Контакт

Daily news

Што сте во индијански хороскоп

Објавено пред

Многу индијански култури веруваат дека во моментот кога еден човек е роден му се доделува едно животно кое е негов чувар и заштитник во текот на целиот живот. Проверете што за вас велат старите добри Индијанци!

Видра (20 јануари – 18 Февруари)
Мала, комплицирана и невообичаена, видрата е животно кое тешко кој може да го свати. Оваа личност е доживеана како неконвенционална појава, па ретко кога луѓето се вртат за помош или да побараат некоја работа да биде завршена од нивна страна. Тоа е голема грешка, бидејќи иако неконвенционални видрите се доста ефикасни. Надарени со висока интелегенција и ефикасност видрите преку својата имагинација можат да го решат секој проблем или предизвик со минимален труд. Видрата е осетлива, сочуствува, храбра и искрена, но доколку е оставена во неуредна околина може да биде непристојна, бескрупулозна и бунтовна.

Волк (19 февруари – 20 март)
Длабоко емотивен и страствен, волкот е љубовник и во физичка и во филозофска смисла на зборот. Тој разбира дека љубовта е единственото нешто што на сите нас ние е неопходно и тој може да го обезбеди тоа по било која цена. Потребна му е слобода, но сепак е нежен и сочуствителен. Волкот во неговото окружување може да биде страствен, великодужен, нежен и благ. Но оставен сам на себе може да биде непрактичен, опсесивен и осветољубив.

Сокол (21 март – 19 април)
Нему му е во природата да биде лидер. На него се потпирате кога ви е потребен совет или конечна пресуда и одлука во необични ситуации. Покрај тоа, овој индијански знак не троши време безцелно, тој добро знае дека железото се кове додека е топло. Го краси невидена упорност и тој е битен и незаменлив дел од секој тим посебно во екпините спортови. Соколот може да биде суетен, но затоа е во право и некогаш може да биде арогантен. Во окружување во кое соколот има поддршка ќе му расне самодовербата, способноста за одржување на страста, а тоа ќе побуди и сочуство. Сепак, оставен сам и на цедило, соколот може да биде непристоен, нетолерантен, нестрплив и претерано осетлив.

Дабар (20 април – 20 мај)
Неговото мото е – превземи одговорност, прилагодисе и помини ја пречката. На дабарот, работата му е речиси се во животот, па е во состојба се да заврши со максимална самодоверба и ефикасност. Менталните способности му се мнгоу изострени, па на нив може и да се смета. На дабарот речиси се му оди од рака, но ставот “Или по мое или никако” често може да го доведе во неволја. Може да биде сочуствителен, великодушен, корисен и оддан, но и нервозен, посесивен, арогантен а понекогаш и кукавица.

Елен (21 мај – 20 јуни)
Еленот е главната муза на зодијакот. Тој секогаш може да ве насмее со неговиот совршен хумор. Доста е остроумен, па секогаш е добредојден гостин на забавите бидејќи е одличен соговорник. Неговата природна интелегенција го прави секогаш да биде свесен за неговата околина и случувањата околу него. Неговиот нарцисоизам може и да се претпостави со оглед на тоа што тој е главната зодијачка муза. Во заштитени услови тој е инспиративна сила за негување на односите, но ако го отавите сам тој за кратко станува себичен, нерасположен, нестрплив, дволичен и мрзелив.

Клукајдрвец (21 јуни – 21 јули)
Клукајдрвците се посветени на негувањето. Тие се совршени слушатели, полн сочуство и дефинитивно некој кој сакате да го имате на своја страна секогаш кога имате некој проблем. Секако, како таков клукајдрвецот е и одличен родител, прекрасен пријател и партнер. По природа е скромен, снаодлив и организиран. Грижлив е, посветен и многу романтичен, но тоа лесно може да премине во љубомора, посесивност и пакост.

Лосос (22 јули – 21 август)
Електричен, фокусиран, интуитивен и величенствено креативен. Лососот е полн со енергија. Тој е природен мотиватор, неговата самодоверба и ентузијазам се толку големи што дури се и заразни. Не е потребно да бидете долго време со него, дури и ако неговата идеја најнапред звучи лошо. Великодушен е, интелегентен и интуитивен, па не е чудо што има многу пријатели. Тој е стабилен, мирен и сензуален, но често може да биде вулгарен нетолерантен егоист.

Мечка (22 август – 21 септември)
Прагматичен и методичен, мечката ја повикувате секогаш кога ви е потребна стабилна рака. Неговата сталоженост, практичност и методичност го чинат одличен деловен партнер. Во повеќето сценарија тој е гласот на разумот и решавачот на проблеми. Инаку, обдарен е со големо срце и сака великодушно луѓе. Малкумина знаат дека мечката е многу скромен, па дури и срамежлив. Одличен наставник и ментор. Ќе ве обвие со љубов и племенитост, но може да биде и скептичен и мрзелив.

Гавран (22 септември – 22 октомври)
Полн со ентузијазам, гавранот е природен шармер без ни малку труд. Неговата енергија лесно се препознава, па повеќето се согласуваат и се вртат кон неговите идеи и мислења. Идеалсит е, а дипломатијата му е посилната страна. Едноставен е, интуитивен, романтичен и трпелив, но често може да биде недоследен, осветољубив и да бара многу од партнерот.

Змија (23 октомври – 22 ноември)
Змијата е природна во секој поглед. Лесно е да се поистоветите, па затоа е и одличен духовен лидер. Предничи во медицинските професии, бидејќи нејзиниот талент за лечење ги надминува сите останати. Преокупацијата на змиите со прашања кои се надвор од овој свет, често ја чини мистериозна и страшна во очите на останатите. Вистината е дека може да биде таинствена и помалку мрачна, но и чуствитела и доста грижлива. Може да биде страствена, духовита и инспиративна, но и насилна и склона на ненормални пореметувања во расположението.

Був (23 ноември – 21 декември)
Променлив и непостојан, бувот е тешко да го врзете за едно место. Бувот е топол, природен и едноставен, и воедно е најголемиот пријател на целиот свет. Ја следи глас дека животот го живее брзо, со полни гради и е склон кон авантури. Тоа сепак може да биде на сопствена штета бидејќи, знае да биде несовесен, невнимателен и непромислен. Бувовите се големи уметници, наставници и конзерватори. Меѓутоа поради својата посветеност тие се издвојуваат во секоја професија. Осетливи се и одлични слушатели, но можат да бидат и горки, претерани и воинствени.

Гуска (22 декември – 19 јануари)
Ако сакате нешто да биде направено викнете ја гуската. Таа е истрајна, упорна и амбициозна до срж, поставува цели и секогаш ги достигнува. Одлучна е да успее по секоја цена, не поради тоа што сака да се докаже некому, но бидејќи целото време се бори со својот внатрешен непријател на кого и му се докажува. Затоа е одлична и во спортот и во натпреварувачките спортови. Кога е смирена во окружување на семејството, гуската може да биде духовита, сензуална, страствена и друштвена. Во спротивно, опсесијата може да ја доведе до зависност која со сигурност ќе биде и нејзиниот крај.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Daily news

Прва правна конференција Tres Partes

Објавено пред

На 26 декември година во хотелот „Континентал“, со почеток во 10 часот, ќе се одржи првата правна конференција Tres partes, во организација на „Јанаки знае“, а ќе биде поделена во три дела.

Првиот дел е со работен наслов „Дали е потребно укинување на извршителите?”, на кој ќе учествуваат Зоран Василевски, кој ќе ја застапува тезата ПРО укинување на извршителите, извршител Снежана Андреевска, која ќе ја застапува тезата КОНТРА укинување на извршителите и извршител и поранешен судија за извршување, Христо Јованов, кој ќе предава во делот на извршувањето пред да се укинат судиите извршители.

Вториот дел е со работен наслов „Дали се шаблонизира институтот надомест на нематеријална штета“, на која предавачи ќе бидат адвокатката Маруша Митровска, судијката Љубица Колиќ од Основен суд Скопје 2 и судијата Ѓорѓи Радојков од Апелациониот суд Скопје.

Третиот т.н. кривичен дел е со работен наслов „Неприменување на кривично-правните институти“, во кој предавачи ќе бидат адвокатот Јанаки Митровски, Никола Тупанчевски, редовен професор по казнено право при „Јустинијан Први“, Александра Деаноска, вонредна професорка по казнено право при „Јустинијан Први“, и Оља Ристова, судијка при Основниот суд Скопје 1.

Предвиден е и интерактивен дел со публиката преку поставување прашања и коментари од учесниците.

 

Прикажи повеќе...

Daily news

Груевски оди во затвор – Апелација му ја потврди казната

Објавено пред

Апелациониот суд Скопје, постапувајќи по кривичниот предмет познат во јавноста под името „Тенк“ по одржана јавна седница, донесе пресуда со која му ја потврди двегодишната затворска казна на премиерот Никола Груевски. „Жалбите на обвинетиот Никола Груевски изјавени лично и преку неговите бранители ги одби како неосновани, а првостепената пресуда ја потврди во целост, со што му ги потврди двете години затворска казна“, пишува во соопштението од судот.

Второстепениот суд делумно му ја уважи жалбата на Ѓоко Поповски и му ја намали казната на 4 години и 6 месеци, а во останатиот дел првостепената одлука ја потврди.

За Гордана Јанкулоска за „Тенк“ е издвоена во друга постапка и пресудата за неа, под обвинение дека ја злоупотребила службената положба и го натерала Поповски да го намести тендерот за „мерцедесот“ што го посакал Груевски, ќе биде изречена на 8 октомври.

Прикажи повеќе...

Daily news

Бизнисменот Минчо Јорданов треба да сведочи дали бил уценет со пари во шпионската афера

Објавено пред

Spion

Бизнисменот Минчо Јорданов утрово во кривичниот суд е повикан да сведочи во предметот што го презеде специјалното јавно обвинителство под кодно име „Шпион“.

Обвинетите Миќо Наскоски, Зоран Божиновски и Марјан Маџовски, како што рече на минатото рочиште обвинителката Елизабета Јосифовска, со цел да се стекнат со противправна имотна корист, му се заканиле на бизнисменот Минчо Јорданов дека ќе објават податоци за наводна криминална приватизација и откуп на акциите во АД „Бетон“ и на други негови фирми. Во намерата не успеале, а Јорданов не ги исплатил парите.

„Обвинетиот Александар Диневски прибавувал податоци со степен на државна тајна, а потоа ги доставувал или директно на странските разузнавачки служби или му ги давал на обвинетиот Марјан Ефремов, кој ја формирал групата за уцени, изнуди и шпионажа и ја координирал од 2009 до 2013 година, регрутирајќи нови членови во мрежата. Со обвинетиот Мирослав Зафировски од УБК прибирале податоци за луѓе од ЦИА присутни во Македонија и за штаб на ЦИА во Ирак. Тие прибирале и податоци за организациската поставеност на УБК“, рече Јосифовска за „Шпион“, кое СЈО врз база на нови прислушувани разговори го презеде од Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција.

Ефремов, според обвинението, групата за изнуда и тргување со тајни информации од безбедносните служби на Македонија ја направил во 2009 година и, како што тврди обвинителството, тој е мозокот на целата операција. Информациите им ги продавале на Кост Н. од грчката разузнавачка служба, Петар Н. и Јуриј Н. од унгарската и на други лица од странски разузнавачки служби.

Секој од обвинетите, зависно од тоа во која институција работел, снимал службени документи, кои потоа им ги продавал на грчката, руската, унгарската и српската разузнавачка служба. Обвинети во овој случај се и тогашниот шеф на Кабинетот на претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, генералот Горан Стојков, Миќо Насковски, Ѓорѓи Хаџимицев, Цветан Дамјановски (заедно со други нивни колеги од МВР, УБК, АР и Военото разузнавање, кои дел се веќе осудени) и Зоран Божиновски, кој во групата имал улога ако уценуваните не дадат пари, тој да ги објавува, како што вели обвинителката, во порталот „Буревесник“ или во други медиуми во кои работел. Божиновски е обвинет за злосторничко здружување, шпионажа и уцена.

Обвинетите не се чувствуваат виновни, а тврдат и дека целиот процес е монтиран. Во предметот првично беа опфатени 19 лица, од кои неколкумина ја одлежаа затворската казна. Предметот го суди судијата Владимир Туфегџиќ. На конференциска врска треба да сведочи и Драган Даравелски, кој, според обвинението, исто така бил уценуван од обвинетите.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ5 минути

Малолетник од Струмица осомничен за 13 тешки кражби и разбојништва

Струмичката полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе пријава против 13-годишник од Струмица, поради сомнение дека извршил 13 кривични...

Европа14 минути

Брисел – ново европско жариште на вирусот

Дневниот просек на новоинфицирани со коронавирусот во последната недела во Брисел е 2.305, односно 340 заразени на 100 илјади жители....

Свет39 минути

(Видео) По Нагорно-Карабах и Ерменија прогласи воена состојба, тензиите ескалираат

Ерменските власти денеска прогласија воена состојба и општа мобилизација откако избувнаа нови судири во Нагорно-Карабах меѓу тамошните сепаратисти поддржани од...

Топ2 часа

Кривични за двајца скопјани кои краделе од возила на институции и фирми

Скопската полиција до надлежното Основно јавно обвинителство ќе поднесе кривични пријави против 29-годишниот И.Џ. од селото Страхојадица, поради сомнение дека...

Европа3 часа

Швајцарците гласаат дали сакаат раскинување на договорт за слободно движење со ЕУ

Швајцарските гласачи денеска одлучуваат дали сакаат да го поништат Договорот со ЕУ за слободно движење на луѓето, што е важен...

Свет4 часа

Во светот активни се речиси 8 милиони случаи на коронавирус

Во светски рамки, од почетокот на пандемијата се потврдени 33.058.423 случаи на коронавирус, а моментно се активни 7.649.933 случаи, покажуваат...

Економија17 часа

Најбогатиот Британец и заговорник за брегзит се пресели во Монако

Сер Џим Ретклиф, најбогатиот Британец и еден од водечките поборници за брегзит, ја напушти Велика Британија и се пресели во...

Европа19 часа

(Видео) Лондон: Илјадници луѓе протестираа против рестриктивните мерки, полицијата принудена да интервенира

Британската полиција денеска ги растури демонстрациите во центарот на Лондон против рестрикциите наметнати поради коронавирусот. Полицијата интервенираше откако насобраните ги...

Македонија21 час

141 новозаразени од Ковид-19, почина пациент од Скопје

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.559 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на...

Македонија22 часа

(Видео) Протест против полициската бруталност во Битола: „Сакаме правда, и Ромите се граѓани“

Со извикување на паролите „И Ромите се граѓани“, „Нема правда, нема мир“, „Правда за Ромите“, „Роми полицајци“ денеска во Битола...

Свет23 часа

Астронаутка ќе гласа од вселената на изборите во САД

Астронаутката на НАСА, Кејт Рубинс, рече дека ќе гласа од вселената, на повеќе од 300 километри над Земјата, на претстојните...

Македонија23 часа

(Видео) Пендаровски и Пахор во Кампот за обука на вода во Охрид

Претседателот и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски и претседателот на Република Словенија, Борут Пахор денеска во Охрид го...

Свет23 часа

Украинскиот претседател бара објективна истрага за падот на авионот

Украинскиот претседател Володомир Зеленски изјави дека ќе се испитаат брзо и непристрасно причините за падот на воениот авион во кој...

Топ1 ден

Приведени 10 лица поради нападот на полицајци во Прилеп

ОВР Прилеп до Основното јавно обвинителство Прилеп поднесе кривична пријава против 10 лица, и тоа: Е.Е.(28), Е.И.(30), Ф.Ќ.(37), С.А.(40), Ф.Ќ.(43),...

Топ1 ден

Приведени двајца скопјани – удриле во полицаец додека мерел со радар

Двајца скопјани се приведени откако удриле во сообраќаен полицаец во Скопје. Како што информира МВР, приведени се А.Д.(19) и К.М.(21)...

Македонија1 ден

МОН: Националната платформа достапна за учениците и родителите

Веб-страницата на Единствената национална платформа за онлајн учење од полноќ е веќе достапна за корисниците преку адресата www.schools.mk. Со цел...

Свет1 ден

По терористичкиот напад во Париз – уапсен главниот осомничен, приведени уште 6 лица

Седум лица се приведени за нападот пред поранешните канцеларии на сатиричниот неделник „Шарли Ебдо“, соопштија официјалните лица. Маж вооружен со...

Свет1 ден

(Видео) Се урна воен авион во Украина – загинаа 25 лица

Воен авион АН-26 се урна во близина на градот Чугуев во регионот Харков, јавува агенцијата Депо Харков, повикувајќи се на...

Македонија1 ден

Протест против полициската бруталност во Битола

Повеќе граѓански организации за денеска во Битола најавија протест против полициската бруталност, за кој повод е завчерашниот инцидент во кој...

Европа1 ден

Франција бара Брисел да ја принуди секоја членка на ЕУ да прими мигранти

Франција побара секоја земја членка на ЕУ да биде принудена да преземе дел од илегалните мигранти што пристигнуваат на европска...

Досие