрт-законот што неодамна е поднесен во парламентот на разгледување.

„Оваа расправа не треба да се одржи бидејќи станува збор за избор помеѓу животот и смртта“, рекоа демонстрантите што носеа плакат „Легално или илегално, абортусот убива“.

Абортусот во Аргентина е дозволен само доколку бременоста е последица на силување или го загрозува животот на жената. Годишно во оваа земја умираат 100 жени поради компликации предизвикани од нелегален прекин на бременоста.

Надлежниот одбор на парламентот ќе расправа за предлог-законот на 20 март, а два месеца подоцна и пленумот. Засега не е извесно дали овој предлог-закон ќе биде усвоен.

Прикажи повеќе...

Daily news

Притворен 23-годишен маж за нападот во Виена

Објавено пред

Австриската полиција соопшти дека притворила 23-годишен маж, осомничен за нападот со нож во Виена, при што беа повредени четири лица.

Порпаролот на полицијата, Патрик Мајерхофер, соопшти дека осомничениот бил притворен набргу кога 20-годишен маж прободен со нож бил хоспитализиран со повреди опасни за живот. Полицијата и понатаму истражува дали истото лице го нападнало и тричленото семејство што синоќа беше избодено во центарот на Виена.

Службените лица не објавија детали за идентитетот на осомничениот.

Во полициското соопштение се наведува дека сите членови на семејството, 65-годишен маж, 56-годишна мајка и нивната 17 годишна ќерка, имаат повреди опасни по живот и се одведени во болница. Нивните имиња не се наведени.

Синоќа непознат напаѓач со нож нападна семејство, по што побегна, а за време на бегството повреди уште едно лице.

Прикажи повеќе...

Daily news

Летовите до Израел ќе поминуваат низ воздушниот простор на Саудиска Арабија

Објавено пред

Авион на „Ер Индија“ денеска леташе помеѓу Њу Делхи и Тел Авив во воздушниот простор на Саудиска Арабија, со што се стави крај на 70-годишната политика на Ријад.

Саудиска Арабија, која не го признава Израел, досега не дозволуваше меѓународни летови кон Израел во саудискиот воздушен простор, но промената на оваа политика може да биде знак на одмрзнување на односите меѓу Израел и кралството, со оглед на тоа што и двете земјите ја делат загриженоста за иранското влијание во регионот.

Во понеделникот израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека индиската авиокомпанија добила дозвола да прелета над Саудиска Арабија, но неговите зборови не беа првично потврдени ниту од Ријад ниту од седиштето на „Ер Индија“.

Новата воздушна линија заштедува околу два часа лет помеѓу Њу Делхи и Тел Авив, а авиокомпанијата планира да спроведува по неколку вакви летови неделно. Не е соопштено дали правото го добиле и други авиокомпании или тоа важи само за авиони на „Ер Индија“.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија4 часа

Владата допрва ќе одлучува дали Орце Камчев ќе стане почесен конзул на Бугарија

Владата допрва ќе одлучува за барањето на Бугарија бизнисменот Орце Камчев да биде именуван за почесен конзул во Македонија. Портпаролот...

Македонија4 часа

Скопје ќе добие нов екоавтобус

Нов екоавтобус ќе сообраќа на линијата со број 2 на релацијата од Автокоманда до Сарај и обратно, објави денеска градоначалникот...

Македонија4 часа

Манчевски: Регистарот на населението не е замена за попис

Министерството за информатичко општество и администрација денеска организира јавна трибина за Законот за централен регистар на населението и Законот за...

Македонија5 часа

Фејзи Азири ќе биде вратен во затвор

Фејзи Азири, обвинет во случајот „Монструм“, ќе биде вратен во затвор за издржување затворска казна за нелегално поседување оружје. Кривичниот...

Македонија5 часа

Двајца обвинети за крвавиот четврток излегуваат од притвор бидејќи понудиле гаранција

Две лица, кои се меѓу обвинетите за наслилствaта во Собранието од 27 април минатата година, ќе излезат од притвор бидејќи...

Македонија8 часа

Ердоган: Македонија има поддршка од Турција за влез во НАТО

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во Анкара се сретна со турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган. Како што соопшти собраниската прес-служба,...

Свет9 часа

Лавров: Путин и Трамп нема да дозволат вооружен судир

Владимир Путин и Доналд Трамп нема да дозволат вооружен судир меѓу Русија и САД, изјави рускиот министер за надворешни работи,...

Македонија9 часа

Ново рочиште за набавката на „мерцедесот“ од 600.000 евра

Во кривичниот суд денеска се очекува да продолжи судењето за предметот „Тенк“ на специјалното јавно обвинителство, кој се однесува на...

Македонија9 часа

Јанакиески на суд за „Сончев Град“

Во кривичниот суд за денеска е закажано ново рочиште за предметот „Топлик“ на специјалното јавно обвинителство, во кој се обвинети...

Македонија1 ден

ЕЛЕМ: Децата на Грчев и Џафери се ангажирани оти имаа исклучителни биографии

По вработувањето на Димитар Грчев, син на архитектот Мирослав Грчев, и Бесијана Џафери, ќерка на собранискиот спикер Талат Џафери, од ЕЛЕМ за „Макфакс“...

Македонија1 ден

Мицкоски појадуваше со Могерини – „Постои сомнеж дека власта е вмешана во криминал“

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денеска оствари работен појадок со високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини,...

Македонија1 ден

Судењето за „Насилство во Центар“ одложено за 1 јуни

Судењето за предметот „Насилство во Центар“ е прекинато и одложено за 1 јуни поради неможноста на претседателот на кривичниот суд,...

Регион1 ден

Харадинај побара од Хан визна либерализација за Косово

Косовскиот премиер, Рамуш Харадинај, побара од Европскиот комесар за проширување и добрососедство, Јоханес Хан, да ја вклучи Приштина во европскиот...

Македонија1 ден

Могерини: Да се продлабочат реформите за да има позитивни вести во јуни

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика, Федерика Могерини, во обраќањето пред пратениците во Собранието забележа дека треба да...

Македонија1 ден

Кривична пријава за основките што претепаа соученичка во Неготино

Полицијата поднесе кривична пријава за насилство против трите ученички во основното училиште „Гоце Делчев“ во Неготино, кои истепаа своја соученичка....

Свет1 ден

Трамп: Никој не е поостар од мене кон Русија

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека никоја не е остар кон Русија како што е тој и порача дека на...

Македонија2 дена

(Фото) Премиерите од Западен Балкан вечераа во Скопје

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на ЕУ и...

Македонија2 дена

(Видео) Могерини: Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа

Се вративте назад на патеката. Може да славите половина ден, а потоа да се вратите на работа. Ова го порача високата...

Македонија2 дена

(Видео) Заев: Препораката со години беше условена поради кризата и назадувањето со реформите

Македонските граѓани заслужуваат да бидат дел од Европската Унија, порача претседателот на Владата, Зоран Заев, на заедничката прес-конференција со високата...

Македонија2 дена

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Позитивниот извештај од Европската комисија не е новина

„Корупцијата останува распространета во многу области и продолжува да претставува сериозен проблем. Политичкото мешање останува ризик“. „Се крие опсегот на...

Досие