Контакт

Економија

АД ЕСМ произведе 19.254 MWh електрична енергија, продадени ноќни вишоци

Објавено пред

АД ЕСМ на 15.1.2023 година произведе 19.254 MWh електрична енергија, со што целосно ги задоволи потребите на домаќинствата и малите потрошувачи.

dobivaj vesti na viber

Во термоелектраните произведени се 13.763 MWh, а во хидроелектраните и во ветерниот парк во Богданци произведени се 5.491 MWh.

Во изминатото деноноќие АД ЕСМ продаде 330 MWh ноќни вишоци електрична енергија.

*Податоците се преземени од диспечерскиот извештај на АД ЕСМ за 15.1.2023 година.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

Николоски: Зошто власта набавува гас по 40 отсто повисока цена од берзанската и зошто во РЕК „Битола“ на тендерите секогаш има еден понудувач?

Објавено пред

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, денеска, во Битола, изјави дека енергетската состојба во државата ја следи незнаење, од една страна, и голем криминал и корупција, од друга. Тој објави две големи теми – едната е набавката на гас по 40 % најмалку повисока цена од берзанската цена и, втора, зошто во РЕК „Битола“ секогаш има по еден понудувач.

dobivaj vesti na viber

Николоски посочи дека се доволни овие две теми денес да се отворат и да се дадат одговори, како и одговорност, која подолг временски период не ја гледаме, а како што рече, тука одговорноста е на највисоко ниво затоа што со одлуки на оваа Влада, практично одлуките се одземени од РЕК „Битола“, и набавките се прават директно од централата, односно се прават од ЕЛЕМ, односно Владата, затоа што раководството на ЕЛЕМ е назначено директно од Владата.

„Се работи за еден огромен скандал. За жал, во енергетиката има само скандали. Имено, ЕЛЕМ, односно ЕСМ, потпиша договор со сомнителни фирми од Бугарија за набавка на гас по фиксна цена од 99 евра за мегават-час, иако денес, доколку ја отворите ‘Купекс’ како релевантна берза за цела Југоисточна Европа, ќе видите дека цената е 59 евра. Што значи дека само денес разликата е приближно 40 евра за мегават-час или, преведено во проценти, над 40 % е разликата помеѓу тоа по кое набавува државата и се трошат народните пари и она што е денес цена на берзата“, рече Николоски.

Тој посочи дека се работи за огромни екстра профити на овие сомнителни компании од Бугарија, што отвора сериозен сомнеж за криминал и корупција.

„Така што би сакал да го повикам овде целиот менаџмент на ЕЛЕМ, како и Владата и министерот за економија, Крешник Бектеши, премиерот Димитар Ковачевски, да дадат одговор и да понесат одговорност за ова ненаменско трошење пари, кое во јануари достигна над милион евра повеќе од тоа што беше на берза, а за февруари веројатно ќе биде 2-2,5 пати повеќе од она што е берзанска цена и да дадат одговори каде одат овие средства“, истакна Николоски.

Тој праша како е возможно на речиси секој тендер што го објавува ЕЛЕМ во РЕК „Битола“ да има само по еден понудувач.

Прикажи повеќе...

Економија

Андонов: За 30 отсто зголемено домашното производство на електрична енергија

Објавено пред

На денешната прес-конференција соработникот за енергетика, Виктор Андонов, ги презентира најновите информации во врска со енергетската состојба во земјата.

dobivaj vesti na viber

Тој истакна дека во јануари, во екот на зимата, домашното производство на електрична енергија беше зголемено во однос на претходната година, стабилно и во целост ги задоволи потребите на граѓаните и малите потрошувачи.

„На почетокот на годината, по успешното монтирање на трансформаторот на Блокот 3 во РЕК ‘Битола’, првпат по долг временски период, беа ставени во функција сите домашни расположливи енергетски капацитети. Ова беше потврдено и со бројки, односно на 29 јануари 2023 година дневното производство од домашните производни капацитети изнесуваше 21.229 MWh електрична енергија, што претставува рекордно највисоко дневно производство во последните 10 години како резултат на посветената работа на нашите електроинженери и работници во енергетскиот сектор за што и претседателот на Владата неколкупати упати признанија и благодарност за нивниот вложен труд. Врз основа на податоците за јануари, можеме да заклучиме дека резултатите во однос на домашното производство на електрична енергија се повеќе од добри, впрочем ако во минатото било вообичаено да се увезува во овој период од годината, благодарение на зголеменото производство ЕСМ успеа целосно да ги задоволи потребите на домаќинствата, малите потрошувачи и дополнителните обврски за прехранбената индустрија, училиштата, водоснабдителните системи и други витални државни субјекти, дополнително беа продадени и вишоци електрична енергија. Во јануари вкупното домашно производство на електрична енергија изнесува 561.350 MWh електрична енергија во споредба со истиот месец претходната година кога производството на електрична енергија изнесуваше 434.189 MWh. Зголемувањето во јануари изнесува 29 % и е во согласност со планот за 2023 година, со кој се предвидува зголемување на годишното производство на електрична енергија за 20 % во однос на 2022 година“, рече Андонов.

Воедно, тој го презентира енергетскиот биланс за 1 февруари, кој покажува дека вкупното домашно производство на електрична енергија изнесува 19.172 Mwh, од кои 13.744 Mwh од термоелектраните, а 5.428 MWh од обновливи извори. Со ова производство целосно се задоволени потребите на домаќинствата и малите потрошувачи, како и потребите за дополнителни снабдувања за училишта, прехранбена индустрија и други витални држави субјекти.

Прикажи повеќе...

Економија

Потпишување договор за коридорите 8 и 10-Д: вложуваме во инфраструктурата

Објавено пред

Премиерот Димитар Ковачевски денеска присуствуваше на потпишувањето на договорот за надзор и правен трансакциски советник за изградба на Коридорот 8 и на Коридор 10-Д, каде што имаше обраќање.

dobivaj vesti na viber

Договорот е потпишан со компанијата „ИРД инженеринг“, која е избрана за надзор и правен трансакциски советник за изградба на Коридорот 8 и на Коридорот 10-Д. На настанот присуствуваа и имаа обраќање и првиот вицепремиер и министер за политички систем и односи меѓу заедниците, Артан Груби, министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски, заменик-министерот за транспорт и врски, Беким Реџепи, директорот на Јавното претпријатие за државни патишта, Ејуп Рустеми, и директорот на „ИРД инженеринг“, Паоло Орсини.

Со потпишувањето на овој договор почнуваат активностите за имплементација на проектот за изградба на инфраструктурниот Коридор 8 за автопатските делници Тетово – Гостивар – Букојчани и Требеништа – Струга – Ќафасан и на Коридорот 10-Д за делницата на автопатот Прилеп – Битола.

„Со потпишувањето на овој договор продолжуваме да ја зацврстуваме нашата определба како Влада дека автопатските делници, патиштата и инфраструктурата во нашата држава се еден од главните приоритети на кои ќе продолжиме да се фокусираме и годинава“, изјави премиерот Ковачевски.

Премиерот Ковачевски посочи дека Владата е силно фокусирана на капиталните инвестиции во патната и железничката инфраструктура додавајќи дека за 5 години се реализирани 1.300 км патна инфраструктура, рехабилитирана и изградена, во која се инвестирани над 1 милијарда евра.

„Изградбата на автопатските делници на коридорите 8 и 10 е од клучно значење за подигнување на нивото на квалитетот на патната инфраструктура и сообраќај, со што уште повеќе ќе ја истакнеме геостратешката позиција на Република Северна Македонија, која преку овие проекти ќе стане неизбежна транспортна рута од значење за регионот, но и пошироко“, истакна премиерот Ковачевски.

Директорот на „ИРД инженеринг“, Паоло Орсини, истакна дека е „чест и привилегија е да се биде дел од овој настан во Владата“.

„’ИРД инженеринг’ е присутна во Македонија за инженерски услуги во последните 20 години. Една од нашите конкурентски предности е и ќе биде нашето локално присуство со комбинација на меѓународно искуство и експертиза. Заедно со нашите локални партнери во овој проект ние ќе ги вложиме сите потребни напори за да ги изградиме 4-те делници со највисок стандард и квалитет што одговараат на квалитетот на патиштата што се градат во ЕУ“, потенцира Орсини.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион24 минути

Курти претстави шест услови за формирање ЗСО

Косовскиот премиер Албин Курти постави шест услови за прифаќање на формирањето на заедницата на општини со српско мнозинство, меѓу кои...

Македонија1 час

Апасиев: Партиската полиција на Спасовски не престанува со тортурата врз левичарите

Непосредно пред одбележувањето на годишнината од раѓањето на таткото на македонската нација – Гоце Делчев, повеќе членови на Централниот комитет...

Регион1 час

(Видео) Хаос во српскиот парламент, пратениците се упатија кон Вучиќ со извици „предавство“

Целосен хаос во српското собрание следуваше во попладневниот дел од расправата кога пратениците од опозицијата, пред сè, на Двери и...

Македонија3 часа

„Авионот е полн, нема да леташ за Париз“, патник вратен од аеродромот иако имал повратни билети на „Визер“

Патник од Скопје во саботата бил вратен од Меѓународниот аеродром „Скопје“ со објаснување дека авионот за Париз е полн иако...

Македонија4 часа

Петиција за одземање бугарско државјанство на Македонци; Основачот: Имаме проблем што не ја признавате историјата

Онлајн-петиција за одземање на бугарското државјанство на Македонци што шират омраза за Македонија е креирана на социјалната мрежа „Фејсбук“, а...

Македонија5 часа

Лидија Димова не призна вина, нејзиниот екссоработник смета дека е виновен за злоупотребите во Националната агенција за европски образовни програми

Ексдиректорката на Националната агенција за европски образовни програми и мобилност, Лидија Димова, не чувствува вина за делата злоупотреба на службената...

Македонија5 часа

Спасовски: Ниедна партија не може да го присвои Гоце Делчев, граѓаните нека бидат сигурни за одбележувањето

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, порача дека ниедна политичка партија не може да го присвои ликот на Гоце Делчев....

Регион5 часа

Бугарија го осудува насилството врз македонските Бугари во Македонија

Бугарскиот парламент категорично го осуди насилството врз македонските Бугари во Македонија, како и омаловажувањето на проблемот со правата и безбедноста...

Свет6 часа

Медведев: Пред 80 години непријателот беше сопрен, исто ќе биде и сега

Заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, по повод одбележувањето на 80-годишнината од битката кај Сталинград, истакна дека...

Македонија7 часа

„Комитите“ повикаа на акција за чествувањето на Гоце Делчев

Навивачката група „Комити“ ќе присуствува на одбележувањето на денот на раѓањето на Гоце Делчев, кое ќе се одржи во црквата...

Свет7 часа

Поранешен командант на „Вагнер“: Сакам да им се извинам на Украинците

Еден од поранешните команданти на руската платеничка група „Вагнер“, кој побегна во Норвешка, изјави за „Ројтерс“ дека сака да се...

Свет7 часа

Белата куќа: Немаме непријателски намери кон Пјонгјанг

Белата куќа ги отфрли обвинувањата на Северна Кореја дека воените маневри на САД и нивните јужнокорејски сојузници во Жолтото Море...

Свет7 часа

Фрејзер: Русија побара седница на Советот за безбедност на ОН за Украина

Русија побара на 8 февруари да се одржи седница на Советот за безбедност на ОН посветена на Украина, изјави Ванеса...

Свет8 часа

Кириленко: Руска ракета погоди станбена зграда во Краматорск, најмалку двајца загинати

Најмалку две лица загинаа, а седум се повредени кога ракета лансирана од руските сили погоди станбена зграда во градот Краматорск...

Свет20 часа

Адвокатот на Бајден: ФБИ не најде доверливи документи во куќата на претседателот

Членови на американското Федерално истражно биро (ФБИ) денеска ја пребараа викендицата на претседателот Џозеф Бајден во Рихобот Бич, Делавер, но...

Македонија20 часа

Осудениот Михајловски за „27 април“ одбива да биде амнестиран: Бог е тој што може да ми суди

Вилијам Михајловски-Гајда, осуден на 13 годишна затворска казна за крвавите случувања во Собранието на 27 април, бара да не биде...

Македонија21 час

Условна казна доби докторот кој ја породуваше Веапоска, родилката: Дај Боже на пресудата за вадењето на моите органи, да се казни со затвор

Условна казна му е изречена на гинекологот Мухамед Асани, затоа што во нелегална ординација во неговата куќа, давал здравствени услуги,...

Економија22 часа

Маричиќ: Нови 53 милиони евра за Северна Македонија од ЕУ за инвестиции во енергетиката и животна средина

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ на својот Фејсбук профил објави дека од страна на Европската...

Регион22 часа

Милановиќ: Србија мора да разбере дека од романсата со Русија ќе излезе како измамен љубовник

Србија ќе мора на некој начин да го признае Косово, изјави денеска хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, оценувајќи дека Белград мора...

Свет23 часа

Захарова: Обидот за посегнување на руски имот ќе се смета за грабеж, ќе одговориме

Русија ќе возврати на обидите на Западот да ги заплени руските средства за да и ги предаде на Украина, изјави...