Контакт

Економија

Активирај се навреме! – нова платформа за општествено одговорни проекти

Објавено пред

Активирај се навреме, бидејќи сега секое капаче има вредност – повеќе детски насмевки!

dobivaj vesti na viber

На глобално ниво, сè почесто слушаме за препораките за поголема еколошка дисциплина и одговорност, со цел да имаме подобра иднина.

Последните случувања со кои се соочивме во изминатиот период јасно укажуваат на тоа дека што поскоро мора да го смениме начинот и навиките на нашите секојдневни активности. Како одговор на тоа, компанијата Credissimo во насока на зајакнување на јавната свест за потребата од еколошки промени и успешната историја со проекти од општествен вид, реши да формира посветена платформа Активирај се навреме, која ќе биде посветена на реализација на национални општествено одговорни кампањи. Да се активираш навреме значи да преземеш иницијатива за почисто и подобро утре.

На 1.6.2022 г., Активирај се навреме почна со голем хуманитарно-еколошки проект под името „Секое капаче е вредно“, чија главна цел е да се активираат граѓаните со цел да соберат колку што е можно повеќе пластични капачиња. Собраните капачиња ќе бидат преземени за рециклирање преку логистичкиот партнер на кампањата „Пакомак“, со што директно се помага во подобрување на животната средина.

Собраните средства кои се обезбедуваат преку откупот за рециклирани капачиња, заедно со финансиската поддршка од главниот покровител Credissimo ќе бидат наменети за реконструкција на детските одделенија во целата држава на кои им е потребно сериозно реновирање и овозможување подобри услови за лекување.

Пред самиот влез на Зоолошката градина – Скопје, на 1.6.2022 г. беше поставена првата метална конструкција/корпа која е наменета токму за собирање на капачињата. Исти вакви конструкции во наредниот период ќе бидат поставени и во Тетово, Битола и Охрид.

Пластичните капачиња се направени од полипропилен (т.н. PP #5), еден од најтешките и најцврстите пластични материјали. Поради таа причина, капачињата воопшто не се разградливи и се едни од најмалку рециклираните материјали, додека во исто време се во топ 5 отпадоци кои се собираат од акциите на за чистење на природата. Преку проектот „Секое капаче е вредно“, компанијата планира значително да го зголеми бројот на рециклирани капачиња во целата држава.

Започнуваме со проектот за подигање на еколошката свест создавајќи нови навики во секојдневното функционирање на граѓаните, сè со цел – еколошки почиста животна средина за сите нас, а во исто време помагаме да се овозможат подобри услови за лекување во целата држава. Предизвиците со кои ќе се соочиме преку платформата „Активирај се навреме“ се од социјален, хуманитарен и еколошки карактер и таа има за цел континуирано да реализира разни проекти со кои ќе влијаеме на унапредувањето на животната средина. Спроведувајќи ваков тип на активности сакаме да влијаеме и на подигнување на свеста на компаниите и граѓаните и заеднички да покажеме колку можеме да придонесеме за заштита на природата што нè опкружува – изјави Георги Руков, директор на ФД Кредисимо.

ЗОО Скопје секогаш со задоволство е дел од хуманитарни кампањи и проекти со кои заеднички со општествено одговорни компании ја покреваме свеста и помагаме онаму каде што е најпотребно. Не радува тоа што кампањата „Секое капаче е вредно” на компанија Credissimo започнува токму од Зоолошка градина Скопје – изјави Кристијан Стаменов, директор на Зоолошката градина во Скопје.

Сега е вистинското време да се активираш, бидејќи секое капаче има вредност – повеќе детски насмевки! Со собирањето капачиња, помагаш во заштитата на животната средина, но и за подобри услови и посовремени детски одделенија низ целата држава.

 

 

 

(ПР текст)

Економија

Бектеши: Сите трговци во туристичките места може да работат во недела и за празници

Објавено пред

Собранието денеска ги усвои измените и дополнувањата на Законот за трговија со кој се овозможува работа во недела и државни празници на сите трговци на мало и на големо во туристичките места, утврдени со Законот за туристичка дејност, објави на Фејсбук министерот за економија Крешник Бектеши.

dobivaj vesti na viber

Според министерот, со измените и дополнувањата на Законот за трговија се очекува дополнително да се поттикне економската активност во земјата, посебно во туристичките места.

„Имајќи ги во предвид податоците кои што ги имаме од Државниот завод за статистика за раст на бројот на туристи од почетокот на годината, а и очекувањата согласно веќе направени резервации за странски туристи кои што оваа туристичка сезона ќе ја посетат Северна Македонија, посебно Охрид и Струга, согласно законските измени очекуваме зголемување на туристичката активност во целата земја. Измените на Законот за трговија се донесени со заеднички дијалог во инклузивен процес со сите засегнати страни, посебно во туристичкиот сектор. Работниците во трговските објекти кои ќе работат во недела и празници ќе добијат дневница поголема за 100 проценти, објави министерот.

Согласно најновите измени на Законот за трговија им се дава можност на продавниците, киосците и штандовите во туристичките места утврдени со Законот за туристичка дејност, да работат во ден недела и на празници.

Воедно, и на слободните царински продавници лоцирани на меѓународните аеродроми после царинските контролни точки и на цветните пазари, им се дава можност да работат во ден недела и на празници

Овие законски измени стапуваат на сила веднаш откако ќе бидат објавени во Службен весник.

Прикажи повеќе...

Економија

Бислимоски: Колку ќе биде просечното зголемување на цената на електричната енергија ќе објавиме в среда

Објавено пред

„Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) в среда да одржи подготвителна и главна седница, на која ќе бидат соопштени цените на блок-тарифите, изјави денеска претседателот на РКЕ, Марко Бислимовски.

dobivaj vesti na viber

„Во текот на оваа недела, најверојатно, в среда, РКЕ ќе одржи подготвителна и главна седница, на која ќе ги соопшти цените на блоковите и ниските тарифи, а до тогаш ќе ги оставиме познатите експерти во државата да лицитираат со цените“, рече тој на подготвителната седница за реформата на тарифниот систем за електрична енергија (блок-тарифи), што се одржа на ФЕИТ.

Бислимоски рече „колку ќе биде просечно зголемување на цената, сето тоа ќе го објавиме в среда. Апсолутно, тоа што е во четвртиот блок е само за четвритот блок, за другите блокови ќе се води сметка да може потрошувачите да си ги платат своите сметки за електрична енегрија доколку имаат своја нормална и разумна потрошувачка на електрична енергија“.

Изјави дека заклучно со јуни, иако биле планирани 0 денари за набавка на струја од увоз, „ЕВН хоум“, поради, како што вели, некоректен однос на одредени индустриски потрошувачки и општини, направи непланирана набавка од 33 милиони евра.

„Дополнително, имаме ситуација – уредбата за кризна состојба се укина и исто така универзалниот снабдувач ќе има обврска да ја откупува електричната енергија и од повластените производители, тоа е некаде околу 10 милиона евра, и цената на ЕСМ е нешто повисока, од 41 евро на 48 евра за мегават-час, но притоа треба да се знае дека и ЕСМ ќе обезбеди загуби на електричната енергија во дистрибутивната мрежа од 143 евра за мегават-час, така што ЕСМ сериозно влијае на намалувањето на ризиците врз цената“, истакна Бислимоски на прес-конференцијата.

Прикажи повеќе...

Економија

Намалување на цената на горивата

Објавено пред

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,82 % во однос на одлуката од 23.6.2022 година.

dobivaj vesti na viber

Референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат намалување во просек кај бензините за 0,945 %, кај дизелот за 1,174 %, кај екстра-лесното масло зголемување од 0,425 % и кај мазутот има намалување од 1,806 %.

Малопродажните цени на бензинот „евросупер БС-95“ и на „евродизелот“ (Д-Е V) се намалуваат 1,00 денар/л, малопродажната цена на бензинот „евросупер БС-98“ се намалува 0,50 денари/л.

Малопродажната цена на екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) не се менува.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува 0,986 денари/кг и ќе изнесува 53,305 денари/кг.

Од 28.6.2022 година, од 00.01 часот, максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:
– моторен бензин „евросупер БС-95“ – 109,00 (денари/литар);

– моторен бензин „евросупер БС-98“ – 111,50 (денари/литар);

– дизел-гориво „евродизел БС (Д-Е V)“ – 109,00 (денари/литар);

– масло за горење eкстра-лесно 1 (ЕЛ-1) – 107,00 (денари/литар);

– мазут М-1 НС – 53,305 (денари/килограм).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Џафери свикал итна координација: Граѓаните самите ќе проценат од снимките кој го предизвика инцидентот

Претседателот на Собранието на Република Северна Македонија, Талат Џафери, попладнево свика итна координација на која беа поканети сите координатори и...

Политика11 час

(Видео) ВМРО-ДПМНЕ: Поранешниот министер за образование на ДУИ и СДСМ физички се пресметува со пратеници

Поранешниот министер за образование на ДУИ и СДСМ необразовано физички се пресметува со колеги пратеници, демонстрира насилие, реагираат од опозицискиот...

Македонија12 часа

Вархеји очекува Скопје и Тирана во наредните денови да ги отворат пристапните преговори со ЕУ

Говорејќи пред членовите на Европскиот парламент и парламентите на земјите на патот кон членство во ЕУ, еврокомесарот за проширување Оливер...

Европа13 часа

(Видео) Ракетиран трговски центар во Украина

Најмалку две лица загинаа, а 20 се повредени во ракетен напад врз трговски центар во Кременчук, изјави Кирило Тимошенко, заменик-шеф...

Македонија13 часа

Димитрoв: Ако потрае играта со зборови од историското „Не“ ќе остане само прашина

Поранешниот министер за надворешни работи, Никола Димитров повикува на итна реафирмација на македонските позиции во однос на спорот со Бугарија...

Европа13 часа

Борел: Проширувањето на ЕУ – геополитички императив

Проширувањето повторно е високо на агендата на ЕУ, но со неговото заживување, мора да се направат напори за реформирање на...

Европа14 часа

Петков: Поднесов оставка од функцијата премиер, следните избори ќе бидат реален референдум за тоа каква Бугарија сакаме

Утрово поднесов оставка од функцијата премиер на Бугарија, напиша на социјалните мрежи досегашниот премиер на Бугарија, Кирил Петков. „Во овие...

Македонија17 часа

Османи добил уверување од Макрон – со употребата на Северномакедонци направил ненамерна грешка

Министерот за надворешни работи Бујар Османи имаше телефонски разговор со Кабинетот на францускиот претседател Емануел Макрон, од каде што доби...

Економија17 часа

Намалување на цената на горивата

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе одлука со која се врши намалување на малопродажните...

Македонија17 часа

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ со протестно писмо до Османи – да се укинат преспанскиот и договорoт со Бугарија

Организацијата „Жени, мајки, родољупки на Македонија“ – „Ангелина Маркус“ упати протестно писмо до министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во...

Македонија18 часа

Арсовски: Дали тим од МНР денеска е на тајни преговори во Софија за прифаќање на предлогот и протоколот?

„Тотален дебакл и перманентно нарушување на сите преговарачки позиции со Бугарија е резултат на оваа Влада, предводена од СДСМ и...

Топ18 часа

Две лица загинаа во Струмичко, со трактор излетале од патот

Две лица загинаа кога со трактор излетале од локалниот пат од с. Трибичино кон с. Едрениково, Струмичко, на местото наречено...

Македонија18 часа

Скопјанец со столче ја тепал сопствената мајка

Основното јавно обвинителство Скопје поведе постапка против 31-годишен скопјанец осомничен за кривично дело тешка телесна повреда од член 131 став...

Регион20 часа

Петков ја поднесе оставката

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја поднесе оставката до Владата, јави репортерот на „Бгнес“. Оставката е поднесена по курир, велат за...

Топ21 час

Жена загина во тешка сообраќајна несреќа на скопската обиколница, повредени се и три лица

Скопјанка загина во тешка сообраќајна несреќа, која вчеравечер се случи на скопската обиколница. Таа била сопатничка на мотоцикл, кој се...

Свет21 час

(Видео) Падна трибина за време на борба со бикови во Колумбија – има загинати, меѓу кои и дете

Најмалку четири лица загинаа, а повеќе од 300 се повредени кога во неделата се урна дел од трибината на арената...

Свет22 часа

Наркобанда опремена со тешко оружје ја нападна полицијата во Мексико

Шест полицајци загинаа, а четворица се ранети во пограничната држава Њу Леон на северот на Мексико кога биле нападнати од...

Свет22 часа

Од хемиската фабрика „Азот“ евакуирани 250 луѓе, меѓу кои и многу деца

Припадниците на милицијата на самопрогласената Луганска Народна Република (ЛНР) евакуирале уште речиси 250 цивили од комплексот на хемиската фабрика „Азот“...

Регион1 ден

Спречен собир на Парадата на гордоста во Истанбул, приведени десетици луѓе

Турската полиција спречи стотици луѓе да се соберат на годишната Парада на гордоста во Истанбул и уапси десетици откако локалните...

Свет1 ден

Путин ќе посети поранешни советски држави на состанок со своите колеги

Рускиот претседател Владимир Путин оваа недела ќе посети две поранешни советски држави во Централна Азија, објави руската државна телевизија. Ова...