Контакт

Економија

Бектеши: 16 милиони евра поддршка од Владата за ваучери за домашен туризам

Објавено пред

Министерот за економија, Крешник Бектеши, денеска во Струга одржа состанок со претставници на Хотелската асоцијација на Македонија (ХОТАМ ) и градоначалникот на општина Струга, Рамиз Мерко.

На сoстанокот министерот ги презентира мерките за поддршка на туризмот од третиот пакет-мерки на Владата и ги слушна барањата и мислењата на туристичките работници за тоа како побргу да се рестартира овој сектор.

Министерот ги информира туристичките работници дека во третиот пакет-мерки што го донесе Владата предвидени се ваучери за домашен туризам од 100 евра и домашна платежна картичка од 50 евра. Со оваа мерка, како што потенцира Бектеши, се опфатени сите вработени граѓани што примаат плата помала од 15.000 нето месечно и немаат други приходи. Како што рече Бектеши, ваучерот може да се користи во домашните хотели и други сместувачки капацитети, а со платежната картичка поттикнуваме купување домашни производи и услуги.

„Денеска, ми беше чест и задоволство заедно со градоначалникот на Струга, Рамиз Мерко, претседателот и членовите на ХОТАМ, отворено да разговараме за последните мерки за поддршка на секторот туризам, кои ние како Влада веќе ги усвоиме. Ја искористив оваа можност пред присутните да го објаснам начинот за реализација на мерките, кои се резултат на нашата заедничка координација на сите засегнати страни во секторот туризам, при што ние како претставници на Владата отворено разговаравме, но воедно и ги разгледавме нивните сугестии, коментари и барања, а во интерес на хотелиерството во целина, како и подобрување на услугите за сите посетители на нашата држава“, истакна Бектеши.

Министерот информира дека во сетот мерки во третиот економски пакет предвидени се над 16 милиони евра, односно на над 100 илјади граѓани ќе им се доделат ваучери со цел да ги искористат во категоризираните хотели, но и во приватни капацитети категоризирани во склоп на општините, со што ќе се поттикне потрошувачката, ќе се поддржи овој многу важен сектор за економијата во нашата држава.

Бектеши истовремено истакна дека веќе наредна недела очекува дека ќе ја имаат првичната нацрт-верзија на јавниот повик за оваа сезона.

„Како Министерство за економија и како Влада, продолжуваме посветено да работиме и да се координираме со сите засегнати страни во секторот туризам сè со цел заеднички да ја надминеме со што помал ризик оваа здравствена, но секако и социо-економска криза“, рече Бектеши.

Претседателот на ХОТАМ ја искористи можноста да им се заблагодари на министерот за економија и градоначалникот за укажаната можност за дискусија на овој состанок, кој е многу важен за туристичкиот сектор, затоа што секојднево се соочуваат со сè повеќе откажувања од странски тур-оператори, а надежта ја гледаат токму во домашните гости.

„Се собравме да дискутираме како технички би се реализирале мерките бидејќи сезоната почнува многу бргу. Загубите се големи, осеобено во хотелско-угостителскиот дел, но исто така и во ресторанскиот, но мораме сето ова да го надминеме заеднички и да продолжиме понатаму. Земјите од регионот веќе полека почнуваат да се отвораат, се надевам дека и нашите стручни служби ќе излезат со препорака за отворање на сезоната, дека оваа пандемија бргу ќе заврши, а ние ќе можеме да функционираме нормално понатаму.

„Денешната средба е уште една потврда дека заложбите што ги преземаат министерот за економија и Владата, генерално, за помош на туристичкиот сектор, се добредојдени и во Охридско-струшкиот Регион. Искрено посакувам што побргу враќање во нормала на турстичкиот сектор, посета од домашните гости, но секако добредојдени се и странските туристи“, истакна Мерко.©Makfax.com.mk Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.

Економија

Грант од Јужна Кореја од 700.000 евра за модернизација и дигитализација на Царинската управа

Објавено пред

Со грант-средства од 700.000 евра од Владата на Јужна Кореја ќе се поддржи градењето на капацитетите на македонската Царинска управа, особено во делот на брзите пратки, откривањето на нелегалните финансиски текови, како и анализа на ризик во е-трговија.

Денеска беше организиран состанок за отпочнување на проектот на кој присуствуваа министерката за финансии, Нина Ангеловска, директорот на Царинската управа, Ѓоко Танасоски, и делегација од Царинската управа на Јужна Кореја.

На средбата било истакнато дека од особено значење е поддршката во доменот на е-трговијата, која во светски рамки бележи постојан раст и развој, особено сега во новите услови креирани од коронакризата.

Со размена на искуството на Царинската управа на Јужна Кореја во овој домен ќе се придонесе за воспоставување баланс помеѓу олеснета и забрзана испорака на пратките, но во исто време и зголемена наплата на буџетските приходи од овој вид трговија.

Од македонската делегација било посочено дека воспоставувањето дигитална царина е еден од стратешките приоритети на Царинската управа и дека од тој аспект добро е што за оваа цел се соработува со Царината на Кореја, која е широко позната по својот технолошки напредок.

Прикажи повеќе...

Економија

Црна Гора има 62 милионери

Објавено пред

Во Црна Гора има 62 милионери, односно граѓани кои имаат над еден милион евра на своите банкарски сметки, соопшти Централната банка на Црна Гора.

„Според месечните податоци доставени од страна на банките до ЦБЦГ на 30 април, 62 лица во Црна Гора имаат депозит од еден милион и повеќе евра, што е за четири помалку во однос на крајот на минатата година“, се наведува во соопштението.

Најбогатиот на сметка има 10,6 милиони евра.

Законот спречува објавување податоци за лицето кое има најдебела банкарска сметка, но ЦБЦГ соопшти дека граѓанинот не е црногорски државјанин, туку странец.

Повеќето милионери имаат меѓу еден и пет милиони евра на сметка, 58 од нив. Тројца имаат депозит од пет до десет милиони, а еден од десет до 20 милиони евра.

На крајот на минатата година Црна Гора имаше 66 милионери, а најголем индивидуален депозит изнесуваше 17,9 милиони евра. И тогаш тоа не беше црногорски државјанин, туку странец.

На почетокот на 2018 година Црна Гора имаше 64 милионери.

Прикажи повеќе...

Економија

Горивата поевтинуваат

Објавено пред

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

Од вечерва на полноќ малопродажните цени на еуросупер БС-95, еуросупер БС-98, еуродизел (Д-Е V) се намалуваат за половина денар и ќе изнесуваат: 57 денари, 59 денари и 49 денари за литар.

Малопродажната цена на ккстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) останува на исто ниво – 37,5 денари за литар.

Малопродажната цена на мазутот М-1 НС се намалува за 0,167 денари на 23,260 денари за килограм.

Прикажи повеќе...

Најново

Регион21 минута

Цело одделение во Марибор во карантин, еден ученик позитивен на коронавирус

Сите ученици од една паралелка од трето одделение во основно училиште во Марибор, Словенија, се во 14-дневен карантин, откако на...

Македонија1 час

Портпаролката на СДСМ во самоизолација

Портпаролката на СДСМ, Богданка Кузеска, е во самоизолација затоа што имала средба со директорката на УЈП, Сања Лукаревска, која е...

Регион2 часа

Црна Гора 28 дена без нови случаи, исполнети се условите за крај на епидемијата

Во Црна Гора се исполнети условите за прогласување крај на епидемијата на коронавирус, изјавил Сенад Бегиќ, помошник-директор на Институтот за...

Свет2 часа

(Видео) Четворица полицајци ранети во пукање во Сент Луис, во Бафало возило влета во полициски кордон

Насилните протести во САД продолжија откако минатата недела во полициско апсење беше убиен Џорџ Флојд, а Би-би-си јавува дека имало...

Свет3 часа

Чешка на 15 јуни ги отвора границите за 29 земји

Чешката влада соопшти дека од 15 јуни на граѓаните на таа земја ќе им биде дозволено да патуваат во 29...

Спорт3 часа

Барселона криела дека во тимот има заразени со коронавирусот

Шпанците се подготвуваа за ре-старт на сезоната, која беше прекината поради пандемијата на вирусот Ковид-19. Клубовите пред три недели добија...

Европа4 часа

Во Шпанија првпат од март нема нови смртни случаи од коронавирус

Во Шпанија во последните 24 часа не се пријавени смртни случаи од коронавирус, првпат од март, соопштија здравствените власти на...

Свет4 часа

(Видео) Трамп најави дека ќе испрати илјадници тешко вооружени војници на улиците

Претседателот на САД, Доналд Трамп, се закани дека ќе испрати војска на улиците за да ги задуши граѓанските немири во...

Свет15 часа

(Видео) Се огласи братот на Џорџ Флојд: Тој беше џин со нежно срце, немаше да поддржи насилни протести

Теренс Флојд, помладиот брат на Џорџ Флојд, се обидува да ја смири ситуацијата по жестоките и масовни портести кои избувнаа...

Свет15 часа

СЗО: Нема докази дека коронавирусот сега е послаб

Нема докази дека коронавирусот ја сменил формата на пренесување или дека се променила тежината на болеста што ја предизвикува, велат...

Македонија16 часа

Судниците и просториите во зградата на Кривичниот суд се подготвуваат за продолжување на судењата

Основниот кривичен суд Скопје, по добивање на одлуката на Судскиот совет за судење на сите насрочени судења, која беше објавена...

Македонија20 часа

Филипче: Бројки како вчерашните и денешните очекуваме и во следните неколку дена

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека се очекува бројката на новодијагностицирани од Ковид-19 и во следниве 2-3 дена да...

Македонија21 час

Филипче: Над 70 отсто од новите случаи се од познати кластери

Министерот за здравство, Венко Филипче, вели дека 70 отсто од новозаболените од Ковид-19 од Скопје се од веќе познати општини...

Македонија22 часа

Османи: Засега нема предлог за воведување полициски час во одделни скопски општини

Засега нема предлог до Кризниот штаб и Владата за воведување полициски час во одделни општини низ Скопје, каде бројот на...

Македонија23 часа

Седум починати и 89 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во изминатите 24 часа во државава се потврдени 89 нови случаи на коронавирус и седум смртни случаи, соопшти Министерството за...

Економија23 часа

Горивата поевтинуваат

Бензините и дизелот од ноќеска на полноќ ќе поевтинат за половина денар, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Од вечерва на...

Македонија24 часа

(Видео) Заев: Датумот е завршена работа, избори ќе има на 5 јули

Поради заштита, изборите се решение, а датумот е завршена работа, тие ќе се случат на 5 јули за да добиеме...

Регион1 ден

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на Ковид-19

Словенија официјално прогласи крај на епидемијата на коронавирус. Од денеска се олеснети рестриктивните мерки, а со работа почнуваат фитнес-центрите, салоните...

Македонија1 ден

Директорката на УЈП, Сања Лукаревска, позитивна на Ковид-19

Директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, објави на Фејсбук дека е позитивна на коронавирус. Таа вели дека по...

Македонија1 ден

И директорот на финансиска полиција и градоначалникот на Чаир во самоизолација

Директорот на Управата за финансиска полиција, Арафат Муареми, и градоначалникот на општина Чаир, Висар Ганиу, се во самоизолација затоа што...

Досие