Контакт

Економија

Анѓушев на средба со ММФ: Економијата расте, невработеноста опаѓа

Објавено пред

Заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, оствари средба со Џесмин Рахман, шеф на мисијата на Меѓународниот монетарен фонд, и Себастијан Соса, раководител на канцеларијата на ММФ за Република Северна Македонија, во рамки на годишната мисија на ММФ за спроведување на годишниот економски преглед.

Вицепремиерот Анѓушев истакна дека во првиот квартал на 2019 година забележан е силен раст на бруто-домашниот производ од 4,1%, како резултат на континуирани и комплементарни економски мерки со кои се стимулираат нови инвестиции, технолошки развој и внесувањеа иновации во компаниите, отворање нови работни места и повисоки плати.

Вицепремиерот дополни дека растот на БДП во првиот квартал е резултат на реалната економија, растот на индустриското производство од 6,7%, растот на извозот на компаниите од 14,7%, отворените над 50.000 работни места во последните 2 години, од кои 16.700 само во првиот квартал на 2019 година, како и раст на платите од околу 6% на годишно ниво.

За време на состанокот од страна на вицепремиерот Анѓушев беа презентирани мерките од програмата за економски реформи 2019-2021, со кои дополнително ќе се подобри бизнис-климата во земјата и ќе се стимулира повисок и одржлив економски раст на земјата.

Претставничката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Рахман, информираше дека се отвора нова регионална канцеларија на резидентен претставник за зајакнување на односите со Албанија, Косово, Црна Гора и Македонија, со седиште во Виена. Со оваа канцеларија ММФ тежнее за одржување на блиски релации со четирите земји, како и со донаторите, меѓународните институции, вклучувајќи ја и Светска банка и австриската Влада, која е важен трговски и развоен партнер на регионот на Западен Балкан.

Новата регионална канцеларија ќе биде раководена од Стефани Ебле, која во моментов е шеф на мисијата на ММФ за Косово. Ебле претходно работела на Украина, Грција, Србија и Босна и Херцеговина. Таа ќе ги надгледува локалните тимови во постојните канцеларии во Албанија, Косово и Северна Македонија, кои ќе продолжат со работа и понатаму, се наведува во соопштението на ММФ.

Економија

Презентиран новиот закон за данок на моторни возила

Објавено пред

За да се смени состојбата со возниот парк во земјата, а во насока на намалување на загаденоста на воздухот и заштита на животната средина, Царинската управа подготви предлог-закон за данок на моторни возила, кој има цел да го намали и обесхрабри купувањето возила што не се енергетски ефикасни и кои ја загадуваат животната средина, без притоа да се загрози добросостојбата на граѓаните од социјален и економски аспект. Новите законски одредби се очекува да придонесат за зголемување на уделот на возила што се енергетски ефикасни и кои нема да придонесуваат кон зголемено загадување на животната средина.

Ова беше истакнато на вчерашната средба на претставници на Царинската управа со дистрибутерите на нови возила во земјата, на која увозниците на нови возила беа запознаени со предложените законски одредби и бенефитите што од нив ќе ги има државата. Притоа беше посочено дека станува збор за прв закон со кој се излегува од фискалниот аспект и приоритет добива еколошкиот аспект. Имено, приходот од данокот на возила, во споредба со приходите остварени од наплатата на сегашната акциза од патничките автомобили, се очекува да остане во истите рамки.

Со новиот закон точно се дефинирани моторните возила што се предмет на даночење и возила што не се предмет на даночење, како и категории возила што се ослободуваат од плаќање данок на моторни возила. Па, така, електричните возила се изземени од обврската за плаќање данок на моторни возила. За да се стимулира замена на возниот парк во делот на бизнисот, доставните возила од типот „ван“ и комби-возилата, кои спаѓаат во категоријата товарни возила и се наменети за превоз на стоки, се исто така изземени од плаќање данок на моторни возила. Патнички комби-возила за превоз на 8 или 9 патници, за амбулантни возила, за возила за превоз на починати лица и кампер-возила исто така се изземени од обврската за плаќање данок или е предвиден поврат на дел од платен данок за моторни возила.

За другите категории возила е подготвена посебна методологија за пресметка на данокот при увоз, каде што, освен цената во возилото, ќе се зема предвид и емисијата јаглероден диоксид. Начинот на пресметка ќе биде преточен во посебна уредба, што ќе ја донесе Владата. Според новата Методологија, еколошките возила, кои се и технолошки понови, добиваат бенефит во рамките на даночењето наспроти возилата со иста вредност, а кои се технолошки постари и се со повисоки износи на емисија на јаглероден диоксид. Со ова еколошките возила со пониска стапка на емисија на CO2 стануваат економски поисплатливи за набавка во однос на оние што имаат повисок степен на загадување со CO2.

Поради усогласување со препораките и добрата пракса во повеќето земји на ЕУ, воведени се нови категории возила кои се предмет на даночење, мотоцикли и скутери со зафатнина над 50 см3, четирицикли или ATV-возила, пикап-возила, а со цел воведување еколошка компонента на даночење во зависност од нивото на емисија на јаглероден диоксид и нивото на емисија преку Евро-норма.

Увозниците на нови возила го поздравија новиот предлог-закон и во дискусијата се разјаснија одредени дилеми, особено во однос на данокот на хибридните возила.

Mинатата година во земјата беа увезени 37.000 возила. Од нив, 88 отсто биле стари употребувани возила, при што од оваа категорија речиси 90 отсто биле дизел-возила.

Прикажи повеќе...

Економија

Бил Гејтс годинава заработил 16 милијарди долари

Објавено пред

Иако годинава донира над 35 милијарди долари во хуманитарни цели, Бил Гејтс од почетокот на 2019 заработил 16 милијарди, па сега вреди 106 милијарди долари.

„Се работи за едноставна стратегија на инвестирање – над 60 проценти од моето богатство го држам во акции“, рече основачот на „Мајкрософт“ во интервју за „Блумберг“.

Речиси 60 милијарди долари од богатството на Гејтс од понеделник се наоѓа во акции што ги поседува, па благодарение на тоа, објаснува советникот за инвестиции на Гејтс, тој успеал да ја изгради најголемата приватна фондација во светот, без да го намали своето богатство.

Сепак, ова може да се промени доколку во САД се воведат повисоки даноци, што во последните денови го најавуваат светските печатени медиуми на своите насловни страници.

„Се сомневам дека данокот за богатите ќе помине, но јас не сум против. Најблиску до тоа се даноците на недвижностите за кои силно се залагам да се вратат на 55 проценти, односно на нивото што беа пред неколку децении“, рече Гејтс.

Иако е втор најбогат човек во светот (зад сопственикот на „Амазон“, Џеф Безос), Гејтс е познат како заговорник за повисок данок на приходите на најбогатите Американци и за поголема транспарентност.

Прикажи повеќе...

Економија

ЕБОР ќе финансира надградба на патарините во Северна Македонија

Објавено пред

Европската банка за обнова и развој со кредит од 13 милиони евра ќе го финансира подобрувањето на постојниот систем на патарини, како и новите станици за електронска наплата на нив. Надградбата ќе ги зголеми приходите овозможувајќи македонскиот систем на автопатишта да биде финансиран на поодржлив начин.

Со овој кредит ќе се финансира надградба на пет наплатни станици по должината на Коридорот 8, како и изградбата на три нови станици, сите поврзани со центарот за патарини во главниот град Скопје.

Покрај подобрувањата на наплатниот систем, ќе бидат инсталирани и соларни панели на сите 15 станици за наплата на патарината во целата држава, со цел да се промовира поголемо користење обновлива енергија. Овие панели ќе генерираат речиси половина од електричната енергија потребна да се одржуваат станиците.

ЕБОР има финансирано изградба и надградба на 8 станици за наплата на патарина по должината на Коридорот 10 вклучувајќи и инсталација на опрема за електронска наплата на патарина.

Кредитот на ЕБОР му е доделено на Јавното претпријатие за државни патишта (ЈПДП). Се планира унифицирање на двата система за патарина во систем што ќе биде целосно функционален.

До денес ЕБОР има инвестирано над 1,9 милијарда евра во 117 проекти во Северна Македонија.

Прикажи повеќе...

Најново

Свет42 минути

Над 30 светски лидери потпишаа иницијатива за борба против климатските промени

Над 30 шефови на држави и влади потпишаа апел за засилување на активностите во борбата против климатските промени, што ги...

Топ4 часа

Воз на релација Гевгелија – Скопје прегази 23-годишен мигрант

Пакистанец на возраст од 23 години загина на пругата во близина на селото Ногаевци кога во него удрил воз што...

Македонија5 часа

Почна уривањето на дивоградбите во Охрид

Општина Охрид ја почна најавената акција за уривање дивоизградени објекти на подрачјето на општината во согласност со законските процедури и...

Македонија5 часа

(Видео) Одложено судењето на Латас, предметот „Тотал“ сѐ уште во доказна постапка

Денешното рочиште за случајот „Тотал“, каде што обвинет е новинарот и поранешен уредник, Драган Павловиќ-Латас, е одложено за 17 октомври...

Свет6 часа

Во светот се одржуваат големи климатски протести, ќе се протестира и кај нас

Глобален протест против климатските промени за денеска е најавен во 139 земји и се очекува ова да биде најмасовниот во...

Свет7 часа

(Видео) Пукање во близина на Белата куќа, еден загинат и петмина повредени

Еден човек загина, а петмина се повредени при пукање во Вашингтон, во близина на Белата куќа, пренесуваат американските медиуми. Не...

Свет7 часа

Пентагон на Трамп ќе му претстави воени опции за Иран

Воени опции како одговор на иранскиот напад врз саудиската рафинерија, денеска, ќе му бидат претставени на американскиот претседател Доналд Трамп....

Свет7 часа

Саудиска Арабија почна воена операција во Јемен

Коалицијата што ја предводи Саудиска Арабија почна воена операција северно од јеменскиот пристаништен град Ходеида. Целта на операцијата, како што...

Европа20 часа

Макрон: „Жолтите елеци“ ме наведоа подобро да ги слушам луѓето

Францускиот претседател Емануел Макрон откри дека кризата со граѓанското движење „Жолти елеци“ на некој начин била добра за него, бидејќи...

Свет21 час

Трудо среде скандал, најмалку трипати се маскирал како црнец

Канадскиот премиер Џастин Трудо денеска западна во голем скандал. Утрово беше објавена негова стара фотографија на која тој е облечен...

Македонија1 ден

Обвинение против ексградоначалник на Демир Хисар, незаконски вработувал луѓе

Битолското Обвинителство поднесе обвинение против три лица за незаконски вработувања. Обвинети се поранешен градоначалник на Демир Хисар, раководител на Центарот...

Македонија1 ден

(Видео) Трајанов: Со една изборна единица ќе се стави крај на прелевањето на гласовите на малите партии

Претседателот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, рече дека очекува поддршка со консензус на иницијативата за промена на Изборниот законик да...

Македонија1 ден

Судењето за „Талир 2“ повторно одложено

Судењето за предметот „Талир 2“ на СЈО, судијката Даниела Алексова-Стојановска го одложи за 15 октомври. Причина за одлагањето е доуредување...

Регион1 ден

Mакедонски државјанин фатен при шверц на антички предмети на граничниот премин Прешево

Српските цариници во соработка со полицијата, во вторникот, 17 септември, на граничниот премин Прешево спречија обид за шверц на антички...

Топ1 ден

Обвинение и за девојката што учествувала во убиството на Пино Секондо

Обвинителството поведе обвинение и против девојка од Скопје за која се смета дека е соизвршител во убиството на Пино Секондо,...

Македонија1 ден

Палмер: САД се надеваат дека Северна Македонија ќе ги почне преговорите во октомври

Специјалниот претставник на државниот секретар на САД за Западен Балкан, Метју Палмер, вели дека очекува Северна Македонија да ги почне...

Топ1 ден

Тракторист загина во сообраќајна несреќа на патот Струга – Дебар

Четириесет и осумгодишен тракторист од струшкото село Велешта загина во сообраќајна несреќа што се случи синоќа на регионалниот пат Струга...

Свет1 ден

Обелоденети 76 милиони податоци од Mинистерството за внатрешни работи на Австрија

Во Министерството за внатрешни работи на Австрија, според информациите од интернет-страницата „Буре без дно“, дошло до масивно обелоденување полициски податоци....

Свет1 ден

(Видео) Уапсен маж кој пукаше и го блокира стратешкиот мост во Киев

Украинските специјални сили уапсија вооружен маж кој го блокира стратешкиот мост во Киев и се закани дека ќе предизвика експлозија...

Свет1 ден

Њујорк и Мичиген ги забранија ароматизираните електронски цигари

Њујорк е првата сојузна американска држава која забрани продажба на ароматизирани електронски цигари по речиси 400 случаи на сериозни болести...

Досие