Контакт

Економија

Бабовски: Исплатени 5,5 милиони евра за субвенции за одржување овошни насади

Објавено пред

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој им исплати 5,5 милиони евра субвенции за одржување овошни насади на 9.146 земјоделци. Во оваа сума спаѓаат субвенции за јаболка, сливи, круши, кајсии, вишни, цреши, јагоди, малини, капини, боровинки, дуњи, мушмули, маслинки, јапонско јаболко, аронија, рибизла, гоџи бери, бадеми и лешници. Со денешната исплата на субвенциите за одржување насади со јаболка, МЗШВ заедно со Платежната агенција ги исполнува сите барања на производителите на јаболка и порано од рокот што го бараа овоштарите, изјави директорот на Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој, Николче Бабовски.

„Иако на средбата со производителите на јаболка рековме дека исплатата на субвенциите ќе биде до крајот на овој месец, сепак, поради специфичната состојба во која се наоѓа оваа категорија производители, а пред сè, и поради периодот кога овоштарите треба да ги извршат агротехничките мерки во овоштарниците, како и подготовка пред нова реколта, заедно со сите вработени вложивме максимален напор во најбрз можен рок да се обработат сите апликации и субвенциите да се исплатат и пред ветениот датум“, изјави Бабовски.

Притоа посочи дека претходно беше прифатено барањето на производителите на јаболка за продолжување на мерката за дополнителни субвенции од 3 денари, која се продолжува до 30 јуни годинава. Со оваа одлука се очекува да се откупат до 30.000 тона јаболка, што се нови 90 милиони денари за производителите на јаболка. „Ќе го исполниме и барањето на производителите на јаболка во однос на исплатата на оваа дополнителна поддршка од 3 денари, односно ќе биде исплатена како што бараат до 30 јуни. Во новата програма за директни плаќања 2019, во согласност со препораките на Европската Унија дополнителната субвенција од 3 денари за килограм предадени индустриски јаболка е трансформирана во субвенцијата од површина. И оваа година во новата програма субвенциите за одржување насади се зголемени, и тоа од 39.000 денари за хектар на 50.000 денари, со тоа што овоштарите имаат дополнителни и 15 отсто за подрачја со огранични можности над 700 метри надморска височина и таа субвенција за развојните категории достигнува 57.500 денари за хектар“, изјави Бабовски.

Директорот на Платежната агенција потенцира дека заеднички со МЗШВ континуирано се работи на создавање поволни услови за развој на земјоделството и создавање производи со додадена вредност. Заклучно со денешната исплата на субвенциите за овошни насади, од почетокот на годината досега се исплатени 40,5 милиони евра за субвенции за полјоделство, за раноградинарство, за лозарство, за сточарство. Воедно, Бабовски информира дека со оглед на тоа што завршува откупот на тутунот, штом завршат сите административни процедури во врска со контролите, ќе следува и исплатата на субвенциите за производителите на тутун.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Свет

Уапсени 185 лица за подметнување пожари во Индонезија

Објавено пред

Полицијата уапси 185 лица осомничени за подметнување шумски пожари поради кои се шири густ и штетен чад низ југоисточна Азија.

Портпаролот на националната полиција рече дека обвинителството минатата недела официјално поднело кривични пријави против 23 лица, а 45 лица требало да излезат на суд подоцна овој месец.

Полицијата сè уште истражува други случаи.

Портпаролот рече дека на осомничените може да им се суди според законот за животна средина, кој предвидува максимална казна од десет години затвор за подметнување пожар.

Прикажи повеќе...

Економија

Почна аплицирањето за финансиска поддршка за јаболки од реколта 2018

Објавено пред

Од денеска до 15 октомври, сите кои произвеле јаболка во реколта 2018. година и количините ги предале на регистриран откупувач во период од 12 октомври 2018 година до 25  јуни 2019година, ќе можат да аплицираат за добивање на финансиска поддршка за произведено и предадено јаболко.

Сите кои произвеле и предале јаболки во регистриран откупувач по цена не повисока од 5 денари по килограм, во период од 12 октомври до 25 декември 2018 година, ќе може да добијат финансиска поддршка од 3 денари по килограм.

Три денари по килограм им следува и на оние земјоделци кои произведените јаболки ги предале по цена не повисока од 5 денари во преаботувачки капацитети во период од 26 декември 2018 година до 25 јуни 2019 година.

Сите земјоделци кои ги исполнуваат условите за добивање на оваа поддршка ќе може да аплицираат електронски и во барањето треба да прикачат потврда за предадено јаболко во преработувачки капацитет. Оние земјоделци кои не можат сами електронски да се пријават за добивање на финансиската поддршка, ќе можат да се обратат за помош во сите подрачни единици на МЗШВ.

Прикажи повеќе...

Економија

Бензините и дизелот поскапуваат

Објавено пред

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поскапат половина, односно еден денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

Малопродажната цена на бензинот „евросупер БС-98“ се зголемува половина денар, на 69,50 денари за литар.

Бензинот „евросупер БС-95“, дизелот и екстра-лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поскапуваат еден денар.

Новата цена на „евросупер БС-95“ е 67,5 денари за литар, на дизелот 62,5 денара за литар, а на екстра-лесното масло за домаќинство – 52,5 денара за литар.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се зголемува 0,494 денари, на 31,641 денар за килограм.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија47 минути

Укинат притворот на Стевчо Јакимовски

Судот му го укина куќниот притвор на поранешниот градоначалник на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, и му определи мерки на претпазливот....

Македонија1 час

(Видео) Фатиме Фетаи се враќа во скопското Обвинителство, Лиле Стефанова во Радовиш

Советот на јавните обвинители на денешната седница им го прекина мандатот во СЈО на десетте помошници на поранешната специјална обвинителка,...

Македонија1 час

Колевски: Јанева повеќе не е ниту гевгелиски обвинител

Поранешната шефица на специјалното јавно обвинителство, Катица Јанева, повеќе не е ниту гевгелиски обвинител. Советот на јавните обвинители го стави...

Свет4 часа

Две семејства настрадаа во пожар во зграда во Сибир

Осум лица, меѓу кои и четири деца, загинаа во пожар во станбена зграда во сибирскиот град Краснојарск, соопшти руското Министерство...

Македонија4 часа

Одложено судењето за автобуската несреќа кај Ласкарци

Денешното судење за автобуската несреќа кај Ласкарци, која се случи во февруари и во која загинаа 16 лица, беше одложено...

Економија4 часа

Во Холандија бројот на слободни работни места еднаков на бројот на невработени

Бројот на слободни работни места во Холандија на крајот на јуни бил еднаков на бројот на невработени. Стапката на невработеност...

Регион4 часа

Пожарот на Закинтос сè уште активен, во гаснењето се вклучија и авионите

Големиот шумски пожар во близина на селата Кери и Агалас на грчкиот остров Закинтос сè уште е надвор од контрола,...

Топ5 часа

Поднесено обвинение за ќерката што ја задави мајка си во Карпош

Основното јавно обвинителство Скопје поднесе обвинение за кривично дело убиство против скопјанката што ја задави мајка си во Карпош. Според...

Свет5 часа

ЕУ загрижена за регионалната безбедност по нападот со дронови во Саудиска Арабија

Европската Унија смета дека нападот со дронови на нафтените постројки на државната нафтена компанија „Арамко“ во Саудиска Арабија претставуваат вистинска...

Свет5 часа

Потона брод во Индија, се удавија 12 лица

Најмалку 12 лица се удавиле, а десетици се пријавени како исчезнати по несреќа во југоисточна Индија кога туристички брод со...

Регион16 часа

Седумдесет Црногорци во банка имаат по повеќе од милион евра

Во банките во Црна Гора на крајот на август депозит поголем од еден милион евра имале 71 граѓанин, соопшти Централната...

Регион18 часа

Брнабиќ и нејзината партнерка прошетаа со Парадата на гордоста низ Белград

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ прошета со нејзината партнерка на Парадата на гордоста и најави дека Белград ќе се кандидира...

Македонија19 часа

Пет лица за затруле со храна, затворен ресторанот во Брвеница

Пет лица за затруле со храна, по што е затворен ресторанот во тетовското село Брвеница, со цел да се спречи...

Македонија24 часа

Загина македонски планинар кој паднал во провалија на Олимп

При пад во провалија загина македонски планинар на планината Олимп во Грција. Според информациите, тој бил дел од деветчлена група...

Македонија1 ден

Привршуваат подготовките за рушење на дивоградбите во Охрид

За поефикасна координација на акцијата за уривање на охридските дивоградби денеска се одржа средба на градоначалнкот Константин Георгиески со министерот...

Свет1 ден

Демонстрантите во Хонгконг бараат Велика Британија да изврши притисок врз Кина

Учесниците во протестите во Хонгконг денеска се собраа пред британскиот конзулат, каде од поранешниот колонијален владател со овој регион побараа...

Македонија1 ден

Претстои недела во која Скопје ќе се фокусира на алтернативниот и еколошки транспорт

Град Скопје од 16. до 22. септември со програма која опфаќа содржини за граѓаните од сите возрасти, и годинава ќе...

Европа1 ден

Хан бара земјите членки да дадат повеќе пари за буџетот на ЕУ

Идниот европски комесар за буџет и администрација, Јоханес Хан, инсистира на буџетски план со дополнителни трошоци за земјите членки, но...

Европа1 ден

Сноуден: Нѐ следат на секој чекор

Погрешно би било подемот на политичарите како Доналд Трамп, Борис Џонсон или десничарската Алтернатива за Германија, да го гледаме само...

Култура2 дена

Отворено јубилејното 40. издание на „Браќа Манаки“

Вечерва во Битола почна 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“. Фестивалот го отвори претседателот на држвата,...

Досие