Контакт

Економија

(Видео) Арсовски: Мерката за замрзнување на цените е за да се заштити стандардот на граѓаните

Објавено пред

Заради превенција од евентуални поскапувања на основните прехранбени производи, на вчерашната седница Владата ја дополни одлуката за определување највисоки цени на одделни производи во трговијата на големо и на мало, со уште три: ориз, јајца и тестенини. Цените на овие производи се замрзнуваат на ниво на цените до 1 декември и ќе важат до 31 јануари 2022 година.

dobivaj vesti na viber

На новинарско прашање, дали се планираат дополнителни мерки за производителите на ориз поради нивното изразено незадоволство поради замрзнувањето на цената на оризот, беше потенцирано дека мерката за замрзнување на цените на неколку основни прехранбени производи, меѓу кои и оризот е донесена за да се заштити стандардот на граѓаните, со тоа што ќе се превенира нагло зголемување на цените и дека оваа мерка е со ограничен рок до 31 јануари 2022 година.

Беше посебно нагласено дека Владата последниве години покажа дека се грижи за оризопроизводителите и за поттик на производството.

„ Субвенциите по обработлива површина со задолжително користење на сертифициран семенски материјал од 12.000 денари се зголемени двојно, на 24.000, а за оние производители на ориз без задолжителна употреба на сертифициран семенски материјал, субвенциите се зголемени од 6.000 на 18.000 денари. Доставени се и картички за зелена нафта, со цел да се помогне во намалувањето на производствените трошоци за земјоделска механизација. Дополнително, Владата ги исплати и субвенциите за полјоделски култури, од Програмата за финансиска поддршка во земјоделството во вредност од околу 640,5 милијарди денари, пари во кои влегуваат и субвенциите за оризопроизводителите, кои се исплатени на сметките на над 2.000 субјекти“, изјавија портпаролите на Владата.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

10 јуни е денот кога се отвора новиот салон на „Прима“ во Кавадарци

Објавено пред

Дојдете на 10.6 на свеченото отворање на новиот салон на „Прима“ во Кавадарци кој се наоѓа на ул. Индустриска 21, во дворот на ИГМ (веднаш до Жито Југ). За тој настан, првите 10 посетители ги очекуваат специјални изненадувања!

dobivaj vesti na viber

Отсега кавадарчани и жителите на околните места ќе можат да ги уредуваат просториите во домот со мебел кој е создаден од одлични идеи, модерен дизајн и врвен квалитет – главните карактеристики што го одбележуваат мебелот на брендот „Прима“.

„Прима“ веќе 25 години е водечки бренд на овие простори со сопствен дизајн и производство на мебел. Големиот број салони го докажуваат она во кое 2000 вработени на „Прима“ силно веруваат – дека се работи за квалитет кој е препознаен од многумина. Ова е фирма во која идеите на дизајнерските тимови го добиваат својот конечен изглед во фабриките. Мебелот на „Прима“ е изработен со внимание и од квалитетни материјали, а темелот на успехот лежи во вработените, во нивниот постојан личен и професионален развој, на следењето на светските трендови во дизајнот и навремениот пласман во продажните места и домовите на нашите клиенти.

„Прима“ со гордост работи на идејата Природен дел од вашиот дом – сакајќи на тој начин да употребува колку може повеќе природни материјали кои нема да имаат негативно влијание врз домот и луѓето кои живеат во него, а истовремено со внимание и се однесуваат кон природните ресурси. Од неодамна, „Прима“ на своите клиенти почна да им ја нуди услугата Дизајн на ентериер со 3Д-рендер од страна на дизајнерски тим – услуга која е прва од овој вид кај нас и која успева да им излезе пресрет на идеите и желбите на клиентите.

Фотографиите ви прикажуваат дел од салонот во Кавадарци кој ќе се отвори на 10.6.2023 год како осми по ред во нашата земја. Оваа сабота ќе имате извонредна можност и самите да се уверите во изборот и квалитетот што го имаме. Дојдете и видете ги многубројните понуди, искористите ги понудените попусти и изненадувања и станете горд сопственик на квалитетен хрватски мебел.

Со ова „Прима“ уште еднаш ја докажува својата вредност и покажува зошто е меѓу најпопуларните брендови за мебел на Балканот.

ПР

Прикажи повеќе...

Економија

Еврозоната влезе во техничка рецесија

Објавено пред

Економијата на еврозоната беше во техничка рецесија во првите три месеци од оваа година, покажаа во четвртокот податоците на европската статистичка агенција „Евростат“ по надолната ревизија на растот во првиот и последниот квартал од 2022 година.

dobivaj vesti na viber

Домашниот бруто-производ (БДП) на еврозоната падна 0,1 отсто во првиот квартал во споредба со четвртиот од 2022 година и е 1,0 отсто повисок од претходната година, се вели во соопштението на „Евростат“.

Ревизијата се должи на друга процена на германскиот Завод за статистика, која покажува дека најголемата економија во еврозоната била во рецесија на почетокот на 2023 година, пренесува „Ројтерс“.

Бројката за раст во еврозоната за четвртиот квартал од 2022 година исто така се намали на -0,1 % од претходното читање од нула. Ревизиите потврдија дека и еврозоната е во техничка рецесија.

Тоа се очекуваше кон крајот на минатата година бидејќи еврозоната се бореше со високите цени на енергијата и храната и зголемувањето на каматните стапки насочени кон ограничување на инфлацијата, но раните процени сугерираа дека регионот ја избегнал рецесијата.

Заедно со Германија, БДП квартално се намалува во Грција, Ирска, Литванија, Малта и во Холандија.

Прикажи повеќе...

Економија

Повеќето од потрошувачите ќе добијат пониски порамнителни фактури за греење, соопшти „ЕСМ снабдување со топлина“

Објавено пред

Грејната сезона 2022/2023 почна на 15 октомври, но поради надворешните временски услови, траеше подолго од вообичаеното, односно беше продолжена до 28 април, соопшти „ЕСМ снабдување со топлина“.

dobivaj vesti na viber

Појаснуваат дека иако изминатата грејна сезона траеше девет дена подолго од вообичаеното, сепак просечните надворешни температури во некои месеци беа значително повисоки од прогнозираните што се користат во пресметката на авансните фактури.

„Токму затоа повеќето од потрошувачите што ги плаќаат фактурите на 8 и 12 месечни рати (97 %) оваа грејна сезона ќе добијат пониски порамнителни фактури во споредба со авансните. Сепак, висината на порамнителните фактури се разликува за секој потрошувач и зависи од карактеристиките и енергетската ефикасност на објектот и од количината испорачана топлинска енергија до објектот“, е нагласено во информацијата од оваа компанија.

Потрошувачите, како што додаваат, во текот на грејната сезона во фактурите за топлинска енергија добиваат податок колку енергија потрошиле, како и за износот на разликата меѓу потрошената и прогнозираната топлинска енергија.

„Ако при порамнувањето се утврди дека е потрошена повеќе топлинска енергија отколку што авансно е пресметана, тогаш разликата се распределува на три еднакви рати и соодветно се фактурира во сметките за мај, јуни и јули. Ако, пак, потрошувачот авансно платил повеќе отколку што е утврдено при мерењето на потрошената топлинска енергија, тогаш може да побара поврат на разликата доколку нема заостанати долгови“, се нагласува во соопштението од ЕСМ.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија8 часа

Нема атмосферска канализација што ќе ги апсорбира врнежите со ваков интензитет, вели градоначалникот на Делчево

Градоначалникот на Делчево Горан Трајковски вели дека се работи за голема елементарна непогода и дека ништо не можело да спречи...

Македонија9 часа

(Видео) Страотни сцени од Делчево под вода; Жителите: Да не се повтори

Делчево е под вода. Од фотографиите и видеата што се шират на социјалните медиуми може да се види што направило...

Македонија12 часа

Граѓаните на Косово и Албанија ќе се лекуваат по исти цени како и македонските, не биле странци тука, вели Меџити

Граѓаните на Косово и Албанија ќе се лекуваат со исти цени како и граѓаните на Македонија, рече министерот Меџити. „Косовските...

Македонија13 часа

Малтретирањето и тепањето во Бардовци се случувало со години, вели Меџити

Министерот за здравство Фатмир Меџити вели дека тоа што се случи во Психијатриската болница во Бардовци, не е ништо ново...

Македонија14 часа

Прогласена кризна состојба во затворот „Идризово“

Со одлука на Владата прогласена е кризна состојба во затворот „Идризово“ поради спречување безбедносни закани. Ова се случува по информациите...

Македонија15 часа

Осуден сум без докази и штета, со пристрасност на судијата и судир на интереси во предметот, рече Јанакиески за „Топлик“

Со 18 причини ексминистерот Миле Јанакиески ја убедуваше Апелација дека не е виновен за случајот „Топлик“, каде што затезна камата...

Македонија16 часа

Меџити: Првпат утринското кафе го испив со професорот Јовев, кога министер носи одлука, таа не се преиспитува

Министерот за здравство, Фатмир Меџити, на денешниот отчет за сработеното во стоте дена откако е на функцијата, се пофали дека...

Македонија16 часа

Македонски државјанин осуден за убиство во Швајцарија извршено пред 24 години

Маж по потекло од Македонија е осуден во швајцарскиот град Бил за убиство извршено пред 24 години. Судот го осуди ...

Македонија18 часа

(Видео) Двајцата членови го напуштија Судскиот совет: врховната судијка укажа на незаконски одлуки, Герасимовски впери прст во превирањата

На судиите Зоран Герасимовски и Мирјана Радевска-Стефкова им престанаа мандатите во Судскиот совет. Едногласно беше донесена одлуката од сите членови....

Европа18 часа

(Видео) Избодени тригодишни деца, напаѓачот по потекло од Сирија – детали за страшниот напад во Франција

Најмалку осум лица, меѓу кои шест мали деца, утринава се избодени со нож во близина на игралиште во југоисточна Франција....

Македонија19 часа

(Видео) Мицкоски бараше, Ковачевски носи документ – но, недоволен да убеди да се направат уставните измени

Резолуцијата од голема европска земја, со која ќе потврдат признавање на македонскиот јазик, идентитет и култура, е недоволна за ВМРО-ДПМНЕ...

Македонија19 часа

Фатен затвореник, кој од „Идризово“ побегнал пред осум години, се шетал во Аеродром

Полицијата фати затвореник, кој во 2015 година побегнал од затворот „Идризово“. Криминалецот бил најден синоќа во скопската населба Аеродром. Според...

Македонија19 часа

Заканите од кумановско Слупчане втор ден ги држат екипите на ЕВН надвор од селото во кое се краде 80 отсто од струјата на годишно ниво

Екипите на ЕВН втор ден не може да ја реконструираат дистрибутивната мрежа во село Слупчане посочувајќи дека нивните вработени добиваат...

Свет20 часа

Во поплавениот Херсон постои голема опасност од нагазни мини: „Лебдат кон градовите, не знаеме каде се“

Уривањето на големата брана во Херсон на југот на Украина ќе има катастрофален ефект врз лоцирањето нагазни мини, предупреди Меѓународниот...

Македонија21 час

СДСМ: Добро е што ВМРО-ДПМНЕ не е против уставните измени

Добро е што ВМРО-ДПМНЕ не е против уставните измени, дијалогот треба да продолжи за на крајот сите да изградиме заеднички...

Македонија21 час

Судиите ќе ги образложат оставките пред колегите од Судскиот совет

Судиите Мирјана Радевска Стефкова и Зоран Герасимовски денес ќе ги образложат оставките пред колегите од Судскиот совет, а се очекува...

Македонија21 час

ВМРО-ДПМНЕ: Нема уставни измени без зачувани и идентитет и јазик

Понудата на ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната лидерска средба партијата ја коментира како победничка опција. „Македонија во ЕУ и зачуван идентитет, на...

Македонија22 часа

Градоначалникот на Чаир: Со промоцијата на паркот „Украина“ порачавме дека сме со ЕУ, САД и со украинскиот народ

Паркот „Украина“ вчера беше промовиран во општина Чаир, поточно во близина на општинската зграда. „Со промоцијата на паркот ‘Украина’ ја...

Македонија1 ден

„Моето место е на Кардиохирургија“, Јовев е сигурен дека Меџити ќе ја поправи грешката

Сашко Јовев, разрешениот директор на Клиниката за кардиохирургија, по повикот на министерот за здравство Фатмир Меџити, да биде негов национален...

Топ2 дена

Тешка сообраќајка: камион удри во автомобил на булевар „Туристичка“ во Охрид

Тешка сообраќајна несреќа се случи попладнево во Охрид. Несреќата се случила на булевар „Туристичка“ спроти пазарчето во Охрид, информираат од...