Контакт

Економија

Бектеши: Со зајакнување на регионалната соработка до економски раст и финализирање на евроинтеграцискиот процес на земјите

Објавено пред

Со намалување на политичката неизвесност во Република Македонија се олеснува имплементацијата на планираните реформи во петте столба, и тоа економски раст, реформи, услужни институции, едно општество за сите и последниот столб на стратешките интереси на Република Македонија – членството во НАТО и ЕУ, рече министерот за економија, Крешник Бектеши, на вториот ден од „Конференцијата за економија: Балканот и Европската Унија -петгодишен циклус на берлинскиот процес“.

„Јавниот долг на Македонија е оценет како умерен во глобален контекст, односно по 9 години, имаме негово намалување на годишно ниво, a како резултат на зголемување на довербата на инвеститорите значително е намалена каматната стапка на државните хартии од вредност. Македонија е прва земја во регионот што воведе гарантиран минимален приход, a паралелно со поддршката за раст на платите Владата го поддржува и техничко-технолошкиот развој на компаниите за зголемување на продуктивноста преку мерките од планот за економски раст, но и евтини кредити од ЕИБ, за да ги поддржи инвестициите во нови капацитети и опрема“, објасни Бектеши.

Министерката за економија на Црна Гора, Драгица Секулиќ, потенцира дека нејзината земја, и покрај јавниот долг, се концентира на капиталните инвестиции.

„Имаме две цели – да ги стабилизираме јавните финансии и да привлечеме инвестиции со цел отворање нови работни места. А за тоа ни е потребна силна законска рамка“, рече Секулиќ.

Министерот за економски развој на Косово, Валдрин Лука, пак, истакна дека наспроти растот на БДП од 4,1 отсто и нискиот јавен долг, невработеноста е сè уште предвизвик на кој треба да се работи во наредниот период.

„Тука би ја споменал мерката на самовработување, која очекуваме да придонесе за намалување на стапката на невработеност. Моментно работиме и на создавање законска регулатива за секторот за минерални суровини, кој заедно со секторот енергетика треба да придонесе за раст на БДП до 2020 година“, рече Лука.

Министерот Бектеши напомена дека во првото полугодие од оваа година е забележан рекорден влез на странски директни инвестиции во Македонија од 327 милиони евра, што е 218 отсто над просекот од последниве 3 години, раст на извозот има и од технолошко-индустриските развојни зони – 17 отсто во споредба со ланскиот период и во првите 6 месеци изнесува 1 милијарда евра, а вкупниот извоз е 1,5 милијарда евра.

„Стапката на невработеност е намалена на 21,1 отсто, што е историски најниско ниво досега, зголемена е наплатата на даноци 8 отсто во споредба со истиот период минатата година, а повратот на ДДВ кон компаниите се одвива навреме и неселективно. Од почетокот на годината, заклучно со август, во стопанството по овој основ вратени се 250 милиони евра. Тоа е силен поттик за приватниот сектор како главен двигател на економијата“, објасни Бектеши додавајќи дека со подобра соработка и зајакнување на врските меѓу економиите во регионот, во согласност со берлинскиот процес, се создава потенцијал за нови вредности, нови заеднички понуди на производи за вклучување во глобалните синџири на вредности, глобалните синџири на доставувачи, нов прилив на инвестиции.

Во однос на активностите што произлегуваат од акцискиот план поврзан со проектот за создавање регионална економска зона, Бектеши го претстави значителниот напредок на Република Македонија во четирите важни области од: укинување на пречките за трговија, инвестиции, мобилност на одредени професии и признавање квалификации, како и дигитална агенда, со што земјите се приближуваат до крајната цел – економски раст во регионот и финализирање на евроинтеграцискиот процес на земјите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

Македонски квалитет 2019 – Арсовска и Пендаровски ги доделија престижните признанија

Објавено пред

Во свечена атмосфера и во присуство на многубројни гости, министри, претставници на институции и на дипломатскиот кор, соработници, традиционално и годинава им беа доделени десетте признанија за македонски квалитет 2019 на националните бренд-амбасадори.

Престижното признание за компаниите што придонесуваат за развој на економијата и го афирмираат македонскиот квалитет во земјата и интернационално го доделува Сојузот на стопанските комори на Македонија под покровителство на претседателот нa државата. Признанијата ги доделија претседателот на РС Македонија, г. Стево Пендаровски, претседателот на Сојузот на стопанските комори на Македонија, г-ѓа Данела Арсовска, како и претставници на претседателството на Сојузот.

Добитници на признанијата се: „Настел“, „Бе-Да логистик“, „Фитофарм“, „Бироком“, „Тифи груп“, „Евросуровина ПА“, Меѓународното училиште НОВА, „Кривогаштани промет“, „Пакомак“ и АКУД „Мирче Ацев“.

Арсовска истакна дека Сојузот на стопанските комори со години го промовира квалитетот на домашните компании препознаен на интернационалните пазари, но она што недостига е национална стратегија за институционална поддршка за индивидуално јакнење на домашните брендови.

„Успехот на секоја домашна компанија е национален успех. За пласман на домашните производи како земја треба да се стремиме кон освојување нови пазари, што е главен предизвик за компаниите, особено малите и средните. Евидентен е потенцијалот што го имаме, а не доволно го афирмираме и користиме. Имаме солидни компании, многубројни уникатни претприемачки идеи со потенцијал за интернационално пробивање. Македонското традиционално творештво е афирмирано во светски рамки и има голема вредност како културно обележје на нацијата, да си поставиме нова заедничка цел Македонија да биде ставена на светската мапа по успешни национални брендови познати и признати на пет континенти“, изјави Арсовска.

Комисијата составена од членови на кабинетот на претседателот на државата, во согласност со прецизно воспоставените критериуми и оваа година, внимателно ги селектира македонските претставници што имаат традиција во создавање и одржување национален бренд. Оваа манифестација се одржува секоја година во знакот на оддавање признание и промовирање на деловните успеси на македонските претставници на национален бренд за тековната година, при што секоја година се доделуваат 10 признанија за македонски квалитет.

Прикажи повеќе...

Економија

ЕУ ќе се заложи за посилна улога на еврото во светската економија

Објавено пред

Лидерите на ЕУ на самитот во Брисел побараа зајакнување на европската економска и монетарна унија и посилна улога на еврото во светот.

„Силна Европа, значи и силно евро“, изјави претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лаен.

На вториот ден од самитот лидерите на ЕУ разговараа и за продолжување на активностите за европската банкарска унија и унијата за пазарот на капитал.

Оценета е и потребата во согласност со улогата на ЕУ, како најголем глобален пазар и инвеститор, да се зајакне и меѓународната улога на заедничката европска валута.

Прикажи повеќе...

Економија

Анѓушев на средба со министерот за сојузни, европски и меѓународни работи на Северна Рајна-Вестфалија, Стефан Холтхоф Пфортнер

Објавено пред

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, оствари средба со со министерот за сојузни, европски и меѓународни работи на Северна Рајна-вестфалија, д-р Стефан Холтхоф Пфортнер, кој реализира дводневна посета на Република Северна Македонија.

Анѓушев посочи дека Сојузна Република Германија е една од земјите што даваат најголема поддршка во политичките и реформските процеси што се случуваат во Република Северна Македонија, како и најзначаен трговски партнер на нашата земја. Тој додаде дека членството во НАТО и добивањето датум за отворање преговори со ЕУ се многу важни за земјата, пред сè, затоа што се тоа реформски процеси со кои се обезбедува повисоко ниво на владеење на правото, како и стабилност на земјата. Економски раст и развој не е возможен без владеењето на правото и стабилна и сигурна држава, а токму во таа насока Владата продолжува со евро-атлантските интегративни процеси и со спроведувањето реформи во сите области. Вицепремиерот Анѓушев воедно ги презентира и резултатите во економијата во однос на спроведените економски политики, при што истакна дека економските ндикатори во изминатите две и пол години се на многу повисоко ниво во однос на периодите претходно.

„Изминатите две и пол години, паралелно со политичките процеси, бевме фокусирани и на креирање и имплементација на економските политики, со кои ќе обезбедиме побрз и одржлив раст на економијата. Политиките се поставени на здрави основи и се базирани на поддршка на реалната економија. Како резултат на тоа сите економски индикатори бележат позитивни стапки на раст. Расте домашниот бруто-производ, во 2019 бележиме раст од 3,6 отсто, што е значителен ако се знае дека само пред 8 квартали економијата беше во негатива. Растат извозот, индустриското производство, просечните плати, а паралално се намалува невработеноста. Само со поддршка на реалната економија, економијата ќе продолжи да расте, а тоа ќе влијае и на подигнување на животниот стадард на граѓаните“, потенцира Анѓушев.

Министерот за сојузни, европски и меѓународни работи на Северна Рајна-вестфалија, д-р Стефан Холтхоф Пфортнер, рече дека СР Германија ќе продолжи со поддршката на Северна Македонија и дека со недонесената одлука за добивање датум за почнување преговори е направена историска неправда, која се надева дека ќе биде поправена најбргу што може.

Храбрите одлуки во изминатите две години, спроведените реформи и надминатите предизвици се прашања од стратешко значење за иднината на државата и за граѓаните во Република Северна Македонија, заклучија вицепремиерот Анѓушев и министерот Пфортнер.

Прикажи повеќе...

Најново

Топ43 минути

Кривична пријава против поранешна директорка на средно училиште во Скопје

Управата за финансиска полиција  поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство Скопје против Е.А., поранешна директорка на средното училиште „Браќа...

Македонија2 часа

Поднесено обвинение против Јанакиески и уште 10 лица за предметот „Шпански скали“

Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција  достави обвинение до кривичниот суд против 11 лица за предметот популарно наречен „Шпански...

Топ2 часа

Ексамбасадорот Томислав Димитровски репетирал пушка и ја вперил кон соседот додека се расправале во зградата

Поранешниот амбасадор во Љубљана, Томислав Димитровски вчера репетирал пушка и ја вперил кон сосед, за време на расправија во зграда...

Македонија4 часа

(Видео) Поповска: ДУИ и ВМРО-ДПМНЕ да ги повлечат амандманите за да се откочи можноста за една изборна единица

Пратеничката од ДОМ, Лилјана Поповска, една од 17-те иницијатори за законот за една изборна едниница од собраниската прес-сала, рече дека...

Македонија7 часа

Пендаровски за „Шпигел“: Стравуваме дека ќе станеме втора Турција

Макрон ми рече дека помалку станува збор за нас, а повеќе за ЕУ, на која ѝ треба време за реформа на...

Македонија7 часа

Илија Димовски бара одлагање на „Талир“, две поротнички имаат по 60 години

Обвинетиот Илија Димивски во предметот „Талир“ на почетокот на судењето рече дека две од поротничките навршувале 60 години старост и...

Свет8 часа

Американскиот Сенат одобри резолуција, убиствата на Турците врз Ерменците ги призна за геноцид

Американскиот Сенат денеска одобри резолуција со која убиствата на Ерменците извршени од османлиските Турци пред повеќе од еден век ги...

Свет9 часа

Борис Џонсон прогласи победа на конзервативците

Британскиот премиер, Борис Џонсон, прогласи победа на својата Конзервативна партија, која освои убедливо мнозинство на изборите што се одржаа вчера....

Свет9 часа

Зеленски: Нема да се случи втора Сребреница

Претседателот на Украина, Володомир Зеленски, изјави дека во Донбас нема да се случи Сребреница, затоа што Украина, како што вели,...

Македонија20 часа

Заев: За да имаме рамноправна држава, мораме да го примениме моделот на една изборна единица

За да имаме рамноправна и демократска држава, во која сите ќе добијат подеднакво, мораме да го промениме законот и да...

Свет20 часа

Џон Саливен именуван за нов амбасадор на САД во Русија

Нов американски амбасадор во Русија ќе биде Џон Саливен, актуелен заменик на американскиот државен секретар. За него гласале 70 сенатори,...

Свет21 час

Уапсени неколкумина осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет

Украинската полиција уапси неколку лица кои се осомничени за убиството на новинарот Павел Шеремет во 2016 година, но сè уште...

Европа22 часа

Белгија ќе прими 10 деца на припадници на Исламска држава

Судот во Брисел ѝ нареди на белгиската Влада да бидат примени 10 деца родени во Сирија, на припаднички на Исламска...

Свет22 часа

Русија нареди депортирање на вработени во американски универзитет

Судот во Русија нареди депортирање на пет лица вработени на Универзитетот во Бафало во САД поради прекршување на условите за...

Спорт23 часа

Тројца шпански фудбалери добија по 38 години затвор за силување на 15-годишно девојче

Фудбалерите на шпанскиот третолигаш Арандина, Раул Калво (21 година), Карлос Квадрадо (26 години) и Виктор Родригез (24 години) добија по...

Економија1 ден

Возилата кои помалку загадуваат ќе се увезуваат по помали давачки

Доколку возилото помалку загадува, ќе се плаќа понизок данок за увоз. Предлог-законот за данок на моторни возила е во собраниска...

Европа1 ден

Трамп: „Грета – личност на годината? Мислам дека треба малку да олади“

Американскиот претседател, Доналд Трамп, денеска повторно се сврте кон 16-годишната активистка за заштита на животната средина, Грета Тунберг, оценувајќи го...

Македонија1 ден

(Видео) Костадинов: Апелирам амандманите да се повлечат, со дебата да го смениме изборниот модел

СДСМ апелира амандманите што ги поднесе ДУИ да се повлечат. „Да влеземе во суштинска дебата и, конечно, да го промениме...

Македонија1 ден

Максим Ацевски едногласно избран за нов државен ревизор

Пратениците едногласно со 81 глас го изгласаа Максим Ацевски за нов државен ревизор. Пратениците изборот го поздравија со аплауз, а...

Македонија1 ден

Обвинителството проверува дали самоубиството на 13-годишното девојче од Гостивар е поврзано со секта

Основното јавно обвинителство Гостивар постапува за утврдување на причините за смртта на 13-годишно девојче од Гостивар, чие безживотно тело беше...

Досие