Контакт

Економија

Бектеши: Со зајакнување на регионалната соработка до економски раст и финализирање на евроинтеграцискиот процес на земјите

Објавено пред

Со намалување на политичката неизвесност во Република Македонија се олеснува имплементацијата на планираните реформи во петте столба, и тоа економски раст, реформи, услужни институции, едно општество за сите и последниот столб на стратешките интереси на Република Македонија – членството во НАТО и ЕУ, рече министерот за економија, Крешник Бектеши, на вториот ден од „Конференцијата за економија: Балканот и Европската Унија -петгодишен циклус на берлинскиот процес“.

„Јавниот долг на Македонија е оценет како умерен во глобален контекст, односно по 9 години, имаме негово намалување на годишно ниво, a како резултат на зголемување на довербата на инвеститорите значително е намалена каматната стапка на државните хартии од вредност. Македонија е прва земја во регионот што воведе гарантиран минимален приход, a паралелно со поддршката за раст на платите Владата го поддржува и техничко-технолошкиот развој на компаниите за зголемување на продуктивноста преку мерките од планот за економски раст, но и евтини кредити од ЕИБ, за да ги поддржи инвестициите во нови капацитети и опрема“, објасни Бектеши.

Министерката за економија на Црна Гора, Драгица Секулиќ, потенцира дека нејзината земја, и покрај јавниот долг, се концентира на капиталните инвестиции.

„Имаме две цели – да ги стабилизираме јавните финансии и да привлечеме инвестиции со цел отворање нови работни места. А за тоа ни е потребна силна законска рамка“, рече Секулиќ.

Министерот за економски развој на Косово, Валдрин Лука, пак, истакна дека наспроти растот на БДП од 4,1 отсто и нискиот јавен долг, невработеноста е сè уште предвизвик на кој треба да се работи во наредниот период.

„Тука би ја споменал мерката на самовработување, која очекуваме да придонесе за намалување на стапката на невработеност. Моментно работиме и на создавање законска регулатива за секторот за минерални суровини, кој заедно со секторот енергетика треба да придонесе за раст на БДП до 2020 година“, рече Лука.

Министерот Бектеши напомена дека во првото полугодие од оваа година е забележан рекорден влез на странски директни инвестиции во Македонија од 327 милиони евра, што е 218 отсто над просекот од последниве 3 години, раст на извозот има и од технолошко-индустриските развојни зони – 17 отсто во споредба со ланскиот период и во првите 6 месеци изнесува 1 милијарда евра, а вкупниот извоз е 1,5 милијарда евра.

„Стапката на невработеност е намалена на 21,1 отсто, што е историски најниско ниво досега, зголемена е наплатата на даноци 8 отсто во споредба со истиот период минатата година, а повратот на ДДВ кон компаниите се одвива навреме и неселективно. Од почетокот на годината, заклучно со август, во стопанството по овој основ вратени се 250 милиони евра. Тоа е силен поттик за приватниот сектор како главен двигател на економијата“, објасни Бектеши додавајќи дека со подобра соработка и зајакнување на врските меѓу економиите во регионот, во согласност со берлинскиот процес, се создава потенцијал за нови вредности, нови заеднички понуди на производи за вклучување во глобалните синџири на вредности, глобалните синџири на доставувачи, нов прилив на инвестиции.

Во однос на активностите што произлегуваат од акцискиот план поврзан со проектот за создавање регионална економска зона, Бектеши го претстави значителниот напредок на Република Македонија во четирите важни области од: укинување на пречките за трговија, инвестиции, мобилност на одредени професии и признавање квалификации, како и дигитална агенда, со што земјите се приближуваат до крајната цел – економски раст во регионот и финализирање на евроинтеграцискиот процес на земјите.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

ЕЛЕМ ќе продава нови вишоци електрична енергија

Објавено пред

АД Електрани на Македонија објави дека ќе изврши продажба на вишоци електрична енергија за периодот од 25 февруари до 3 март 2019, во вкупни количини од 9.600 MWh електрична енергија.

Како што велат од компанијата, количините се одредени согласно со моменталната состојба на производните капацитети и нивото во акумулациите.

Моменталните цени на HUPX (унгарската берза на електрична енергија) за базна енергија за неделата од 25 февруари до 3 март изнесуваат BL Wk 09-19 = 50,38 EUR/MWh.

Аукцијата ќе се одржи задутре.

Прикажи повеќе...

Економија

Нови цени на бензините

Објавено пред

Од полноќ поскапуваат бензините, а цената на дизелот останува иста, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.

Согласно со одлуката, новата цена на еуросупер БС-95 се зголемува за пола денар, а еуросупер БС-98 за еден денар. Така, од полноќ еуросупер БС-95 ќе се продава по цена од 62,50 денари за литар, а еуросупер БС-98 за 64,50 денари. Цената на дизелот останува 60 денари.

Зголемувањето на малопродажните цени на горивата е во просек за 0,98 проценти.

Новите цени на горивата ќе важат во следните две недели.

Прикажи повеќе...

Економија

Бонус до 400% во „Спорт лајф“!

Објавено пред

„Спорт лајф“ стартуваше со нов екстра бонус со кој играчите имаат можност за дополнителна заработка на своите тикети. Скалата на бонуси започнува со одиграни најмалку 7 натпревари, па така на пример за одиграни 10 натпревари, екстра бонусот изнесува 24%, за 15 натпревари – 64%, за 18 натпревари – 88% и тн. Највисокиот бонус е во износ од 400% за одиграни 36-40 натпревари.

Екстра бонусот важи за несистемските тикети со една комбинација, ги опфаќа и тикетите со натпревари од понудата за oбложување во живо, микс-тикетите и натпреварите од понудата „Супер тип“.

Имајќи  предвид дека „Спорт лајф“ располага со повеќе од 800 игри, во комбинација со екстра бонусот можностите за добивка се уште поголеми.

Деталите за новиот екстра бонус можете да ги проверите тука.

Прикажи повеќе...

Најново

Македонија1 минута

Ванковска: Јавноста не го разбра зборот „иронија“, сега ми се закануваат со линч

Професорката Билјана Ванковска смета дека не направила недолична корелација со масакарот кај Карпалак од 2001 година и автобуската несреќа кај...

Македонија1 час

(Видео) Заев: Силјановска е спротивност на концептот едно општество за сите

Претседателскиот кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска, е надвор од секој можен концепт на актуелната власт и не е прифатливо решение...

Македонија1 час

Вонреден технички преглед се прави на сите 40 автобуси на „Дурмо турс“

Вонреден технички преглед се прави на сите автобуси на компанијата „Дурмо турс“ , дознава „Макфакс“. Вонредната проверка на исправноста на...

Македонија2 часа

(Видео) Ахмети: Не е добро Заев да биде претседателски кандидат

Лидерoт на ДУИ, Али Ахмети, по денешната средба со премиерот Зоран Заев не сакаше да открие кои се кандидатите за...

Култура2 часа

Чудни коинциденции го следат победникот на „Санденс“, за „Медена земја“ и награда и дете

Телефонски повик непосредно пред премиерата што го добила екипата на трикратно наградениот македонски документарец на престижниот фестивал  „Санденс“ ги потресла...

Македонија3 часа

Прибе без одговор до каде е имплементацијата на реформите

Рајнхард Прибе, германскиот експерт за владеење на правото кој ги предводеше експертските групи на Европската комисија во Македонија, не даде...

Топ3 часа

Заев: Дел од роднините на функционерите ќе се повлечат од работните места

Дел од роднините на функционерите кои се вработија во државни институции најавиле повлекување на работните места, изјави премиерот Зоран Заев....

Македонија3 часа

Велешкото обвинителство сè уште утврдува одговорност за автобуската несреќа кај Катланово од 2017 година

Велешкото јавно обвинителство сè уште утврдува каква одлука ќе донесе за автобуската несреќа што се случи во 2017 година кај...

Македонија5 часа

Пешов: Нухиу на 27 април не ми даде команда за делување

При упадот во Собранието на Република Македонија на 27 април 2017 година, тогашниот министер за внатрешни работи, Агим Нухиу, не...

Македонија6 часа

(Видео) Илија Димовски не дојде на судење – бил во Брисел на состанок на НАТО

Пратеникот Илија Димовски не беше присутен на денешното рочиште за предметот „Талир“. Тој на 13 февруари со писмен поднесок го...

Свет7 часа

Шест загинати и тројца повредени во престрелка во Мексико Сити

Шест лица загинаа, а тројца други се повредени во вооружена престрелка на криминална банда во предградието Изтапалапа во Мексико Сити,...

Свет8 часа

Влошена здравствената состојба на Сергеј Скрипал

Здравјето на поранешниот руски полковник на ГРУ Сергеј Скрипал, кој во март минатата година во Лондон беше затруен во обид...

Свет9 часа

ОБСЕ побара од Киев да ѝ дозволи на Русија да ги следи изборите

Претседателот на ОБСЕ, словачкиот министер за надворешни работи, Мирослав Лајчак, му посочи на својот украински колега Павло Климкин дека одбивањето...

Свет9 часа

Голем шумски пожар ја зафати ,,мртвата зона” во Чернобил

Голем пожар избувна во чернобилската Зона на исклученост, местото на најлошата нуклеарна катастрофа во историјата на човештвото, на околу 20 километри од...

Свет10 часа

Европа не ги сака назад своите граѓани борци на ИД како што бара Трамп

Трамп побара од европските земји да ги вратат дома и судски да ги гонат џихадистите заробени во Сирија, но барањето...

Македонија19 часа

Заев и коалиционите партнери се договорија да настапат со заеднички кандидат за претседател

Владејачката СДСМ и коалиционите партнери на вечерашната средба постигнале согласност за заеднички кандидат за претседател. Како што соопшти партијата, ваквата...

Македонија22 часа

Седат ја пронајде девојката којашто ја извлекол од автобусот: ,,Никогаш нема да заборавам како ме молеше да ѝ помогнам”

Седата успеа да ја најде патничката на која ѝ помогнал да преживее под автобусот кој се преврте кај Ласкарци. Само...

Македонија1 ден

Реакции по навредите кон Силјановска: Срамно е да сатанизирате личност по возраст и пол

По серијата навреди на социјалните мрежи кон професорката по уставно право и претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова, невладини...

Македонија1 ден

Неколкумина повредени кај Ласкарци се во критична состојба, една пациентка е на операција

Во Градската општа болница „8-ми Септември“ од повредените од тешката автобуска несреќа на автопатот Скопје-Тетово, во моментов се лекуваат 18...

Свет1 ден

Од Пентагон уште не знаат колку пари ќе му дадат на Трамп за изградба на ѕидот

Вршителот на должноста министер за одбрана на САД, Патрик Шенахан, синоќа изјави дека се уште не утврдил колку пари ќе...

Досие