Контакт

Daily news

Триумфалната капија во првите сто дена не го доби бројчаникот што го вети Заев

Објавено пред

Триумфалната капија во Скопје во првите сто дена од новата Влада не го доби бројчаникот кој требаше да се врти и да покажува колку од украдените пари се вратиле во Буџетот и кај граѓаните.

Ова беше едно од најгласните ветувања на сегашниот премиер Зоран Заев во предизборната кампања на крајот на минатата година.

Тој речиси на секој собир на граѓаните им укажуваше дека, според нивни проценки, Груевски и фамилијата изнеле од државата над 5 милијарди евра, кои ќе мора да ги вратат, а секој вратен денар ќе се бележи на бројчаникот што премиерот најави дека ќе го постави на Триумфалната капија, за секој да може да го види.

Она што граѓаните го очекуваа од новата Влада во првите сто дена, раководејќи се од ветувањата на Заев беа и повисоки плати, нови работни места, ефикасни мерки против корупција, социјална сигурност и институции што ќе гарантираат правда за сите.

Враќајќи го животот во Македонија, првите сто дена од Владата на Зоран Заев поминаа во знак на бројни кадровски смени, укинувања на проекти, кратења на буџети, но и долг список на реализирани мерки во рамки на ветувањата.

Пензионерите замерија што не го добија ветеното покачување на пензиите на почетокот на месецов, опозицијата замери за прекинатата изградба на автопатите, откажаната изградба на Клиничкиот центар, укинатите пари за Универзална сала, закочената економија, немањето странски инвестиции, а големи забелешки новата Влада доби и за неуспешното справување со пожарите изминатите три месеци.

Првите сто дена, за најголем дел од граѓаните ќе останат запаметени по укинувањето на екстерното, договорот со Бугарија и враќањето на евтината струја. Прва мерка на Владата на Зоран Заев, по конституирањето на 30 мај, беше укинувањето на екстерното тестирање во основните и во средните училишта. Собранието на 1 јуни донесе Закон за изменување на Законот за основно образование, Закон за изменување на Законот за средното образование и Закон за изменување на Законот за наставници во основните и средните училишта.

Измените веднаш беа објавени во „Службен весник“, а стапија на сила истиот ден со објавувањето со што сите постапки во врска со екстерното запреа непосредно пред да почнат тестирањата.

Петтиот ден од конституирањето Владата ги исплати пензиите за 301.660 пензионери со вкупна вредност од 4 милијарди 174 милиони денари, а заедно со нив ги исплати и заостанатите студентски стипендии за последните пет месеци во износ од 118,2 милиони денари.

Истиот ден Министерството за финансии исплати и 439 милиони денари за субвенции, од кои за житни култури 114,1 милиони денари, за лозови насади 31,8 милиони денари, за градинарски култури 36,3 милиони денари, за мерката одгледување на говеда 100 милиони денари, за одгледување на овци 154 милиони денари и за млеко 2,7 милиони денари.

На почетокот на мандатот, во јуни годинава министерот за надворешни работи Никола Димитров отиде во официјална посета на Грција. Се сретна со Никос Коѕијас, министерот за надворешни работи на Грција, а го прими и претседателот на Грција, Прокопис Павлопулос со што ги раздвижи македонско-грчките односи.

Претходниот министер за надворешни работи, Никола Попоски првата посета на Грција ја направи по изминати четири години на функцијата, односно во 2015 година. Попоски беше министер за надворешни работи од 2011 година до 2017 година. Неговата посета беше единствена во последните десет години. За време на јунската посета министерот Димитров го покани грчкиот колега да ја возврати посетата, па Коѕијас минатата недела беше во Скопје.

Премиерот Зоран Заев, вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев и министерот за животна средина Садула Дураку на крајот на јуни почнаа да го решаваат проблемот со еколошките состојби во Тетово и проблемот со депониите во целата држава. Но во текот на првите сто дена депонијата во Струга неколку пати се палеше и чадеше со денови, а се додека не почна да гори и да ги труе граѓаните и депонијата во Тетово, за решавање на проблемот не се преземаа мерки туку се правеа само планови.

Владата пред две недели одбра фирма која ќе го дислоцира отпадот од тетовската депонија, а за депонијата која цело лето ги труе стружани, Владата најави дека ќе почне да се затрупува.

На почетокот на јули следуваше утврдување на флексибилно работно време на сите вработени во органите за државната управа. Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски соопшти дека почетокот на работното време ќе биде помеѓу 7:30 и 8:30 часот, а завршетокот помеѓу 15:30 и 16:30 часот, со вкупно времетраење на работниот ден од осум часа. Управата за јавни приходи, Царинската управа, Управата за водење матични книги, Министерството за внатрешни работи: подрачните отсеци во Секторот за управно – надзорни работи во Одделот за граѓански работи, како и во Министерството за одбрана – за одделенија за одбрана за регион со градовите и општините во состав. Во овие институции работно време ќе се одвива од 07:00 до 14:30 часот и од 14:00 до 21:30 часот, како и првата сабота во месецот, со време на работа од 08:00 до 16:00 часот.

Иако промените во работното време беа усвоени на почетокот на јули, тие почнаа да се применуваат од 1 септември, за институциите да имаат рок за прилагодување на измените. Владата во јули изгласа и дополнителни два денари по килограм за субвенција за производителите на лубеници.

Дополнителната помош беше изгласана за да се ублажи ценовниот шок со откупната цена на бостанот и стабилизирање на пазарот со откуп на лубеници во периодот од 03.07.2017 до 15.07.2017 година.

Договорот со Бугарија со кој оваа земја го призна македонскиот јазик беше објавен на 26 јули, а неколку дена подоцна, на 31 јули, премиерот Бојко Борисов дојде во дводневна официјална посета на Република Македонија. Август е месецот во кој новата Влада промовираше најмногу мерки, согласно ветувањата.

На први август Владата усвои предлог – закон за стечајците со кој околу 3000 лица ќе добиваат 7.596 денари месечно за што беа обезбедени средства од Буџетот.

Земјоделците добија директна поддршка со нови 10 милиони евра, а во рамки на задачата за враќање на парите кај граѓаните и справување со енергетската сиромаштија, а на 24.08.2017 Владата соопшти дека ја враќа евтината тарифа на струјата. По два часа денска евтина тарифа на струјата, секој работен ден и сабота од 14 до 16 часот, потоа секој работен ден евтина струја од 22 часот до 7 часот наутро и во неделите 24 часа евтина тарифа на струјата. Оваа мерка ќе почне да се применува во текот на октомври, кога ќе бидат подготвени сите неопходни услови за нејзино спроведување.

Минатиот месец за 50 отсто беа намалени цените на услугите кои се во надлежност на Агенцијата за катастар, а министерот за транспорт и врски најави и продолжување на рокот за легализација на бесправно изградените објекти заклучно со 3 март 2011 година.

Нови 12 месеци, сметано од 01 јануари до 31 декември 2018 година добија граѓаните кои претходно не успеале да поднесат барање за легализација, а нови 6 месеци, сметано од 01 јануари до 30 јуни 2018 година добија граѓаните кои за веќе поднесените барања не ја обезбедиле неопходната документација.

Владата донесе и одлука за стопирање на владините реклами на комерцијалните радиодифузери со исклучок на социјалните мрежи и најави дека на граѓаните ќе им се обраќа преку јавниот радиодифузен сервис.

Како остварување во првите сто дена на Владата се вбројува и воведувањето втора смена во градинките, мерка што требаше да почне да функционира од први септември, но голем дел од градинките се изјаснија дека немало интерес за воведување втора смена.

Новата Влада е на пат да го исполни и ветувањето дадено пред албанскиот електорат – законот за двојазичност. Зијадин Села, претседател на Движење за реформи во ДПА, во неколку наврати досега најави дека ако не биде усвоен законот за двојазичност во првите сто дена, тие ќе ја напуштат коалицијата. Законот за двојазичност е веќе во собраниска процедура.

М.И.П.

Daily news

Прва правна конференција Tres Partes

Објавено пред

На 26 декември година во хотелот „Континентал“, со почеток во 10 часот, ќе се одржи првата правна конференција Tres partes, во организација на „Јанаки знае“, а ќе биде поделена во три дела.

Првиот дел е со работен наслов „Дали е потребно укинување на извршителите?”, на кој ќе учествуваат Зоран Василевски, кој ќе ја застапува тезата ПРО укинување на извршителите, извршител Снежана Андреевска, која ќе ја застапува тезата КОНТРА укинување на извршителите и извршител и поранешен судија за извршување, Христо Јованов, кој ќе предава во делот на извршувањето пред да се укинат судиите извршители.

Вториот дел е со работен наслов „Дали се шаблонизира институтот надомест на нематеријална штета“, на која предавачи ќе бидат адвокатката Маруша Митровска, судијката Љубица Колиќ од Основен суд Скопје 2 и судијата Ѓорѓи Радојков од Апелациониот суд Скопје.

Третиот т.н. кривичен дел е со работен наслов „Неприменување на кривично-правните институти“, во кој предавачи ќе бидат адвокатот Јанаки Митровски, Никола Тупанчевски, редовен професор по казнено право при „Јустинијан Први“, Александра Деаноска, вонредна професорка по казнено право при „Јустинијан Први“, и Оља Ристова, судијка при Основниот суд Скопје 1.

Предвиден е и интерактивен дел со публиката преку поставување прашања и коментари од учесниците.

 

Прикажи повеќе...

Daily news

Груевски оди во затвор – Апелација му ја потврди казната

Објавено пред

Апелациониот суд Скопје, постапувајќи по кривичниот предмет познат во јавноста под името „Тенк“ по одржана јавна седница, донесе пресуда со која му ја потврди двегодишната затворска казна на премиерот Никола Груевски. „Жалбите на обвинетиот Никола Груевски изјавени лично и преку неговите бранители ги одби како неосновани, а првостепената пресуда ја потврди во целост, со што му ги потврди двете години затворска казна“, пишува во соопштението од судот.

Второстепениот суд делумно му ја уважи жалбата на Ѓоко Поповски и му ја намали казната на 4 години и 6 месеци, а во останатиот дел првостепената одлука ја потврди.

За Гордана Јанкулоска за „Тенк“ е издвоена во друга постапка и пресудата за неа, под обвинение дека ја злоупотребила службената положба и го натерала Поповски да го намести тендерот за „мерцедесот“ што го посакал Груевски, ќе биде изречена на 8 октомври.

Прикажи повеќе...

Daily news

Бизнисменот Минчо Јорданов треба да сведочи дали бил уценет со пари во шпионската афера

Објавено пред

Spion

Бизнисменот Минчо Јорданов утрово во кривичниот суд е повикан да сведочи во предметот што го презеде специјалното јавно обвинителство под кодно име „Шпион“.

Обвинетите Миќо Наскоски, Зоран Божиновски и Марјан Маџовски, како што рече на минатото рочиште обвинителката Елизабета Јосифовска, со цел да се стекнат со противправна имотна корист, му се заканиле на бизнисменот Минчо Јорданов дека ќе објават податоци за наводна криминална приватизација и откуп на акциите во АД „Бетон“ и на други негови фирми. Во намерата не успеале, а Јорданов не ги исплатил парите.

„Обвинетиот Александар Диневски прибавувал податоци со степен на државна тајна, а потоа ги доставувал или директно на странските разузнавачки служби или му ги давал на обвинетиот Марјан Ефремов, кој ја формирал групата за уцени, изнуди и шпионажа и ја координирал од 2009 до 2013 година, регрутирајќи нови членови во мрежата. Со обвинетиот Мирослав Зафировски од УБК прибирале податоци за луѓе од ЦИА присутни во Македонија и за штаб на ЦИА во Ирак. Тие прибирале и податоци за организациската поставеност на УБК“, рече Јосифовска за „Шпион“, кое СЈО врз база на нови прислушувани разговори го презеде од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција.

Ефремов, според обвинението, групата за изнуда и тргување со тајни информации од безбедносните служби на Македонија ја направил во 2009 година и, како што тврди обвинителството, тој е мозокот на целата операција. Информациите им ги продавале на Кост Н. од грчката разузнавачка служба, Петар Н. и Јуриј Н. од унгарската и на други лица од странски разузнавачки служби.

Секој од обвинетите, зависно од тоа во која институција работел, снимал службени документи, кои потоа им ги продавал на грчката, руската, унгарската и српската разузнавачка служба. Обвинети во овој случај се и тогашниот шеф на Кабинетот на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, генералот Горан Стојков, Миќо Насковски, Ѓорѓи Хаџимицев, Цветан Дамјановски (заедно со други нивни колеги од МВР, УБК, АР и Военото разузнавање, кои дел се веќе осудени) и Зоран Божиновски, кој во групата имал улога ако уценуваните не дадат пари, тој да ги објавува, како што вели обвинителката, во порталот „Буревесник“ или во други медиуми во кои работел. Божиновски е обвинет за злосторничко здружување, шпионажа и уцена.

Обвинетите не се чувствуваат виновни, а тврдат и дека целиот процес е монтиран. Во предметот првично беа опфатени 19 лица, од кои неколкумина ја одлежаа затворската казна. Предметот го суди судијата Владимир Туфегџиќ. На конференциска врска треба да сведочи и Драган Даравелски, кој, според обвинението, исто така бил уценуван од обвинетите.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет4 минути

Трамп: Би можел веднаш да го средам Авганистан, но не сакам да убијам 10 милиони луѓе

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека САД во последните неколку недели постигнале голем напредок во преговорите со талибанците и јасно...

Европа2 часа

Нов топлотен бран во Европа

Уште еден топлотен бран оваа недела ќе зафати делови од Централна и Северна Европа, со рекордни температури кои се очекува...

Македонија3 часа

Зависниците од наркотици ќе можат да примаат терапија и во Аеродром, Ченто и Психијатриската болница

Зависниците од наркотици ќе можат да примаат терапија и во поликлините во Аеродром, Ченто и Психијатриската болница. Досега околу 520...

Европа4 часа

Џонсон е новиот премиер на Велика Британија

Поранешниот британски шеф на дипломатијата, Борис Џонсон, е избран за нов претседател на Конзервативната партија, а според тоа и нов...

Македонија5 часа

(Видео) Јанева: Најодговорно тврдам дека не сум вмешана во случајот „Рекет“

Во врска со мојата наводна вмешаност во случајот „Рекет“ најодговорно тврдам дека ниту свесно, ниту несвесно, ниту со сторување или...

Македонија7 часа

Заев: Борисов не ме повика за Камчев

„Бугарскиот премиер Бојко Борисов во никој случај не ме повика за македонскиот бизнисмен Орце Камчев“, изјави премиерот, Зоран Заев во интервју...

Топ8 часа

Обвинение за сопругата која со секира го уби мажот во Студеничани

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение против 50-годишна жена од Скопје за убиство на нејзиниот сопруг во Студеничани. „Обвинетата на...

Македонија8 часа

Пронајден вториот мобилен телефон на Катица Јанева за кој велеше дека ѝ е изгубен

Обвинителството вчера го пронајде вториот мобилен телефон на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, за кој таа велеше дека ѝ е...

Македонија9 часа

Новиот закон за Јавното обвинителство влегува во собраниска процедура

Предлог-закон за Јавно обвинителство денеска влегува во собраниска процедура, при што пратениците ќе ги изнесат своите ставови, а ако имаат...

Македонија10 часа

Села бара јавен обвинител од странство

Зијадин Села од Алијансата за Албанците објави неколку забелешки за владиниот предлог закон за Јавното обвинителство. Тој истакна дека ќе...

Македонија10 часа

Заев: Не присвојуваа Македонците туѓа историја, туку Груевски и неговата политичка елита

„Не присвојуваа Македонците туѓа историја, туку Груевски и неговата политичка елита и нивните послушници квазиексперти кои тргнаа во медиумска офанзива...

Регион10 часа

Грчкиот парламент изгласа доверба на новата Влада

Со 158 гласа „за“ и 142 „против“ Владата на Кирјакос Мицотакис доби доверба од грчкиот парламент. Расправата траеше три денa,...

Македонија1 ден

Инспекторот Илиевски поднесе прекршочна пријава за ректорот и за тетовскиот универзитет

Просветниот инспектор Ѓорѓи Илиевски поднесе прекршочна пријава во тетовскиот Основен суд за Државниот универзитет во Тетово и за ректорот Вулнет...

Македонија1 ден

Жбогар е уверен дека законот за Обвинителството ќе биде донесен со консензус

Eвроамбасадорот Самуел Жбогар при денешната посета на Општина Новаци изрази надеж дека парламентот ќе го донесе законот за Обвинителството со...

Македонија1 ден

Обвинителството го доби извештајот од телефонот на Јанева

Обвинителството за организиран криминал и корупција го доби извештајот од вештачењето на мобилниот телефон на обвинителката Катица Јанева, но во интерес...

Македонија1 ден

Заев на одмор во Охрид и Грција, Шекеринска во Скандинавија, Царовска во Турција

Премиерот Зоран Заев со семејството ќе замине на одмор по празникот 2 Август, Илинден, во Охрид и во Грција, министерката...

Македонија1 ден

Хелсиншки комитет: Рекорден број дела од омраза во 2018 година, негативниот тренд продолжува и годинава

Во периодот од 2013 до крајот на 2018 година Хелсиншкиот комитет евидентирал 508 инциденти сторени поради омраза, беше соопштено на денешната прес-конференција по повод Европскиот...

Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО Сеад Кочан Трансмет, Труст, СЈО
Македонија1 ден

Кривичниот суд вторпат го одби барањето на Кочан за одложување на казната

Кривичниот суд по вторпат го одби барањето на бизнисменот Сеад Кочан, осуден во предметот „Труст“ на специјалното јавно обвинителство, да...

Свет1 ден

Итна седница на британската Влада, се бара безбедна пловидба во Заливот

Британската Влада свика итна седница на која ќе се расправа за одговорот што треба да се испрати на Иран, по...

Свет1 ден

Иран уапси 17 шпиони на ЦИА, некои се осудени на смрт

Иран уапси 17 шпиони кои работеле за Централната разузнавачка служба на САД (ЦИА), а некои од нив се осудени на...

Досие