Контакт

Економија

Бектеши: Секоја нова инвестиција во хотелите привлекува повеќе туристи

Објавено пред

Министерот за економија, Крешник Бектеши, заедно со Комисијата за категоризација на угостителските објекти, која се состои од 13 члена, претставници на разни институции, ја следеше постапката за категоризација на новиот хотел „Александар 2“ во Скопје, кој во Mинистерство за економија аплицирал за категоризација од 4 sвезди.
Министерот Бектеши во текот на инспекцијата рече дека неговата цел е информирањето на граѓаните за овој комплексен процес во областа на туризмот, односно што треба да направат хотелиерите за да ги добијат посакуваните ѕвезди од нивна страна.

„Угостителството денес се смета за еден од главните економски придонесувачи и во светски рамки и во националните економии, што се однесува до капиталните инвестиции, додадената вредност, вработеноста и даночните придонеси. Затоа, важно е да се каже дека зголемувањето на бројот на хотели во земјата, особено на луксузните, докажува дека политиката на Министерството за економија за создавање поволни услови за туристите ќе биде на прво место“, изјави Бектеши.

Сопственикот на хотелот „Александар 2“, Спиро Чорогунов, му се заблагодари на министерот Бетеши за неговата работна посета и рече дека овие достигнувања во угостителскиот сектор се резултат на визионерските политики на Министерството за економија и на Владата.

„Економијата е во пораст, сè повеќе туристи го посетуваат главниот град, како и целата држава, и секоја нова инвестиција е придонес кон економијата и доказ за светот дека и ние паралелно со другите земји се движиме напред“, рече Чорогунов.

Министерот Бектеши рече дека оваа година предвреме е постигната целта да имаме 1 милион туристи и 3 милиони ноќевања, а зголемувањето на бројот на туристи и зголемувањето на бројот на хотели во земјата доведува до раст на економијата воопшто и подобар стандард на живеење за сите.

Во Македонија има околу 220 хотели, од кои со 5 звезди се 15, со 4 ѕвезди 70 хотели, со 3 ѕвезди 85 хотели, а хотели со две ѕвезди има 34 и со една ѕвезда 16.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

Пежо 3008: Најпроизведувано возило во Франција за 2018 година

Објавено пред

„Пежо 3008“ е прогласен за еден од најпроизведуваните автомобили во Франција во 2018 година. Производството се одвива во фабриката на PSA групацијата во Сошо. Овој SUV ја носи ознаката „Origine France Garantie“ уште од самото лансирање во октомври 2016 година.

Моделот беше произведен во 258.460 примероци во Франција во 2018 година, пред „тојота јарис“ со 248.541 примероци. Секој ден околу 1.000 возила „пежо 3008“ се произведуваат во фабриката на PSA групацијата во Сошо која исто така има произведено над 23 милиони автомобили.

„Пежо 3008“ беше развиен од страна на проектанските тимови во Сошо и тестиран на патеките на тест центарот „Centre d’Expérimentation“ во Белшамп.

Моделот е голем успех за брендот од самото лансирање. Тој е трето најпродавано возило во Франција во 2018 година и воедно придонесува за премиум статусот на „Пежо“ во категоријата SUV во Европа заедно со 2008 и 5008. „Пежо 3008“, исто така е лидер во C-SUV сегментот кај B2B корисниците и е рангиран на второ место место во сите категории на регистрирани патнички автомобили.

„Пежо 3008“ има освоено 63 светски награди и беше прогласен за Автомобил на годината во 2017 од 58 европски новинари од 22 земји.

(ПР текст)

Прикажи повеќе...

Економија

„Ербас“ заминува од Британија во случај на брегзит без договор

Објавено пред

Извршниот директор на eвропскиот „Ербас“, Том Ендерс, предупреди дека можно е компанијата да се пресели од Велика Британија во случај на брегзит без договор.

Во остро напишано соопштение, Ендерс оценува дека брегзит се заканува да ја уништи стогодишната позиција на Велика Британија како лидер во глобалната авијација и укажува дека земјата сега е на работ од амбисот, пренесува агенцијата АП.

Тој ги повика британските граѓани да не го слушаат лудилото што произлегува од поддржувачите на брегзит, според кои, поради големите фабрики во Британија, „Ербас“ засекогаш ќе остане во таа земја.

„Тие не се во право“, вели Ендерс.

„Ербас“ има повеќе од 14.000 вработени во Велика Британија, додека уште 110.000 луѓе работат на работни места кои се поврзани со програмата на оваа компанија.

Прикажи повеќе...

Економија

Само пет проценти од компаниите извезуваат од Македонија

Објавено пред

Клучот за економски развој на земјава е во развојот на приватниот сектор, така што тој ќе биде во состојба да искреира производи и услуги со повисока додадена вредност кои ќе бидат конкурентни на глобалниот пазар. Ваков беше заклучокот на денешната прес-конференција на Сојуз на стопански комори на Македонија. За да се постигне тоа, беше наведено, потребен е поволен деловен амбиент што ќе ја поттикне иновативноста на домашните компании, а воедно ќе го поддржи и внесот на нови технологии.

Потпретседателот на Сојузот, Габриела Кулебанова, истакна дека конкурентноста на македонското стопанство најдобро се огледа преку извозот на македонските производи.

„Концентрацијата на извозот кај многу мал број компании и денес е многу голема. Според податоците од Државниот завод за статистика во Македонија, само 3 500 компании извезуваат,  тоа е околу 5 проценти од вкупниот број на активни трговски друштва во земјава. Најголем дел од фирмите кои извезуваат или 2.835 фирми се микро и мали, а само 110 од извозниците се големи компании кои имаат над 250 вработени. Но, иако се малку на број, големите извозни компании создаваат најголем дел или 80 отсто од вкупниот извоз на државата. Ова јасно покажува дека наголем дел од македонските компании, пред сè малите и средни претпријатија, немаат можности за инвестирање во иновации и технологија и се кадровски, финансиски и технички ограничени за да можат да остваруваат извоз“,  изјави Кулебанва и додаде дека треба поагресивно да се стимулира воведувањето и примената на нова технологија и да се наградува ангажирањето на домашни иноватори.

Во насока на стимулирање на  иновативноста и технолошката конкурентност, како што посочи, постојат низа мерки како даночни ослободувања за модернизација и нови технологии, користење одредени фондови за набавка на нова опрема, како и стимулирање на партнерства со странските инвеститори кои во голема мера може да пренесат знаење и внес на нови технологии кај домашните компании.

Согласно со извештајот за глобална конкурентност на Светскиот економски форум (СЕФ), всушност најконкурентни се токму оние економии кои се извозно ориентирани, најиновативни и технолошки најподготвени. Подобрување на конкурентноста на македонските производи, преку креирање на уникатен производ  со додадена вредност, може да создаде  врвен производ за избраните извозни пазари, како ефективен начини за зголемување на БДП, велат од ССК.

„Квалитетните и оригинални производи, амбалажа, стандардизација и подготвеноста да се задоволат специфичните барања на купувачите, како и следење на истражувањата и трендовите во одредена индустрија се неколку аспекти за зголемување на побарувачката и извозот. Учеството на извозот во БДП, кое е нешто над 50 проценти, треба да се зголеми, а за тоа е неопходно значително подобрување на капацитетите на одредени сектори.  Согасно со анализите, производи и услуги со поголема додадена вредност може да се креираат во сите сектри, почнувајќи од ИКТ, иновативно земјоделство, мали индустриски капацитети, пред сè прехранбени кои ќе креираат уникатен производ со конкурентна цена. Иновативните бизниси се обично со зголемен ризик при нивното формирање, но и со потенцијална можна зголемена добивка.  Затоа треба да се овозможи соодветен амбиент каде изворите на финансирање би им биле достапни на овие компании. Во таа насока формирање фондови за одобрување строго наменски кредити со пониски каматни стапки за стимулирање на извозот и на извозно-ориентираните компании ќе биде стимул за приватниот сектор“, изјави Даниела Николовска, член на Сојузот.

Развиените мали и средни компании, како и нивна адекватна поддршка, може да ја зголеми конкурентноска на МСП кои се 99,7 проценти од вкупниот број регистирани компании во земјата. Според последните податоци на ДЗС, за период јануари – ноември 2018, вкупниот извоз е над 5 милијарди евра и бележи пораст од 16.7 отсто во однос на истиот период од претходната година.  Најголем тровски партнер е Германија со кој Македонија бележи суфицит во размената. Значајни трговски партнери на земјата се и Бугарија, Србија, Грција, Италија, Романија, Шпанија, Турција и Велика Британија.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија2 минути

Ќосето до Ѓорчев: Требаше досега да ги посетиш фамилиите на затворените за 27, а не откако најави кандидатура за претседател

Горан Ангелов-Ќосето обвинет за случувањата од „крвавиот четврток“ преку социјалните мрежи му се обрати на пратеникот Влатко Ѓорчев, велејќи дека...

Македонија4 минути

Агенцијата за медиуми го испитува сопствеништвото на 1ТВ

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиуми поведува постапка против 1 ТВ поради наводно скриено сопствеништво. На утрешната седница на дневен...

Македонија57 минути

СЈО бара да им биде продолжен куќниот притвор на Камчев и Мијалков

За сите осомничени во истрагата ,,Империја”, СЈО бара да им биде продолжен куќниот притвор бидејќи сè уште постојат причините за...

Македонија2 часа

Граѓаните на пешачки маратон во МРТ, лифтовите на поправка

Речиси една недела не работи ниту еден од четирите лифтови во зградата на Македонската радио-телевизија каде што се сместени и...

Регион3 часа

Грчките пратеници вечерва ќе гласаат за ратификација на договорот за името

Вториот ден од дебатата за преспанскиот договор, на пленарната седница во грчкиот парламент, ќе биде заокружена доцна вечерва, кога се...

Македонија3 часа

(Видео) Закани до обвинителите на СЈО: „Фатиме е наша, а на тој каурот ќе му ја расплачеме фамилијата“

Во кривичниот суд во Скопје повторно се одложи рочиштето за предметот на СЈО „Титанк 3“, во кој обвинети се Ејуп...

Македонија3 часа

Мијалков на 31 јануари ќе го испрашува свиркачот Лазаревски

Судењето за предметот „Таргет-Тврдина“, кое се однесува на незаконското следење на комуникации, е одложено за 31 јануари. Свиркачот Ѓорги Лазаревски...

Македонија5 часа

Каракамишева: Венециската комисија поради притисоците испрати писмо до Османи и Заев

Венециската комисија испратила писмо до Кабинетот за вицепремиерот за евроинтеграции, Бујар Османи, и до премиерот Зоран Заев во кое се...

Свет5 часа

Кинески воени авиони ,,покажувале сила” летајќи во близина на Тајван

Кинески воен авион „сухој Су-30“и транспортен авион „шансји Ј-8“ на Ослободителната војска на Кина (ПЛА) прелетале над каналот Баши меѓу...

Македонија5 часа

На 12 март одново ќе почне судењето за набавката на 300 полициски „шкоди“

На 12 март, во 10 часот, во кривичниот суд во Скопје одново ќе почне судењето за предметот „Триста“ на СЈО,...

Свет5 часа

Најмалку 5 мртви во заложничката криза во банка на Флорида

Вооружен напаѓач упаднал во банка во Флорида и се забарикадирал внатре, а потоа се јавил на бројот за итни случаи...

Свет6 часа

САД одбиваат да ги повлечат дипломатите од Венецуела

Американскиот државен секретар, Мајк Помпео, одби да ги повлече американските дипломати од Каракас тврдејќи дека владата што ги прекинала дипломатските...

Македонија21 час

ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ не сакаат да се договорат за една изборна единица

Многуте повици од помалите партии за измени на Изборниот законик, со кои ќе се воведе една изборна единица и отворени...

Анализи21 час

Политиката го подели СЈО на табори

„Чарлиевите ангели“ ги нема. Катица Јанева, Ленче Ристоска и Фатиме Фетаи речиси една година не се појавуваат на заеднички прес-конференции....

Македонија22 часа

Ѓорчев: Не се грижам кој ќе биде противкандидат од СДСМ, тие го излажаа народот

Без да одговара на новинарски прашања, пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев ја објави кандидатурата за претседател на државата. Тој повеќе...

Истражувања1 ден

(Видео) „Лимак“ и Градот ги изиграа скопјани, се гради хотел место прво да се изгради подземната сообраќајница

Место прво да ја изгради подземната сообраќајница па потоа да ги гради содржините над земја, турската компанија „Лимак“ кај Стара...

Македонија1 ден

Врховните судии ќе расправаат дали СЈО може да отвора истраги и да презема предмети

Адвокати на обвинети во предметите на специјалното јавно обвинителство, преку неколку иницијативи, бараат од Врховен начелно правно мислење за постапките...

Македонија1 ден

Нимиц: Длабоки и опасни последици ако не успее преспанскиот договор

Специјалниот пратеник на Обединетите нации, Метју Нимиц, предупредува дека пропаѓањето на преспанскиот договор би имало опасни последици за двете страни,...

Свет1 ден

Шпанските спасувачи во трка со времето – ќе успеат ли да го извлечат двегодишното дете од бунарот

Шпанските спасувачи се во трка со времето и неизвесно е дали ќе успеат да го извлечат двегодишното дете кое пред...

Македонија1 ден

Протестот за воздухот в сабота за едни политички за други неопходен

Нова најава за протест против загадувањето на воздухот од синоќа ги подели скопјани на верници и луѓе кои повеќе не...

Досие