Контакт

Економија

Бектеши: Оваа година почнува изградбата на интерконекторот за гас со Грција, работиме на изградба на уште два со Србија и Косово

Објавено пред

Во втората половина на февруари ќе биде распишан јавниот повик за изградба на интерконекторот за природен гас со Република Грција, а изградбата би требало да заврши до крајот на 2024 година. Во моментот се работи и на нов интерконектор со Република Србија, а за интерконектор со Косово обврските од наша страна се завршени, се очекува одлука од косовската страна за реализација на овој проект, рече министерот за економија, Крешник Бектеши, на панел-дискусијата „Северна Македонија како зелен енергетски хаб – како да се претвори кризата во можност“, на вториот ден од конференцијата „Година на нови можности“

dobivaj vesti na viber

„За косовската страна ги подготвивме како документација сите процедури, ја очекуваме нивната одлука дали да се продолжи градбата во нивниот дел“, рече Бектеши.

Тој посочи дека речиси сите компании во склоп на ТИРЗ-овите се снабдуваат со природен гас. Природниот гас, како што информира, е од Турција и од Грција, односно оти имаме разни извори. Во моментот, како што потенцира министерот, се користи зголемениот капацитет на гасоводот со Бугарија за испорака на гас.

„Да, се користат тие зголемени капацитети од страна на ‘ЕСМ продажба’, која се занимава со увоз и снабдување со природен гас на нивните постројки, но и за другите потрошувачи, како што е индустријата. Најважно од сè е дека природниот гас, кој се увезува, е од ЛНГ-терминалите од Турција и дел во Грција, што значи дека имаме разни извори од тоа што сме имале претходно и не сме зависни само од еден извор, кој претходно беше ‘Газпром’“, рече Бектеши.

Според министерот, гасот во складиштата во Турција и Грција се чува во течна форма пред да биде преземен, а во Македонија доаѓа преку единствената гасоводна врска со Бугарија.

Министерот на панел-дискусијата рече дека Владата има зацртана стратешка определба да ја подобри диверзификацијата во снабдувањето со природен гас.

Според него, во таа насока е и одлуката на Владата за давање согласност за вложувањето во ЛНГ-терминалот Александрополис.

Според него, доколку целосно се оствари националниот план за целосно гасифицирање на државата и нејзиното поврзување со соседите, секако дека постои можност Македонија да постане енергетски хаб и да ги ужива придобивките од извозот на природен гас кон соседните земји.

Економија

(Видео) Бектеши најави дека утре ќе поевтини тоалетната хартија, во текот на неделата и овошјето и зеленчукот

Објавено пред

Министерот за економија, Крешник Бектеши, истакна дека, најверојатно, утре, на владина седница, ќе се донесе одлука за замрзнување на цените на хигиенските производи, а во текот на оваа недела ќе бидат замрзнати и цените на дел од овошјето и зеленчукот.

dobivaj vesti na viber

„Нема да чекаме несоодветно работење на одредени комисии во Собранието. Со одлука на Владата ќе ги намалиме цените на лепеза хигиенски производи на истиот начин како што тоа го сторивме и кај цените на прехранбените производи до одреден датум, но датумот до кога ќе трае замрзнувањето ќе се дознае утре“, појасни Бектеши по посетата на скопски маркет во населбата Тафталиџе заедно со премиерот Димитар Ковачевски и директорот на Државниот пазарен инспекторат, Горан Трајковски.

Во врска со цените на овошјето и зеленчукот, министерот за економија нагласи дека вчера ги добил анализите од Министерството за земјоделство.

„Денеска мојот тим работи, најверојатно цените на повеќе од пет-шест производи ќе бидат замрзнати во текот на оваа недела. Ги чекаме и анализите од Царинската управа за увозните цени на трговците за да видиме колку е разликата во делот на маржите“, нагласи Бектеши.

Прикажи повеќе...

Економија

(Видео) Премиерот ќе прави палачинки, на јавно пазарење си купи јајца, брашно, млеко

Објавено пред

Премиерот Димитар Ковачевски во друштво со министерот за економија Крешник Бектеши на ново пазарење во скопски маркет.

dobivaj vesti na viber

Пред камерите Ковачевски потроши 474 денари и си купи јајца, млеко, масло и брашно.

„Сега ќе земам брашно и палачинки ќе направиме“, се пошегува Ковачевски со Бектеши.

Како со минимални месечни примања ќе се издржи месецот го праша пензионерка премиерот, на што тој одговори, дека Владата досега неколкукратно направила зголемување на пензиите и најави ново зголемување на пензиите од септември.

„За мене е јасно дека трошоците за живот се зголемија поради војната во Украина, и заради тоа Владата донесе низа на антикризни мерки. Ова е време на солидарност а не време на екстра богатење“, порача Ковачевски.

Истакна дека се почитува владината одлука за замрзнување на цените во маркетите и најави дека мерката ќе остане до крајот на април со тенденција слични мерки да се однесат и за други прозводи.

Ковачевски, заедно со Бектеши и Трајковски, пред десетина дена посетија супер маркет во Капиштец, со цел да проверат дали се почитува владината одлука за замрзнување на цените на тестенините и млечните производи.

Владата на 21 март, ја замрзна цената на јајцата и оризот и го ограничи извозот на јајцата. Највисоките цени на оризот и јајцата останаа на нивото од 15-ти овој месец и ќе важат до 30 април. Претходно Владата ја замрзна и цената на белиот леб и на полубелиот леб од 450 грама на 33 денари, а Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство веќе достави анализи до Министерството за економија и за цените на овошјето и зеленчукот.

Прикажи повеќе...

Економија

Вицегувернерот Бајрами: Еврото има длабоко влијание и надвор од границите на ЕУ

Објавено пред

„Сè поголемата меѓународна улога на еврото, вклучувајќи го и неговиот голем придонес за поголема трговска и финансиска интеграција, се чувствува во еврозоната и Европската Унија, но и надвор од границите на ЕУ“, пишува вицегувернерот Фадил Бајрами во својот осврт за значењето на европската единствена валута во магазинот „Дипломатски летопис“.

dobivaj vesti na viber

Во текстот вицегувернерот дава широк приказ од раѓањето на еврото до очекувањата за неговата иднина. Тој се осврнува и на проектот за дигиталното евро, кој е стратегиски важен за еврозоната и има потенцијал да го зајакне финансискиот и монетарниот суверенитет и да го подобри функционирањето на еврозоната. Бајрами истакнува дека тоа ќе биде привлечно средство за плаќање, кое ќе ги поддржи иновациите во дигитализираната економија, ќе ја надополни готовината, но нема да ја замени.

„ЕУ и натаму работи на зајакнување на меѓународната улога на еврото и на нејзиното приспособување кон новите предизвици, вклучително и брзата дигитализација на економијата и развојот на виртуелните валути, така што во јули 2021 година Управниот совет на ЕЦБ го потврди почнувањето на двегодишната фаза на истражување на проектот за дигиталното евро, која има цел да ги испита можностите за издавање дигитално евро и да ги одговори клучните прашања: како би изгледало дигиталното евро; за што би се користело; и кога би било достапно. Врз основа на наодите од истражувањето се очекува дека во 2023 година ќе се донесе одлука дали проектот ќе премине во фаза на спроведување. Доколку се донесе успешен заклучок и спроведувањето се одобри, ќе се донесе одлука за издавање дигитално евро, што би било достапно за корисниците до крајот на 2025 година или на почетокот на 2026 година“, пишува Бајрами.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 часа

(Видео) Пензионерката која го искара премиерот во маркет е активистка на ВМРО-ДПМНЕ

Пензионерката која го искара премиерот Димитар Ковачевски за високите замрзнати цени е Ацка Станишева, активистка на ВМРО-ДПМНЕ. Таа денес го...

Македонија5 часа

(Видео) Детали од пазарењето на премиерот, сдсмовка го чекаше кај брашното со вклучена камера

Со петнаесетина камери, премиерот Димитар Ковачевски беше пречекан во локален маркет во скопско Тафталиџе. Пред да почне со пазарење ги...

Свет9 часа

Убиените деца имале 9 години, напаѓачката била талентиран уметник и добар ученик

Вчера, три деца и тројца возрасни беа убиени во пукање во приватно основно христијанско училиште во Нешвил, на југот на...

Македонија10 часа

Славјанка Петровска секојдневно користи седативи и е опседната, рече Ковачки покажувајќи документ од психијатар

Пратеникот Драган Ковачки, денеска, на седницата за пратенички прашања рече дека поседува документ од специјалист психијатар, според кој министерката за...

Македонија11 часа

Сведоштво на татко: Син ми беше нападат во Капиштец од деца додека играше кошарка, деликвентите ѝ се познати на полицијата

Малолетно момче било нападнато во паркот „Капиштец“ во неделата додека играло кошарка. За случајот информира таткото на момчето, музичарот Петар...

Македонија12 часа

(Видео) Ковачевски се гледа поинаков од Груевски кога пазари во маркети пред камери

Премиерот Димитар Ковачевски, денес, на третото јавно пазарење избегна да каже колку ги плаќа луѓето што му смислуваат да оди...

Македонија12 часа

(Видео) Цените се до плафон, какво е ова поевтинување, го праша пензионерка Ковачевски

Најголемите пензии 4.000 денари, најмалите 900 денари, ве молам, кој може да преживее со 12.000 денари, беше прашањето на една...

Македонија13 часа

Забрана за работа 10 дена добија локалите „Интермецо“ и „Мош“

По зголемениот број пријави од граѓани за гласна музика од угостителски објекти и непочитување на работното време во ноќните часови,...

Македонија13 часа

(Видео) Ковачевски за Бектеши: Тој е по спортот, играл за „Влазерими“ како млад, а сега игра кај Груби во канцеларија

Поранешна ракометарка го застана премиерот Димитар Ковачевски на пазарењето пред камери утрово за да го поздрави. Му се претстави како...

Македонија13 часа

Сојузот на средношколците по договорот со МОН: Ќе се обезбедат банки со прашања за интерните испити

Државната матура ќе биде приспособена на состојбата во образованието и ќе биде олеснета за оваа генерација матуранти, која беше најмногу...

Европа14 часа

„Сè што можам да кажам е да се молиме“, Трамп за одлуката на Путин да распореди нуклеарно оружје во Белорусија

„Американците треба да се молат по одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да распореди нуклеарно оружје во Белорусија“, изјави поранешниот...

Европа14 часа

Кажале дека превезуваат керамички плочки – запленети над два тони кокаин во вредност од најмалку 20 милиони долари

Перуанските власти објавија дека полицијата во земјата запленила 2,3 тони кокаин во складиште во најголемиот залив во Перу, Ел Калао,...

Култура14 часа

Културните работници на протест пред Министерството за финансии – бараат повисоки плати

Денеска, во 10 часот, повторно пред просториите на Министерството за финансии, вработените од Министерството за култура, Управата за заштита на...

Свет14 часа

Американците објавија импресивни податоци: Русите произведуваат повеќе тенкови отколку целиот свет заедно

Американските аналитичари признаа дека руската воена индустрија покажува неверојатни резултати. Заменик-претседателот на Советот за безбедност, Дмитриј Медведев, неодамна изјави дека...

Европа15 часа

Момче со нож избоде професорка во Бразил – се обидела да реши спор меѓу напаѓачот и уште еден ученик

13-годишен ученик од основно училиште со нож ги нападнал своите наставници во јавното училиште во Сао Пауло, Бразил, при што...

Европа15 часа

Бајден по трагедијата во Нешвил: „Мора да направиме повеќе за да го запреме насилството“

По нападот во училиште во градот Нешвил, Тенеси, во кое загинаа шест лица, меѓу кои три деца, американскиот претседател Џо...

Европа15 часа

Британски „Телеграф“: На руските регрути им се нуди бонус од 650 долари за секој поминат километар

На руските регрути им се нуди бонус од 650 долари (580 евра или 530 фунти) за секој поминат километар како...

Свет16 часа

(Видео) Поранешна ученичка уби шест лица во училиште во САД – објавени нови детали од нападот

Вчера, три деца и три возрасни лица беа убиени во пукање во приватно основно христијанско училиште во Нешвил, на југот...

Топ1 ден

Французин крадел во станови во Скопје, одреден му е притвор

31-годишен французин е во притвор откако бил уапсен за кражби во три стана во скопската општина Центар. Одреден му е...

Македонија1 ден

Старо ветување, нов министер: Лога вети дека за месец ќе заврши дискриминацијата на Јанкулоска и затвореничките

Старото ветување дека дискриминацијата на Гордана Јанкулоска и затвореничките во „Идризово“ ќе биде минато, го повтори и новиот министер за...