Контакт

Економија

Анѓушев, Царовска и Адеми во Берн по швајцарски искуства за учење преку работа

Објавено пред

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев, министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, и министерот за образование и наука, Арбр Адеми, на покана на Владата на Швајцарија, ја започнаа работната посета во Берн, поврзана со швајцарските искуства за стручно образование и обука.

Работната посета на Швајцарија владината делегација ја започна со средба со Швајцарскиот федерален институт за стручно образование и обука (SFIVET- Swiss Federal Institut for Vocational Education and Training) и средба со Државниот секретаријат за истражување и иновации во образованието (SERI- State Secretariat for Education, Research and Innovation).

На средбите беше презентиран швајцарскиот систем за учење преку работа, кој се спроведува преку 15 години.

Анѓушев рече дека Северна Македонија има намера да го прилагоди системот за учење преку работа на свои потреби и дека швајцарското искуство ќе биде од особено значење со оглед на тоа дека оваа активност во Швајцарија се спроведува речиси две децении.

„Швајцарскиот модел за учење преку работа е многу успешен и се имплементира речиси 2 децении. За нас ќе биде од голема корист да ги согледаме сите аспекти како тој се применува. Осознавме дека овој процес е личен избор на секој од учениците и дека постои голем интерес кај самите ученици. Нашите планови се системот за образование да го развиеме за потребите на стопанството, да им дадеме квалитетно стручно образование на младите луѓе со што ќе обезбедат квалитетни работни места. Разбираме дека ќе биде потребно време, но овој процес мора да отпочне бидејќи нема развој на економијата без соодветен развој на човечкиот капитал“, потенцира Анѓушев.

Царовска нагласи дека со Законот за практиканство се овозможува поголема вклученост на млади луѓе во работата на компаниите, но и дека се работи на нов Закон за работни односи со кој ќе се овозможи поголема вклученост на младите лица од средното образование, во производствените активности на компаниите.

Адеми посочи дека се прават интензивни подготовки за измена на законите со коишто ќе се овозможи практична работа на учениците од средното образование за коешто би биле платени, но и засилување на капацитетите на средните технички училишта и техничките универзитети.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

Владата ја зголеми минималната плата на 14.500 денари

Објавено пред

Владата ја зголеми минималната плата на 14.500 денари, објави на владина седница премиерот Заев. Тој истакна дека е постигнат договор со бизнисот и синдикатите за зголемување на минималната плата. Целта, како што рече тој, е подобрување на животниот стандард на работникот и намалување на сиромаштијата.

„Одиме внимателно со покачувањето на минималната плата. Внимателно ги следиме сите мерки и ќе продолжиме со нив за да може стопанството да ги следи истите. Сите треба да работиме ако сакаме повискои плати и поголема конкурентност. Да бидеме поработлива нација и посветено да работиме“ рече Заев, нагласувајќи дека до крајот на мандатот се надева оти ќе ја постигнат целта – минималната плата да изнесува 16.000, а просечната 30.000 денари.

Вицепремиерот, Кочо Анѓушев истакна дека растот на платите е предизвикан од реалната економија во земјата, како и дека нивото на минималната плата е во принцип ниво кое е приближно на нивото во другите земји во регионот.

Во моменот минималната плата изнесува 12.507 денари.

Прикажи повеќе...

Економија

„Дојче банк“ давала скапи подароци за кинески функционери за да се наметне како главен играч

Објавено пред

Дојче банк давала скапи подароци за високи кинески функционери во времето кога се обидувала да се наметне како главен играч во кинеската финансиска индустрија, јавија повеќе медиуми.

Германскиот Зидојче Цајтунг и Њујорк Тајмс исто така велат дека банката вработувала деца на кинески политичари односно претставници на економската елита.

Во изјавата на „Дојче банк“ по однос на ова прашање се вели дека станува збор за настани кои датираат од 2002. година и се однесувале на тоа време.

Банката исто така додава, без дополнителни објаснувањa, дека само идентификувала, темелно го испитала и ги известила надлежните органи за одредено однесување.

Неповрзано со првиот случај, банката објави дека до крајот на годината ќе престане да извршува парични трансфери до банките во Малта поради сознанија за можно перење пари во оваа островска земја.

Прикажи повеќе...

Економија

ТАВ: Македонските аеродроми меѓу најбрзорастечките на светско ниво

Објавено пред

Македонските аеродроми – Меѓународниот аеродром „Скопје“ и аеродромот „Св. апостол Павле“ –  Охрид, со 17,8 отсто пораст на бројот на патници во август 2019 година – се меѓу најбрзорастечките аеродроми на светско ниво, како и во групата држави што не се дел од ЕУ, објави Меѓународниот совет на аеродроми – Европа (ACI Europe) во својот најнов извештај за аеродромскиот сообраќај.

„Аеродромите во Украина (+25,1 отсто), Северна Македонија (+17,8 отсто), Албанија (+13 отсто), Босна и Херцеговина (+12,1 отсто) и Србија (+12 отсто) се водечките пазари во групата земји што не се дел од ЕУ според порастот на патничкиот сообраќај“, соопштија од ACI Europe.

Според анализата на оваа реномирана организација, скопскиот аеродром со 11,1 отсто пораст на патничкиот сообраќај е меѓу најбрзорастечките поголеми аеродроми во главни градови на земјите што не се дел од ЕУ, а имаат највисоко зголемување на бројот на патници во август 2019 година, и е во друштво на: „Бориспил“ во Киев (+24,2 отсто), Анталија (+15,3 отсто), Тирана (+13 отсто), Сараево (+12,2 отсто) и „Шереметјево“ во Москва (10,6 отсто).

Од друга страна, охридскиот аеродром со 60,9 отсто пораст во патничкиот сообраќај во август 2019 година е еден од најбрзорастечките аеродроми во групата мали аеродроми со под 5 милиони патници годишно, веднаш по Ниш (61,1 отсто), а потоа следуваат Турку (60,3 отсто), Харков (+38 отсто), Задар (29,6 отсто) и Мемингерберг (+25,8 отсто), наведуваат од ACI.

Исто така, охридскиот аеродром е еден од 20-те аеродроми во светот со највисок пораст во патничкиот сообраќај во август 2019 година, разгледуван во 4-та група на ACI, каде што се следните аеродроми: Таргу Мурес (168,9 отсто), Таранто (163,6 отсто), Фогиа (105 отсто), Ниш (61,1 отсто) и Охрид (60,9 отсто).

„Извештајот за сообраќај на Меѓународниот совет на аеродроми – Европа уште еднаш ги рангира македонските аеродроми меѓу најбрзорастечките во својата категорија и во групата држави што не се дел од ЕУ. Ова ја покажува постојаната напорна работа и заложбите на ‘ТАВ Македонија’ и на ‘ТАВ аеродроми’ кон развој на мрежата на авиолинии на аеродромите во Скопје и Охрид, привлекувањето нови авиокомпании и промовирањето на Македонија како туристичка дестинација. Ќе продолжиме да го подобруваме и усовршуваме квалитетот на нашите услуги и да го одржуваме задоволството на патниците на високо ниво“, изјави Алпер Ерсој, генерален директор на „ТАВ Македонија“.

Според статистиките за воздушен сообраќај на холдингот „ТАВ аеродроми“, двата македонски аеродрома – Меѓународниот аеродром „Скопје“ и аеродромот „Св. апостол Павле“ – Охрид – ги завршија првите 9 месеци од 2019 година со над 2 милиона патници (2.052.829) и 13 отсто пораст на бројот на патници на годишно ниво, а за истиот период (јануари – септември) бројот на летови бележи пораст од 10 отсто, односно достигна 16.895 лета.

Според податоците за сообраќајот на патници, најфреквентни дестинации од Меѓународниот аеродром „Скопје“ во првите 9 месеци се Истанбул (двата аеродрома – „Истанбул“ и „Сабиха Гокчен“) со 9,9 отсто пазарен удел, Цирих (6,3 отсто), Виена (5,8 отсто), Базел (5,3 отсто), Малме (4,1 отсто). Во однос на уделот на авиокомпаниите во патничкиот сообраќај, „Визер“ има превезено најголем број од патниците во периодот јануари – септември 2019 година, со 62,2 отсто пазарен удел, а потоа следуваат „Туркиш ерлајнс“ (7,0 отсто), „Аустријан ерлајнс“ (5,8 отсто), „Германија флаг“ (4,0 отсто), „Пегасус ерлајнс“ (4,0 отсто), „Кроација ерлајнс“ (3,1 отсто).

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија10 минути

Кривични пријави против „Меѓународниот сојуз“, „Томато продукција“ и „БМЈ медиа груп“

Против „Меѓународниот сојуз“ на Бојан Јовановски – Боки 13, против „Томато продукција“, каде беше сместена телевизијата „1ТВ“ и против „БМЈ...

Економија26 минути

Владата ја зголеми минималната плата на 14.500 денари

Владата ја зголеми минималната плата на 14.500 денари, објави на владина седница премиерот Заев. Тој истакна дека е постигнат договор...

Македонија2 часа

Заменик министерот за здравство, Асим Муса поднесе оставка

Заменик министерот за здравство, Асим Муса, денеска на прес конференција соопшти дека се повлекува од функцијата. Неговата одлука за повлекување...

Македонија3 часа

На судењето за ТНТ вештак тврди дека и со „нокиа 3310“ може да се прислушува

Во Кривичниот суд утрово продолжи судењето за предметот ТНТ на СЈО. Беше сослушан вештакот Орце Симев, предложен од обвинетите. Вештакот,...

Македонија3 часа

Пендаровски до ЕУ: Дајте ни шанса и дозволете ни да покажеме дека сме подготвени

Македонскиот претседател, Стево Пендаровски, денеска очекува одлука од Европската Унијија, а не сигнал. Тој во интервју за австрискиот весник Die...

Дијаспора4 часа

Македонски организации во Бугарија: Ја повикуваме Софија да го запре говорот на омраза

,,За жал не може да се каже дека прифатената позиција на Владата и парламентот на Република Бугарија изненадува – таа...

Македонија4 часа

Поранешни вработени во „Охис“ на протест пред Собрание, бараат неисплатени плати

Вработени во „Охис“ ја блокираа улицата пред Собранието. Бараат исплата на 24 неисплатени плати. Велат дека протестираат секој вторник и...

Европа5 часа

(Видео) Се судрија полицијата и демонстрантите во Барселона

Илјадници каталонски сепаратисти излегле на улиците во Барселона и се обиделе да го блокираат барселонскиот аеродром по пресудата на деветмина...

Регион5 часа

Пожар во бегалски камп на Самос, се евакуираат мигрантите

Грчките власти евакуираат преполн прифатен центар за мигранти и азиланти на егејскиот остров Самос, каде избувна голем пожар по судир...

Македонија5 часа

Османи во итна посета на Луксембург и Брисел на консултации со ЕУ

Заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, денеска, патува за Луксембург и Брисел на последни консултации и разговори...

Спорт16 часа

Ајакс со еколошки гест – до Лил ќе патуваат со воз наместо со авион

Холандските шампиони, Ајакс, се решија за еколошката опција за патувањето за следниот меч во Лигата на шампионите против францускиот Лил,...

Македонија18 часа

Пронајден затвореникот кој утрово им побегна на затворските чувари додека купувале сендвич

Полицијата го пронајде и уапси затвореникот кој утрово успеа да им помогне на затворските чувари додека купувале сендвич. Од МВР...

Македонија19 часа

Димитров во Брисел: Европа да ја согледа важноста и да донесе визионерска одлука

Во рамки на првиот ден од работната посета на Брисел, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, за првпат се обрати...

Македонија20 часа

Утре состанок на историчарите на Македонија и Бугарија, Владата останува посветена на Договорот

Претседателот на Владата, Зоран Заев, денеска имаше средба со нашите историчари, членови на Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и...

Топ21 час

Маж пронајден починат покрај локален пат

Вчера напладне покрај пат во селото Рогачево, Тетовско, бил пронајден починат маж од Скопје. Се работи за лице на 67-годишна...

Македонија21 час

Бојан Јовановски повторно пренесен во болница поради проблеми со желудникот

Oбвинетиот Бојан Јовановски, познат како Боки 13, повторно е пренесен во болница поради проблеми со желудникот. Јовановски бил пренесен на...

Македонија21 час

Бактеријата мрса се шири во градинка во Кисела Вода

Бактеријата мрса, која е отпорна на антибиотици, била пронајдена кај три дечиња и кај воспитувачка во градинката „Весели цветови“ во...

Економија23 часа

„Еуромакс рисорсис“ поднесе тужба на решението за рудникот „Иловица-Штука“

„Еуромакс рисорсис“ поднесе тужба до Управниот суд против решението на второстепената државна комисија од 5 септември, со кое ја одби...

Македонија1 ден

Плевнелиев: Македонија заслужува членство во ЕУ, Макрон греши

Го поддржувам пристапот на Македонија и на Албанија во Европската Унија, изјави поранешниот претседател на Бугарија, Росен Плевнелиев, за БГНЕС....

Свет1 ден

(Видео) Шест години затвор за мајка што лажела дека синот има карцином – за 10 години му направиле 13 операции

Мајка лажно тврдела дека нејзиниот син има карцином, па десетгодишното дете било подложено на 13 операции иако воопшто не било...

Досие